· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.117
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.117     
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 6 luni
Dominic Nicholas: 11 ani, 2 luni

04.01.2011 10:08     citat 

----------
ana_348 a scris:
Incredibil surprins
Urasc sincer sistemul asta....oare asigurarile medicale private sunt o solutie? pentru ca eu chiar sunt ingrozita de spitale si de medici, in majoritatea lor...e drept ca mai dai si de oameni ok dar e o mare loterie, macar la privat daca nu e in regula poti face scandal, poti schimba doctorul, parca e altfel.
----------

ana din pacate pentru cazuri grave inca nu exista siptale private care se acopere tot . Noi am vrut sa o mutam pe mama la privat , am vorbit la spital si ni s-a spus ca cel mai bun loc pentru ea si cazul ei , e la sectia de terapie intensiva la spitalul judetean.
Sectiile de maternitate privata sunt ok , dar si acolo daca copilul are afectiuni grave este trimis la spitalul de stat. Diferenta e ca nu te plimba cu masina din dotare( asa cum a fost in cazul lui Dominic ) ci iti pune salvarea la dispozitie. In Bucuresti , poate sunt mai dezvoltate spitalele private.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.01.2011 10:19     citat 

Neatza fetelor!

Tati de Edu, asa numita diaree a aparut dupa ce a inceput antibioticul? Mai ales augmentinul prooaca la multi copii diaree. Ca multe alte antibiotice de fapt... trist Daca da, mai mult ca sigur de la antibiotice asa ca imediat ce veti termina de tratat pneumonia (cu care apropo noi am stat de n ori acasa sa ne tratam desigur mergand aproape zilnic la dr sa ne evalueze si facant tratamentul intravenos) va trece si diareea.
Daca in spital nu primeste un protector gastric atunci puteti sa-i dati voi biotics mai cu seama ca ia atatea antibiotice. surprins
Crede-ma ca fiica-mea ajunsese rau rau si statusem 3 saptamani ca sa scapam de pneumoniei odata. si cu toate astea n-a primit decat 2 antibiotice odata si asta nu din prima! Si am fi scapat poate din prima doar cu unul dar e cam greu sa te vindeci cand stai intr-un salon cu 12 copii si 10 mamici. surprins

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

04.01.2011 10:24     citat 

neata!

edi multa sanatate! tati lui edi e musai sa stati internati in spital? si noi am facut febra saptamana trecuta 39 si au vrut sa vina sa ne duca la spital cand am sunat la urgente sa intreb ce sa fac, dar am refuzat tocmai pt ca banuiam ca ne vor interna....si a avut si diaree, acuma i-a trecut, dar nu am oprit alaptatul, inca din contra parca il alaptez mai des acuma, intr-adevar in perioada aia cu febra nu vroia sa manance nimic, nici san nici mancare....dar ne-am chinuit sa i-am dat san cat de des am putut...mami sa fie tare si sa se gandeasca ca laptele ei e ceea ce are mai bun pt bebe si ca nu ar vrea sa ramana fara lapte

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 3 luni
AURA MARIA: 10 ani, 8 luni

04.01.2011 10:49     citat 

Mai dar Aura are scaunul asa de cand s-a nascut,nu face febra,ia in greutate,e activa si in continuare tot kk i-se absoarbe in pampers.Si eu am crezut ca e diaree prelungita,mi-a dat doctoritza debdridar+hidrasec pt 4 zile si nu s-a schimbat nimik in scaunul ei!Deci...

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

04.01.2011 11:03     citat 

Tati lui Edi...ma ingrozesc de ce scrii si in acelasi timp te admir pentru puterea de a tine piept unui sistem bolnav si unor doctori atat de prost informati. Da, macar la externare trebuie sa afle ca mamica nu a intrerupt alaptatul. Poate daca macar 2 mamici ii fac asa il pun si pe el pe ganduri si o da Dumnezeu sa isi puna si el talentul la studiat...de dragul mamicilor care nu stiu sa se informeze si de unde...Doamne ce scrii acolo de copilasul acela bolnavior si intarcat fortat pe deasupra. Vai, micutul, ce o fi fost in sufletelul lui!

Diana a stat cu febra 39.5 care ceda, iar revenea, timp de 5 zile. Nu am tratat-o decat cu antitermice doar atunci cand ajungea fbra la 39. Nu-ti spun sa faci ca mine ci iti spun un fapt ca sa nu te sperii prea tare daca face febra asa mare. Organismul lor e puternic si lupta, mai ales ca voi deja ati inceput un tratament. Putere multa va doresc sa rezistati si sa ne auzim cu bine! Eu nu cred ca mai intru azi ca am o groaza de treaba.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.01.2011 11:06     citat 

Cosmin face kk foarte tare....face zilnik dar foarte tare
se simte prin pampers si pantaloni la fundulet dupa ce face ca un pietroi
ce sa-i dau? oare putin ceai de musetel?..parca am citit mai demult ca ceai de musetel ati dat

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

04.01.2011 11:08     citat 

----------
corina2007 a scris:
Mai dar Aura are scaunul asa de cand s-a nascut,nu face febra,ia in greutate,e activa si in continuare tot kk i-se absoarbe in pampers.Si eu am crezut ca e diaree prelungita,mi-a dat doctoritza debdridar+hidrasec pt 4 zile si nu s-a schimbat nimik in scaunul ei!Deci...
----------

Mai e alaptata exclusiv?
Daca da, nu-ti bate capul, e normal.
Daca nu ...nu mai stiu sigur. Iar debridatul la noi avea efectul invers decat ceea ce astepti tu de la el. La Diana era bun doar cand era constipata si atunci avea crampe de la el si un scaun acid. Daca ai indoieli in continuare du-te si fa-i si tu coprocultura+coproparazitologic sa nu aiba ceva viermisor sau altceva.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

04.01.2011 11:36     citat 

----------
ionelita a scris:
Cosmin face kk foarte tare....face zilnik dar foarte tare
se simte prin pampers si pantaloni la fundulet dupa ce face ca un pietroi
ce sa-i dau? oare putin ceai de musetel?..parca am citit mai demult ca ceai de musetel ati dat

----------

si diana la fel
si se cam chinuie, are o stare de agitatie si nervi inainte sa faca...uneori face de 2-3 ori pe zi, cred ca nu iese tot din prima. Ne ajuta sucul de portocale de exemplu...am in plan sa ii iau si borcanel de caisa sau pere, n-am apucat. Pere din pacate nu mai gasesc.
Cu musetel n-am incercat inca, la maia functiona...dar diana face oricum pana la urma, asa ca nu ma stresez prea tare. LA musetel apelam doar dupa 2-3 zile de pauza

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.01.2011 11:41     citat 

la fel si Cosmin...face si de 2-3 ori pe zi cate o margica (ca oita rad )
buna idee cu borcanasul..o sa incercam si noi zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.01.2011 11:44     citat 

Fetelor noi am plecat la saniusi. Vorbim mai tarziu printre picaturi caci vreau sa fac si curat, sa calc... sarut

sus

Denunta
22ra

Copii
Ilinca Maria: 11 ani

04.01.2011 11:44     citat 

Ionelita

si Ilincai i se intampla de obicei primul scaun al zilei este mai tare. Para o ajuta. Ceai de musetel i-am mai dat dar diluat. Oricum, acum Fetita mea bea destul de multa apa si nu pot spune ca am avut probleme serioase de constipatie... Dar , repet, para ii si place si este si folositoare in cazul asta

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

04.01.2011 11:47     citat 

ione para, pruna dar la mom asta nu-s pe piata; avocado regleaza tranzitul intestinal , eu zic sa-l incerci

am o fata-n brate, merg sa facem somn, revenim
noi iesim dupa somnul asta si dupa ce papam afara la sanius sarut

edu sa auzim numai vesti bune de tine

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

04.01.2011 11:49     citat 

stiu raluca ca ajuta para.....dar unde mai gasesc acum pere confuz
si apa nu vrea sa bea ochi peste cap ..de ieri am incercat sa-i dau cu paharul...si bea cateva guri rad ii lace paharul rad

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

04.01.2011 11:56     citat 

nici diana nu bea apa
para au la borcanas, are efect doar ca s-au scumpit ingrozitor plang sau sunt foarte trist

biencut have fun!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

04.01.2011 12:01     citat 

Doamne Adi (sotul sweety) nu pot sa cred ca treceti prin asa ceva. am stat si eu cu Iulian la Sfanta Maria la 3 luni cand tusea f tare si-mi spusese din start ca are pneumonie ca daca ma duc acasa vin cu el in stare mai grava. Partea buna a fost ca am stat intr-un salon separati cu 2 paturi f bine aerisit, saltele si lenjerii f curate si nu intram in contact cu nici un alt copil.normal ca nu avea pneumonie avea doar o forma usoara de viroza. Faceam aerosoli cu aparatul lor si cu ser fiziologic doar. De noi s-a ocupat Dna Cucer si-mi spunea sa-l alaptez la cerere , ne-a si externat a doua zi tocmai sa nu stam acolo, am luat si noi aparat de aerosoli si asa i-a trecut tusea in 2 zile cu noi s-au purtat super.. Insa am auzit cazuri f tulburatoare.

Adi cine se ocupa de Edy? Cum il cheama. Vreau neaparat sa ajung azi la Cristina in vizita (singura evident)? La ce ora pot merge?
Nu pot sa cred ca ii cere medicul sa intrerupa alaptatul, sunt retardati, scuzati-mi limbajul dar sunt f revoltata. Mai ales ca indraznesc sa se poarte asa cu Cristina. edi ar tb sa va purtati mai urat cu ei, sa le spuneti in fata tot ce stiti. Sincer eu as fi mers la Arcadia asumandu-mi riscul. Nu cred ca ar fi ajuns Edy la terapie intensiva.

Doamne fereste!!!! Nu mai am cuvinte. Cum poate sa-i prescrie 3 antibiotice si sa nu va arate exact ce tip de pneumonie are, ceva pt stomacel ii da. Cum a zis biencut cel mai probabil a facut diaree de la augumentin.

Revin merg sa-i fac aerosoli lui Iulian, e cu mucisori si se pare ca ne apare un dintisor sus, nu stiu inca sigur. Nu avem nici unul pana acuma de asta nu stiu cum ar tb sa arate, doar ca se simte ceva umflat si tare in forma de dintisor.

Ultima modificare efectuata de catre Byu la 04.01.2011 12:03, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: