· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor suptul degetului ajutorrrrrrrrrrr     
coconetmic

Copii
eric-florian: 11 ani, 8 luni

16.03.2011 11:02     citat 

ok,daca va intereseaza neaparat micile detali...i-am luat paturica de mult am tinut-o in casa iar de ziua lui(duminica)i-am dat-o copilului,care la randul lui ia dat-o nasului(care este mesagerul zanei...)care la randul lui,ia oferit copilului bicicleta trimisa de zana...multumi-ti?este a4 zii si nu intreaba nici de paturica ,nici nu suge degetul.imi place sa fiu opimista,mai ales cand este vorba de copil.

sus

Denunta
mami_darya_raluk

Copii
RALUCA: 13 ani, 11 luni
DARYA_MARA

22.03.2011 9:45     citat 

vreau sa va zic , foarte rar am intalnit in acest forum mesaje ingaduitoare, si ptr cele care au fost contra ma gandeam ca poate nu stiti ca nu e sanatos , suzeta sau degetul dupa o anumita varsta.... exact cum s-a mai spus....afte, dinti strambi....etc....ce aveti cu ea ? e normal sa isi doreasca sa il dezvete si apropo ..... felicitarile mele...... raluca mea a avut un alt tic ciudat.... cand am intarcat-o la un an , am introdus evident biberonul.... si a avut parte de el o seara sau doua atat.... ptr ca a descoperit alceva.... gatul meu... vroia sa ma tina acolo si ma ciupea de gat.... mamaa ce m-am bucurat.... ca nu a vrut biberonul evident..... da ....poi m-am bucurat la inceput..... a avut acest tic 3 ani ....pana la varsta de 4 ani...... toata noaptea imi farmanta pielea intre doua degete.....ziua cum stateam putin jos , cum tzust la mine in brate atacand gatul.... ajunsesem sa imi fie rusine vara sa ies afara .....ptr ca nu puteam ascunde gatul care arata ......ufff acoperit de un strat de jeg....negruuuu .....nu era jeg evident....in cei 3 ani mi s-a inegrit pielea pe gat....aveam zgarieturi ,,fine,, abea vizibile , si negreala cred ca era vanataie.... dar nu reuseam sa o conving....am incercat multe metode....fular la culcare , strat gros de crema ,nimik nu a mers
si acu sarirti-mi in cap..... sa va zic cum am dezvatat-o....
a venit bebe 2 si nu puteam sa si alaptez noaptea sa stau si ca girafele cu gatul alungit spre ea..... am lasat-o sa doarma cu mine , nu i-am luat si asta , dar i-am interzis....nu si gata..... i-am explicat ca surioara are si ea nevoie de mami..... si nu pot sa alaptez sa stau si intoarsa la ,,tortura,, ....evident nu a acceptat.... insa am fost ferma..... si poate un pic brutala ....stop si gata..... trist ....
spunea cineva ca toti avem ticuri...insa daca acestea sunt ,,periculoase,, ca suptul degetului e bine sa fie corectate.....
aaaa inca ceva .... scuze dar cu paturica nu am nimic mi se pare i n regula... bine nu si atunci cand ii aminteste de deget ca in cazul dat.....
si cum nimeni nu il intelege pe bebe tau mai bine ca mine...... eu cea care in loc de paturica tineam o pijama..... si din nou eu, cea care pana la 6 ani aveam umflaturi pline de ......puroi si infectie ..... am ramas cu degetele cele mari un pic deformate de la supt.... asa ca inca odata felicitarile mele

sus

Denunta
coconetmic

Copii
eric-florian: 11 ani, 8 luni

22.03.2011 10:19     citat 

am plecat pe a doua saptamana,nici vorba de deget supt sau paturica,acum ceva timp cand am luat decizia cu privinta ... toata lumea mi-a sarit in cap(bunici, prieteni..)toti cei care nu intelegeau ca intradevar devenise o problema,sau nu vroiau stiti voi de dragul copilului cica,mi-a cazut greu...nimeni nu ma sustinea inafara de sotul meu(de parca eu eram nebuna ii vroiam raul copilului meu...)acum sa schimbat situatia toti,vai ce bine cum ai reusit,foarte tare si bla bla bla.de ce ori fii oameni asa?nici eu nu sunt vreo sfanta,dar daca am putut am ajutat,fara sa descos omu,da cum da de ce da o fii bine o fii rau.asta il priveste doar pe el,nu noi mai bine dam cu paru din prima.cam atat ,in priincipiu sa auzim numai de bine,sa incercam sa fim mai buni,eu personal asat imi doresc.

sus

Denunta
mami_darya_raluk

Copii
RALUCA: 13 ani, 11 luni
DARYA_MARA

22.03.2011 10:27     citat 

ma bucur mult pentru tine....si inca odata felicitari

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore