· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 ! Cap. 147
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 ! Cap. 147     
claudis

Copii
M: 11 ani

18.02.2011 10:51     citat 

Buna fetelor...Se pare ca v-am surprins cat am scris aseara.. foarte fericit

Astazi am facut o boacana...Am virusat calculatorul cu ditamai troianul rad ....Doar uitandu-ma la niste poze cu vedete de la Hollywood scot limba

Era sa imi iau bataie de la sot... rad Noroc ca se pricepe cat de cat ....a primit si cateva sfaturi prin telefon de la bunul nostru prieten IT-ist....Deci va dati seama ce ii facusem..intrasera monstrii in toate partitiile surprins

Sa vedeti glume maine seara pe seama mea cand ne vom vedea in gasca... scot limba

Simo rad se zice de zis scot limba ...dar cine mai fumeaza plang sau sunt foarte trist

wow ralu ce cadou.... sarut

Ce dulce e Miruna sarut ....si ce botosei frumosi are scot limba

Byu pentru ca nu a vrut sotul sa treaca in anul nou cu ceva pe suflet si le-a spus cat de dezamagit este de nepasarea lor in calitate de bunici scot limba ..deci o fac pt.el... surprins

Ce inalt este Iulian sarut

Anca sarut

Ana draga noastra...imi doresc din suflet sa iti revii cat mai repede sarut

Fetelor...hemograma este suficienta pentru a depista o infectie sau este nevoie de homeleucograma confuz

Am o prietena cu un bebe care a facut kk cu sange..are febra...la hemograma i-au iesit nu stiu ce prea mici si cica tot o infectie ar indica...I-au dat antibiotic dar fara antibiograma...si i-au facut analiza la kk pe care rezultat nu il aveau inca..
Eu ii spusesem ce e de facut din timp dar cica urlau asistentele la o mamica " v-am facut analize de 35 de milioane" si au luat-o asa " prin invaluire" pe a mea prietena de a trebuit sa se lase pe mana lor... plang sau sunt foarte trist

Off ma ia groaza numai cand ma gandesc....sper sa ii fi dat antibioticul potrivit...Se pare ca in spitale pun diagnostic din experienta si nu pe baza de analize ca astea costa plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

18.02.2011 10:51     citat 

Ce baietosi scumpici si dulci simona sarut sarut sarut

sus

Denunta
claudis

Copii

18.02.2011 10:57     citat 

mada La Multi Ani socrului

Simo ce baieti frumosi ai... sarut sarut Nu stiu era in capul meu sa fiu anti baieti....acum sunt innebunita dupa ei rad

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

18.02.2011 11:00     citat 

Manu sarut
Ralu_..cum ai petrecut? Ai prins ora 12 acolo unde ti-ai dorit?
Poze ceva? foarte fericit
Claudis..rad O sa fii antifete cand vor veni baietii tai (ca al doilea sigur va fi tot baiat rad nervos ) cu ele acasa...
Ana...sunt cu gandul la tine si imi doresc muuuult de tot sa treci peste acest hop al vietii. Tu stii de ce esti in stare, ce poti si ce iti doresti de la viata. Indiferent de ce alegi, gandeste-te doar sa nu le privezi pe mandrele mici de care eu sunt indragostita (sunt fenomenale, cel putin din poze) de toate povestile pe care le vei spune tu copiilor lor zambet Sunt sigura ca vor avea nevoie -atunci cand se vor chinui cu sotii lor si cu mici bebei - de mama lor. Nu de alta, dar ai vazut..una e soacra, cumnata, si alta e mama...
Te imbratisez cu drag si..sunt aici..invisible foarte fericit
sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

18.02.2011 11:06     citat 

Claudis...trebuia hemoleucograma. Leucocitele sunt cele care arata de fapt o infectie bacteriana, daca e. Si la Diana mi-au zis, pe baza altor valori (eritrocite, limfocite) ca ar avea o infectie in organism, pt ca la ea leucocitele erau normale...dar nu avea infectie, deci valoarea leucocitelor era cea reala. Se pare ca la Dia erau valori diferite pt ca infectia tocmai trecuse si dureaza pana se stabilizeaza celelalte valori, fata de leucocite. Apoi eu stiu ca din celelalte se poate observa doar daca este infectie...dar nu daca este bacteriana sau nu...Apoi antibiotic fara antibiograma iar nu cred ca se poate...valorile limfocitelor nu au nicio legatura cu denumirea antibioticului...deci nu cred ca s-a procedat corect. Acum, daca tot s-a dat antibioticul, sper sa fie bine ales si sa se faca bine cat mai repede.

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

18.02.2011 11:18     citat 

buna seara...
Noi ne-am uitat la Romanii au talent. Am ras de numa numa, abia astept sapt viit sa mai vad o tura.
Simo, Matei e grozav, ti-am mai zis..dar Victor.....scuza-ma tanti ca m-am topit dupa rasul lui..E...nu stiu sa gasesc un cuvant potrivit. E cel mai cel!!
Alexia, ai o fetita f silitoare si foarte frumoasa
Mada, la multi ani socrului
Iris abia mi-a adormit acum seara, desi a fost rupta de oboseala. Nu am mai iesit azi cu caruciorul ca statea de ploua, asa ca am imbracat fetita, am incaltat-o,si ne-am plimbat prin curte si pe "ulita". Asa de mult i-a placut..Cum ma indreptam cu ea spre poarta sa mergem acasa, maraia si facea cale intoarsa.. Eu am facut intinere la muschii din spatele genunchiului stang de cat de mult am stat aplecata dupa ea...de sale nu mai vorbesc.

Ma duc ca m-a luat somnul si daca nu ma culc imediat...sare..si maine o sa fiu chiauna de somn...
Va pup dragelor. o noapte linistita!

sus

Denunta
alexxya

Copii

18.02.2011 11:25     citat 

Codrina, multumesc!
Claudis, sa-mi spui ce se mai intampla. Sper sa fie bine copilasul.. Peste o luna trebuie sa o duc si eu la analize dar ma tot gandesc ca nu mai vreau. Cred ca o sa-i fac doar urina si copro...Nu mai vreau sa o intepe...desi ar fi trebuit sa vad si fierul cumva...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

19.02.2011 12:51     citat 

simo, claudis, mada, sarut
am baut un pahar de vin si am dansat pana acum. m-am simtit bine...maine pe la 12 plec spre casa.
nu am cum sa povestesc pe un forum public cosmarul prin care trec. Si ma rog mult sa rezist.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 7 luni
D: 11 ani, 1 luna

19.02.2011 9:07     citat 

sa va zic ce am visat de 2 ori...prima data picam de pe o trambulina uriasa intr-o apa maaare, adanca, si apoi ma chinuiam sa ies, nu vedeam lumina, dar m-am trezit inainte sa ies. Azi noapte am picat cu un autobuz de pe pod, tot intr-o apa dar am fost atenta, am reusit sa sar si apoi m-am tarat prin zapada si am scapat...chiar am mai salvat o colega...
Sunt foarte tare.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

19.02.2011 10:06     citat 

buna dimi
la multi ani pentru ioeri IOnelita si Ralu-mada scuze intarzierea

la multe lunite sanatoase sarbatoritilor de ieri si de azi

noi ieri am fost in vizita la niste prieteni si nu am putiut intra pe forum .va pupam pe toate
ana sa iti revii foare repede, te pupam sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.02.2011 10:23     citat 

neata fetele!

ana dar visele tale "spun" ca vei reusi sa treci peste ce te framanta! apa inseamna necazuri din cate stiu eu (asta daca si crezi in asa ceva) si tu ai mai salvat sio o colega! intr-adevar esti f tare! sarut

manu
si eu sunt de acord in ce ziceai cu prietenia! parerea mea deja se stie cu "scuturatul"! insa ..suntem atat de ralative aici...nu stim exact cu ce se confrunta ana! si eu am incredere ca e puternica (ai auzit ana, da?) si o va lua de la capat!

simo ce frumosi iti sunt baietii! sarut

madalina ce ma bucur ca te-ai simtit bine cu mei-ul! sarut astept poze! trag cu ochiul abia astept sa-mi fac si eu unul! rad

codrina nu mai ai mult si se termina cu durerile de spate! ca in curand Iris va merge singurica! vor incepe durerile de picioare! rad

claudia sa se faca bebe al prietenei bine! uuff ce greu e cu bebe bolnaviori!
bine ca ai rezolvat problema la calculator! adica, sotul! zambet

noi am doprmit mai bine dar chiar imi fac griji in ce priveste intarcatul...ea e mai atasata ca oricand de tzitzi! nush cum o sa fie cand o sa inceapa sa urle efectiv (cred ca se aude pan' la soacra-mea daca incerc macar sa nu-i dau tzitzi cand vrea) ....nush nici ce lapte sa-i dau ...o sa aiba peste 1 an...
mergem sa montam masa! sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii

19.02.2011 11:37     citat 

Ancutza...daca e vorba de un atasament asa de profund cum descrii, eu nu m-as avanta daca as gasi o modalitate de salvare. Incetarea hranirii pur si simplu la san nu este intarcare si copilul poate sa ramana cu o problema de atasament pt tot restul vietii. De curand, am intalnit o mama cu un copilas de 3 ani care mie mi s-a parut un copil chiar retras si prea putin sociabil pt varsta lui... Cand m-a vazut ca o alaptez pe Diana a inceput cu alte gelozii...intr-un final, dupa cateva zile, i-a spus mamei lui ca vrea sa suga si el (fusese intarcat la un an si putin). Cand mama mi-a spus asta de fata cu el am observat cum dintr-o data s-a schimbat la fata si i-a pus mana la gura. Daca pana atunci se lipise de sanul ei, in continuare o lovea cu mainile cica in joaca... Ideea este ca el isi dorea iar mama apela la judecata lui "Esti mare de acum...". Intarcarea nu are loc in acelasi timp pt mama si pt copil. Copilul poate sa nu mai suga dar sa nu fie intarcat. De cele mai multe ori unele obiecte pot substiuti sanul si trecerea sa face mai usoara pt copil- suzeta, sugerea pumnului, a degetului, o paturica... Adica daca tot mergeti inainte sa o lasi daca incearca sa-si mute interesul pe un obiect sau pe o actiune, inseamna ca mereg spre intarcare-dar nu este ideal, dupa parerea mea.
Nu spun ca la fel va fi la voi, dar din ultimul tau mesaj eu cam inteleg ca nu este pregatita. Exista insa si cazuri fericite cand copilul renunta usor. Sunt copii si copii. Fetita prietenei mele a fost intarcata la 8 luni dar fara scandal. A plans o perioada dar prea putin...de cateva zile, dar cateva minute pe zi, de cateva ori si se linistea repede. Ea si-a gasit alinarea in suptul degetelului pe care il sugea de dinainte. Eu as inclina sa cred ca i se facuse program de alaptare inca inainte sa fie intarcata...dar mi s-a spus ca nu.
Of, ce mesaj kilometric. Pe scurt...daca ati inceput cu scoaterea meselor si mergeti inainte, incearca sa-i dai un substitut...o papusa, o paturica moale si vezi ce se intampla. Ea are si suzeta?
In rest, daca mergi inainte, ar functiona scoaterea treptata a meselor de supt...la 4 sau 5 zile cate una, sau chiar la 7 zile daca observi ca devine prea agitata...da-i timp sa se obisnuiasca...Mesele de dinainte de somn sa le lasi la sfarsit, sa le scoti ultimele.
Si e bine de evitat perioada 13-18 luni pt intarcare...unii intra mai devreme, altii mai tarziu...

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.02.2011 11:44     citat 

alexxya nu e pregatita de intarcat asa-i sigur! dupa ce va implini un an...ma gandesc sa-i dau lapte de vaca sau lp in paralel...poate se dezobisnuieste...poate doarme mult mai bine noaptea si nu se mai trezeste sa-si aduca aminte de tzitzi! nu vreau s-o fac sa sufere in niciun fel! am auzit variante si variante...una din ele: pleaca parintii la munte si lasa copilu acasa cu binicii surprins mi se pare o barbarie...noi vom face trecerea usor si frumos! sarut multumesc de sfaturi! aaa suzeta n-are, a avut de la 2 luni pana la 6 ..apoi n-a mai vrut-o, a luat-o drept jucarie rad

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

19.02.2011 12:04     citat 

Ancutza..hai sa zic cum am facut si eu cu Matei. De fapt cum a facut el cu mine foarte fericit
Avea 11 luni si 2 saptamani, eu incepusem de o luna serv si el mai sugea doar la ora 4 cand ajungeam acasa si seara inainte de culcare.
Dar seara ii bagasem si lapte praf cu cereale. (din mai multe motive independente de mine...) Si sugea mai mult de alint. Se vedea ca era satul si nu mai tragea asa mult. Intr-o saptamana a supt maxim 2 minute. Probabil ca dupa aceasta sapt si cant de lapte a scazut. Intr-o seara nu a vrut, a doua seara a tras doar de 2 ori si apoi s-a oprit, a treia seara iar nu a vrut, si din a 4-a seara nu i-am mai dat eu..Si nici el nu a cerut.
Si gata. Dupa cateva zile am incercat sa vad dc mai vrea si a refuzat din clar pozitia..
Si asta a fost.
Acum cu Victor nici nu ma gandesc sa ii bag laptele praf..foarte fericit si nici sa il intarc prea devreme.. Sper sa se intarce el singur la un moment dat.
Aa si inca ceva. Matei in sapt respectiva a inceput sa isi bage degetul in gura..pe care il tine si acum, la 3 ani si o luna..
Ce vroiam de fapt sa zic :d Acum la al doilea copil merg pe principiul ca stie el ce face foarte fericit ..mai mult sau mai putin. Si eu il ascult pe Victor acum zambet

Eu...la pomana acum.. si iar sunt suparata ca Matei al mare de data asta a avut febra 38,4. Si parca incepe sa si tuseasca. Asta cred ca e rezultatul gradinitei (ca marti a fost prima zi). Hopaa tocmai a stranutat. Mda..alta distractie
Iar Vic e ff bine, dar inca nu au iesit analizele de urina..dc va vine sa credeti. Ca cica e weekend surprins

Ana..si eu cand am citit despre apa, la fel am gandit stiind ca apa inseamna probleme.. Vezi? Ajungi la suprafata pana la urma. Subconstientul tau e mare. Degeaba vrei tu sa cedezi, sa nu mai poti , sa lasi totul, dar MAMAAAA....vezi ca nu te lasa? Esti prea buna pt asta zambet

sus

Denunta
claudis

Copii

19.02.2011 12:11     citat 

Neata fetelor

Alexxya multumesc mult pentru raspuns sarut Deci exact de ce imi era mie teama...Inca nu am vorbit cu mamica...a ramas ca ma suna ea sa nu deranjez...Sper si eu sa ii fi dat antibioticul corect...am inteles ca daca e dat gresit se lungeste boala...Cand i-am amintit asta la telefon mi-a spus " dar ei sunt chiar nebuni sa tina pacientii in spital mai mult decat trebuie....si interesul lor este sa ne facem bine cat mai repede." trist
La acelasi spital nepotelul meu a avut noroc...si-a revenit dupa 3 zile de tratament cu antibiotic,tot asa dat fara analize, diagnostic pneumonie ( mai tarziu aflu ca la bebei de 2 luni orice raceala mai serioasa este diagnosticata asa)
Deci clar in caz de febra trebuie mers intai la analize si apoi la spital ca acolo nu scapi fara antibiotic orice ar fi trist

Simona rad rad rad

ms anca sarut si iar ai atins un subiect sensibil.....eu ma gandeam la o intarcare treptata...titi doar dimineata si seara...apoi doar noaptea...cat mai rar noaptea si deloc...fara lacrimi...nu crezi ca se poate confuz

pana la varsta de 3 ani copilul nu retine decat socurile care il pot afecta pe termen lung trist
Si noi suntem in aceeasi situatie..Dupa varsta de 6 luni a aparut la noi simtul proprietatii rad .. oricand e agitat ..obosit ...titi...Inainte ma rugam de el sa manance sau sa doarma la titi....
Noi tot incercam sa inlocuim cu biberon,canita...nici o sansa pa acum...dar am inceput sa ii dau un pic mai rar ziua totusi...linistita ca oricum mananca noaptea la greu..
Dar nu ma las......el o data la doua luni vine cu o schimbare majora de comportament...deci ma las la mana lui ..ca o sa ma ajute el.... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: