· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)     
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 9 ani, 7 luni
am nascut deja!

02.02.2011 11:22     citat 

----------
dodosasha a scris:
mda... ma intreb de ce nu e sit ca la Sasha. ce am gresit? sasha nu a avut colici, a supt perfect, a luat normal in greutate cand 1 kg cand 700 gr...
dar mereu medicul intreaba (si pe aici am vazut la fel) cat a avut la nastere? cat are acum?
Patrick pana ia sanul il linge, miroase, adulmeca vreo 10 min abia apoi incepe sa suga. si suge o ora. sasha termina orice masa in max 20 min.

cayia stiu ca ma sustineti, de aceea am si scris. dar cand il vad asa slabut ... 3,4 kg la 1 luna... ma deprim nitel jenat
----------

nu ai gresit nimic! fiecare copil e unic. ai rabdare, mai lasa-l o luna. chiar daca e slabut, conteaza sa fie sanatos!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

02.02.2011 1:02     citat 

Dodo, eu te inteleg perfect in ce priveste indoielile cu cresterea...exact asa am patit eu cu Paul...nu a luat bine deloc in greutate in prima luna, la un moment dat a scazut in greutate...daca lua 100 de grame pe saptamana sarbatoream...si eu ma miram, ca dormea uneori ziua cate 4 ore, nu urla de foame...iar noaptea baga somn de seara pana dimineata incepand de la 3 luni.
Toata lumea, inclusiv pediatra imi "sugerau discret" ca ar trebui supliment. Eu eram cu creierii pe moate, era primul copil, o mie de temeri. I-am dat supliment LP...dar n-a crescut cu mult mai bine. Am avut mare noroc ca nu a renuntat la san, a iubit mult alaptatul de la mami. Ba chiar la un moment dat nu mai accepta biberonul si ma sugea pe mine din juma' in juma' de ora. Nu mai zic ca nu manca mancare ca sa suga, dupa ce a implinit un an.
Si iti mai zic ceva...e si acum un slabanog, te rogi de el cu mancarea, nu l-am auzit aproape niciodata zicand "mie mi-e foame". Dar...e un spiridus vesel, iute, sanatos, istet, e cu analizele brici (i le fac anual si niciodata nu a fost deficitar la ceva).

sus

Denunta
ocrisu

Copii

02.02.2011 1:06     citat 

----------
dodosasha a scris:
dar cand il vad asa slabut ... 3,4 kg la 1 luna... ma deprim nitel jenat
----------

Bine, fa-mi o vizita sa vezi copil de o luna care cantareste 2.900 kg foarte fericit O sa iti treaca deprimarea imediat. I-am comandat pe net raiati de nou-nascut (marimea 56) pentru botez, care va fi peste 3 saptamani si ceva. scot limba

sus

Denunta
ocrisu

Copii

02.02.2011 1:07     citat 

Furni, "La multe lunitze!" ii uram dominsoarei Andrea. sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii

02.02.2011 1:10     citat 

Cayia, ce smecheras ai tu acolo, si ce frumos e imbracat...de unde i-ai luat hainele alea, imi plac tare mult?
Ce ma enerveaza ca nu avem buton "Modifica", scriu ca taranul o suta de mesaje.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.02.2011 1:27     citat 

----------
ocrisu a scris:
----------
dodosasha a scris:
dar cand il vad asa slabut ... 3,4 kg la 1 luna... ma deprim nitel jenat
----------

Bine, fa-mi o vizita sa vezi copil de o luna care cantareste 2.900 kg foarte fericit O sa iti treaca deprimarea imediat. I-am comandat pe net raiati de nou-nascut (marimea 56) pentru botez, care va fi peste 3 saptamani si ceva. scot limba
----------

Dar datele problemei sunt altele:
la cate sapt e nascuta printesa ta? cat a avut la nastere? cat a crescut in prima luna?

sus

Denunta
ocrisu

Copii

02.02.2011 1:41     citat 

E nascuta la 38 de saptamani, a avut 2.100 kg la nastere si a crescut bine, e adevarat.
Dar are aproape aceeasi varsta cu puiul tau.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

02.02.2011 1:51     citat 

Furni multe lunite pt Andrea!
E bine de voi cu copilasii mai mari la gradinita. As putea s-o trimit si eu ziua la bunici in principiu, dar zilele astea s-au mutat bunicii la noi ca e tati plecat cateva zile. Azi noapte a dormit David mai bine asa ca sunt si eu mai odihnita azi. Gata si puseul de 4-6 saptamani! zambet
Dodo intreaba si la forumul de alaptare. Pe mine m-a ajutat RoxMirela foarte mult cand am alaptat-o pe Teea. Zic si eu, daca mulgi un pic de foremilk inainte sa-l pui la san, sa apuce mai mult hindmilk?

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 10 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

02.02.2011 2:18     citat 

La multe lunite si din partea noastra pt. Andrea si pt. Antonia! sarut sarut sarut Sa va traiasca si sa va bucurati de minunile voastre, Furni si Ocrisu! sarut
Noi, nu ne plangem de greutate, din contra, s-a facut un dodolotz si s-a si lungit...in ritmul asta, cred ca o sa-i iau hainutze de botez cu cateva zile inainte, ca sa nu am surprize... scot limba

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 10 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

02.02.2011 2:20     citat 

Ooofff, chiar ca este rau fara posibilitatea de editare a mesajelor.... trist plang sau sunt foarte trist

Mirene, esti o dragutza! Multumim mult pt. ajutorul dat, pt. noul capitol! sarut sarut sarut

sus

Denunta
mirene

Copii
Hannelore: 10 ani, 8 luni
Adelheid: 8 ani, 3 luni

02.02.2011 2:21     citat 

Ocrisu felicitari are printzesa ta deja o luna
Ce trece timpul, la voi cresc bebei
la noi creste burtica.

Si e adevarat bebei difera intre ei,
la primul am fost norocoasa o mancacioasa
si acum e la fel, rar a comentat la masa, si apoi a dormit foarte bine
Dar eu sunt de parere ca daca copilul doarme inseamna ca nu-i e foame
ca doar trebuie stomacul lui sa-l anunte cand sa pape.
Bucurativa ca dorm.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

02.02.2011 2:26     citat 

Multe lunitze sanatoase sarbatoritelor.

Dodo, eu in prima luna nici macar nu am tinut cont de cantar si de masuratoare, pentru ca la nastere a fost cantarit cu un cantar si apoi la o luna cu un alt cantar, diferenta de eroare intre cele doua poate fi de cateva sute de grame. Abia a doua luna a fost cantarit cu acelasi cantar si am fost sigura pe ce indica cantarul. Hai mai rabda si tu o luna! Stiu ca e greu, dar uite, cand nu mai poti baga un ochi aici si striga ca vrei sustinere si se gaseste.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

02.02.2011 2:36     citat 

Multumesc tuturor sarut
Dar imi zic si eu pe aici oful ca sa ma incurajati sa continui cu sanul, doar cu sanul ca restul imi zic sa-i dau completare. Problema e ca dupa o ora de supt - adormit maraie, se enerveaza. Nu e relaxat. Il lugu-lugu, ii mai ofer sanul (desi ma cam ustura pielea), mai maraie si in final adoarme dupa inca o ora. Si da, doarme ...

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

02.02.2011 2:44     citat 

V mic sa stii ca suge tot cam asa, cu orele. Eu chiar cred ca se va schimba, inca se adapteaza.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

02.02.2011 3:07     citat 

La mult lunite Antonia!
Dodo il auzi ca inghite? Sa fii sigura ca nu suzeteste, ca sa zic asa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: