· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Jurnalul scolarului cu ADHD (VII)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Jurnalul scolarului cu ADHD (VII)     
flor80

02.06.2012 6:56     citat 

buna seara
multumesc, carmen, pentru raspuns. da, asa e, e nevoie de foarte multa rabdare, si cam asta e problema, eu am cam ramas fara. dar uneori simt ca nu mai gandesc limpede, incerc sa fac o pauza, sa ma linistesc si eu, sa se linisteasca si el.
doamna zice ca vede ceva schimbari la el, in timpul orelor e mai atent, scrie mai mult in clasa.vad si eu ca se straduieste mai mult. si acasa incearca sa scrie mai mult singur, daca vrea si e recompensa destul de tentanta, scrie si frumos. ce nu pot eu sa schimb la el deocamdata este partea cu ordinea, este cel mai dezordonat copil din lume, cel mai imprastiat.
despre strattera nu stiu ce sa zic, ia tratament de aproape 4 saptamani, suntem la pastiluta de 18 mg. nu prea mai mananca, nu ca inainte ar fi fost vreun mancacios, dar acum parca si mai putin, e obosit cand vine de la scoala, inainte nu dormea decat rar dupa-amiaza. e la fel de agitat, de nervos, pus pe hartza, n-are rabdare deloc. parca as fi vrut sa fie mai vizibil efectul medicamentului, nu stiu daca e normal sa fie asa.
ce as vrea eu sa stiu este cat de importanta este encefalograma in stabilirea diagnosticului si daca este o mamica cu copilas cu adhd care i-a dat strattera, sa-mi spuna si mie in cat timp a observat progresele.
multa sanatate va doresc tuturor.

sus

Denunta
blossom

Copii
ANDREI: 19 ani, 8 luni

22.06.2012 12:37     citat 

Buna tuturor,

Nu am mai intrat demult pentru ca am tot avut probleme cu calculatorul si probleme in general, dar v-am citi mesajele.
Andrei a terminat clasa a 5-a cu un rezultat bun, media 9.25, intr-o clasa de superpremianti cu medii numai de 10 (in conditiile in care se mai luau si note de la 2 in sus, dar in catalog vad ca nu se puneau).
Eu sunt mandra de el pentru ca s-a straduit cat a putut in condtia lui de copil special care isi mentine greu atentia si concentrarea pentru teme. Pacat ca tocmai restul familiei nu sunt asa mandri si il tot cearta, asa ca iese o cearta generala.

Va urez vacanta placuta si sper sa mai schimbam impresii pe aici.

sus

Denunta
Carmella

22.06.2012 10:39     citat 

Felicitari tuturor scolarilor care au luat azi vacanta! O merita din plin si parintii lor la fel rad sarut

sus

Denunta
oanaib

19.09.2012 5:52     citat 

Buna ziua,

Eu sunt noua aici pe forum. Am o fetita de 7 ani cu ADHD. Saptamina asta am inceput scoala socat
Problema este ca nu prea vrea sa scrie si de la a 3-a ora incepe sa planga pt ca vrea acasa.
Parinit cu copii mai mari cu aceasta afectiune, cum ati supravietuit clasei 1?????????
Oare doar la noi e asa de greu in clasa 1 sau au mai fost si alti copii asa?
Orice comentariu mi-ar fi de folos.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

20.09.2012 6:18     citat 

Buna, oana,

----------
oanaib a scris:
Eu sunt noua aici pe forum. Am o fetita de 7 ani cu ADHD. Saptamina asta am inceput scoala socat
Problema este ca nu prea vrea sa scrie si de la a 3-a ora incepe sa planga pt ca vrea acasa.
----------

fetita mea slava Domnului nu are ADHD, ea a inceput scoala saptamana trecuta (noi suntem in Germania), acum nu stiu cum e in alte scoli in tara, dar sa-i ia din prima zi direct cu scrisul mi se pare cam "dur" si pentru un copil perfect sanatos, darmite pentru unul cu ADHD. trist Si Mona a scris candva in primele 3 zile, nu mai stiu exact cand a inceput, dar asa, in joaca (hai sa cautam un nume pentru cainele tau - ca luase cu ea la scoala un caine din plus), ca sa vada invatatoarea DACA cunoaste ceva litere si, in caz ca da, pe care. Dar nu "acum scriem o pagina litera M" sau ceva de genul. Si nu stiu de ce, dar ma tem ca in majoritatea scolilor din Romania asa se procedeaza. plang sau sunt foarte trist

Nu aveti posibilitatea sa o dati la vreo scoala "alternativa", ceva gen Montessori, step-by-step, Waldorf? Cred ca ar fi mai usor pentru ea.

sus

Denunta
oanaib

20.09.2012 7:53     citat 

Tare ar fi bine sa existe o alternativa si aici in Romania, dar nu exista.
Copii cu ADHD nu sunt retardati, au doar o problema de concentrare. Este adevarat ca aceasta problema cauzeaza de cele mai multe ori intarzieri in achizitiile de cunostinte, dar eu sper ca pot fi recuperate.
Socul trecerii de la gradi la scoala este destul de mare, mai ales daca a mers la o gradinita unde nu prea a facut mare lucru.
Doamna invatatoare pare sa fie intelegatoare dar zice ca restul clasei este f buna. Adica ea e oaia neagra.
Asa o fii, nu zic nu.
As vrea sa pot sa fiu si eu mandra de copilul meu, sa-mi vorbeasca si mie cineva frumos de ea.

sus

Denunta
Carmen1967

Copii
Andrei: 21 ani, 2 luni

20.09.2012 8:29   Un nou an scolar!  citat 

Buna tuturor,

credeam ca totusi am postat ce am scris acum cateva zile...acum constat ca nu .
Clasa a VIII A...emotii la greu...mama, adica eu....sigur.
Copii mari, griji mari....
Clar maturizat, dar avem si "lipsuri".....un soi de obraznicie, tupeu , chiar vorbit urat....ca de...daca prietenii de afara pot,,,,el de ce nu?....
Mai nou , ne-am razboit pe tema "vreau Iphone4 !....lacrimi, tipete, bla, bla discutand si cu altii am constatat nu as fi singura intr-o asa situatie..... dar ma afecteaza mult...l-am facut sa priceapa "motivele" pentru care nu se poate.
V-ati confruntat cu situatii similare....cum ati gestionat situatia respectiva?
Oana,
clasa I.....stiu ca nici Andrei nu scria prea mult, nu isi nota temele, vesnic eram cu telefonul in mana....din fericire a fost un copil cuminte, fara probleme comportamentale deosebite. Am gasit si intelegere la doamna invatatoare, care m-a tot incurajat ca va fi bine....( sa nu crezi ca nu au fost si momente naspa...realizam ca tinandu-l intr-un "con de umbra" nu il stimula cu nimic, altfel copilul ar fi reactionat ...dar cadrele didactice prefera sa isi faca orele cu cei activi, restul ....pauza...trist.
Am facut si facem si acum lectiile cot la cot....rar ceva singur din proprie initiativa, cu trecerea anilor vad ceva mai mult interes, dar tot am sentimentul ca nu functioneaza ca un elev "normal"....ne bucuram de progrese si speram sa mai avem.
Crede-ma...se uita! .....daca ai rabdare sa citesti la "Jurnal"...eu am scris in toate momentele, si bune si proaste...
De exemplu : pot sa iti spun ca a citit la sfarsitul clasei a II-a, facand logopedie la scoala...la vremea aia eram disperata!, toti citeau bine , cursiv, el nu......credeam ca nu va citi niciodata! Si a fost totul OK!
E greu, dar accepta ca are o "mica" problema , care in timp se va rezolva....sigur se va dilua ca intensitate!....dar iti trebuie multa RABDARE...
asta e cuvantul de baza si sa nu uiti ca TIMPUL va rezolva multe probleme.
crede-ma ...mi-au zis-o si mie altii...e "probata"....functioneaza!
Stiu ca in clasa a II-a in disperare de cauza, am facut ceva tratament cu strattera, cam 6 luni....nu stiu cat a ajutat, apoi ceva tratament homeopat. idem nu ma pot pronunta de beneficii... am mers la un psiholog, mi-am cumparat si citit carti despre ADHD, am tot scris pe forumuri.....m-am preocupat de probleme, nefiind foarte de acord cu tratamentele alopate cu neuroleptice si cumva singura ...eu si sotul, dar el ceva mai relaxat, spunandu=-mi ca lucrurile se vor aranja, ceea ce s-a si intamplat in timp, si neavand nici un sprijin moral (bunici) .....
Sunt multe de zic.....am scris ce mi-am amintit acum....
Ai mers la un medic, poate nu ar strica o parere...desi as pleda mai mult pentru un psiholog, exista Centre de asistenta psihopedagocica la nivel de inspectorat scolar, stiu ca exista si psiholog in scoala, in anumite zile.
Ca medicatie am optat pentru medicatia naturista; omega3, vitamine, ceva calmante ....
de foarte mult timp nu ii mai dau nimic...desi simt ca uneori ar fi nevoie...oricum maturizarea isi spune cuvantul! colaboram altfel...desi mai sunt "izbucniri" dificil de gestionat ( vezi ce am povestit mai sus...)
Dragi mamici , corespondente la jurnal, va astept cu noi noutati...Jurnalul a facut o pauza foarte mare, prinsi de grijile cotidiene...dar sa nu uitam ca impartasindu-ne experintele ne ajutam una pe alta...
Cam atat.
Toate cele bune,
Carmen

sus

Denunta
oanaib

20.09.2012 9:28     citat 

Carmen, nici nu poti sa iti imaginezi cat ma bucur ca mi-ai scris. Orice incurajare la momentul asta pentru mine inseamna f mult.
Stiu ca ma asteapta ani grei, si doar speranta ca undeva acolo e luminita de la capatul tunelului ma ajuta sa trec peste astfel de momente.
Nu vreau sa crezi ca sunt rautacioasa, dar faptul ca mai sunt si altii ca noi si ca nu numai noua ni se intampla asa ceva ma mai linisteste. Si mai ales cand aud ca problemele se mai atenueaza cu timpul.
Nici noi nu avem nici un ajutor moral (mama mea a murit iar socrii stau cam departe), deci nu prea am cu cine sa discut ca sa ma si inteleaga cu adevarat.
Noi mergem la un doctor si urmam deja tratament. Progrese se vad mereu in comportamentul ei. Poate daca as fi reusit sa o mai amin un an la scoala era mai bine, dar legea asta idioata nu imi da voie sa o amin pt ADHD.
Sper doar sa nu mai planga la scoala si de aici in colo poate incet incet rezolvam si celelalte probleme.
Sper sa-mi dea Dumnezeu putere sa gestionez situatia asta.

sus

Denunta
oanaib

20.09.2012 12:18     citat 

Astazi nu a mai plans la scoala. Victorie!
Speram sa mai vina si altele.

sus

Denunta
Carmen1967

Copii

20.09.2012 12:46     citat 

Ma bucur pentru tine, pentru voi.
Un mic pas inainte !

sus

Denunta
pcf

20.09.2012 2:32     citat 

Buna ,
chiar am emotii este prima data cand sciu pe acest forum.
La fel ca si voi ma confrunt cu problema adhd-ului

sus

Denunta
pcf

20.09.2012 2:35     citat 

Baietelul meu are 7 ani si jumatate ,a intrat acum in clasa I, afost 3 zile ok si astazi ainceput dezastrul-vorbeste intruna,s-a batut cu 2 baieti,deranjeaza clasa-nu stiu cum sa procedez

sus

Denunta
oanaib

21.09.2012 7:18     citat 

Pai nu avem ce sa facem decat sa le repetam intr-una regulile de respectat la scoala pina cand o sa le inteleaga si o sa si le insuseasca. Dar pt asta avem nevoie de extrem de multa rabdare si nervi de otel.
Pt ca miercuri nu a vrut sa repete cu doamna un cantecel, ieri i-am zis Iuliei sa repete dupa doamna si am certat-o ca nu a repetat. Concluzia: ieri a repetat fiecare cuvant pe care l-a scos doamna din gura. Va dati seama ca doamna era disperata la sfarsitul zilei. Partea buna: desi nu miercuri nu a cantat cu doamna nic un cuvant, ieri i-a cantat singura tot cantecul.
Sa ne dea Dumnezeu putere sa trecem peste toate momentele astea frustrante.

sus

Denunta
oanaib

25.09.2012 10:03     citat 

Buna tuturor,

Cum merge scoala?
pcf ce mai face baiatul tau la scoala?
Iulia mea a depasit momentele de plans. Sta la scoala cuminte toate orele, e mai activa la partea de oral dar cu scrisul e jale.
Carmen, cum l-a evaluat invatatoarea pe Andrei, ca am inteles de la tine ca nici el nu prea scria in clasa? Doamna noastra e disperata ca nu o sa scrie la dictare.

sus

Denunta
Carmen1967

Copii

26.09.2012 2:37     citat 

Buna tuturor,

Oana, asa cum am mai spus...se cam uita!..daca ai timp, ia jurnalul de la capat si citeste....am scri sacolo incepand cu clasa a III-a daca imi reamintesc bine....am scris in toate momentele,bune si rele.
....cred ca tot timpul m-a incurajat ca va scrie si va citi...e adevarat ca ajutor logopedic...mi s-a spus ca e un copil istet, ca logopedia a dat rezultate si in cazul copiilor cu retard....am avut momente naspa....sunt inerente....dar ceva ma facut sa cred ca va fi bine!....ca lucrurile se vor aseza pe un fagas normal...candva.
O sa revin.
Toate cele bune,
Carmen

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: