· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.117
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.117     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2011 7:28     citat 

Vai Ana, nici la tine acasa n-ai pace! Daca vor sa mearga lumea la ei ok dar sa nu vina pe capul tau! trist
Pai si ce daca ai musafiri? Iti e teama ca va fi mancat tiramisu inainte de a fi gata? scot limba rad
Eu am ramas singurica de azi. Cu putin noroc sotul se intoarce maine.
Nu mai spun ca am fost intr-un magazin de cartie rad r cu haine pt copiii sa iau ceva pt un baietel si pt prima data Mihai a fost obraznicut tare caci a inceput sa darame cu mana toate ghetele de pe raft! nervos rad Eu pe-o parte le puneam si cum intorceam spatele jap una! nervos rad Apoi am inceput sa mai scap eu hainele pe jos tot cu ochii la Mihai sa nu mai faca dracii...Ce mai a fost un chin pt prima data. si Bianca ca de obicei hotomanca imi sunea mieros: |"mami eu sunt cuminte". Adica fata vroia sa sublinieze uite cine e obraznicul si sa-si primeasca niste binemeritate laude. foarte fericit rad

Carmen, eu lui Mihai nu-i dau sa suga doar cand cere. Caci asa ziua poate cere lapte si eu cred ca vrea solid si-i dau alimente solide si el papa dar el poate papa ca nu primea altceva...Nu stiu daca intelegi...Plus ca uneori poate ai manca dar nu-ti dai seama ca ti-e foame/sete...Daca m-as lua dupa ce mi se pare mie i-as da lui Mihai decat la somnul de dupa-amiaza san ca sa adoarma si asa si papa dar daca il mai incerc eu in timpul zilei aproape niciodata nu refuza sanul. Macar cateva guri si tot ia daca nu papa ca lumea.
Incearca sa-i dai si cand nu cere si vezi cum se comporta.

Ultima modificare efectuata de catre biencut la 05.01.2011 7:36, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani

05.01.2011 7:34     citat 

mada sarut

cry_styna la asta ma gandeam cand citeam rautati pe aici.....cand m-am vazut cu fetele m-am si simtit aiurea fata de Ana care stiu cat de mult si-a dorit sa alapteze si acum trist

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2011 7:38     citat 

Claudis, eu nu ma simt aiurea in situatii de-astea ca de regula uit care si ce da dar stii cand m-am simtit aiurea cand am incercat sa alaptez si alt copil poftea dar era pus la "regim" de mama. M-am simtit tare aiurea si am incercat sa ma ascund caci nu puteam nici eu sa-mi las puiul sa sufere de foame dar mi-era si o mila mare de acel copilas. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

05.01.2011 7:48     citat 

----------
Manucrissa a scris:
dar daca ma iau dupa dovezi (si anume bebii de pe forum bolnavi care sunt exclusiv alaptati) si alti bebei pe care ii cunosc care sunt bolnavi des si exclusiv alaptati, atunci ma intreb si eu : oare cum sunt cei alaptati mai sanatosi???? Adica la ce varsta incepe sa fie mai sanatosi? Nu am nevoie de raspuns la intrebari, ci sunt doar intrebari pe care mi le pun foarte fericit
----------

E vorba de MEDIE, nu de cei cativa pe care ii cunosti tu sau despre care ai citit pe forum (si de multi nu ai citit pe forum, asta asa ca o paranteza scot limba), ca exceptii sunt cu siguranta si intre cei alaptati si intre cei hraniti cu formula. Cu siguranta, daca ai cauta, ai gasi tot atatea cazuriSi ca sa raspund si la a doua intrebare: si Mona a fost din cand in cand racita, dar in timp ce in sezonul asta colegii ei de gradinita, si dintre aia cu care sta nas in nas toata ziua, au fost raciti pe capete, ea nu a avut NIMIC, bat in lemn! Si asta fara sa ii dau pana acum vreodata vreun imunostimulant sau ceva de genul.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

05.01.2011 9:30     citat 

Fetelor, dati-mi si mie pe privat numarul de telefon al sotului lui Sweety_Karina, cea cu baietelul bolnav, daca-l are cineva. Sau spuneti-i la tel ca vreau sa vb putin cu ei.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 11 luni
Casian Radu: 11 ani, 3 luni

05.01.2011 9:35     citat 

Biencut, Bogdan a primit patinele de la Mos Craciun in 2009 -adica iarna trecuta-, . Nu stiu exact cat au costat, i le-au cumparat ai mei -cred ca in jur de 100-120 ron- . Sunt OK ca sunt reglabile , adica marimea cea mai mica e 34 si se pot mari pana la 37. Sunt marca RCO - se gasesc peste tot, in Real, C4- , ca si ale mele. Eu mi le-am luat acum 10 zile si am dat 90 de lei pe ele.

Pruncii mei dorm, sotul e la baschetul de miercuri...
De cateva zile -vreo 4- a trecut si Casian la un singur somni pe zi. Eu ma bucur, pt. ca pana acum dormea de 2 ori pe zi , al doilea somn fiind de pe la 6 - 6 jumate pana pe la 7-7 jumate , asa ca pana pe la 11 nu mai avea somn. Acum se culca si el mai devreme. Ieri de exemplu a dormit 3 ore, de la 12 jumate , si seara de la 10 pana dimineata la 10 .
Si mai voiam sa ma plang de ceva... nu stiu cum sa fac sa il invat sa mestece papica. Acum are 2 dinti jos si 4 sus . Intr-o dupa-masa i-am dat iaurt Cremosso cu piersica (are bucatele mici mici de fruct in el) amestecat cu branzica de casa de la Covalact. Si nu i le-am mai bagat in blender. A mancat cateva lingurite -cam un sfert - si apoi a vomitat tot . Bucatelele erau nemestecate, deci le-a inghitit asa. Restul mancaricii i-am pus-o in blender si a papat-o fara probleme. I-am mai dat cate putin miez de paine , dar ala il moaie bine si il inghite dupa aia. Am mai incercat cu biscuite simplu o data, dar nu il intereseaza.
Si varul lui - care e cu 4 luni mai "in varsta"- mananca aproape orice . Zicea cumnata mea ca de la 1 an a inceput sa ii dea sa muste din banana -ca e moale- si apoi a invatat sa pape , a mancat inclusiv cartofi prajiti de la Mc Donald's (chestie cu care nu sunt deloc de acord, dar nu e pruncul meu!) si nu se ineaca deloc.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

05.01.2011 9:50     citat 

mada, eu nu m-as stresa cu chestia asta zambet Eu pe Diana as lasa-o in ritmul ei...nu cred ca ma va deranja sa le pasez pana mai tarziu. Si ea se ineaca cu biscuiti, nu-i pot da bucatele mari sau bucata in mana sa muste.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

05.01.2011 10:35     citat 

Ok Christa scot limba . Merci pentru raspuns zambet . E posibil ca Mona sa aiba sistemul imunitar foarte puternic. trag cu ochiul si sa nu aiba nici o legatura cu faptul ca e alaptata (asta doar asa ca o paranteza scot limba ). Ma bucur ca nu e bolnavioara !!!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

05.01.2011 11:04     citat 

Imi cer scuze dc am creat polemici...subiectul e sensibil , si recunosc ca eu sunt subiectiva... am considerat mereu ca numai dc nu vrei nu-ti alaptezi copilul ( cu exceptiile medicale de rigoare ) ...
ma tin tare si continuu cu alaptatul caci laptele ala praf miroase ingrozitor...greu ma face sa cred ca e bun rad desi l-am gustat rad
oricum pt mine, desi am avut si in maternitate furia laptelui si am mai facut pe la cateva luni mastita, alaptatul a fost o placere si o bucurie...si i-am dat la cerere, caci isi reglase orarul oarecum....doar ca spre deosebire de carti si teorii... a mea n-a baut decat cu titlu de excfeptie o cantitate mai mare de 120-130 ml la o masa....efectiv mai mult nu poate papa...
si aveam eu stresul ca nu bea lapte suficient pe zi....incerc sa mi-l stapanesc, si sa merg cu mesele alternativ solide -lapte-solide-lapte si sa speram ca totul va reveni la normal....
va multumesc pt sfaturi sarut sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

05.01.2011 11:07     citat 

Fetelor noi nu suntem bine. Va spuneam ultima data ca Iulian are mucuti multi. am fost ieri la pediatra lui si l-a vazut si mi-a zis ca are o viroza usoara. Cum v-am povestit aseara si v-am spus si ce mi-a dat sa-i dau. Problema e ca de aseara a inceput sa tuseasca tot mai des si f productiv cu secretii si dadea in plans dupa fiecare tuse, semn ca il durea tare. Azi noapte pt prima data mi-a facut febra de doua ori, odata 38,6 apoi 38,8 la distanta de 2 ore,dupa ce i-am dat nurofen i-a scazut temperatura. Totusi nu puteam sa cred ca nu are nici un rosu in gat si are tusea asta si face si temperatura. Azi dimineata la 6 eram f ingrijorata pt ca era ca o leguma, ii era si f somnic intr-adevar pt ca el obisnuieste sa doarma bine noaptea. Am vrut sa merg la Arcadia la policlinica particulara dar a adormit Iulian pana la amiaza la 12, asta de la ora 6. Nu a mai facut febra. Am sunat la alt cabinet particular (voiam inc ao parere a unui pediatru) si ne-a facut programare la ora 17. Iulian nu a mai facut febra ziua, a fost vioi si jucaus, insa cu multi muci, tuse.
Am fost la cabinet, l-a vazut a spus ca se aud secretii la plamani, dar ca imi da sa-i fac analize ca nu vrea sa-i dea antibiotic fara sa stie daca raceala e virala sau nu.
Mi-a dat bromhexin pt tuse, sa continui cu oscillo inca 2 zile, sa-i fac aerosoli cu ser, dexametazona si acc, toate 0,5 ml, eferalgan siropel pt febra, sinupret secretolitic pt secretii (mucisori). Aerosoli ii fac pt prima data in seara asta cu solutia ce mi-a dat ea sa prepar.
Cum spuneam Iulian e mai bine. Parca nu m-as duce maine sa-i fac analize pt ca nu vreau oricum sa-i dau antibiotic, eu zic ca ce ii dau acum e suficient, mi se pare prea mult. Vad pana maine cum se manifesta daca sa mai merg sa-l chinui cu analizele.

biencut cum ti se pare tratamentul care mi l-a dat, stiu ca tu ai facut aerosoli cu astea?

Gata va pup fug la el sper sa nu mai faca febra in noaptea asta. Sotul azi si-a luat liber ca sa rezolvam insa maine sunt singurica.
A si am uitat sa va spun ca Iulian merge in 4 labute si se ridica cu usurinta in picioare.

Multa sanatate beblusilor.
luara felicitari!!!Sa dea Dumnezeu sa fie intr-un ceas bun si sa nu aiba nimic bebe, sa nu avortezi, Doamne fereste!!!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2011 11:42     citat 

Mada, e relativ ok pretul. Zic relativ ok pt ca daca erau gratis era si mai bine! scot limba rad Eu ma gandeam sa nu fie mai scumpe. Am vazut si eu in Cora la preturi de-astea dar asa pe neincercate nu-mi vine sa-mi iau. Adica de geaba le incalt daca nu le incerc efectiv pe gheata caci acolo simti cat de bine patineaza si cat de comod sta piciorul.
Referitor la papa...Si Mihai musca fara probleme chestii mai moi gen banana. Poate ar trebui sa incerci sa-l inveti dandu-i chestii de genul asta dar care sa-i placa. Gen un morcovel nitel fier sau altceva care ii place. Si eu nu cred ca nu stie nitel sa mestece ci poate e nitel lacom la mancare, considera ac e suficient de marunt sau de lene pur si simplu. Acum tu stii mai bine daca poate sa fie una din chestiile astea. Oricum de ce e musai sa-l inveti sa muste? Eu si acum ii fac pireu lui Mihai chiar daca mananca si marisor. La Bia tot la fel eram stresata sa manance fata mai mare si ea nu vroia nici macar orezul nepasat dar uite ca la Mihai nu ma deranjeaza si-i dau asa. Ma rog singurele ma enervau fructele dar, din fericire nu le mai vrea el singur pasate si papa bine banana, portocala, para, poate si mar dar ma plictisesc eu pana mananca el...

Byu, cred ca e ok cu toate ca imi par cam multe. Dar na nu sunt medic. De ce zic multe pt ca acc-ul e secretolitic dar si sinupretul dar poate actioneza diferit. Oricum sinupretul ca sa aibe efect se ia pe termen lung.
Ideea e ca aerosolii sigur il vor ajuta caci unul e secretolitic altul antiinflamator. Cate zile va dat sa faceti aerosoli?

Aleluia am facut si eu curat in casa. Desigur ca mi s-a ridicat tensiunea cand a inceput vecina sa-mi bata in calorifer caci am inceput sa aspir si abia se facuse ora 9. nervos Am fost fata cu bun simt pana acum caci stiu ca Bianca e mai galagioasa si am incercat sa respect orele de somn dar e a nu stiu cata oara cand ea se culca pe la 8-8.30. Acum daca va dori sa doarma si de la 6 seara eu nu trebuie sa mai misc un deget in casa? nervos Unde mai pui ca peretii astia pacatosi sunt asa subtiri ca ne-am putut boscorodi asa prin perete! prostit rad Si pe bune daca n-a inteles fiecare ce zicea cealalta! prostit
Am zis ca de-acum gata s-a terminat cu fata buna. Pai toata ziua o cert pe Bianca, eu stau cu stres, nu care cumva sa deranjam. Pai sunt la mine in casa si pana la orele 22 pot face ce vreau! nervos Asa prin perete (ea sta sub mine) mi-a reprosat ca de 2 ore copiii tipa. Pai si ce sa le fac sa-i bat? trist Nu e de ajuns ca Bia are impresia ca am ceva cu ea si ca n-o iubesc caci toata ziua ii spun: nu mai tipa, nu mai sari, nu mai tranti, etc? Sa nu mai spun ca dupa ce s-a suparat vecina l-a apucat pe Mihai un tipat asa de placere rad . Dar ce tipat! Nu stiam cum sa-l fac sa taca ca se auzea din orice colt al casei cred ca 2 etaje mai jos! prostit
Offf tare rau e in Buc. La mama peretii sunt de beton si vecinii mai cu bun simt. Inteleg ca e greu sa stapanesti un copil, ca au nevoie si ei sa se desfasoare. Cand era Bianca mica imi reprosa ca zdupuie si sa o incalt cu altceva. Daca n-am cautat fel de fel de incatari dar ce vina are ea ca se aude cand alearga prin casa usor? Vad ca la Mihai s-a mai invatat caci si el daca merge mai rapid se aude tropaind.
In fine, asa nervi ma apucasera de tupeul ei...Si pe de alta parte mi-era ciuda si pe mine ca ma simteam prost ca am dernajat-o cu toate ca mai era pana la 10 ora oficiala de facut liniste. Tot imi zic sa nu ma mai simt aiurea caci ea nu se simte aiurea cand imi bate in caloriferdar na...nici femeie rea nu pare, decat cam neintelegatoare.
Asa...ziceam de curatenie...Mai am maine baia si gata! Maine trebuie sa fac mancare pt toti, vreau sa fac si tiramisu caci azi nu am apucat...Si daca nu rascolesc astia mici casa si fac prea multa mizerie de poimaine pot sa tai frunza la greu macar o zi caci sigur mai mult nu va rezista casa curata. scot limba

Ultima modificare efectuata biencut la 05.01.2011 11:56, modificat de 2 ori in total

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

05.01.2011 11:51     citat 

nu am pofta de nimic..nici de nimeni..offf

luara..iti tin pumnii indiferent de deciza pe care o vei lua. esti documentata, tatal tau te poate sfatui..cu Dzeu inainte.
nu pot zice mai mult ca eu sunt cu morcovu' foarte fericit. poate si din cauza asta am starea asta..
tb sa joc la loto neaparat!
mada..eu lui matei, intr-adevar pe la 10-11 luni am inceput sa nu i le mai blenduiesc ci sa le pasez cu furculita. si usor usor , dupa ce se juca cu bucata prin gura o mesteca si o inghitea. dar cu rabdare
ralu_..ai mp
ref lasat copii in casa, mie mi-e frica doar de ce mi se poate intampla mie afara. vb christei, un acciodent ceva care sa ii priveze de o atentie pana seara. de asta mi-e groaza.
in fine, mi-e groaza sa nu mi se intample mie ceva si sa nu mai aiba cine sa ii creasca...surprins
va las ca nu sunt in toanele mele

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

05.01.2011 11:56     citat 

Buna seara dragelor!!

Karina, imi pare nespus de rau prin ce ati trecut si inca treceti! Va doresc multa sanatate!! Sa reveniti curand acasa! Cat despre sistemul sanitar... nici nu vreau sa imi mai aduc aminte!

Luara, felicitari pentru sarcina, si sa va indrume DD catre calea cea buna!

rada, sper ca esti bine..
Am citit asa in fuga,,, am o zvarlugaaaaa... la ora asta ea danseaza!!

Va pup si va invit la :
Cap 118

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

05.01.2011 11:56     citat 

simo sarut sarut sarut sarut Stiu eu ca esti foarte foarte puternica, hai ridica-ti putin moralul zambet...cum era vorba aia cu tzatzele ... ?zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2011 11:57     citat 

Simo dar ce treaba are morcovul? rad Te alaturi cumva Luarei? rad rad

Aaa... m-am prins! trist E vorba de operatie nu? trist Hai fruntea sus, va fi bine! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: