· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 4     
mihaela_ct

Copii
bubulina: 12 ani, 1 luna

14.02.2011 9:19     citat 

Buna, fetele!
Ocrisu, LA MULTI ANI!!!!
Maine incerc sa pun poze, mi-am facut contul pe photobucket, pentru inceput (sunt cam nepriceputa eu in ale tehnicii, pentru mine a eu o intrebare: de cand incep ciutanii astia mici sa tipe ca vor sa fie adormiti in brate / pe burta mamei? Am impresia ca asta mica a dorinte si mi-e teama sa nu o invat asa. Toata lumea m-a, in alta ordine de idei, spuneti-mi si mie ce mai mancati cand alaptati. Eu una nu mai stiu ce sa cred, pediatrii recomanda fiecare altceva, unul zice sa nu beau lapte dulce decat un pahar pe zi, altul zice sa mananc orice, altul zice sa evit legumele care fermenteaza si sa mananc mai mult fierturi si gratare... Nu imi vine sa mai mananc nimic, cand stau sa ma gandesc la ce am voie si ce nu.
Dodosasha, sunteti foarte tari! Se vede treaba ca ai experienta de la primul copil si stii cum e cu scosul la aer / frig.... Eu una nu stiu ce sa fac cu asta mica, sa o scot afara, sa nu o scot... Medicul de familie imi zice sa o imbrac bine si sa ies cu ea, pediatrul imi zice sa nu o scot din casa cat e frig decat dupa ce face o luna.
Fetele, voi cum procedati? si cum va imbracati bebeii cand iesiti pe frig ca asta? foarte fericit

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.02.2011 10:05     citat 

mihaela in primul rand nu te stresa. de nimic.
eu mi-am tinut copii in brate. inca ii tin. si pe S dar mai ales pe P.
despre alimentatie ... beau ceai de chimen si anason cam 3 cani pe zi. beau lapte cam 500 ml pe zi. cu musli dimineata si seara gol. mananc supe si ciorbe, chiar si cu bors. manac si varza, conopida, brocoli...nu cantitati mari dar ... am mancat. salata verde, rosii, ardei kapia, putina ceapa rosie jenat
fructe: mere, banane,mandarine, pomelo.aaaa si ciocolata ananc eu.
ideea este sa gusti, sa ncerci cantitati mici. urmaresti reactii si vezi ce pastrezi in alim entatia ta ce nu.

despre iesitul afara ... ce fel de carucior ai? cu landou din acela de plastic?
revin ... sunt solicitata acum

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 12 ani, 3 luni
Naty: 9 ani, 6 luni

14.02.2011 10:24     citat 

Ocrisu, La Multi Ani si din partea mea! Sa fi sanatoasa si sa ai parte numai de bine! sarut Scuze de intarziere! jenat
Tamy, da, grea boala cu dulciurile....sa ma vezi cum dau tarcoale pe la dulapuri si mai atac cate o ciocolata sau mai nou intru prin borcanele cu gemuri....acu' o sa ma spurce Furni sarut foarte fericit ...dar, la glicemie 77, imi permit sa-mi mai fac de cap... scot limba
La noi, Alex, papa noaptea dintr-un singur san, pt. ca pica rupt si nu mai ajunge si la celalalt...am tot incercat cu ciupit de talpi, ureche, etc....nu tine....el vrea sa doarma si gata...abia reusesc sa-l fac sa scoata aerul....ziua, in schimb, papa din amandoi.foarte fericit
Miha, eu ( din "vasta" mea experienta scot limba ) zic ca nu ar trebui sa-ti faci griji! Nu cred ca bubulina ta se va obisnui in brate....nici eu nu-l pot lasa pe Alex sa planga, doar de teama asta...eu il mai tin pe burta mea dupa ce papa, apoi adoarme si il pun in patutz si este ok.
In ceea ce priveste mancarea si eu eram la fel de stresata la inceput....aveam impresia ca nici apa nu pot sa beau pt. ca ii face rau lui bb....dar, usor-usor am inceput sa pap cat de cat normal ( spanac, ciorba de vitel, fara bors, supa crema de legume, vita la gratar, pui, peste, lapte, iaurt cu musli)...am evitat mazarea, fasolea boabe, varza, muraturi....am incercat chiar si ceapa rosie si a cand erai insarcinata....acu' nu stiu cat de adevarat este, dar, eu stiu ca am bagat ceapa rosie la greu. jenat
In ceea ce priveste imbracatul...eu ii pun un body, o salopetica de plus, apoi o salopeta mai groasa si il bag in costumul de fas. Nu il scot afara cand bate vantul....in rest, am mai iesit si cand era mai frig, dar nu am stat mult....inca suntem la stadiu cand ne orientam pt. un carucior...apropos, Dodo...am urmarit discutia voastra despre acest subiect si mi se pare super tare cel postat de tine in poze....asa ceva o sa luam si noi! sarut
Sunteti niste dragutzi! Imi inchipui ce fain v-ati distrat... zambet sarut
Cayia distractie faina sa aveti, zapada si vreme frumoasa! sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 8 luni

14.02.2011 10:52     citat 

----------
mihaela_ct a eu o intrebare: de cand incep ciutanii astia mici sa tipe ca vor sa fie adormiti in brate / pe burta mamei? Am impresia ca asta mica a dorinte si mi-e teama sa nu o invat asa. Toata lumea m-a in al doilea rand: cresti copilul tau, nu copilul lumii. Ti se pare chiar asa ciudat ca un copil care 9 luni de zile nu a acum, la 2 saptamani, apropierea? Ar fi asa tragic daca a ce ti-e frica? Inca n-am vazut mireasa purtata de mama in brate la altar!

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 12 ani, 3 luni
Naty: 9 ani, 6 luni

14.02.2011 10:57     citat 

Invit smecherele si minunatele mamici la capitolul urmator! scot limba sarut sarut sarut

sageata sageata Capitolul 5

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: