· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (3)     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

05.02.2011 11:12     citat 

neatza!
ce mai faceti, ati baut cafelutzele?
eu am avut o noapte de mare frecus, caci ieri mandra a dormit toata ziua... am tot fost de colo colo cu masina si a tot dormit, s-a mai trezit cat sa manance, apoi iar in masina ori in carucior de supermarket, a tot adormit...am ajuns seara acasa cam tarziu, pe la 10 cand evident era vioaie si cu chef de joaca... a adormit cu greu pe la 1,30 si pana la 5 nu stiu de cate ori m-a trezit... multe in orice caz.... am dormit asa neintoarsa de la 7 la 9,30. acu sunt fresh. foarte fericit
ma duc la o chestie organizata de firma acuma, din pacate nu pot sa stau si noaptea la party, ma duc numa la partea de zi..... nu ma obliga nimeni, ca sunt in concediu cu copilu', dar ma duc eu de buna voie ca sa mai ies din casa... uite cum se creaza angajati constiinciosi din nimic.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.02.2011 12:17     citat 

hhmm... ocupate rau mamele astea de nemaipomeniti si de smecheri.... liniste mare pe aicea.... confuz

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 9 ani, 2 luni
Sofia-Maria: 6 ani

05.02.2011 4:17     citat 

----------
Christa a scris:
----------
lavinia_ionela a scris:
Octavian a primit antibiotice de la nastere timp de 10 zile asa ca inca 7 zile de antibiotic nu a mai insemnat nimic.
----------

Oi fi putin batuta in cap, da' aici imi scapa logica. prostit surprins
----------

M-am referit la faptul ca organismul lui intrase deja in contact cu antibioticele, chiar dak mi-ar fi placut sa nu ii dau antibiotice pana mai tarziu, asa ca la 3 luni cand mi-a dat tratament cu antibiotic organismul lui era deja invatat. Sincer nu stiu de ce i-a fost administrat antibiotic in maternitate, pentru ca nu a avut nici o infectie sau microb.
Nasa mea are un baietel de 1 an si 7 luni si nu i-a administrat niciodata antibiotic, chiar si atunci cand a fost racit, mi-ar fi placut ca si baiatul meu sa fie la fel, dar se pare ca nu am avut noroc.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.02.2011 5:20     citat 

Continua sa imi scape logica, sorry. prostit
----------
lavinia_ionela a scris:
M-am referit la faptul ca organismul lui intrase deja in contact cu antibioticele, chiar dak mi-ar fi placut sa nu ii dau antibiotice pana mai tarziu, asa ca la 3 luni cand mi-a dat tratament cu antibiotic organismul lui era deja invatat.
----------

Adica daca si asa i-a dat odata antibiotic, apoi ii poti da in continuare cu nemiluita, ca nu mai conteaza, sau cum? trist Eu cred ca nu ar strica sa te informezi putin despre antibiotice, mai ales la randamentul cu care sunt prescrise in Romania!

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

05.02.2011 5:47     citat 

Christa ,nu stiu daca chiar sunt prescrise aiurea, de multe ori da mai repede in cazul doctorilor de cartier daca sunt prescrise fara analize in prealabil ,dar nu cred ca si in spitale, practic daca e microb trebuie antibiotic .
Fimea de 1 an jumate in coace cred a primit de 10 ori antibiotic si de fiecare data in urma analizelor .
Nu a fost corpul ei nicidecum invatat cu antibiotice, am stat cu ea in ro pana la 2 ani jumate unde a primit de 2 ori doar antibiotic o data in spital si o data pt amigdalite.
Deci Christa chiar si in RO antibioticele au rostul lor ca si inafara, exceptand cazurile fericite cand e vorba de virusi nenorociti.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

05.02.2011 6:02     citat 

Am avut o zi de cosmar! plang sau sunt foarte trist S-a inecat David la san si nu-si mai revenea! L-am intors in jos, l-am batut pe spate dar el se tot invinetea si devenise inert. Si-a revenit intr-un final dar eu nu mi-am revenit nici acum.

sus

Denunta
bursucitza

05.02.2011 6:10     citat 

----------
Tamy a scris:
Am avut o zi de cosmar! plang sau sunt foarte trist S-a inecat David la san si nu-si mai revenea! L-am intors in jos, l-am batut pe spate dar el se tot invinetea si devenise inert. Si-a revenit intr-un final dar eu nu mi-am revenit nici acum.
----------

Am patit-o si noi la primul copil. De atunci de cate ori se ineaca vreuna, o intorc imediat cu burtica pe palma mea si ii strang nasucul astfel incat sa o provoc sa planga putin.
E nasol tare cand experimentezi asa ceva plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

05.02.2011 7:21     citat 

Tamy nasoala situatie, noroc ca si-a revenit. Dak ai vreo poza pe care o vrei in colaj sa mi-o trimiti, eu aproape am terminat, poza ta mai lipseste.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.02.2011 8:03     citat 

----------
elsycutza a scris:
Christa ,nu stiu daca chiar sunt prescrise aiurea, de multe ori da mai repede in cazul doctorilor de cartier daca sunt prescrise fara analize in prealabil ,dar nu cred ca si in spitale
----------

Ho-ho-ho, si inca cum! Ma faci sa rad, sorry! Numai aici pe forum de cate ori am citit de antibiotice prescrise aiurea, si in spital probabil se dau si mai repede, ca vezi Doamne, nu vor sa riste nimic. Sta naiba sa faca analize.

Numai daca citesti cate cazuri au fost aici pe forum unde roseola infantum a fost diagnosticata ca "rosu in gat" si tratata cu antibiotic, asta ca sa iti dau doar UN exemplu.

----------
elsycutza a scris:
Deci Christa chiar si in RO antibioticele au rostul lor ca si inafara, exceptand cazurile fericite cand e vorba de virusi nenorociti.
----------

"Afara" se face macar o hemoleucograma sau un sumar de urina inainte de a prescrie antibioticul, cel putin la medicii cu care am avut EU de a face, si au fost cativa, crede-ma! Nu neg ca au rostul lor antibioticele, departe de mine gandul acesta, si Mona a luat CAND A FOST NEVOIE, insa cand ma uit tot doar aici pe forum de cate ori au luat antibiotic unii copii inca la varste foarte mici, nu pot decat sa ma crucesc!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

05.02.2011 8:18     citat 

Christa ai perfecta dreptate.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.02.2011 8:38     citat 

----------
Tamy a scris:
----------

uff, ce situatie. nu mi s-a intamplat. dar ce e de facut cand se intampla asa ceva, ziceti ca sa stim in caz ca se intampla, doamne fereste.
care e cauza, ca vine prea mult lapte dintr-o data?
bine ca s-a terminat cu bine, cred ca esti socata.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

05.02.2011 9:59     citat 

Christa subscriu cu antibioticele ! Si eu m-am crucit si inca ma crucesc cand citesc ca simple raceli si nu numai se trateaza cu antibiotic la bebelusi . prostit

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

05.02.2011 10:02     citat 

----------
Tamy a scris:
----------

Ohh stiu cum te simti. Si noi am patit in prima zi cand am iesit din spital. De am crezut ca va muri nu alta trist . Iar eu am plans o zi intreaga trist . Bine ca totul e ok acum.

sus

Denunta
puimihai

05.02.2011 10:44     citat 

----------
Christa a scris:

Numai daca citesti cate cazuri au fost aici pe forum unde roseola infantum a fost diagnosticata ca "rosu in gat" si tratata cu antibiotic, asta ca sa iti dau doar UN exemplu.

----------

noi suntem exemplul cautat ...din pacate trist i-a fost administrat Anei cel mai puternic tratament pt. meningita...iar ea avea roseola infanta...iar pana sa se gaseasca diagnosticul corect ne-a mai adus la cunostinta si ca "se pare ca are leucemie" surprins prostit ochi peste cap e o discutie in care nu intre doar antibioticul ci si lipsa de chef / interes a medicilor, lipsa banilor pt analize amanuntite......si stilul nostru dulce romanesc de a nu intreba "de ce?" doar executam comanda ochi peste cap trist tot patzitu-i invatat insa exclamatie

Tamy pentru ca am patzit-o si eu la baiat, am primit un sfat acum f. multi ani din privinta alaptatului, copilul il tii pe diagonala ta, daca ma intelegi : / (oblic) nu chiar in pozitie verticala dar nici culcat, ii usureaza "munca" de a inghiti zambet

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

05.02.2011 10:59     citat 

----------
Tamy a scris:
----------

plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Offf...imi dau seama prin ce ai trecut...si Alex se ineaca destul de des la san si procedez ca bursucitza....am patit-o si noi rau in prima noapte dupa ce am iesit din spital....la 02.00 noaptea a regurgitat in jet laptele si apoi a picat inert....am zis ca mor...am intrat in panica...noroc cu sotul care m-a calmat si mi-a zis sa-l verific daca respira...normal, respira, si de fapt adormise instantaneu.... prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: