· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Jurnalul scolarului cu ADHD (VII)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Jurnalul scolarului cu ADHD (VII)     
oanaib

26.09.2012 3:01     citat 

Carmen in primul rand iti multumesc ca imi raspunzi. Nici Iulia nu este copil cu retard. Ieri de exemplu a vrut sa scrie la scoala. Astazi in schimb nu a avut chef de scris ci de cantat. II place de Corina (cantareata), Inna, etc., si cand e intr-o dispozitie cantacioasa fredoneaza toata ziua.
Doamna are pretentia sa tina minte ce tema pt acasa are, ceea ce bineinteles nu se intampla.
Eu am renuntat la serviciu ca sa stau cu ea cel putin anul acesta. Sper din suflet sa fie bine.
Mult succes si voua ca sunteti clasa 8-a si aveti un an greu.
Ma bucur ca v-am gasit si citesc inca la toate cele 7 capitole, nu am terminat inca.

sus

Denunta
oanaib

02.10.2012 8:15     citat 

Anul asta v-a fi un cosmar. Din punctul meu de vedere face progrese, in sensul ca a inceput sa mai si scrie putin la scoala. Doamna invatatoare nu este de aceiasi parere. Desi a observat ca daca se duce langa ea raspunde mai bine la intrebari, vrea sa raspunda si cand vorbeste ea in fata clasei. Adica: "copii cate mere vedeti la pagina 3?". Daca te duci langa ea si o intrebi: "ia spune-mi cate mere vezi tu aici?" ea raspunde.
Daca nu pot face un cadru didactic sa inteleaga asta ce pretentii sa mai am la un copil cu adhd?
Au si caiete de evaluare, din care doamna o sa le citeasca cerinta fiecarui exercitiu o singura data (a tinut sa ne precizeze) iar copii vor trebui sa execute. Cu siguranta v-a fi un cosmar.

sus

Denunta
Carmen1967

Copii
Andrei: 22 ani, 2 luni

02.10.2012 12:31   Mamici cu "state" vechi in forum....pe unde suntet  citat 

Buna tuturor sarut ,
Dana , Adriana, nu mai ziceti nimic?
Va astept cu informatii despre voi ....nu ma lasati singura pe baricada "adhd" surprins ....trebuie sa le ajutam cu experienta noastra si pe mamele cu copii mai mici trag cu ochiul
Oana draga,
cosmar....off...poate ca asa este si va mai fi...dar nu dispera!!! dupa cum vezi, mai suntem si altii in situatia voastra si am trecut cu bine....crede-ma...sunt "patita", dar maturizarea vine in timp !!!
De aceea inarmeaza-te cu rabdare, multa, multa !!!!
Cunosc stilul unor cadre didactice, care nu accepta ca pot fi si copii altfel in clasa lor....daca nu gasesti intelegere...poate nu ar strica sa schimbi clasa...
Relaxeaza-te, nu va fi usor...doar ca rezultatele vor aparea mai lent...atat!....asta trebuie sa accepti tu si sa-i faci si pe altii sa priceapa ( ceea ce e cam greu uneori!)
Citeste-ma la jurnal, nu mi-a fost usor si nici acum nu imi este...dar am reusit si sper din suflet sa trecem cu bine de examen....nu atat ca e un liceu bun si se face carte, bla, bla.... cat e vorba de anturaj ...
Atat. o sa mai revin
Cu drag,
Carmen sarut

sus

Denunta
oanaib

02.10.2012 1:05     citat 

Si ca si cum toate aste nu ar fi suficiente, cand te uiti la materia pe care o au de invatat o iei la fuga. Simt ca mai am nevoie de inca 2 facultati ca sa-i explic copilului ce este ala un "grup de 4 bastonate mici cu intorsatura in sus". Asa niste denumiri complicate au semnele grafice, incat doamna ne-a dat o lista cu ele. Sau grup de liniute mai suprarind sau subrand.
Acum invata sa scrie propozitii prin linii drepte. rad

Cred ca a fost nevoie de niste oameni ffff inteligenti sa conceapa asemenea manuale. prostit

sus

Denunta
oanaib

11.10.2012 9:00     citat 

Buna fetelor!
Cum merge scoala? La noi e una buna una rea. Daca intr-o zi se concentreaza si scrie 3 randuri alta zi e jale. Inceputul sapatmini e mai bun, sfarsitul e groaznic, nu mai face nimic.

sus

Denunta
oanaib

17.10.2012 8:21     citat 

Buna fetelor,
Am avut calculatorul stricat si am stat ca pe ace ca nu pot sa mai scriu.
Ieri a avut dictare la semnele grafice: "grup de 2 linii suprarand, grup de 3 bastonate mari cu intorsatura in jos(sau in sus), grup de liniuta pe spatiu mic, linie suprarand si linie subrand, etc". A fost jale, n-a scris nimic.
Acum doamna incearca sa-mi demonstreze ca are nevoie de profesor de sprijin si cand o asculta sau le da evaluare nu se mai duce langa ea.
Azi am facut marea prostie sa vorbesc si cu directoarea, care mi-a vaitat-o pe doamna ce greu ii e cu un astfel de copil, si ca nu crede ca fata mea v-a fi in stare sa faca mai mult de 8 clase. Asta dupa 4 sapt de scoala. Ca si ea are la clasa a 5-a un copil pe care il trece clasa fara sa-l bage in seama pt ca altfel si-ar neglija ceilalti copii. Asta e mentalitate de dascali in tara asta. Orice mic efort suplimentar e un calvar. Poate copiii nostri au sanse sa se recupereze dar acesti "dascali" nu mai au nici una. Partea proasta este ca ei ne cresc generatii de copii care ajung sa termine liceul si sa nu fie capabili sa lege 2 propozitii, si vorbesc aici de copii normali.

sus

Denunta
blossom

Copii
ANDREI: 20 ani, 8 luni

18.10.2012 11:55     citat 

Buna tuturor,

N-am mai scris demult pentru ca nici nu stiu ce sa va mai spun. Unele probleme trec cu timpul altele nu. Andrei inca are probleme cu temele din cauza deficitului de atentie sau pur si simplu nu-i plac. La scoala are note bune pentru ca ma ocup eu de el si am grija sa-si faca temele si invat impreuna cu el. Parca era mai preocupat in clasele mai mici de teme decat acum.

Oana, sincer nu am avut parte de dictare la semne grafice. Incearca sa-i dai si tu acasa si sa vezi cum se descurca. Si eu am avut probleme in clasa I cu invatatoarea care spunea ca e vai de el si ca o sa-l duca ea asa de mila pana in a patra. Clasa a v-a a terminat-o cu 9.30 (asta ca sa vezi apreciere pe nenorocita asta). L-am mutat la o invatatoarea care este un om deosebit din clasa a 2-a. Clasa I a fost un cosmar. Sunt unele invatatoare ca nu lucreaza dintr-o clasa de 25 de copii decat cu vreo 5-6 mai buni si de restul nici nu le pasa. Dar sa mai aiba si un copil mai visator sau agitat. Deci sfatul meu este sa muti copilul. In afara de asta ar trebui sa gasesti un psihopedagog cu care sa lucreze ca sa o ajute sa se adapteze cerintelor scolare.

Mai vorbim,
Va pup.

sus

Denunta
oanaib

19.10.2012 1:07     citat 

Doamne fetelor, nu-mi vine sa cred prin ce trebuie sa trec.
Dupa ce eram fericita ca saptamina asta a fost buna la scoala, ca a scris si miercuri si joi cate o pagina intreaga la scoala, acum doamna a tabarit pe mine sa fac cerere la inspectorat sa o mut la clasa 0, ca cica e cel mai bine pentru copil. Sau daca nu se poate, sa insist sa cer sa repete clasa 1.
Din nou devina nenorocitele astea de evaluari, ca cica ea nu se poate duce langa copil sa ii mai repete o data cerinta si sa o orienteze putin la ce exercitiu au ramas ca nu are voie sa se ridice de la catedra. Desi copilul i-a dovedit de nu stiu cate ori ca daca se duce langa ea ii raspunde la toate intrebarile, zice ca asa nu se poate, nu se poate sa se ocupe in mod special de ea ca, bla bla bla..... vesnica poveste.
O sa ma duc la inspectorat sa-i cer o evaluare si curricula adaptata iar de la anu v-a trebui neaparat sa o mut.
Sunt asa de frustrata ca nu ma pot bucura de toate progresele pe care le face copilul din cauza unei incuiate. Am crezut la inceputul anului ca cel mai greu v-a fi cu copilul si cu invatatul materiei dar culmea ca, copilul se descurca bine si cel mai mult am de furca cu doamna. E strigator la cer, lipsa asta de toleranta ma exaspereaza. Zici ca nu am evoluat deloc de 2000 de ani, hai sa-i aruncam pe cei mai slabi sa-i manince leii.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

19.10.2012 2:32     citat 

----------
oanaib a scris:
Tare ar fi bine sa existe o alternativa si aici in Romania, dar nu exista.
Copii cu ADHD nu sunt retardati, au doar o problema de concentrare. Este adevarat ca aceasta problema cauzeaza de cele mai multe ori intarzieri in achizitiile de cunostinte, dar eu sper ca pot fi recuperate.
Socul trecerii de la gradi la scoala este destul de mare, mai ales daca a mers la o gradinita unde nu prea a facut mare lucru.
Doamna invatatoare pare sa fie intelegatoare dar zice ca restul clasei este f buna. Adica ea e oaia neagra.
Asa o fii, nu zic nu.
As vrea sa pot sa fiu si eu mandra de copilul meu, sa-mi vorbeasca si mie cineva frumos de ea.
----------

iti vorbesc io, cu drag de ea si cu drag de tine

te-am citit cat va chinuiti cu doamna invatatoare si sunt neagra de suparare

sunt convinsa ca ai o fetita deosebita

nicicum nu ai putea muta fetita in alta clasa, alta scoala unde sa aiba un dascal care sa fie intelegator fata de conditia fetitei si care sa o sustina?

oana, dar tu ai diagnosticul confirmat, bun, stampilat si rasparafrat sau doar cineva si-a dau cu parerea, cum e?

si nu mai certa fetita inteligenta pentru o doamna incapabila

sus

Denunta
iosefine

24.10.2012 9:26     citat 

ma alatur si eu voua. Razvan are 5 ani, inca nu e la scoala si e diagnosticat cu autism atipic. Imi e groaza cand ma gndesc ca va trebui sa mearga la scoala, abia face fata la gradinita, si dupa cum vad cam care e atitudinea invatatorilor ( am un alt copil in clasa intai ) nu stiu daca voi reusi sa gasesc un invatator deschis la minte si luminat care sa se ocupe si de Razvan. Cu Razvan m chinui acum sa il invat culorile, sa numere, sa invete cifre, dar nu reusesc sa il fac sa imi spuna cate opbiecte numara sa spunem, voi cum reusiti asta ?

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

24.10.2012 9:37     citat 

iosefine, scuza-ma, dar uneori cu cu copiii normofunctionali e greu sa faci asta...(la 5 ani ma refer..)
deci nu te speria, mai spune despre razvan
si ia partea buna a lucrurilor, ai 2 ani sa gasesti un invatator bun pentru el...

sus

Denunta
oanaib

25.10.2012 10:13     citat 

Iosefine, nu-i usor sa stii. Uite noua la inceputul saptaminii doamna nezicea ca poate nu o sa mai fie nevoie sa o mutam la clasa 0, iar azi iari ma preseaza sa fac ceva sa o mut la clasa 0.
Pt invatare incearca sa-i dai informatiile una cate una si cu f multe exemple vizuale. Saptamina asta vorbim doar de culoarea rosu. Dupa ce o recunoaste peste tot treci la alta. Si cu restul la fel. In rest ffff multa rabdare.

sus

Denunta
iosefine

26.10.2012 9:13     citat 

cu culorile stam binisor ; stie verdele, galbenul, rosu, albastru, portocaliul, rozul, movul, acum incerc sa il invat alb si negru; chestia e ca il simt ca nu mai vrea sa invete cu mine, am observat ca s-a apropiat de educatoare si invata mai usor cu ea, cred ca o respecta, eu sunt mami . cel mai tare ma inspaimanta ca nu va putea avea un trai independent si nu va avea cine sa aiba grija de el dupa ce nu voi mai fi.

sus

Denunta
oanaib

30.10.2012 9:04     citat 

Iosefine, de ce vorbesti asa? Sper ca esti OK cu sanatatea. Daca se descurca cat de cat la gradinita atunci sunt bune sanse sa se descurce si la scoala. Totul este sa gasesti un cadru didactic care sa te inteleaga si sa il tolereze, daca nu si sa-l ajute.
Sa stii ca fetita mea are doar adhd si sunt aproape limita puterilor mele in ceea ce o priveste pe doamna invatatoare.
Azi mi-a zis ca ieri au avut evaluare la cifra 5 si ca ea nu stie sa numere decat pina la 5. Sunt convinsa ca nici nu a incercat sa o intrebe mai mult. Mai mult ca sigur copilul s-a confuzat pt ca ea numara cu mult mai mult si de vre-o 2 ani nu de ieri.
Imi vine sa urlu de frustrare si de suparare. Efectiv nu-i da nici o sansa si ma preseaza zilnic sa o mut la clasa pregatitoare.
Daca tu ai gasit o educatoare care sa se ocupe putin si de el asta crede-ma e EXTRAORDINAR. Eu nu am gasit in 4 ani de gradi o asemena educatoare si spre marea mea nefericire si invatatoare e la fel.

sus

Denunta
iosefine

30.10.2012 12:47     citat 

da, cred ca razvan e norocos, educatoarea lui se ocupa de el; desi acum le-a dat sa faca litera A , iar lui i se pare f. greu, am inceput si il ajut si eu, a facut cu f mare greutate un A intors, dar macar l-a facut; am o intrebare de o buna bucata de vreme razvan face pipi pe el cand doarme, am incercat sa ii prind "sistemul" ca sa spun asa, il trezesc peste noapte, uneori desi il trezesc tot face pipi pe el, sau cand ma duc sa il trezesc deja a fcut pipi medicul meu de familie mi- spus ca e de la autism, ca e ceva pe fond neurologic si mi-a dat sa ii dau extract de fag; voi va confruntati cu o asemenea problema ?

oanaib sa nu fi necajita, aceeasi frustrare am si eu cu invatatoarea lui cristi, fiul cel mare care e in clasa I, si care nu are probleme decat ca e mai zvapaiat,imprastiat dar la inceput mi-l luase de rau si il neglija cu spor, dar cat am putut eu de delicat i-am explicat ca fiul meu are nevoie si de atentia ei si ca daca ii va da atentie va vedea ca s-a inselat; invatatoarea l-a bagat putin in seama, eu am lucrat mai mult cu cristi si acum pare a fi in ordine; eu zic ca ar trebui sa fi putin ferma sa ii spui ca fiica ta stie mai mult si ca trebuie sa ii acorde o sansa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: