· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 ! Cap. 147
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 ! Cap. 147     
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

20.02.2011 11:03     citat 

ah ionelita nu am cuvinte, mi-au aparut lacrimi cand am citit! plang sau sunt foarte trist sper sa nu mai aveti din astea, uofff

ana de narcisa...stiu ca mi-a dat un pm si m-a ajutat cand nu stiam ce sa fac cu cel scris mic de la calculator! dar a fost tare scurta si la obiect trist nimic in plus!
dar poate intra ea si ne mai zice ce fac ea si puiul ei! sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani
Andra Diana: 10 ani, 8 luni

20.02.2011 11:04     citat 

Ione, plang sau sunt foarte trist . Bine ca si-a revenit! Uite ce am gasit despre asta:

SINDROMUL HOHOTULUI DE PLÂNS

Definitie :

Sindromul hohotului de plâns nu este o criza de epilepsie.
Este o manifestare de colera, de furie, de durere sau de teama care ajunge pâna la lesin cu pierderea cunostintei, intotdeauna reversibila. Aceste simptome nu sunt deloc grave.
Trebuie ca parintii sa evita sa cada in capcana care consista in a nu interzice nimic copilului de frica sa nu faca « o criza ».
Sindromul hohotului de plâns este cauza cea mai frecventa de sincopa la copilul intre 5 luni si 3 ani.
4-5% dintre copii fac cel putin o data in viata sindromul hohotului de plâns !

Simptome :

Forma albastra (asfixica) reprezinta 60% din cazuri.

In urma unei suparari, copilul incepe sa plânga ; urla, tremura, respira din ce in ce mai greu.
Faza expiratoare, de cele mai multe ori silentioasa, se prelungeste din ce in ce mai mult, gura ramâne deschisa. Nici un sunet nu mai iese. Copilul se învineteste din ce in ce mai tare, cianoza se intensifica si apare apneea : acesta este « lesinul ».

Daca apneea se prelungeste, parintii asista la o sincopa asfixica insotita de pierderea cunostintei, hipotonie generalizata si revulsie oculara (darea peste cap a ochilor).
Aceasta seamana cu o convulsie. Copilul este ca si mort, inert, vânat si nu mai respira.

Dupa câteva secunde copilul isi reia suflul si isi revine la cunostinta. Câteodata, apneea dureaza mai mult si apar clonii. Trezirea survine totusi repede si fara nici un tratament.

Forma pala (ischemica) survine in 20% din cazuri.

Intotdeauna provocata de o frustrare, aceasta forma se caracterizeaza prin absenta tipetelor.
Sub efectul emotiei, copilul devine pal si pierde cunostinta. Este vorba aici de o sincopa provocata de oprirea inimii.

In alte 20% din cazuri ale sindromului hohotului de plâns, distinctia intre aceste doua forme nu este clara si derularea crizei este intermediara.

Evolutia :

Sindromul hohotului de plâns nu se mai observa dupa vârsta de 6-7 ani. Mai înainte insa el antreneaza modificari relationale si educative importante care reprezinta toata gravitatea acestei afectiuni.

Este destul de frecvent ca evolutia sa fie agravata prin masuri intempestive : diagnostic gresit de epilepsie cu spitalizare abuziva si impregnarea de barbiturice de lunga durata, plasari diverse, sfaturi educative rau adaptate (sa se evite supararea copilului etc.).

De cele mai multe ori este vorba de copii hiperactivi, turbulenti, opozanti si nervosi. Exista o anxietate materna si familiala evidenta.

Sindromul hohotului de plâns este foarte spectaculos pentru parintii neinitiati. Acesta le provoaca un sentiment de super-protectie de care copilul profita excesiv. De teama declansarii acestor crize parintii nu mai îndraznesc sa le refuze nimic copilului care atunci se comporta ca un stapân tiranic.
Aceste spasme se produc dealtfel selectiv, numai atunci când un membru al familiei mai credul si îngaduitor este prezent !

Urmând sfaturi adaptate, atitudinea parintilor poate face sa dispara crizele foarte rapid.

Diagnostice diferite : criza de epilepsie sau spasmofilie.

Caracterul întotdeauna provocat, scurtimea pierderii cunostintei (câteva minute maximum) si revenirea ei rapida sunt elementele fundamentale ale acestui diagnostic.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

20.02.2011 12:25     citat 

ione cat am mai plans plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
M-am pus in locul tau si cred ca innebuneam pe loc, eu intru in soc rapid cand e vorba de asa ceva. CAt de greu tb sa-ti fi fost tie ca mama sa-ti vezi copilul asa. Uoff imi pare bine ca si-a revenit si a plans.
Doamne sa va pazeasca Dumnezeu, trebuie sa fie crunt plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Sper sa nu se mai intample niciodata asta.
Am senzatia ca nici nu m-am putut exprima clar in cuvinte, inca sunt f socata.

Va multumim de complimente, va pupam...

Am vrut sa mergems i noi la Biserica, dar Iulian s-a trezit la 8, ii era foarte somn dar il durea ceva, nu putea dormi, se intorcea pe toate partile dar nici nu voia sa se trezeasca. Era si putin mai caldut, i-am pus termometrul 37,9.
La san nu a putut adormi, l-a leganat tati pe picioare si a adormit pana la 12.

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 10 luni

20.02.2011 12:41     citat 

Multasanatate ionela

Asa s-a intamplat si cu finutul meu avea 7 luni ....a inceput sa planga era cu mama mea si a lesinat si s-a invinetit tot la fata ... s-a speriat mama de moarte a fugit cu el la spital (langa noi este un spital de adulti ) iar medicul de acolo a zis ca nu se baga ca nu vrea sa faca puscarie dar o asistenta mai desteapta aluat copilul si l-a dus la oxigen si si-a revenit ,dupa am mers cu el pediatrie si a zis ca este spasmul hohotului de plans stiu ca i-a facut o tomografie a ramas internat 24 de ore de atunci nu a mai facut crize este bine are 2 ani jumate acum .Toata treba este sa nu il lasi sa planga mult pe Cosmin pt. ca atunci nu mai respira pur si simplu ramane prea mult timp fara sa traga are in piept .

Byu ce baiat frumos ai gata de plecat la agatat !

sus

Denunta
anema

Copii
Alessia-Maria: 13 ani, 8 luni
David Gabriel: 10 ani, 7 luni

20.02.2011 12:57     citat 

Ione prin ce ai trecut surprins . Iti doresc sa nu mai ai parte de asa ceva niciodata.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

20.02.2011 1:00     citat 

Ralu, cu intarziere iti urez La multi ani! Sa ai parte de toata fericirea si iubirea din lume. sarut

Vai Ione, ce-a fost in sufletul tau! plang sau sunt foarte trist sarut

Byu, v-am citit dar nu mai stiu ce m-ai intrebat si acum sunt tot pe fuga si nu ma pot uita in urna. Stiu ca era de job...La job e super ok, nu-mi dau seama cand trece timpul. Ma asteptam sa ma reacomodez f greu dar n-a fost asa. Mihai a acceptatsi el f bine si usor schimbarea inca din prima. Nu plange dupa mine si chiar daca e bucuros cand ma vede si vrea sa ma ia in brate nici exagerat de disperat nu este. Adica ma asteptam toata noaptea sa stea lipit de sanul meu, sa se trezeasca plangand si non stop sa stea ca scaiul de mine cum facea Bianca. Dar uite ca nu este asa.
Cred ca a contat f tare ca nu l-am dus la cresa ca pe Bianca la varsta lui. Deci nu s-a simtit parasit si cred ca f mult a contat si doamna care sta cu el. Ca a placut-o tare si ca ii acorda atentie maxima si se joaca cu el non stop. Bunica mea spune ca se plimba dupa ea prin casa ca dupa mine cand are treaba sa-i incalzeasca mancare sau altele. Sa vedem acum cum va fi cand va veni noua bona pe 7 martie. Am sperante ca va fi bine caci femeia care va veni a lucrat ca asistent maternal si-mi povestea mama ca de copilul care a avut grija inainte sa iasa la pensie (copil cu mari probleme) se intereseaza si acum si vine la scoala sa-l vada. Eu zic ca asta spune multe despre ea.

Ana, cum e cu noua bona? Offff tot am stat si m-am gandit ce s-a mai intamplat de t-a dat si mai tare peste cap caci pareai ca ti-ai revenit nitel sau ca te-ai mai inpacat cu situatia.
Sunt alaturi de tine si nu iti zic decat sa te gandesti ca orice sut in fund e un pas inainte. Ca tot raul e spre bine si ca daca acum se intampla ceva care nu-ti doresti poate ca asa trebuie sa fie ca sa ti se deschida in fata acel orizont si sa ti se ofera acea sansa ca in sfarsit sa poti obtine viata care ti-o doresti. Sper sa intelegi din imbarligatura asta de fraze ce am vrut sa spun.

Byu, l-am tot admirat pe Iulian dar chiar daca e frumusel tare cu parul scurt parca tot mai mult il preferam cu el mai lunguiet caci are par tare frumos.

Ancutza, frumoase creatii. Imi place mult ala mai exotic, ma duce cu gandul la ceva african. ochi peste cap Eu as merge pe genul ala de materiale caci par mai sofisticate. scot limba sarut

Simo, sa inteleg ca mai mult pe acasa decat la gradi? Acolo cum se mai comporta doamnele? sarut

Luara, sarcina usoara in continuare. sarut

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 16 ani, 2 luni
Sebastian : 10 ani, 11 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 9 luni

20.02.2011 2:10     citat 

buna..
Ione, vai , prin ce ai trecut!!! M-am pus eu pe bocit, d-apoi tu....speram sa nu mai faca...puteti sa luati ham din ala pt mers daca te temi sa nu mai cada, ceva de genul http://fl1.shopmania.org/files/poze-ima...272778.jpg
Byu, ce bine ii sta lui Iulian tuns...e un barbatel in miniatura sarut sarut..........dar imi placea parul lui lungut, avea o culoare asa de lucioasa si frumoasa!!!!

ana, ce mai faci? sper ca mai bine, ca ai trecut peste momentul greu de care nu poti sa ne povestesti.....hai ca ai ai 2 printese minunate, acusi tai motul la una, cealalta acusi mergi la primul spectacol de balet.....va pup si va doresc numai bine

..noi stam in casa, afara a nins si e fumos, dar copiii mei cam le curge nasul, nu ceva grav dar ma tem sa nu ii ia mai tare raceala..ne tratam homeopat si cu ceai cu miere si lamaie..
va pun cateva pozici cu noi

o "chinuia" pe sora-sa

aici au incins o joaca aseara, de nu stiam cum sa-i potolesc sa-i culc...

daca o sa aveti rabdare sa urmariti filmuletul...asa ne distram inainte de culcare....

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

20.02.2011 2:28     citat 

Doamne Ione...prin ce ai putut sa treci. Ce o fi fost in sufletelul tau. Clar o sa iti aduci aminte toata viata de ziua asta...
Of Doamne
F bine ca te-ai dus sa il imparatasesti.
Am o vecina care a patit la fel cu cel mic, dar avea 6 luni.
De frica s-a dus si i-a facut si tomografie si electrocardiograma sau cum se numeste aia de se face la inimioara...
Multa sanatate draga noastra..

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.02.2011 2:33     citat 

multumim fetelor ca sunteti alaturi de noi sarut
am reusit si l-am impartasit azi

bilutza,exact cum scrie acolo sa intamplat..o sa citesc si eu mai mult despre asta

byu,cum mai e Iulian?mai are febra?

cristina,ai 2 copii minunati sarut

biencut,ma bucur ca iti e bine la servici..poate ne mai pui o poza cu copiii sarut

bursu da ...sora mea e la fluturasi si mi-a zis
e vb de alinuta..o sa vorbesc si cu ea pe mes

multumim inca odata

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 11 ani, 1 luna

20.02.2011 2:52     citat 

Ione, multa sanatate lui ingeras mic, sa iti dea D-zeu putere sa fii mai tare in cazuri din astea, cu toate ca e cam greu, si eu am ramas ca o "piatra" cand am citit ce ati patit, vai cred ca e groaznic, il pupam pe puiutul tau frumos.
Byu, mie imi place mult cum ii sta tuns lui Iulian, pupici.
Cristina, ai doi copii tare dragalasi, ce frumos se mai joaca ei, imi inchipui ce-o fi cand mai creste Sebi.
Bria mea doarme, astept sa se trezeasca sa o "roim"pe la Real.deja se misca.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 16 ani, 2 luni
Sebastian : 10 ani, 11 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 9 luni

20.02.2011 3:00     citat 

Ione, 0911, multumesc mult...deja vad ce ma asteapta...treb sa ma inarmez cu rabdare si nervi de otel, desi cateodata....... plang sau sunt foarte trist ... asa o mama denaturata ma simt, mai ales cand fiica-mea vrea ceva si atunci trebuie sa fac ceva cu Sebi...si ea se supara, ca na, e prioritar frate-su.....si cand plang amandoi,imi vine sa-mi iau lumea in cap....da si cateodata se joaca ca 2 ingerasi, imi creste inima in mine si-mi vine sa-i pup de 100 de ori, asa mi-s de dragi...
e greu, dar si frumos cu 2 copii.......

Sebi doarme de 3 ore...saracu, la cata treaba a facut azi... foarte fericit

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

20.02.2011 3:13     citat 

cristina ce dulci sunt piticii sarut sarut ..........asa si ai mei cand incing cate o partida de joaca prostit sa te tii rad prostit
ione pupam piticul sarut sarut sarut
aaaa si sa nu il uit pe Iulian care este tare frumusel cu noua freza sarut sarut sarut ..........deabia astept sa il tund si eu pe S foarte fericit

sus

Denunta
puimihai

20.02.2011 3:15     citat 

Ionelita, imi pare rau tare ca a trebuit sa treaca si puiul tau prin asa experienta...iar tu...de-acum vei fi mai puternica si mai experimentata. e bine ca ai reusit sa-l impartasesti! si eu am facut la fel cu A dupa istoria de sapt. trecuta si parca s-a mai linistit din toate punctele de vedere zambet

Ana ai ajuns acasa? ti-ai incarcat putin bateriile?!

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

20.02.2011 3:47     citat 

cristina ce copilasi frumosi ai si ce fain se joaca amandoi ce face unu face si celalalt sarut sarut sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

20.02.2011 4:21     citat 

da pui sunt acasa
biencut, cristina, bursu, eu inca lupt si sper sa fie cum imi doresc si cum sunt sigura ca e cel mai bine. O sa tot lupt pana nu mai am pic de forta...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: