· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)     
mirene

Copii
Hannelore: 10 ani, 6 luni
Adelheid: 8 ani, 2 luni

01.02.2011 4:16   Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)  citat 

Vlad . . . . . . . . . . . . . . 31. 10. 2010 . . . . . pui de Cayia
Andreea . . . . . . . . . . . . 2. 12. 2010 . . . . . pui de Furnicutza26
George Alexandru . . . 20. 12. 2010 . . . . . pui de Crispy
Patrick Christian . . . . 29. 12. 2010 . . . . . pui de Dodosasha

Antonia Maria . . . . . . . 2. 01. 2011 . . . . . pui de Ocrisu
Costina Andreea . . . . . 8. 01. 2011 . . . . . pui de Bibelou

[/quote]

Capitole anterioare 1 ,2.

sus

Denunta
puimihai

01.02.2011 4:21     citat 

----------
dodosasha a scris:
Hi!
Nu apuc sa scriu dar va citesc tot timpul si rad tare! M-a terminat discutia despre kk! Sunteti mortale rad rad rad

Eu sunt cam trista: Patrick nu a luat ok in greutate, a crescut ffff putin. A luat in lungime dar greutatea lasa mult de dorit. Desi suge bine si doarme si cate 4 ore totusi nu a luat in greutate. Un neonatolog si un pediatru mi-au recomandat supliment de LP.
O astept pe Christa cu povestea alaptarii Monei. Stiu ca si ea a avut ceva necazuri. Mi-e teama ca daca ii dau biberon sa nu refuze sanul.

Va pup si sper sa revin si eu cu scrisuri mai multe.

Acum am painica in cuptor zambet
----------

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.02.2011 5:06     citat 

Pofta buna! E calda, calda, de 5 min scoasa din cuptor!

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 5 luni
Josefine: 14 ani, 6 luni
Lucas: 8 ani, 4 luni

01.02.2011 5:20     citat 

Dodo iar vi cu tentatii ..parca imi vine mirosul de la painica aia, iammy ce buna tre sa fie scot limba

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.02.2011 5:43     citat 

elsy te astept aici!

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 13 ani, 11 luni
V mic: 8 ani, 9 luni

01.02.2011 6:41     citat 

Ma laud si eu cu painici, cu toate ca eu le fac de ceva ani. Ne-am obisnuit sa mancam paine facuta in casa, e drept ca nici nu prea mancam multa si asa imi da mana sa fac o data la 3, 4 zile. Si de obicei fac chifle ca sa le pot pune la baieti la pachet. Astea sunt de la ziua sotzului:

Si tot de la ziua sotului, un smecheras, asta ca sa vedeti ca nu degeaba semnam condica aici la smecheri scot limba

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani
cea mica: 8 ani, 4 luni

01.02.2011 6:43     citat 

dodo vezi ca mai intra si gravidute pofticioase... zambet ma obligi sa fac si eu painica. nervos ce reteta folosesti?
eu asa ceva fac cand am chef, iese minunata mai ales cu seminte ..ca eu sunt rozatoare mare, cum zice sotul, imi place sa rontai.
http://www.culinar.ro/forum/continut/Pr...rtizanala/
am citit ca ai scris ca Patrick nu creste in greutate, si noi am avut problema asta dar pediatra nu ne-a recomandat LP, a spus ca important e sa nu scada. a avut luni mai bune in care lua pana la 900 gr, si luni mai nasoale cand lua poate doar 250 gr.asta pe parcursul primelor luni.eu zic sa nu iti faci prea multe probleme. sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.02.2011 7:01     citat 

si eu fac paine de ceva timp. dar abia acum am inceput s-o coc in cuptor. pana acum doar la masina. painica aceasta este dupa o reteta vehiculata pe la "2010" si am inlocuit faina alba cu integrala si am pus seminte.

cayia te rog reteta chiflelor tale. pas cu pas. cum le coci? in ce? arata perfect!

lucy, e vorba de prima luna in care a crescut doar 100 gr peste greutatea de la nastere sau 270 de la scaderea fiziologiga. stiu ca si Sasha nu lua kilu' in fiecare luna.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.02.2011 7:01     citat 

si eu fac paine de ceva timp. dar abia acum am inceput s-o coc in cuptor. pana acum doar la masina. painica aceasta este dupa o reteta vehiculata pe la "2010" si am inlocuit faina alba cu integrala si am pus seminte.

cayia te rog reteta chiflelor tale. pas cu pas. cum le coci? in ce? arata perfect!

lucy, e vorba de prima luna in care a crescut doar 100 gr peste greutatea de la nastere sau 270 de la scaderea fiziologiga. stiu ca si Sasha nu lua kilu' in fiecare luna.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani
cea mica: 8 ani, 4 luni

01.02.2011 7:11     citat 

dodo ce sa spun...eu nu m-as grabi cu laptele praf, dar asta e doar parerea mea.
pupici

sus

Denunta
Cayia

Copii

01.02.2011 7:26     citat 

Reteta mea seamana cu cea vehiculata la 2010, adica 500 ml. lapte, 700 gr. faina, sare, o lingurita de unt si 10 gr. drojdie uscata. Le amestec cu masina si apoi rastorn biloiul de aluat intr-un lighean mare tapetat cu faina. Si uit de el vreo doua ore, acoperit cu un prosop. Dupa doua ore, bag mana in biloi, se desumfla corespunzator, fac bilute mici, intr-o tava 24/33 cm, unsa cu ulei asez 12 bilute, cu spatiu intre ele. Le las asa in tava inca vreo ora, eventual pe aragaz (stins) dar cu cuptorul aprins la minim, cat sa fie caldut. Ele cresc in ora aia si se lipesc una de alta. Le bag asa la cuptor. Eventual le pot unge cu ou si lapte si presara seminte. Dar lui v ii plac asa murdare de faina. Si le coc la foc mic in jur de 40 minute, uneori chiar si mai mult. Le coci cat iti place tie. noua ne place coaja mai crocanta.
Apoi le scot asa bucata mare, ca se face practic o paine cat toata tava, le las sa se raceasca si apoi le rup bucati, se desfac usor. Cand sunt reci de tot, le pun intr-o punga, le leg si le bag la frigider, folosim din ele cateva zile. coaja nu ramane la fel de crocanta, dar ele se pastreaza proaspete si bune.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

01.02.2011 7:31     citat 

M-am uitat in urma, ca asta imi scapase ... Cine vrea ceva la subiecte unde nu scriu periodic, sa imi scrie direct, nu sa bata apropouri. scot limba
----------
dodosasha a scris:
Eu sunt cam trista: Patrick nu a luat ok in greutate, a crescut ffff putin. A luat in lungime dar greutatea lasa mult de dorit. Desi suge bine si doarme si cate 4 ore totusi nu a luat in greutate. Un neonatolog si un pediatru mi-au recomandat supliment de LP.
O astept pe Christa cu povestea alaptarii Monei. Stiu ca si ea a avut ceva necazuri. Mi-e teama ca daca ii dau biberon sa nu refuze sanul.
----------

Eu i-am dat completare inca din spital si pana a implinit 3 saptamani, si cum am mai zis am avut norocul sa nu refuze sanul, ba dimpotriva, cand am vrut sa ii dea sotul lapte de-al meu muls, dupa ce am inceput serviciul cand ea avea aproape 7 luni, am avut surpriza ca nu stia la ce e bun biberonul si facea greva foamei in alea 5-6 ore cat lipseam eu de acasa. ochi peste cap Noroc ca era doar 2 zile/saptamana ...
In alta ordine de idei, daca ma iau dupa masuratori, Mona n-a crescut deloc in prima luna in lungime, s-a nascut cu 55 cm si la o luna si 5 zile tot atata avea. prostit Tot in aceeasi perioada a ajuns de la 4010 g la nastere la 4650 g. In a treia zi a scazut la 3670 g, atunci am cedat nervos presiunilor asistentei si doctoritei, ca ele nu pot prelua raspunderea si daca insist in continuare sa nu primeasca nimic in afara de apa, atunci doar contra semnatura nervos. Intai a primit glucoza, si cred ca din ziua urmatoare a primit si lapte praf. La controlul din ziua a patra cantarea 3680 g.

Dar cum ziceam, cresterea asta a avut-o doar din cauza completarii. La 2 luni fara 3 zile cantarea 5160 g, la 3 luni 5880 g si la 4 luni fara 6 zile, cand am fost cu ea la control 6270g. Deci deloc cresteri spectaculoase.

Cate scutece uda pe zi? Fontanela cum arata?

sus

Denunta
Cayia

Copii

01.02.2011 8:55     citat 

Vmic luna asta a luat 600 gr. Eu ma asteptam chiar la mai putin dat fiind ca a fost bolnavior si a avut cateva zile in care a supt doar cat sa se hidrateze si apoi vreo saptamana in care a mancat doar putin.
Eu am zis din start ca nu ma pricep, dar daca a crescut in lungime si a crescut macar un pic si-n greutate eu zic ca-i de bine...dar nu stiu cum as gandi daca as fi in pielea lui Dodosasha.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

01.02.2011 9:52     citat 

mda ... poate vin si la noi vremuri mai bune...
noapte buna

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

01.02.2011 9:55     citat 

----------
dodosasha a scris:
mda ... poate vin si la noi vremuri mai bune...
----------

Hmm, asta-i tot? Intrebasem ceva. ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: