· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.117
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.117     
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

03.01.2011 10:32     citat 

Ancuta nu le-am pus in bibe cereale ci le-am dat cu lingurita. Stai ca a fost doar prima zi, mai vedem si maine rad

Sweety_karina imi pare tare rau ca sunteti asa bolnavi. Daca cauti pe net macar cauta in site-uri care sunt specializate nu pe toate site-urile. Nu stiu daca stiti franceza dar eu intru mereu pe un site specializat de aici (naitretgrandir.net) si acolo zice clar ca daca bebele are diaree mama trebuie sa ii dea sanul mai des dar pentru scurte perioade de timp, tocmai pentru a evita deshidratarea. Informeaza-te bine si ce pacat ca sunteti tratati asa la spital. surprins nu imi vine sa cred ca idioate sunt acele infirmiere. Multa sanatate va doresc. Uite iti pun un fragment de pe acel site, sper sa intelegi zambet :

Soins et conseils pratiques

* Prévenez la déshydratation. Si vous allaitez votre enfant, donnez-lui le sein plus souvent, mais moins longtemps. Vous pouvez aussi alterner un boire au sein et un boire au biberon composé d’une solution électrolytique de réhydratation (voir encadré plus bas). Si votre enfant est nourri au biberon, continuez à lui donner sa préparation habituelle en quantité normale. Si la diarrhée est associée à des vomissements, donnez des liquides plus souvent mais en petites quantités (voir la fiche Gastroentérite). Évitez de donner à votre enfant des boissons gazeuses et des jus de pomme, de poire, de raisin ou de prune, qui pourraient avoir un effet laxatif.

Les quantités nécessaires pour prévenir la déshydratation varient selon l’âge de l’enfant :

Moins de 6 mois : de 30 ml à 90 ml (de 1 oz à 3 oz) par heure.

De 6 mois à 2 ans : de 90 ml à 125 ml (3 oz ou 4 oz) par heure.

Plus de 2 ans : de 125 ml à 250 ml (de 4 oz à 8 oz) par heure.

Il est maintenant démontré que la prise de lait n’augmente pas la diarrhée, à moins que celle-ci soit importante ou prolongée (plus de 7 jours). Il n’est donc plus recommandé de cesser le lait, sauf dans les cas de diarrhée importante ou prolongée.

Totusi ultima propozitie zice ca nu e recomandat sa opresti alaptarea decat daca diareea e grava sau o are de mult timp, asa ca e cu dus si intors.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 8 luni
Eduard: 10 ani, 11 luni

03.01.2011 10:33     citat 

Suntem din Iasi. A facut aerosoli acum doua, trei ore prima data de cand e internat, aparatul de la noi, substanta de la ei, dar asta e alta poveste. Spitalul are multe povesti frumoase. La radiografia lui a fost nevoie de o alta persoana pentru a-l putea tine pe Eduard intr-o anumita pozitie. Acea persoana trebuia gasita de mami, nici o asistenta nu s-a oferit pentru ca ele "nu sunt platite" sa faca asta. Nici un parinte de acolo nu s-a oferit, pana la urma nu e un loc unde sa vrei sa stai. Radiografia a fost facuta cand am ajuns eu acolo. Mami a plans de neputinta.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

03.01.2011 10:46     citat 

Manucrissa, franceza nu am mai folosit-o din liceu si nici atunci nu mi-a fost prea draga.. cum sa-ti fie cand in gimnaziu profesoara de franceza a inteles ca cea mai buna metoda de a invata franceza e de a obliga elevii sa memoreze texte in limba franceza. Memoram texte fara sens pentru mine.
In fine, am inteles ce scrie acolo si am vazut aceleasi idei pe care le-am gasit in situri scrise in engleza zambet. Copilul sa fie alaptat, daca a inceput diversificarea sa-i fie date rand pe rand alimentele, si eliminate cele laxative atat din alimentatia lui cat si a mamei. De altfel metoda de alaptare se schimba, cum Eduard inca nu vomita si cum oricum el de obicei cere des sanul, eu cred ca ar trebui sa fim foarte multumiti ca poate fi alaptat cat mai des.

Lactoza.. inca citesc despre subiect, dar ca idee nici in cazul intolerantei la lactoza nu se intrerupe alaptatul. Momentam Eduard nu are nici un test facut pentru a se vedea daca are o intelorenta temporara.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

03.01.2011 11:03     citat 

Sambata la pranz a avut un scaun tare, duminica si azi a avut scaune moi, asemenatoare cu cele cand era alaptat exclusiv ( cu bobite ). De duminica a mancat doar la san, iar azi mucilagiu si suc de morcov. Inca nu cred ca se considera a fi diaree grava.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

03.01.2011 11:41     citat 

tati de edi...chiar nu puteti schimba spitalul sau medicul?! mi se pare absolut de nesuportat din ce povestesti! eu una n-as sta! numai in cazul in care chiar n-am de-ales! Iasiul e mare...poate mergeti in alta parte fara sa fie purici si alte alea care trancanesc aiurea din gura! noi asteptam numai vesti bune de la voi! sanatate multa! sarut sfaturi ...nu ma prea pricep sa dau la situatia in care sunteti, nu pot decat sa-ti zic experienta care-am avut-o cu dr de fam care ma trimitea in spital cand am avut mastita , asta insemnand sa opresc alaptarea (care e recomandata in cazul mastitei) si sa ma indop cu antibiotice (prin perfuzii)...iar cand i-am zis ca nu, ca exista si antibiotice care sunt agreate in alaptare si nu e cazul sa merg la spital ci sa stau acasa sa am grija de copilul meu (iar in cazul meu si el de mine pt ca sugand reducea efectul bolii si doar asa am scapat de ea) a facut o pauza, apoi a inchis si a revenit cu un telefon sa-mi zica de antibioticele care merg in timpul alaptarii! (dr mea de fam este si med pediatru al amaliei) asadar...vorba lui biencut, daca ne infigem in ei mai tare si le aratam, ca mai citim si noi cate ceva nu vor mai da un raspuns numai ca sa dea!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

04.01.2011 12:26     citat 

buna zambet
ufff, Adi, sper sa vii cu ceva vesti bune, e ingrozitor ce povestesti de spital trist ...nu-mi vine sa cred...va doresc multa multa putere sarut

Am venit si noi din vizita, diana era f obosita la intoarcere si a plans tare in masina, apoi a adormit fara sa manance ochi peste cap In rest s-au distrat bine, doar ca la final Maia s-a enervat ca a mancat verisoara-sa ultimul ecler si a facut un mare scandal, mai ales ca nu vroia nici sa plece.

Uf, trebuie neaprat sa ajung la dermatolog, stiti vreunul bun in Buc? Cred ca trebuie sa imi scot niste chestii care tot cresc pe mine ochi peste cap

Noapte buna...n-am niciun chef sa ma duc maine la serviciu plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

04.01.2011 2:49     citat 

Pt taticul puiului bolnavior
Deci eu abea la ora asta din noapte reusesc sa-ti raspund, sper sa nu se trezeasca fiica-mea. Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Sper din tot sufletul sa va faceti bine si sa veniti acasa sanatosi. M-am gandit ca ti-ar fi de folos sa vorbesti cu cineva avizat de aceea n-am scris eu mai multe atunci. Acum ca tot fac noapte alba hai sa scriu...
Incep..de la capat...Ai aflat probabil asa cum spuneam mai devreme ca nu e necesara intreruperea alaptarii. Citeam acum putina vreme, dintr-o carte dedicata alaptarii primita de la o persoana minunata, citeam ca in cazuri grave de diaree la copiii alaptati si diversificati se intrerup alte alimente si se pastreaza doar sanul. In primul rand e cam singurul acceptat de copil, in al doilea rand enzimele din laptele de mama ajuta enorm la reglarea tranzitului intestinal, e antibacterian, antiinflamator (azi chiar am corectat un articol unde scria trebusoara asta)...apoi, treptat se introduc alimentele pe rand observandu-se reactia...era si o ordine de introducere a lor pe undeva, dar nu cred ca va ajuta.
Apoi as intreba de ce 3 antibiotice daca nici macar nu stiti clar ce are...dar mai bine nu mai intreb ca am inteles ca sunteti la mana medicilor. Eu una n-as da antibiotic...si mai ales 3! De ce...in ideea ca lasa ca s-o nimeri vreunul sa distruga afurisita de bacterie? Nu prea cred. Antibioticele ii dau peste cap organismul pe care ei se chinuie sa-l puna pe picioare. Ma rog...asta e ideea mea. Nu pot incepe prin a-ti spune ca noi am scapat de infectie urinara e-coli si de klebsiella fara pic de antibiotic pt ca n-are rost. Noi n-am ajuns in spital. Si as intreba cum ati ajuns in spital de fapt? Ca urmare a ce? A facut micutul un puseu mare de temperatura? Care e cea mai mare temperatura pe care o face?...Ah, are si pneumonie? Offf, lasa ca vor trece in curand si sa ne rugam sa fie bine.
Atunci cand Dia a avut temperatura 39.5 (avea E-coli dar am aflat mai tarziu) au vrut si pe noi sa ne opreasca la urgenta dar n-am acceptat. Cu siguranta ar fi idopat-o cu antibiotice daca am fi stat. Partea proasta la voi e ca micutul am inteles ca are si varsaturi si temp mare si diaree... greu!

Argumentul doctorului a fost ca are diaree si ca Eduard a capatat infectia intestinala din cauza faptului ca mama are o igiena precara.
Deci eu o aberatie mai mare ca asta n-am auzit. A, ba da... aia cu iti omori copilul daca il mai alaptezi prostit Offf, medicii nostri dragi...
A! Si infectia aia urinara a fost confirmata...sau e spusa si aia ochiometric? Ce infectie urinara e? Klebsiella da implicatii pulmonare dar banuiesc ca nu e cazul vostru.

Alaptandu-l in continuare, diareea va fi tot mai prezenta, iar copilul se va dishadrata.
Asta alta aberatie. Sa-ti spun ce contine laptele matern: lungul lant special de acizi grasi polisaturati, lizozime, IgA, lactoferina, lipaza, prostaglandine, macrofage, citokine, factorul de crestere epidermica, relaxina, interferonul, antioxidanti, leucocite, adiponectina, leptina sunt numai cateva (am dat un copy paste din ceva citit azi, nu-ti imagina ca le stiu pe de rost...inca). Ideea este ca sunt atatia care nu stiu de efectele benefice ale laptelui matern incat considera ca renuntarea la el nu-i nicio pierdere. Ei bine este...si tocmai in situatia in care sunteti voi e si mai important. Dimpotriva alaptarea va ajuta la reglarea tranzitului si in plus hidrateaza nu deshidrateaza.

Moralul e undeva spre zero, e greu sa rezisti tipetelor asistentelor, umilintei.
Vezi...asta-i problema trist Cat de mult ii costa pe oameni sa fie...oameni.

Sambata la pranz a avut un scaun tare, duminica si azi a avut scaune moi, asemenatoare cu cele cand era alaptat exclusiv ( cu bobite ). De duminica a mancat doar la san, iar azi mucilagiu si suc de morcov. Inca nu cred ca se considera a fi diaree grava.

Pai stai sa inteleg de fapt...ca asta nu-i diaree. Adica o rexunosti atunci cand se absoarbe in pampers aproape in totalitate si raman doar niste firisoare niste impuritati care mai ca nu sunt...asta e diaree...apai daca tu zici ca sunt bobite...eu zic clar ca nu-i diaree. Doctorii ce zic? S-au uitat in pampersul lui macar? Si daca n-a mancat asa de mult diversificat atunci normal ca e posibil ca in pampers sa faca asa ca in perioada in care era alaptat exclusiv pt ca practic, daca nu mananca altceva...e alaptat exclusiv..Apoi iar am citit candva pe undeva ca antibioticele pot provoca diaree sau scaune acide sau macar o intretin. Si atunci care-i logica? Dar luand in calcul pneumonia nu mai stiu...despre asta chiar n-am habar.
Nu am scris sa te bag in ceata...poate iti condirm vreo idee sau poate iti mai dau vreo informatie pe care sa o verifici, nu stiu cum sa va ajut mai mult. Astept vesti bune!

Manu...am facut si eu o traducere cu dictionarul aci...ca franceza nu e punctul meu forte. Dar din ce am brigibit de acolo....pai la sfarsit vorbeste doar de laptele formula care trebuie intrerupt dupa nu stiu cat timp...sau asa am inteles eu. Duap ce vorbeste de alaptare apoi de formula zice sa fie intrerupt...laptele, nu alaptarea. Asa pricep eu cu franceza mea de balta.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

04.01.2011 3:51     citat 

----------
alexxya a scris:
[u]

Manu...am facut si eu o traducere cu dictionarul aci...ca franceza nu e punctul meu forte. Dar din ce am brigibit de acolo....pai la sfarsit vorbeste doar de laptele formula care trebuie intrerupt dupa nu stiu cat timp...sau asa am inteles eu. Duap ce vorbeste de alaptare apoi de formula zice sa fie intrerupt...laptele, nu alaptarea. Asa pricep eu cu franceza mea de balta.
----------

zambet . Cred ca vorbeste si de formula in cazul in care mama nu alapteaza exclusiv. Repet ,cred pentru ca nu zice concret. Cert este ca zice ca nu este necesara oprirea laptelui decat daca diareea este grava sau este de lunga durata. Oricum alaptatul este clar ca nu trebuie oprit trag cu ochiul .

Sweety_karina de ce nu mergeti la alt spital ???? Sincer nu mai stati sa fiti tratati asa, si presupun ca daca veti zice ceva va vor trata si mai rau. Asa ca cel mai indicat e sa schimbati spitalul si medicul. Si eu as face si o plangere sau ceva pe tema asta, normal dupa ce va faceti bine trist . Sincer sper sa va faceti bine repede, dar e clar ca in spitalul unde sunteti doctorii si asistentele sunt niste incompetenti trist

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.01.2011 8:26     citat 

alexxya nu ne-ai bagat in ceata, eu am insiruit acele motivatii ale doctorului sa le vedeti si voi.. si sa nu se uite, e limpede si pentru noi ca sunt aberante, iar acum pentru mine e si mai clara si ferma hotararea de a continua alaptatul.

Ne e frica si noua de tratament, cel mai tare de un efect pervers pe termen lung. Avem in familie istoric de hipoacuzie dobandita in urma tratamentului agresiv cu antibiotice, suntem cu inima stransa.

Azi o sa cer o copie a fisei lui Eduard, sa vedem ce s-a facut pana acum, sa o vada si pediatrul lui si sa obtinem si alte pareri.

Am citit drepturile pacientului, ah cate sunt incalcate, am gasit www.protectiapacientilor.ro si Asociatia M.A.M.E., am scris un mail acolo si cu siguranta voi primi un raspuns.

O alta optiune e un spital particular din Iasi, dar ne-au avertizat ca daca Eduard are nevoie de terapie intensiva, va fi retrimis la Sf. Maria. Sf. Maria e un spital foarte mare, e spital de urgenta pentru copii. Sincer alt spital nu cunosc in Iasi, dar acolo sunt multe sectii. Daca nu putem schimba medicul din aceeasi sectie, si sigur nu vom putea pentru ca cel de acum e sef de sectie si nici un alt doctor nu va accepta, atunci incercam cu alta sectie. Voi vorbi cu pediatrul despre aceasta idee.

Ne-am amintit ca anul trecut David avea o colega de salon de doua trei luni, cu o problema de nutritie si deja statea acolo de cateva zile cand am ajuns noi. Tratamentul consta in regim cu mucilagiu si intreruperea alaptatului. Copila plangea ingrozitor. E o practica acolo, nu e normal, probabil sute de mame au fost ghidate prost in aceasta privinta.

Cele bune, ma duc la spital!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.01.2011 9:03     citat 

Nu eram hotarati pentru internare. Ni s-a explicat ca pneumonia cauzeaza insuficienta respiratorie si ni s-a amintit ca e a doua cauza de deces in randul sugarilor. A fost suficient. Eduard de 4 zile avea febra 38 sau 38.5, iar in ziua internarii 39.5, in timp ca facea tratament cu Augumentin pentru laringita.

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 11 ani, 1 luna
Natalia Maria: 8 ani, 5 luni

04.01.2011 9:18     citat 

Neata,
Edi ,puiut, sa te faci bine repede!!! sarut sarut sarut
Amalia e iarasi langa iURI, acum am observat! jenat sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.01.2011 9:42     citat 

cefort (
ciprofloxacina
gentamicina

A fost doctorul in vizita si era foarte mandra de faptul ca mami nu mai alapteaza, de fapt mami a alaptat normal, dar doctorul nu stie asta, o sa afle ori la externare ori cand mami e "prinsa in fapt". Doctorul e si profesor universitar, la spital sunt si studenti de la medicina care fac practica sau invata acolo, iar la vizita de dimineata le explica studentilor ca Eduard s-a reparat cu diareea ( nu a mai avut scaun de aseara) din cauza ca mami nu a mai alaptat. Parerea lui e ca de la 6 luni copiii nu mai trebuie alaptati pentru ca laptele matern are acum consistenta unui lapte "tinut o saptamana la frigider". E foarte mandra de mami ca a ascultat sfatul ei, iar scopul declarat e ca Eduard sa plece intarcat din spital. Atat timp cat e sub observatia ei mami nu trebuie sa alapteze.

Atitudinea doctorului e foarte schimbata de ieri. De exemplu ieri a fost un scandal monstru pentru ca era dezordine pe pat si masa, azi, cand a venit pe neanuntate si mami s-a panicat si a inceput sa faca ordine, doctorul a oprit-o si i-a spus "lasa, mami, ca nu suntem asa stricti aici".

Stiti ce e schimbat de ieri pana azi? Va las sa ghiciti.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

04.01.2011 9:49     citat 

Incredibil surprins
Urasc sincer sistemul asta....oare asigurarile medicale private sunt o solutie? pentru ca eu chiar sunt ingrozita de spitale si de medici, in majoritatea lor...e drept ca mai dai si de oameni ok dar e o mare loterie, macar la privat daca nu e in regula poti face scandal, poti schimba doctorul, parca e altfel.

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

04.01.2011 9:57     citat 

buna dimineata sarut sarut
sweety[/ trist trist ,sper sa va faceti bine in curand ......suntem alaturi de voi sarut sarut sarut sarut
si eu ma plangeam ca sunt intr-un oras mic si deaia nu sunt conditii in spital,dar vad ca si in orasele mari este tot la fel trist
la noi au inceput sa il modernizeze ..........dar sectia de pediatrie este la etajul 4 si inca nu au ajuns acolo .........este dezastru nervos
[b]narcisa
sarut sarut sarut

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 6 luni
Dominic Nicholas: 11 ani, 2 luni

04.01.2011 9:59     citat 

Sweety_Karina multa sanatate puiului , sa se faca repede bine.

Sincer stiu cum e in spital trist Iti tin pumnii sa iti dea fisa medicala , ca in Romania e tinuta secreta ,si ca parinte sau apartinator nu ai acces la ea.
Noi la mama cat a stat in spital am aflat ce scrie in fisa de la prietena fratelui meu , care e medic rezident acolo . In rest nu aveam acces la ea . Fisa in Romania se modifica retroactiv , dupa bunul plac al fiecaruia astfel incat sa nu poti sa ii acuzi de ceva .
In fisa mamei de exemplu nu era trecut faptul ca a stat 17 ore in convulsii fara sa se intervina. nervos

Ca sa strabati in romania prin sistemul de sanatate iti trebuie nervi de otel,si sa fi hotarat .
Pe mine din maternitate nu m-au last sa alaptez , ca bebe avea hidronefroza , si ziceau ca eu nu am lapte inca , respectiv nu destul si ca nu e ok , la problema lui de sanatate sa se dezhidrateze. Numai eu stiu cat m-am certat cu ei, dar la un moment dat te dai batut. Si ii dadeau lapte dint-o tetina imensa in 3 minute era gata sticla de lapte si bebele hranit. Pe fisa de externare scrie ...alaptat exculsiv .

Intrebare intrebatoare acum: inainte de a stabilii tratamentul cu antibiotic i-au facut analiza de secretii sa stabileasca ce fel de pneumonie este ,respectiv care este bacteria responsabila.
Ii administreaza un protector intestinal gen biotics? Antibioticele pot cauza diaree.

Dominic in prima saptaman de viata a primit antibiotic pentru infectie cu e coli . Am contestat analiza , am cerut repetarea ei , dar tot la ei in laborator au refacuto , fara sa stie seful de sectie si binenteles ca tot e coli a iesit .
Ca daca iesea altceva , afla sefa Iar asistenta a recunoscut ca ea nu stie cum se recolteaza urina in punga starila , pe care i-am puso eu la dispozitie .

Manucrissa in Romania din pacate nu ai prea multe optiuni unde poti sa te duci. Ori stai si rabzi , ori te zbati ( la un moment dat obosesti psihic , stiu cei de acolo sa iti fure increderea in tine , prin santaj emotional ...gen iti omori copilul ) . Sistemul sanitar romanesc e la pamant.
trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: