· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap. 121!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap. 121!     
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 11 luni
D: 11 ani, 2 luni

12.01.2011 3:51     citat 

Da Narcisa, never say never e una dintre zicerile mele preferate foarte fericit

Am uitat sa va spun ca mindra mea nu a luat nici 10g fata de luna trecuta, dar s-a lungit, observ dupa hainutele care ramin mici.

sus

Denunta
bursucitza

12.01.2011 3:51     citat 

----------
claudis a scris:
Poate totusi reusiti sa o lungiti pana la 1 an si sa mergeti direct pe lapte de vaca.
----------

nu vreau ca acest mesaj al meu sa te supere, daaar: am 2 fete care au papat numai lapte praf ( trist ). Cea mica inca primeste lapte praf (pe langa alte mese) dar cea mare am trecut-o pe lapte de vaca (din comert) undeva pe la varsta de 1 an si 8 luni si am facut treaba asta cu strangere de inima. Cred ca la varsta de un an mai potrivit este sa dai lapte praf copilului daca nu se mai poate matern.
Parere strict personala.
Repet, nu te supara de raspuns. sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 3 luni
AURA MARIA: 10 ani, 8 luni

12.01.2011 4:06     citat 

NU sunt de acord cu treaba asta ca cu cat ii dai sa suga lapte va fi.Am o prietena care s-a internat de urgenta ca era deshidratat si subnutrit bebelul tocmai ca a mers pe ideea ca are lapte daca ii da sa suga si desii vedea la cantar si la oki ca baietelul slabeste totusi s-a incapatanat si dupa aproape 3 luni s-a internat si l=a trecut pe lapte praf pt ca NU MAI AVEA decat cateva picaturi de lapte!Dar una e cateva picaturi si alta e daca ai sa-i dai de 2 mese macar.Daca ies 2 mese eu zic sa nu renunti la ele dar si daca e cazul de LP...eu zic ca tu stii mai bine nevoile copilului tau.Daca vrea laptic si tu ii dai si nu ii e suficient DOAR atunci suplimenteaz-o dar observ-o cateva zile iniainte da a face asta!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

12.01.2011 4:25     citat 

Roxi noi tare vrem sa fie baiat. Ca sotul a zis ca daca e baiat, probabil ma lasa in pace, dar daca e fata, peste cativa ani vrea sa-l facem pe bebe 3.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 8 luni

12.01.2011 4:25     citat 

Gabbriela, si la mine e la fel cu prajiturile facute in casa. De cand am copii, m-am apucat de treaba, si e din ce in ce mai serioasa treaba. De Craciun ne-am luat masina de facut paine, si am renuntat la cea din comert. Acum, vreau sa inlocuiesc desertul Dariei de la gradi (prajiturele gen Magura) cu briose facute in casa. Facem si iaurt in casa, cu lapte de tara, si e delicios.

Narcisa, super faza cu patinele. Asta inseamna ca poate il conving si eu pe al meu sa ne luam role - adica sa-si ia si el, ca eu sigur imi iau.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani

12.01.2011 4:26     citat 

----------
bursucitza a scris:
----------
claudis a scris:
Poate totusi reusiti sa o lungiti pana la 1 an si sa mergeti direct pe lapte de vaca.
----------

nu vreau ca acest mesaj al meu sa te supere, daaar: am 2 fete care au papat numai lapte praf ( trist ). Cea mica inca primeste lapte praf (pe langa alte mese) dar cea mare am trecut-o pe lapte de vaca (din comert) undeva pe la varsta de 1 an si 8 luni si am facut treaba asta cu strangere de inima. Cred ca la varsta de un an mai potrivit este sa dai lapte praf copilului daca nu se mai poate matern.
Parere strict personala.
Repet, nu te supara de raspuns. sarut
----------

sarut cum sa ma supar cand ai spus-o cu asa o " voce" calda... sarut

Nu stiam ca laptele de vaca este cu risc chiar si dupa un an.... trist ..Noi alta solutie nu vom avea oricum....

Poate 22 ra reuseste sa " o pacaleasca" pe micuta ei care am inteles ca a refuzat o data laptele praf deja acum ca are mai multe informatii sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 8 luni

12.01.2011 4:28     citat 

----------
claudis a scris:
..Noi alta solutie nu vom avea oricum....

----------

De ce, Claudia? Scuze daca deja ai spus si eu n-am citit. Mai spune o data, te rog!

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.01.2011 4:29     citat 

buna mamici,

codrina multumim ptr listuta! pupam dragastoasa Iris

----------
Byu a scris:

ralu_mada la ce facultate in IAsi la Politehnica ai facut masterul? Eu sunt la TCM master anul I. Si stau in campus in Tudor, cred ca stii. Abia te astept in IAsi zambet

----------

Byu eu in Timisoara am terminat 2 fac: Politehnica si Uv de Vest -Psihologia, apoi in Iasi tot la Politehnica am inceput Managementul Mediului ( e singurul master in domeniu din tara de aceea am aterizat tocmai pe la voi foarte fericit )
deci Ro ramane ptr baza tehnica si Fr pentru cea umana!

tare mi-ar place sa ne vedem, sper in toamna..deoarece cum am alaptat copii nu m-am putut deplasa in Ro ptr sesiune zambet, ei fiind prioritatea sarut

sus

Denunta
luara

Copii

12.01.2011 5:11     citat 

Fetelor am aflat ca si prietena mea e insarcinata, drept ca are cu 2 saptamani mai putin ca mine. ce-am mai ras.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 4 luni
Mara Sofia: 11 ani, 8 luni

12.01.2011 5:11     citat 

----------
corina2007 a scris:
NU sunt de acord cu treaba asta ca cu cat ii dai sa suga lapte va fi.Am o prietena care s-a internat de urgenta ca era deshidratat si subnutrit bebelul tocmai ca a mers pe ideea ca are lapte daca ii da sa suga si desii vedea la cantar si la oki ca baietelul slabeste totusi s-a incapatanat si dupa aproape 3 luni s-a internat si l=a trecut pe lapte praf pt ca NU MAI AVEA decat cateva picaturi de lapte!Dar una e cateva picaturi si alta e daca ai sa-i dai de 2 mese macar.Daca ies 2 mese eu zic sa nu renunti la ele dar si daca e cazul de LP...eu zic ca tu stii mai bine nevoile copilului tau.Daca vrea laptic si tu ii dai si nu ii e suficient DOAR atunci suplimenteaz-o dar observ-o cateva zile iniainte da a face asta!
----------

corina, cazul prieteni tale este unul special... nu poti spune ca nu esti de acord cu afirmatia respectiva doar pentru ca ai vazut unc az, cand in spatele acestei afrimatii stau studii si nu in ultimul rand statistici.
Cu cat se stimuleaza sanul, cu atat mai mult laptele va fi prezent. Dar daca te mulgi de doua ori, pe zi, incet incet lactatia scade... inspre disparitie. Eu de exemplu am alaptat dupa un an cam de doua ori maxim pe zi, insa noaptea au stat continuu la san. Si am avut lapte pana haaaaaat... cred ca as avea toata viata daca le-as da.

Insa 22ra, si eu zic la fel ca fetele de pe aici: daca nu poti sa mentii lactatia pana la un an, va trebui sa ii introduci un lapte praf la fel ca si oricare aliment nou, putin cate putin pana se va obisnui cu gustul atat copilul cat si stomacelul. Dupa un an as da lapte de capra, vorba lui biencut. Laptele de capra este indicat chiar si copiilor care au intoleranta la lactoza.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

12.01.2011 5:29     citat 

christa am uitat sa-ti multumesc pt sfaturi! jenat bune ca de obicei! o sa caut degetar din ala, sper sa gasesc la noi! multumesc! sarut (o inimioara de la noi jenat )

am fost pe-afara, citesc in seara asta din urma...merg sa mai bucataresc! foarte frumos la noi afara!

sus

Denunta
luara

Copii

12.01.2011 5:36     citat 

Fetelor va pup. Fug acasa la botsul meu de aur.

sus

Denunta
claudis

Copii

12.01.2011 5:37     citat 

----------
bilutza a scris:
----------
claudis a scris:
..Noi alta solutie nu vom avea oricum....

----------

De ce, Claudia? Scuze daca deja ai spus si eu n-am citit. Mai spune o data, te rog!
----------

Noi nu am luat prea bine in greutate cu laptele de san si m-am tot abtinut sa ii introduc laptele praf ( unele fete stiu povestea la cat m-am vaicarit rad )
Dar la 4 luni si 3 saptamani nu m-am mai putut abtine si am inceput sa ii dau ocazional ,sambetele cand plecam... macar sa fiu sigura ca il accepta in caz ca la un moment dat chiar va fi nevoie...Si culmea..l-a vrut ...Apoi mi-a venit ideea stralucita sa termin rezervele din congelator ..Pe la 6 luni cand am vrut sa ii dau din nou am avut surpriza refuzului...Am lasat sa mai treaca o saptamana, doua...am incercat din nou..apoi cu alt lapte si alt lapte....cu suc de morcov in lapte...cu cereale...Dar nu vrea si nu vrea....Ii vine sa vomite surprins
Cred ca daca as fi continuat sa ii dau ocazional nu l-ar mai fi refuzat.. prostit

sus

Denunta
claudis

Copii

12.01.2011 5:43     citat 

Da,lapte de capra..Dar de unde confuz

sus

Denunta
claudis

Copii

12.01.2011 5:46     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
christa am uitat sa-ti multumesc pt sfaturi! jenat bune ca de obicei! o sa caut degetar din ala, sper sa gasesc la noi! multumesc! sarut (o inimioara de la noi jenat )

am fost pe-afara, citesc in seara asta din urma...merg sa mai bucataresc! foarte frumos la noi afara!
----------

pai bine bine...dar nu am si eu un merit ca am deschis subiectul rad

glumesc scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: