· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)     
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 10 luni
Mara Sofia: 10 ani, 2 luni

06.02.2011 3:06     citat 

ai dreptate, sigur nu te bat la cap asta, insa chiar ma gandeam ca poate suferim atat de tare de frigul asta si din cauza locuintei. aici nu e zona seismica, asa ca se construieste in prostie si la propriu si la figurat. In trei zile ridica un bloc, mai ceva decat chinezii. Nefiind izolati bine peretii, tragi un frig in casa!!! Si fiind frig tot timpul, fie ca esti in casa fie afara, poate de asta si ne plangem de frig tot anul.

In Romanica era frig afara, dar in casa era bine, nu stateai pe langa perete si simteai cum bate vantul.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

06.02.2011 3:28     citat 

o, da si aici sunt casele izolate prost... eu tot timpul ma uit daca nu e vreun geam deschis, ca simt ca imi bate vantu prin cap.
cele mai apreciate sunt apartamentele situate 'in mijloc'... unde ai apartament si dedesubt, si la stanga si la dreapta, ca sunt mai calduroase.
apropos , voi cu ce incalziti?
aici totul e electric... si cu caloriferele astea electrrice care nici nu sunt prea eficiente, plus ca te arde la portofel rau de tot....
cel mai misto e sa stai la casa si sa teincalzesti cu soba cu lemne, ca vorb-aia, padurea cade pe tine.... da' mai avem pana sa avem bani de casa de aia rad

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 10 luni
Mara Sofia: 10 ani, 2 luni

06.02.2011 3:36     citat 

idem si aici.
la inceput am locuit intr-o casa care avea un tunel, la iesire faceai foc si se incalzea pardoseala de la camerele pe unde trecea tunelul. Ce cald era!

Acum avem un fel de incalzire centrala pe baza de motorina, insa dau astia caldura la ore aiurea (de la 12 jumate sau unu pana la noue-zece), in rest nu e NIMIC si tocmai atunci e cel mai rece. Noi avem niste emisoare termice, un fel de calorifere, le bagi priza, setezi cate grade vrei sa ai si gata... nu consuma mult, functioneaza pe baza de aer cald, nu stiu exact, li se mai spune si energie albastra ceva de genul. Asa ca noi platim acum maxim o suta de euro factura de energie electrica.

Inainte locuiam intr-un ap la etajul unu, nimic sub nou, tot apartamentul cu trei camere plus salonul mare nu avea vecini in lateral decat la bucatarie si baie... incalzirea era cu centrala pe baza de gaz, individual totul, puneam toata ziua si toata noaptea (21 grade ziua si 18 noaptea) insa cand vedeam factura inghetam pe loc: 200 de euro pe luna plus factura de curent, plus apa etc... si nu ne era cald, ca tot asa scapa frigul printre pereti trag cu ochiul

In concluzie... noi nu ne cumparam ever apartament, o sa luam o casuta... sau un teren si ne-o facem noi.

apai de asta sunt cautati muncitorii romani... radeam in vara la coada la pasapoarte (am ttrecut si prin asta fara sa vreau pasaport) cu un roman care muncea in cosntructii ca cica spaniolii vorbesc de caramida dar habar nu au ce e aia.

alta concluzie: hai la romanica.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

07.02.2011 9:36     citat 

mai fetelor eu nu as putea sa stau unde stati voi , cu atat frig scot limba plang sau sunt foarte trist si la mine e nasol amplasat apartamentul, in sensul ca stau la parter (dar sub mine exista inca un nivel cu pivnite, din constructia blocului..dar neincalzit, deci e frig) si aporape toti peretii apartamentului sunt in afara (ca stau pe colt socat )...dar! aici ai posibilitatea sa retusezi, sa faci cate ceva..in primul rand e bine ca totusi blocul e de caramida si apoi..l-am izolat din toate directiile posibile (adica toti peretii pe dinafara inclusiv peretele d ela bucatarie care da in scara blocului, plus podeaua - aici am izolat de fapt tavanul pivnitelor care se afla sub apartament prostit totul cu placi de 8mm prostit ) si am pus termopane peste tot.la noi cu caldura fiecare e pe cont propriu asa ca ne-am pus centrala de apartament, si e rentabil zic eu, la noi temperatura in casa e intre 19-21 grade ..si am plasat termostatul in camera cea mai racoroasa deci de ex in camera copiilor e mai cald decat in restul casei...eu sufar rau de tot de frig, nu as suporta sa stau intr-o zona friguroasa si sa nu am posibilitatea sa fac caldura in casa..brrrrrr

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

07.02.2011 9:54     citat 

Buna dimineata si de la noi...
Azi-noapte am tras si eu o mica sperietura cu mititica, s-a innecat cu secretii, cred, ca am auzit-o sforaind, si a dat in 2 randuri un pic de laptic afara. Am tinut-o eu in sus, i-am mai dat un pic de laptic sa se duca secretiile alea din gat. Si era si agitata, am stat treaza vreo ora sa ma uit la ea sa nu se sufoce.
Voi cum curatati nasul la mititei?
Eu ii pun ser fiziologic in fiecare dimineata si apoi ii astup pe rand fiecare nara ca sa elimine ea secretiile cand respira. Cand mai vad ceva pe nari, ii bag o compresa sterila rasucita ca un betisor, sa scot mucii. Altceva nu stiu ce as putea sa ii fac. Ma intreb daca ar ajuta mai mult spray-ul cu apa de mare...
Batista bebelusului banuiesc ca nu se poate pune la copii asa de mici, cred ca i-ar scoate creierii pe nas. foarte fericit

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 13 ani, 5 luni
Andra Diana: 9 ani, 2 luni

07.02.2011 10:34     citat 

----------
ocrisu a scris:

Batista bebelusului banuiesc ca nu se poate pune la copii asa de mici, cred ca i-ar scoate creierii pe nas. foarte fericit
----------

Ocrisu, nu-i scoate creierii. rad E foarte soft aspirarea. poti incerca mai intai la tine, sa vezi ce senzatie e. In plus, poti sa o reglezi din puterea aspiratorului...il lasi mai spre minim. Eu zic sa o folosesti cu incredere, Si noi am folosit-o cand avea Diana cam o luna.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

07.02.2011 10:39     citat 

Si eu am folosit-o la Paul la greu in primul an de gradinita, dar avea 2 ani, era altceva. La Antonia insa mi-e frica. foarte fericit

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

07.02.2011 11:30     citat 

Neata si de la noi! sarut

Ocrisu, sa sti ca si eu am folosit batista la Alex...avea cam 3 sapt....si chiar i-a curatat nasucul...i-am pus mai intai cateva picaturi de ser si apoi am aspirat. Nu are atata forta cum se crede....am fost uimita sa vad cum Alex a stat linistit si chiar "zambea". Eu mai am si o pompita manuala...din aceea cu furtunas si trag eu cu gura...dar, ma ajuta doar la nasuc...batista este mai eficienta deoarece trage continuu, cu aceeasi putere, care nu este exagerata...bilutza, are dreptate...poti incerca pe tine sa vezi cum este!sarut
Eu ii mai pun si ceva mai mult ser...cateva picaturi in fiecare nara si mai elimina si el secretiile din gat....cu pompita ii trag doar cand vad ca are nasucul infundat.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

07.02.2011 11:32     citat 

Am descarcat ceva poze din aparat, sa vedeti ca Antonitza-veveritza nu mai e asa silfiduta, a facut si ea un pic de falcute si gusa, are acum 3,100 kg.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

07.02.2011 3:10     citat 

Ocrisu, ce falcutze a facut printzesa ta....hai ca acum o sa ne spui ca are 5 kg si o sa fie o durdulica... foarte fericit sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

07.02.2011 4:54     citat 

Ocrisu, ce falcoasa simpatica ai tu acolo sarut

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 9 ani, 2 luni
Sofia-Maria: 6 ani

07.02.2011 5:46     citat 

Ocrisu vrei ca una dintre pozele puse sa apara in colaj? Dak da, sa imi spui care.
Apropo si eu tot batista bebelusului folosesc, am folosit-o si la aspirator e super, mai ales cand ii curgeau "lumanarile".

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

07.02.2011 6:53     citat 

foarte simpatica veveritza zambet
mai are pana sa o ajunga pe foca mea de 6 kile si ceva la falci... foarte fericit

mai, eu am o chestie gen batista bebelusului a voastra dar 'manuala'... adica trag eu cu gura (da mucii nu iti vin in gura, cum crede al meu sotz foarte fericit ) si mi-a folosit cand se ineca... totusi aici nu o vand toate farmaciile. o farmacie privata a zis ca ei nu vand ca e periculoasa ca daca bagi prea adanc.... mie mi s-a parut ok.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

07.02.2011 6:57     citat 

Aha, ti-am zis eu ca Andreaua e mai grasa ca fi-miu scot limba

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

07.02.2011 7:02     citat 

----------
Cayia a scris:
Aha, ti-am zis eu ca Andreaua e mai grasa ca fi-miu scot limba
----------

este mai grasa ca multi foarte fericit

inca nu e mai grasa ca mine totusi... si speram ca nu va deveni.... socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: