· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.117
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.117     
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

05.01.2011 12:14     citat 

buna fetele
am avut o noapte relativ buna, m-am ttrezit ed 5 ori dar doar sa ii iau temperatura Radei si sa ii dau ceiutz pt ca tusea , nu a mai plans in somn si nu s-a mai inecat cu flegma...a fost putin mai bine........acum e mai bine de cand cu adrenalina si picaturile cu antibiotic sper sa ne revenim repede
manu sarut sarut sarut sarut sarut sarut super ce a facut cumnata ta arata f bine, pupicei
laura felicitari sa dea DUMNEZEU sa fie asa cum vrei tu sarut sarut
curajoasa esti sa faci bb 2 asa repede felicitari sarut

va pupam pe taote sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

05.01.2011 12:37     citat 

La multi ani tuturor in noul an, sa ne fie mai bine, sa avem sanatate, bucurii, impliniri, putere de munca, liniste si pace...

am reusit sa citesc mai pe diagonala ultimele capitole de cand am lipsit, dar n-am mai reusit sa raspund tuturor subiectelor pe care le-ati atins...

anul trecut am avut mult de lucru in ultima saptamana si n-am reusit sa mai intru sa va citesc, acum iar am mult de munca cu ultimele schimbari legislative, insa reusesc mai usor sa va citesc trag cu ochiul

intai, m-am socat de povestea cu Edi..Doamne, in ce tara traim...ce medici avem si ce conditii si strategii de tratament...sa ne rugam sa nu mai ajunga nimeni la mana medicilor si a sistemului sanitar romanesc...
va doresc multa sanatate, refacere rapida si toate bune...
Luara felicitari, multa sanatate si sarcina usoara...
stai linistita, fiind sarcina atat de mica nici nu ajunge antibioticul la bebe...
stiu pt ca eu anul trecut cand am ramas insarcinata, tot pe la 5 saptamani am aflat, facusem cistita si eram tare stresata sa vedem ce zice medicul legat de tratamentul efectuat si sarcina...mi-a spus sa nu-mi fac probleme , pt ca la o varsta atat de mica a sarcinii, inca nu il afecteaza ...
deci, vei vedea ce va zice medicul, dar eu cred ca nu prezinta probleme...
e o veste tare buna...
si eu imi doresc anul acesta sa mai fac un copil, insa doar vrem sa-l concepem anul acesta ( pe final ) si anul viitor sa nasc...sa vedem dc voi fi asa norocoasa ca la prima sarcina, sa raman cand vreau...
e o mare veste si chiar daca aparent pare ca te vor incerca niste decizii grele si greutati cu cea mica, vei vedea ca o diferenta mai mica intre copii iti va fi favorabila din mai multe puncte de vedere...
succes...si FELICITARI ...

Va doresc la multi ani tuturor si voua si bebeilor care au mai adunat cate o luna in plus de cand n-am mai scris eu, si multa sanatate bolnaviorilor...

despre noi ce sa va spun...sarbatorile au trecut repede, acasa...
Sofia e din ce in ce mai activa.....vrea sa umble toata ziua....spate sa ai sa mergi cu ea prin toata casa...noroc ca avem bunici, si toata lumea e dupa ea...nu umbla inca singura, decat tinuta de maini, insa se zbate sa o lasi sa mearga singura...noua ne e frica sa o lasam singurica inca...

eu am avut 2 momente de slabiciune ca nu stiam ce sa mai fac cu ea...dupa Craciun a mancat tot mai putin...avea mese in care manca doar 50 gr + eventual suc sau + lapte ( putin )...
prima slabiciune : - am cumparat o cutie de lapte praf... am ajuns cu ea acasa gata sa o deschid si n-am avut puterea sa las sanul, asa ca am pus cutia in camara...
a 2-a slabiciune...in alta zi, pt faptul ca ziua nu mai am productia de lapte f buna, pt ca manca 3-4 mese solide pe zi, fara a mai vrea lapte, am zis ca-i inlocuiesc o masa de hrana solida cu una lapte praf...zis si facut...am preparat laptele...am pus-o la san sa manance cat esta, si apoi am vrut sa-i dau lapte praf...nu mai vroia caci se saturase cu putinul san...si n-am mai insistat cu praful, caci era o lupta prea mare in sufletul meu...iar laptele praf preparat mirosea ingrozitor...parca deschisesem butoiul cu varza murata trist trist surprins asa urat miroase laptele praf la toate firmele ? eu am luat mi-lu-pa caci nu stiam ce sa iau... confuz
ingrozitor...

apoi am renuntat la lapte praf, i-am facut alt program de masa, cu alternanata masa solida cu lapte - san....sa vedem dc ne va fi mai bine asa si dc va manca mai bine...

Voi cat lapte le dati copiilor pe zi ? mai ales cele care aveti bebei peste 9 luni...
deci Sofia suge de la san cam 250 gr ziua, in 2 reprize ,si mai are 2 reprize de noapte si una de dimineata devreme ...
am tot cantarit-o....mai mult de 120- 130 maxim 150 ( rar ) nu suge o data ...
dar nu mai vrea,indiferent cat insist...
mai bea suc de fructe intre 50 - 300 ml...si apa ( pana in 100 ml ), in sfarsit... astea ambele le bea f bine de cand bea bine cu paiul...
paiul e o minune pt noi, cum nu folosim biberonul , nici cana cu cioc...

ma tot macina gandul ca nu bea lapte suficient jenat confuz confuz confuz confuz

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

05.01.2011 1:33     citat 

krmn... ai facut foarte bine ca nu i-ai dat lapte praf. Incearca si pe viitor sa rezisti tentatiei pt ca nu va va ajuta cu siguranta.
Eu cred ca fetita ta mananca atata cat ii trebuie. De ce crezi ca ar bea mai mult lapte praf decat san? Atata timp cat ii dai sa suga de cate ori cere nu-ti face probleme. Fiecare copil are ritmul sau. Atata timp cat copilul suge productia de lapte se regleaza dupa nevoile lui. Daca o pui mai des ziua la san nu suge?
Opreste-te din a o mai cantari dupa fiecare masa. Nu e relevant si nu face decat sa te sperie inutil. Cat ia in greutate pe luna? Asta e important sau daca n-ai rabdare o luna atunci cantareste-o macar saptamanal.
Daca tu chiar esti ingrijorata ca nu suge suficient de des, nu-i mai da sucul ala si da-i san. Sucul de fructe oricum nu este asa de hranitor precum se crede.
Toate mineralele, fierul, calciul se asimileaza mult mai bine din laptele de san decat din formula. Deci chiar daca ar bea ceva mai bine formula tot laptele de san e mai bun...asta sa nu mai vorbesc de anticorpi, de enzime si alte cele.
Prietena mea si-a intarcat fata la 8 luni (acum are peste un an) si desi a fost multumita o perioada, zilele astea mi-a spus ca nu stie ce sa mai faca pt ca-i raceste prea des, ca abea ii trece tusea si o ia de la capat...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

05.01.2011 1:37     citat 

hello fetele!

vai luara ce veste minunata! sarut iti tinem pumnii sa luati decizia cea mai buna! sarut da...esti o curajoasa! sarut asta da veste buna!

ralucutza vad ca a fost cuscra mai rapida si ti-a raspuns in legatura cu scaunul! poate ai vazut si-n poze e foarte comod pt bebe si ajunge cat sa intre sub masa la care papa sa-si tina coatele pe ea! zambet

cuscra multumim! sarut am observat si eu intr-un tarziu ca s-au regasit amalia si iuri! sarut

carmen a mea sta la san la 3 ore...ziua si noaptea mai des! depinde ce stari are si ea! la o ora, o ora jumate, poate 2! acum 2 seri chiar la 3 ore zambet are cel mult 3 mese solide pe zi insa eu mai mult de legume, fructe , ou si de 2 ori ficatel, nu i-am introdus pana acum! cum am mai povestit, am incercat (cu lingurita) cerealele de somn linistit tot de la milu-pa si nu le-a vrut DELOC! apa nu bea...cu paiul n-am incercat, poate-mi aratati si mie cum arata cana cu pai ca n-am vazut la carre4! acolo au mai multe , unde sa mai caut?

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

05.01.2011 1:48     citat 

Ancuta, nu-i o cana cu pai speciala...
sunt paie clasice, din acelea care se indoaie capatul la ele, pe care eu le tai in jumatate, ca sa nu fie traseul lichidului prea lung...incearca sa vezi ca o sa traga...mie mi-a recomandat o clienta care-mi spunea ca la fel ca a mea, nici copiii ei n-au acceptat biberonul deloc...decat paiul....
cum i-am dat cum a tras pe el...ca sa nu spun ca vine lichidul in cantitate mult mai mare, si in cateva zile o sa vezi ca la o tragere pe pai bea 10-20 ml...Sofia deschide gurita dupa masa cand ii dau paiul sa bea ...

Alexya, cu gramajul, luna trecuta n-am stat bine...am luat 70 gr., dar e prima luna cand a luat sub limitele generale...initial m-am speriat, apoi m-au linistit fetele aici ca nu-i asa o problema si am zis ca o sa vedem cum ia luna asta in greutate...

sincer n-am incercat sa-i dau sanul mai des, decat atunci cand cere sa pape...poate ar stimula sanul mai bine, pana-mi revine productia de zi...
noapte, fiind stimulata suficient, am destul trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
11 ani, 5 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
8 ani, 2 luni

05.01.2011 2:04     citat 

Sweety sper ca va fi mai bine! Tinem pumnii!
Oricum si daca renunti la alaptat ( ceea ce nu recomand in nici o situatie , dimpotriva , laptele mamei e cel mai bun in asemenea situatii) , nu o sa accepte alt lapte. Si va fi un chin si un stres in plus pt. el. Dr. sunt foarte comozi si prefera sa fie ei la adapost de orice responsabilitate, de asta nici nu isi asuma anumite decizii.
Multa sanatate! sarut sarut

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

05.01.2011 3:02     citat 

----------
alexxya a scris:
Deci chiar daca ar bea ceva mai bine formula tot laptele de san e mai bun...asta sa nu mai vorbesc de anticorpi, de enzime si alte cele.
Prietena mea si-a intarcat fata la 8 luni (acum are peste un an) si desi a fost multumita o perioada, zilele astea mi-a spus ca nu stie ce sa mai faca pt ca-i raceste prea des, ca abea ii trece tusea si o ia de la capat...
----------

O sa para ca sunt mereu in contradictoriu cu tine (dar nu e asa) doar ca vroiam sa zic ceva apropo de anticorpi si boli ca tot ai zis de prietena ta : ai mei au fost raciti doar o data de cand s-au nascut si asta pentru ca infirmiera care venea sa ma ajute inainte i-a lasat pe jos in fata balconului deschis la nici 2 luni prostit . Si eu nu le dau san. In schimb am citit si aici si pe forum si am auzit de mamici care dau numai san si bebii se imbolnavesc foarte des trag cu ochiul . Acum stiu ca sanul e mai bun ca laptele praf, nu contest asta, dar nu cred ca are prea mare legatura cu bolile foarte fericit . Iar fata raceste probabil pentru ca imunitatea nu ii este foarte buna. Sa ii dea mai multa vitamnia c, nu neaparat pastile dar produse care contin cat mai multa vitamina c trag cu ochiul .

Iar la faza cu lasatul copiilor singuri acasa, stiu ca s-a mai vorbit despre asta dar eu nu i-as lasa nici pentru 10 minute singuri in casa. Si nu mi se pare ca am obsesii, sau ca sunt prea exagerata cand ma gandesc ca ceva se poate intampla si nu mai ajung la ei. In primul rand se pot ineca . Si ok, sa zicem ca nu ia casa ta foc, dar daca ia a vecinului????? Si cu cutremurele pai de cand cu incalzirea globala si cum s-a schimbat natura atata de radical peste tot eu cred ca se poate intampla orice in orice moment. Asa ca eu prefer sa ii imbrac, si sa ii scot la -10 grade, si doar pentru 10, 15 minute daca e ceva ce nu poate fi lasat pe mai tarziu. foarte fericit . Stiu ca asa cum zice ana pot cadea si ma lovesc la cap si atunci e ca si cum raman singuri, dar macar stiu ca nu s-a intamplat asta pentru ca eu i-am lasat deliberat singuri trag cu ochiul

Luara eu cred ca te vei descurca cu copii chiar daca va fi diferenta asa de mica intre ei. Nu esti singura oricum. Fetele de aici de pe forum care au 2 copilasi stiu mai bine. La mine nu se pune problema ca au aceeasi varsta si au aceleasi nevoi amandoi. Imi imaginez ca e diferit cu 2 copii de varste diferite pentru ca au nevoi diferite, dar o poti face asa cum au putut si alte mamici. Felicitari inca o data sarut

Bebe sper sa ramaneti asa si sa nu mai faceti febra sarut

danutza multumesc sarut . Ti-am zis asta pentru ca stiu ca mie imi zicea toata lumea inainte sa incep diversificarea la 3 luni prostit ca sunt mici bebii, ca nu cresc bine, dar doctora mi-a zis ca e normal pentru ca sunt gemeni. Si sa nu incep inainte de 6 luni decat daca vom vedea ca nu mai iau in greutate sau ca plang tot timpul de foame foarte fericit

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

05.01.2011 3:17     citat 

fetelor, care stia o reteta de tiramisu fara galbenus? ca de obicei era pe piscoturi, daaaar, pe astea e cu galbenus...

Si da...a gasit barbatu niste mascarpone in auchan finally foarte fericit

manu si eu am aceeasi parere legata de boli, tine de imunitate, si oricum nu poti testa pe acelasi copil varianta alaptata si varianta lp, sa vezi la care e mai sanatos. Din pacate chiar pe forum sunt destui puiuti alaptat care au ajuns chiar internati trist Daca nu primeau san ci lp, aceiasi copii ar fi ajuns intr-o situatie si mea rea.. ? Nu neaparat si imposibil de demonstrat...

si tot pt manu..eu vorbeam de lasatul acasa al maiei, care are peste 5 ani...stie sa foloseasca telefonul, safaca o groaza de lucruri singura...nu de bebelusi. Cand era bb la fel ca tine, o infofoleam si-o luam chiar si pana la intretinere...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

05.01.2011 4:10     citat 

----------
biencut a scris:

Ralu, cand te referit ca nu schimbi apa la cei mici 48 ore te referi la cea din sticluta din care beau ei direct? Daca da, eu spun ca e de preferat sa fie schimbata caci ei uneori beau dupa ce papa si am observat ca se duce nitel mancare pe tetina in apa si deci cred ca e probabil sa se dezvolte acolo bacterii.
Merci de compliment. sarut

----------

aaa...niciodata nu le-am dat sa bea din sticla...Théa cu bibe, Davy cu paharul!!!
cand mergem in parc avem o sticluta speciala cu pai, care dupa fiecare utilizare e spalata scot limba

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2011 4:34     citat 

----------
ana_348 a scris:
fetelor, care stia o reteta de tiramisu fara galbenus? ca de obicei era pe piscoturi, daaaar, pe astea e cu galbenus...

Si da...a gasit barbatu niste mascarpone in auchan finally foarte fericit

----------

Ha! Te-am prins! Si eu numai ce am luat mascarpone! Chiar am vrut sa te sun...dar am zis ca te intreb aici pe net si iti iau maine.
Se pare ca au bagat in Cora de la Napolact sau ceva de genul. Marca care imi spuneai tu. Alea straine inca nu au aparut. foarte fericit
Ce fel de lichior ai luat?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

05.01.2011 4:37     citat 

nu fac cu lichior, ca mananca si maia
da, parca napolact e ala ieftin romanesc, cristi mi-a luat esquiza, bun si ala

dar eu aveam o reteta fara frisca si fara albus, n-o mai gasesc trist

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

05.01.2011 4:46     citat 

fetelor????
va rog sa imi ziceti careva ce fel de scaun aveti si il recomandati pentru masa...

si inca ceva...de cand pot sa ii dau smantana? sau sa ii pun lapte in pireuri?

si inca o intrebare...ceva idei de retete? ca m-am plictisit sa ii dau zilnic piure de cartof cu morcov sau telina sau dovlecel

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 8 luni

05.01.2011 5:05     citat 

Ralu, eu la Daria l-am avut pe asta, si a ramas si pt Diana. F. bun: multe pozitii, roti, frane, centuri, se spala husele usor...Eu am fost foarte multumita. De la Pilsan e.

Cred ca l-am luat chiar de la tipa asta, ca vad ca e descris la fel. zambet Am luat mai multe de la ea apoi. Amedy ii zice pe site-ul parinti.

P.S. Mda, m-am uitat mai bine: nu e nou, deci nu e de la Amedy. Eu l-am luat nou, sigilat. Vreo 200 sau 300 Ron am dat acum 4 ani pe el.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 5 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 2 luni

05.01.2011 5:15     citat 

buna fetele!
si noi pe aici!
de citit... citim...dar mai greu cu raspunsul pentru ca timpul asta parga fuge...zau asa!
de mult timp voiam sa zic si eu ceva legat de alaptare si lapte praf....stiu ,ca de altfel toata lumea de aici, cat de importanta e alaptarea...DAR de multe ori mi s-a parut prea dur felul in care se vorbeste de laptele praf...parca ar fi o otrava si nu o alternativa(singura de fapt) pentru fetele care nu pot alapta...sincer eu ii dau completare de la 2 saptamani...dupa cate am citit aici...de cate ori ii pregateam biberonul mi se punea un nod in gat(si inca mai simt asta) pentru ca ma simteam vinovata prostit ... bebelina mea nu a renuntat la san...cantitatea de LP folosita a scazut considerabil ...dar inca mai am nevoie de el sa completez masa de dimineatza si cea de seara tarziu... nu m-as fi descurcat fara LP, bebelina plangea de foame si nu lua in greutate...acum creste foarte bine si e asa cuminte!
cat o sa ne dea Dumnezeu laptic o sa o alaptez...de unde nu...avem de unde alege fara sa simt ca nu am facut tot ce s-a putut! (zic asta pentru ca sa ma conving pe mine in primul rand ochi peste cap )
sper sa nu supar pe nimeni...nu asta mi-e intentia cool

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 8 luni

05.01.2011 5:20     citat 

Luara, felicitari! Sa dea Dumnezeu sa fie bine! sarut

M-am tuns!!! foarte fericit Scurt!!!! foarte fericit Si cu toate astea, tot n-am timp de nimic. rad
Va citesc, va pup!

P.S. Sanatate Radei si puiului Karinei si lui Adi! Si putere multa in continuare! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: