· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr     
coconetmic

Copii
eric-florian: 10 ani, 11 luni

02.02.2011 4:44   suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr  citat 

ajutati-ma va rog,am epuizat toate metodele,de bebelus nu avrut san,biberon,suzeta(l-am hranit cu seringa de la nurofen),dar suge degetulsi o paturica o taaraia dupa el peste tot,da pe asta a venit si a luato zana sa ne aduca bicicleta in locul ei...are app3ani,l-am bandajat,i-am luat lac special (foarte amar),manuta in gips...nu mai stiu help me

sus

Denunta
puimihai

02.02.2011 5:00     citat 

cred ca a fost problematica hranirea lui...cu seringa?!? pana la ce varsta?...dar ma rog, n-are legatura...despre suptul degetului ce sa-ti zic: sa-l lasi in pace! sa ai rabdare, va trece si perioada asta! acum, cu cat te vei incapatana mai rau cu atat va fi si el mai indarjit! cel putin asa imi imaginez...metode ca "mana in ghips" pentru asa ceva...mi se par nefiresc de grele pentru un bebe atat de mic exclamatie pana la urma care e problema? cu ce deranjeaza? altul are suzeta, altul chiar suge san...ei si?!?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 7 luni

02.02.2011 7:00   Re: suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr  citat 

----------
coconetmic a scris:
ajutati-ma va rog,am epuizat toate metodele,de bebelus nu avrut san,biberon,suzeta(l-am hranit cu seringa de la nurofen)
----------

Da-mi voie sa ma indoiesc de asta, daca nu are/a avut vreo problema medicala! prostit

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 9 ani, 4 luni

02.02.2011 11:50   Re: suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr  citat 

----------
coconetmic a scris:
o paturica o taaraia dupa el peste tot,da pe asta a venit si a luato zana
----------

Pe asta de ce a luat-o zana ? ca nu inteleg... Nu i-a placut mamicii ca se facea de ras cu copilul sau ce prostit La nici 3 abnisori sa obligi copilul sa renunte la tot ce i-a fost alaturi cand a avut nevoie...e brutal! Degetul, paturica...sunt lucruri care i-au fost cele mai apropiate atunci cand a avut nevoie de a se atasa de cineva/ceva... Uneori ar trebui sa cautam problema in noi, nu in copil.
Lasa-i paturica, lasa-i degetelul si mai presus de toate tine-l in brate, iubeste-l, spune-i asta, nu te indoi nicio clipa ca el stie ce e mai bine pentru sufletelul sau si asta....all the time!!!! Apoi, in timp, va renunta singur atunci cand se va simti acceptat si apreciat pentru ceea ce este el, nu pentru ce vor ceilalti sa transforme in el.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 9 ani, 6 luni
Paul: 6 ani, 5 luni

11.02.2011 3:24     citat 

zambet ma tot intreb, persoanele care deschid astfel de subiecte, oare mai stau sa citeasca raspunsurile? Ca daca gandesti astfel
----------
citat:
ajutati-ma va rog,am epuizat toate metodele,de bebelus nu avrut san,biberon,suzeta(l-am hranit cu seringa de la nurofen),dar suge degetulsi o paturica o taaraia dupa el peste tot,da pe asta a venit si a luato zana sa ne aduca bicicleta in locul ei...are app3ani,l-am bandajat,i-am luat lac special (foarte amar),manuta in gips.
----------
(manuta in gips??? ochi peste cap prostit ), banuiesc ca te astepti la raspuns de genul : vai de mine, isi suge degetul? Se plimba cu paturica? Sa-l bati mar si sa-i iei paturica ai incercat? (poate imi urmeaza naibii "sfatul" fata... ochi peste cap )

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 9 ani, 4 luni

11.02.2011 3:44     citat 

Tu n-auzi bre, ca zana a luat deja paturica? ochi peste cap Atata pot sa sper si eu...ca nu l-a batut mar. A stiut fata ce are de facut plang sau sunt foarte trist inainte sa-i spui tu. Nu-ti face griji ca ti-ar urma sfaturi...oricum astfel de persoane doar deschid subiecte apoi dispar. Nu ceruse sfaturi legate de ...ce era gresit... ci de cum sa faca sa-i ia si degetelul micutului. Bine ca are bicicleta. ochi peste cap

sus

Denunta
puimihai

11.02.2011 4:15     citat 

----------
alexxya a scris:
Tu n-auzi bre, ca zana a luat deja paturica? ochi peste cap Atata pot sa sper si eu...ca nu l-a batut mar. A stiut fata ce are de facut plang sau sunt foarte trist inainte sa-i spui tu. Nu-ti face griji ca ti-ar urma sfaturi...oricum astfel de persoane doar deschid subiecte apoi dispar. Nu ceruse sfaturi legate de ...ce era gresit... ci de cum sa faca sa-i ia si degetelul micutului. Bine ca are bicicleta. ochi peste cap
----------

deci DA!!!!! rad rad rad rad

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 9 ani, 6 luni
Paul: 6 ani, 5 luni

11.02.2011 7:14     citat 

daca stau bine sa ma gandesc, si lui Vlad ii place la nebunie sa taraie cate-o bluza de-a mea prin casa, mereu alta, o sa ajung sa umblu goala pe strada....ajutoooooorrrrr nervos nervos

(da, buna cu bicicleta ) zambet

sus

Denunta
puimihai

16.02.2011 1:14     citat 

----------
coconetmic a scris:
multumesc puimihai,daca nu va suparati,acesta este un forum cu pareri ,subiecte,lucruri cara sa ne ajute intr-un fel sau altul,nu un loc de mistocareli... va intreb dragilor... cum a-ti reactiona daca copilul dvs ar suge degetul,care s-ar infecta,tot timpul ar avea afta in gurita,si dintii care i s-au strambat,de nu mai poate sa tina gura inchisa?paturica i-am luat-o deoarece tendinta de asuge degetul era mult mai mare cand o tinea in brate.toate metodele pe care le am folosit,au fost pentru a inlatura problemele medicale care apar o data cu suptul degetului(vezi mai sus).v-ar fii rusine cu un copil care suge degetul?mi-e nu,doar ma preocupa starea de sanatate a copilului meu...
----------

cred ca mi-ai multumit anticipat pt ca ti-am adus mesajul la locul lui confuz zambet

sus

Denunta
coconetmic

Copii

16.02.2011 1:24   suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr  citat 

multumesc inca o data,sper sa il postez bine data viitoare,nu prea ma pricep :?

sus

Denunta
puimihai

16.02.2011 1:30     citat 

e simplu, apesi "raspunde" din dreapta jos....
s-a glumit mult la subiect pt ca ai lansat "bomba" si-ai disparut....iar amanuntele abia acum le-ai spus...cred totusi ca tot pe cale pasnica vei reusi, nu cu mana in ghips sau alte minuni....cred ca daca reusesti sa explici ca buba din guritza e pt ca...sau "dintisorii se strica pt ca.....
oricum cred ca ca poti sa incerci macar sa inlocuiesti acest obicei cu altceva: o jucarie, un cantecel...ceva mai putin traumatizant...pentru tine, ca pe el nu stiu cat il deranjeaza.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 3 luni

14.03.2011 9:13     citat 

Ma intereseaza subiectul, asta in cazul in care ma pricopsesc cu niste raspunsuri serioase.
Nu m-as fi gandit ca-i necesar sa explic de ce ma deranjeaza faptul ca Ayan inca isi suge cu indarjire policele stang. Dar, printre altele, principalele considerente sunt deformarea dentitiei, a valului palatin etc si anumite rani (am spus indarjire!) care nu mai au timp sa se cicatrizeze pe magicul calmant.
Pana acum n-am incercat decat sa-i pun manusa si sa-i inmoi mana in zeama de varza murata (cand n-avea rani la deget). rad N-a functionat. Parol ca la gips nu m-as fi gandit. rad socat

El n-are paturica, are perna in schimb. Da da... si aia ma deranjeaza, sigur pana la 3 ani o va lua zana, catelul sau bau-bau. Ca nu-i atent atunci cand e cu perna la absolut nimic. Nu-l intereseaza cine si de ce-l striga, nici sa manance, nici sa vorbeasca, nici sa se imbrace sa mearga afara. Mi se pare ca-l acapareaza prea tare. ochi peste cap Daca o ascund pentru a i-o inapoia la culcare (evident ca fara perna s deget nu adoarme), isi aduce aminte de ea peste zi si iese prapad. ochi peste cap

Ma rog, stabilind prioritatile, treaba cu degetul ma supara mai tare decat cea cu perna, desi sunt destul de dependente una de alta.

sus

Denunta
coconetmic

Copii

15.03.2011 9:20   suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr  citat 

duminica am sarbatorit cei 3 anisori,bucurie mare,dar si mai mare bucurie deoarece a venit si zana cu ,cadoul mult dorit(bicicleta si neaparat galbena),in schimb i-am dat zanei paturica,el cu manuta lui,DA PATURICA de care nu sa dezlipit de la nastere,fara plansete,fara nesomn,fara isterii.dar uimirea cea mai mare a fost tot in aceiasi zii seara, nu a mai bagat degetul in gura,va vine sa crede-ti ?,mi-e nici azi,intradevar cand vrea sa il bage(degetul)imi tot repeta poate mai mult pentru el ca,,sunt baiat mare am tei ani,,cum am reusit?cu insistenta ,dar in joaca.in urma cu app2 luni,l-am intrebat ce isi doreste de ziua lui,mi-a zis ca bicicleta galbena.atunci am zis bine daca vrei bicicleta inseamna ca esti baiat mare,iar paturica este pentru bebelusi deci trb sa o dam zanei cea buna sa o duca la alt bebel cum ai fost si tu.nucrd ca a inteles pe moment toata povestea,dar i-am tot repetat-o aproape obsesiv si iata si rezultatele
ce am invatatdin aceasta poveste?,,cu radarea treci marea..incercare...,,

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 14 ani, 6 luni
Teodora Maria: 12 ani, 6 luni

15.03.2011 9:52     citat 

coconetmic, stai ca nu inteleg. In prima postare (02.02) ai zis ca i-a luat zana paturica. Acum zici ca duminica (12.03) i-a luat zana paturica.

Ma rog, acum sincer nu-mi vine sa cred ca se dezvata asa usor. Respectiv iara nu-mi vine sa cred ca n-o va face pe ascuns....

Strict legat de mine... Diana si-a supt degetul. Si stiu si de ce: am lasat-o sa doarma singura, in patul si camera ei. Cand avea nevoie doar de mine, eu nu eram acolo. Nu stiu daca generalizez sau nu, insa tind sa cred ca suptul degetului e o protectie, o alinare. Chiar si oamenii mari au ticuri. Cand eram in scoli si invatam, aveam chiar eu tendinta sa-mi separ fierele de par din cap si sa-mi smulg fire. Unii-si trag pielitele de la degete, altii se scarpina-n cap. etc etc etc Constientizati si voi, ce faceti cand va plictisiti, cand cititi o carte, sau pur si simplu cand stati. Copiii nu sunt mai prejos, iar daca asta e completata si cu faptul ca mama nu e intotdeauna langa el, cu atat mai mult....

La Teodora de ex n-am avut probleme. Insa ei i-am oferit san cand a vrut, cum a vrut. Am fost la dispozitia ei... nu 100%, insa infinit mai mult decat la Diana.

Si sa continui cu Diana, s-a oprit din suptul degetului!!!Cand? 6 ani si vreo 3 luni. A fost treptat... daca la 3 ani si-l sugea aproape non-stop, a ajuns sa si-l suga doar la culcare. Cam pe la 5-6 ani si-l sugea la culcare doar pana adormea si-l lasa din gura. In timpul noptii nu mai auzeam sa-l suga. Treptat si-a pus mainile impreunate sub obraz... il ducea la gura doar chiar inainte sa adoarma si apoi mi-am dat seama ca nu o mai vad cu degetul in gura. M-am trezit la sfarsitul lui ianuarie ca nu am mai surprins-o. Dar practic aceasta a fost o scaparare de-a mea, nici nu stiu exact de cand nu o mai facuse. A fost foarte-foarte lent procesul.

Bineinteles ca in timp am folosit solutii amare/acre, piper, intr-o vreme i-am pus leucoplast. Nimic!!! Am certat-o... a inceput sa se ascunda de mine. Faptul ca s-a ascuns a fost picatura.... pt un amarat de deget sa nu pot vorbi cu ea?! Ce ma fac la adolescenta, cand acolo chiar pot apare probleme mari?!

Deocamdata dantura e ok... dintii de sus arata bine. Ma astept insa sa i se deformeze si nu din cauza degetului, ci din cauza ca are maxilarul foarte mic si dintii de lapte ii sunt foarte faini, lipiti. Insa automati dintii permanenti, fiind mai lati, nu vor avea loc si se vor stramba. Vom bvede cand vor creste cei permanenti. Insa aceeasi problema cu maxilarul ingust o avem si eu si sotul. Insa nu suptul degetului e cauza!

Asa ca sincer, eu recomand rabdare si sa va concentrati atentia asupra copiilor. In loc sa le ziceti sa nu si-l suga, sa-i oferiti alternative, sa stati cu ei, sa le dati preocupari. Fiind transformat in tic (mai ales la 3 ani), chiar si asa va mai dura o perioada. Insa doar in timp se rezolva si cu constientizare din partea lor si cu multa dragoste din partea parintilor. Iar cele care citesc si inca au copii mici, nu suzeta e solutia, nici jucariile, ci ele insele. Cat mai multa caldura si timp liber acordat copiilor.

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 9 ani, 6 luni

15.03.2011 1:50     citat 

La un moment dat aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu, ce sa fac sa il dezvat de suptul degetului. Am cautat pe net si mi-am dat seama ca "metodele" folosite de altii sunt fara efect. Observand comportamentul lui Andrei cand ii spuneam ca nu e voie, nu e frumos, e rusine, il vede bebelul de pe punga cu pampersi si rade de el, mi-am dat seama ca si prin chestia asta ii faceam foarte rau. Ajunsesem intr-un nu e voie permanent, bineinteles fara nici un rezultat. Si sa nu mai vorbesc ca el saracu se uita pe furis la toti cei din casa, sa vada il vedem sau nu ce face, iar cand ne surprindea uitandu-ne la el, zicea "nu nu".
Pana cand am spus stop, nimeni nu-i mai zice nimic, cand vedem ca are tendinta sa bage degetelul in gurita il luam de mana si incercam sa ii distragem atentia.
E f imp si mom cand suge degetul. Andrei inca il suge, dar nu obsedant, mai mult cand oboseste sau daca ii e foamne, adica in momente cheie. Asta m-a facut sa inteleg ca face asta din cauza ca simte lipsa a ceva.
Seara la culcare nici macar nu pune degetelul in gurita. Si nici macar peste noapte. Cu siguranta va veni si momentul cand nu va mai baga degetul in gurita. Inca nu are dantura deformata sau rana la deget. Si sper sa renunte inainte sa se intample asta. Cu cat insisti mai mult asupra unui lucru ei vor face tocmai reversul.
Asa ca rabdare multa, va renunta de la sine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: