· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > scoaterea din baita a nou nascutului
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor scoaterea din baita a nou nascutului     
madacris

22.11.2010 8:28   scoaterea din baita a nou nascutului  citat 

buna seara tuturor mamicilor,
va rog sa ma scuzati daca nu am scris unde trebuie sau mai exista un topic dar sunt noua pe aici si nu cunosc prea bine siteul.
am si eu o nelamurire.am o bebelusa (nascuta prin cezariana ) de numai 2 saptamani si 2 zile si momentan la baita ne ajuta bunica (mai exact soacra-mea) cu care nu impartasesc aceleeasi idei in ceea ce priveste baita. de fiecare data cand termina de facut baita aseaza copilul pe prosop si apoi il apuca de cap si il ridica in sus pentru cateva secunde cica sa i se dezvolte gatul.
pe mine chestia asta ma sperie si nu sunt deloc de acord.
spuneti-mi daca voi ati mai intalnit sau auzit de asa ceva.
o seara placuta tuturor. zambet

sus

Denunta
roll

Copii
Diana-Nicoleta: 11 ani

22.11.2010 8:45     citat 

Buna
Da, de auzit, am auzit! Chiar de la o asistenta de pedriatrie, ca cica asa faceau si parintii nostrii: de facut asta, sub nici o forma! Si nu are copilul acum nimic :)
Ba chiar acum cateva luni a fost o emisiune unde era invitat un dr pediatru si a fost intrebat de metoda asta. A zis ca nu e indicat pentru ca se exercita o forta/ presiune, mult prea mare pe coloana si pot apare f mari probleme!

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 2 luni

22.11.2010 9:31     citat 

Si eu am auzit ca in trecut faceau babele din satul bunicilor asta. Mi se pare o prostie. Nu stiu daca a murit vreun copil din asa ceva dar de ajutat eu una sunt sigura ca nu are cum sa ajute in niciun fel. Copiii mai indesati, cum a fost fiica-mea, par sa nu prea aiba gatulet in primele luni dar apoi se dezvolta asa cum e scris in gene. Nu cred ca poti lungi gatul tragand de el ca doar nu suntem din plastelina. Ar insemna sa nu avem membrele egale ca doar de unele tragi mai mult decat de celelalte, nu? prostit

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 3 luni
Paul: 8 ani, 2 luni

24.11.2010 6:01     citat 

eu n-am auzit de asa ceva, mi se pare infiorator....Daca si tie ti se pare ca nu e in neregula, de ce nu iei situatia in mana si speli copilul tu insati, fara spectatori? Si eu am nascut prin cezariana si mi-am spalat copilul in maternitate prima oara zambet

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 11 ani, 5 luni

25.11.2010 8:26     citat 

si mie imi zicceau "n" persoane de metoda asta !este una dintre cele mai mari prostii!eu nu am avut rabdarea nici macar sa ascult sfaturile "avizate" ale celor mai in varsta de la noi din familie!excelent a fost ca mama mea care ma ajuta cu Sofia are o gandire ok si respecta numai decizile luate de mine si nici nu are obiceiuri de astea interesante!si eu am nascut prin cezariana,i-am facut baie inca de cand am ajuns acasa cu ea(ne-a ajutat si tati!) asa cum am crezut eu si pana acum zic eu ca ma descurc bine!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

25.11.2010 8:56     citat 

Vreau sa spun ca si mie mi s-ar fi parut aiurea sa o scot din cadita tinand-o de cap, insa fara sa vreau sa va sochez scot limba, nu stiu cate dintre voi cunosc galeata de facut baie, se cheama tummy tub:
http://www.tummytub.de/deutsch/videoframe.php
si acolo se tine copilul de cap, ca altfel nu prea ai cum. foarte fericit Dupa cum a spus si alexxya, lungimea gatului tine mai mult de gene decat de cum ai tras sau nu copilul de gat cand era bebelus. trag cu ochiul Ca nici eu n-am tras-o niciodata de cap ca sa i se lungeasca gatul, si as zice totusi ca gatul e normal dezvoltat. scot limba

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

25.11.2010 9:23     citat 

Eu nu am auzit niciodata de aceasta metoda si sincer m-au trecut fiorii cand am citit. Daca nu esti de acord spune-i soacrei tale. Eu i-am zis mamei mele ca nu eram de acord cu metoda ei de spalat bebelusii si a acceptat, ba chiar atunci cand ii spala ea aplica metodele mele zambet

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 4 luni

25.11.2010 10:56     citat 

Si eu am auzit tot pe la babe de metoda asta.Mi se pare o prostie si nu cred ca se va lungi nici un gat.
Sfatul meu cel mai sincer e sa nu o mai lasi sa se implice in nici o activitate atata timp cat tu nu esti de acord.

sus

Denunta
e-alice

Copii

29.11.2010 10:41     citat 

christa, n-am vazut o astfel de cadita dar mi se pare excelenta. Cat despre tinutul de gat din clip, nu vad nici o legatura cu ceea ce a povestit madacris. Una e sa stea corpul bebelusului, care e si ghemuit, suspendat in apa, si alta e sa ii tii greutatea in aer... Adica eu asa inteleg din povestea de mai sus... Doamne, suna groaznic... prostit
Ma gandesc ca atunci cand sc oti copilul din cada il apuci de gatutz pt. o fractiune de sec. pana il poti prinde de sub brat, nu?Doar nu-l plimbi de cap prin camera foarte fericit ...
Faina rau caditza aia, am retinut modelul trag cu ochiul

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 2 luni

29.11.2010 2:39     citat 

----------
e-alice a scris:
Faina rau caditza aia, am retinut modelul trag cu ochiul
----------

Pt al2lea pusti(oaica) ? foarte fericit

Obiceiul asta ,ca si infasatul strans al bebelusului, ca si acoperirea fetei copilului cu o batista cand iese afara ,ca si pusul atei rosii la mana,gat,etc, sa nu fie deochiat copilu ',cam atatea imi vin in cap acum...facute de desteptele satelor ca noua generatie sa creasca dreapta, lunga si puternica ..... scot limba

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 4 luni

29.11.2010 3:04     citat 

Andreea, pot continua....ros unghiile pana la botez ca nu stiu ce se intampla daca le tai, sa nu strigi bebe pe nume pana la botez ca e pagan, sa nu faci baie duminica :twisted:in special pe cap

sus

Denunta
Safa

29.11.2010 6:44     citat 

Eu mai auzisem persoane care ziceam "o intind bine cand ii fac baita",adica trage pe bebe de manute,de picoare sa se lungeasca! Astea sunt babisme,faze care se faceau pe vremea bunicii si in care eu nu cred,deci ar trebui sa nu o mai lasi sa faca asa cu bebe.

sus

Denunta
e-alice

Copii

05.12.2010 10:56     citat 

andreea, pustoaica tre' sa iasa, da' mai intai, inca astept ceva... rad

foarte fericit

sus

Denunta
madacris

05.12.2010 2:58     citat 

multumesc pentru raspunsurile voastre.
de acum ne ocupam doar noi de baita (mami si tati) asa cum credem de cuviinta.

sus

Denunta
roberta17

Copii
andreea roberta - 3 ani si 2 luni

06.07.2011 11:32     citat 

eu nu cred cai o prostie ....sigura iam facut prima baita si doctorita mia spus asa sa fac si nam avut nici o problema....dar acum fiecare cu parerea lor nu mia fost frica deloc si asa am sa fac si la al 2 lea pupici dragi mamici

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: