· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 5
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 5     
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 11 luni
Naty: 6 ani, 3 luni

14.02.2011 10:53   Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 5  citat 

Vlad . . . . . . . . . . . 31.10.2010 . . . . . pui de Cayia
Andreea . . . . . . . . . . .02.12.2010 . . . . . pui de Furnicutza26
George Alexandru . . . . . 20.12.2010 . . . . . pui de Crispy
Patrick Christian . . . . 29.12.2010 . . . . . pui de Dodosasha
David Petru . . . . . . . . 29.12.2010 . . . . . pui de Tamy

Antonia Maria . . . . . . . 02.01.2011 . . . . . pui de Ocrisu
Costina Andreea . . . . . . . 08.01.2011 . . . . . pui de Bibelou
Maria-Clara . . . . . . ..........28.01.2011 . . . . . pui de Mihaela_ct

Capitole anterioare 1 ,2, 3, 4 .

exclamatie exclamatie exclamatie Site-uri pe care le puteti folosi pentru a incarca fotografiile
www.photobucket.com (detalii aici )
www.imageshack.us (detalii) aici )
http://img.pc-tips.net
http://tinypic.com/
http://www.imagebam.com/
http://www.casimages.com/
http://www.webshots.com/

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

14.02.2011 10:55     citat 

Copiez si aici sa nu se piarda bunatate de mesaj. scot limba

----------
mihaela_ct a scris:
Am si eu o intrebare: de cand incep ciutanii astia mici sa tipe ca vor sa fie adormiti in brate / pe burta mamei? Am impresia ca asta mica a mea are astfel de dorinte si mi-e teama sa nu o invat asa. Toata lumea m-a indoctrinat sa nu o invat in brate, nu as vrea sa fac lucrul asta dar nici sa o las in patut sa urle nu imi vine...
----------

In primul rand: daca "toata lumea" te-a indoctrinat asa, poate ar trebui sa schimbi anturajul. Si in al doilea rand: cresti copilul tau, nu copilul lumii. Ti se pare chiar asa ciudat ca un copil care 9 luni de zile nu a cunoscut altceva decat pe tine pe dinauntru iti cauta si acum, la 2 saptamani, apropierea? Ar fi asa tragic daca a-i "invata-o" in brate? De ce ti-e frica? Inca n-am vazut mireasa purtata de mama in brate la altar!

----------
Crispy a scris:
In ceea ce priveste imbracatul...eu ii pun un body, o salopetica de plus, apoi o salopeta mai groasa si il bag in costumul de fas.
----------

Asta la cate grade?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.02.2011 11:16     citat 

Crispy acela era carucior Graco Quattro Tour cumparat de la importator la un baby expo. Acum ma uit pe site-ul lor var ca nu mai este QT simplu. Cica e sport si are si landou zambet
http://www.gracoromania.ro/index.php?id=572
si culorile ... cam lasa de dorit.

vad ca baby expo va fi peste o luna (10 - 13 martie). au de obicei preturi mai bune. sau asa era in urma cu cativa ani scot limba
http://www.babyexpo.ro/

sus

Denunta
Crispy

Copii

14.02.2011 11:34     citat 

----------
Christa a scris:
Copiez si aici sa nu se piarda bunatate de mesaj. scot limba

----------
Crispy a scris:
In ceea ce priveste imbracatul...eu ii pun un body, o salopetica de plus, apoi o salopeta mai groasa si il bag in costumul de fas.
----------

Asta la cate grade?
----------

Erau cam 5 grade, daca nu ma insel!

Dodo, macar ceva in genul ala, daca as gasi... confuz

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

15.02.2011 12:10     citat 

----------
Crispy a scris:
----------

Mi se pare cam gros, plus ca nu se poate misca deloc. Ce te faci cand sunt grade sub 0? zambet

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

15.02.2011 12:32     citat 

Eu am iesit cu P cand erau -4, -6 gr si l-am imbracat cu body cu maneca lunga, ciorapi lungi, o bluza si o salopeta fara maneci, o singura caciulita (am vazut si cu 2, chiar 3) si costumul de iarna cu gluga. Fara nimic peste gurita. Asezat in landou si invelit cu o paturica.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 2 luni
V mic: 9 ani, 1 luna

15.02.2011 7:07     citat 

----------
dodosasha a scris:
Eu am iesit cu P cand erau -4, -6 gr si l-am imbracat cu body cu maneca lunga, ciorapi lungi, o bluza si o salopeta fara maneci, o singura caciulita (am vazut si cu 2, chiar 3) si costumul de iarna cu gluga. Fara nimic peste gurita. Asezat in landou si invelit cu o paturica.
----------

Asa il imbrac si eu foarte fericit
La ski mergem intr-un fel de tabara (v mare). Zic un fel de, pentru ca vor fi doar maxim 5 copii cu doi monitori. Cazare, masa, echipament si monitor ma costa 1000 lei, pentru 5 zile.
Am intrat sa vad cum va fi vremea si nu m-am abtinut sa salut smecherii. Paaaa!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 5 luni
Antonia: 8 ani, 11 luni

15.02.2011 9:31     citat 

Toata lumea m-a indoctrinat sa nu o invat in brate, nu as vrea sa fac lucrul asta dar nici sa o las in patut sa urle nu imi vine...

Si eu incerc sa nu o invat sa adoarma in brate. Eu o schimb, ii dau sa pape, o pun sa ragaie si o mai tin in brate un pic sa se linisteasca. Cand vad ca o fura somnul o pun in patut si mai stau langa ea putin. Daca mai chitaie sau se mai fataie pana adoarme, nu o iau in brate. Daca incepe sa planga, insa, o ridic. De obicei, cand se fataie o intorc pe burtica si adoarme instant. rad

Spuneti-mi si mie ce mai mancati cand alaptati.

Eu mananc un pic mai de regim, dar nu exagerat. Multe lactate (branzeturi, iaurt, smantana etc, lapte mai rar ca ii provoaca gaze), oua fierte, mancaruri gatite, mai des supe si ciorbe, dar nu cu varza, fasole, mazare, carne de porc. Fructe mananc decat banane si mere, in schimb mananc compoturi.

Cum va imbracati bebeii cand iesiti pe frig ca asta?

Daca e foarte frig sau bate vantul nu iesim. Am scos-o doar in zilele in care era un pic de soare, la orele pranzului. Ii pun un body, o salopeta cu maneci lungi peste el, sosete in picioare, un alt costumas din 2 piese si apoi fasul. Pe cap ii pun 2 caciulite mai subtiri sau una singura mai groasa. Evident ca nu ii pun nimic peste fata.

Cayia, distractie placuta la munte. sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

15.02.2011 10:34     citat 

----------
Crispy a scris:

Dodo, macar ceva in genul ala, daca as gasi... confuz
----------

Fi atenta sa nu te pacaleasca design-ul. O prietena si-a cumparat unul aproape la fel ca design DAR materialul fff prost, un fel de fas (era bleumarin cu margini rosii), iar plasticul ... si rotile un cosmar. S-a crapat, s-au rupt rotile. Pana la urma tot la unul graco a ajuns.Doar ca mai scump nervos
Era de la Primii Pasi. Bertoni parca erau mai bune.

Crispy acum am realizat ca nu ai carucior. Cum ai iesit afara pana acum? In brate? nu te dor mainile si spatele sa te plimbi macar o ora asa? Sau ai wrap/sling?

sus

Denunta
Crispy

Copii

15.02.2011 12:26     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Crispy a scris:
----------

Mi se pare cam gros, plus ca nu se poate misca deloc. Ce te faci cand sunt grade sub 0? zambet
----------

Ma gandeam ca daca il tin in brate, sa nu ii fie rece...adevarul este ca de teama sa nu ii fie frig, ma gandesc ca mai bine cald....si probabil ca o dau in extreme...prostit ...dupa ce ii luam carucior, va fi mai protejat si atunci nu cred ca va mai fi nevoie de atatea....in casa il tin cu salopeta din bumbacel si fara caciulita si avem 21-22 grade...

Dodo, asa este...nu i-am luat inca....trebuia sa ajunga nasa si a zis ca ii cumpara ea, dar, i s-a decalat contractul si atunci am zis sa mai asteptam....deja cred ca sapt. viitoare ii luam pt. ca ne rupe de brate...are deja 5.700 gr. sarut
O sa incerc sa fim atenti la ce ii cumparam....multumesc mult pt. indicatii! sarut sarut sarut

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 8 ani, 10 luni

15.02.2011 1:16     citat 

Aveti dreptate, mai fetelor, cred ca ar trebui sa ma iau mai putin dupa ce zice lumea si sa imi cresc copilul dupa cum simt. Parca ma topesc atunci cand vad cum se linisteste dupa ce o iau in brate sau o asez pe burta mea. In general incerc sa o las sa doarma in patut, dar noaptea somnul e foarte chinuitor pentru mine pentru ca o tot aud fataindu-se si scotand cate un sunet, drept pentru care spre dimineata o iau in pat cu mine si dormim cate 2 - 3 ore, dupa alaptat, ca niste zane zambet.
Vad ca de cand ii dau Colief nu prea mai are colici, mai plange si se strange in reprize foarte scurte, de 2 - 3 ori pe zi, de cate max. 5 minute. Si daca vad ca se intampla asta, o pun imediat pe burta mea, adoarme si se linisteste.
Referitor la alimentatia mea, incep si eu sa ma relaxez. Nu exagerez cu vreun aliment si o iau pe incercate. Aseara am mancat putin broccoli la abur, spre exemplu, in ciuda recomandarilor medicului, si printesa mea nu a avut absolut nimic.
Carut avem de-ala cu landou, pentru primele 6 luni, si apoi scaun sport. Acum as scoate-o in landou, daca ar fi un pic mai cald. Pana atunci, iesim pe balcon si ne uitam la mare, care se zareste printre niste case zambet. E cam greu cu statul asta in casa, dar mai avem putin si trecem si de perioada asta...

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

15.02.2011 1:53     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
Aveti dreptate, mai fetelor, cred ca ar trebui sa ma iau mai putin dupa ce zice lumea si sa imi cresc copilul dupa cum simt. Parca ma topesc atunci cand vad cum se linisteste dupa ce o iau in brate sau o asez pe burta mea. In general incerc sa o las sa doarma in patut, dar noaptea somnul e foarte chinuitor pentru mine pentru ca o tot aud fataindu-se si scotand cate un sunet, drept pentru care spre dimineata o iau in pat cu mine si dormim cate 2 - 3 ore, dupa alaptat, ca niste zane zambet.
Vad ca de cand ii dau Colief nu prea mai are colici, mai plange si se strange in reprize foarte scurte, de 2 - 3 ori pe zi, de cate max. 5 minute. Si daca vad ca se intampla asta, o pun imediat pe burta mea, adoarme si se linisteste.
Referitor la alimentatia mea, incep si eu sa ma relaxez. Nu exagerez cu vreun aliment si o iau pe incercate. Aseara am mancat putin broccoli la abur, spre exemplu, in ciuda recomandarilor medicului, si printesa mea nu a avut absolut nimic.
Carut avem de-ala cu landou, pentru primele 6 luni, si apoi scaun sport. Acum as scoate-o in landou, daca ar fi un pic mai cald. Pana atunci, iesim pe balcon si ne uitam la mare, care se zareste printre niste case zambet. E cam greu cu statul asta in casa, dar mai avem putin si trecem si de perioada asta...
----------

am mai scris la un subiect....... mai scriu si aici! in primele 3 luni, fata noastra a stat NUMAI in brate, si-n culcare, si-n sculare. noaptea faceam cu schimbul, eu si sotul meu, si dormea pe burtile noastre! ne baricadam cu perne ....... si dormeam toti 3! care venea la noi in vizita........ o s-o invatati in brate, mai las-o in patut sa se invete singura, o s-o invatati leganata etc, etc ochi peste cap ! sfarsitul povestirii..... fata mea adoarme in patut cu mine langa ea (o tin de manuta), sta singura in camera, etc!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani

15.02.2011 4:24     citat 

----------
mireaadrianaflorina a scris:
----------
mihaela_ct a scris:
----------

am mai scris la un subiect....... mai scriu si aici! in primele 3 luni, fata noastra a stat NUMAI in brate, si-n culcare, si-n sculare. noaptea faceam cu schimbul, eu si sotul meu, si dormea pe burtile noastre! ne baricadam cu perne ....... si dormeam toti 3! care venea la noi in vizita........ o s-o invatati in brate, mai las-o in patut sa se invete singura, o s-o invatati leganata etc, etc ochi peste cap ! sfarsitul povestirii..... fata mea adoarme in patut cu mine langa ea (o tin de manuta), sta singura in camera, etc!
----------

chestia asta suna foarete frumos la primu' copil.... cand ai doi, indiferent ce varsta are primul, nu mai tine chestia asta... ca nici la 6-8 ani nu poti sa il ignori pentru 3 luni, ca tu ai treaba sa tii bebele in brate....nu mai zic la 2-3 ani.

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

15.02.2011 4:29     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
mireaadrianaflorina a scris:
----------
mihaela_ct a scris:
----------

----------

chestia asta suna foarete frumos la primu' copil.... cand ai doi, indiferent ce varsta are primul, nu mai tine chestia asta... ca nici la 6-8 ani nu poti sa il ignori pentru 3 luni, ca tu ai treaba sa tii bebele in brate....nu mai zic la 2-3 ani.
----------

din cate am vazut, si mihaela e la primul copil! scot limba cand o sa am si al doilea copil, probabil o sa fie mai greu sau nu, depinde de copil! nu am cum sa vorbesc de o situatie prin care nu am trecut.
pupam andreaua! sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani

15.02.2011 4:33     citat 

acu de tinut in brate, tot il tii si pe al doilea..
dar al doilea saracu trebuie sa mai astepte uneori... ca si primul are nevoie de tine exact, dar exact atunci... sa ii deschizi vreo cutie sau sa ii gasesti nu stiu ce masinuta rad
mie mi se pare acuma la al doilea ca abia acum gasesti echilibrul intre tinut in brate non stop si lasat sa urle in patut ca sa nu se invete in brate....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: