· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 ! Cap. 147
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 ! Cap. 147     
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 10 luni
Kristine Elena: 11 ani

19.02.2011 12:13     citat 

La multi ani Ionelita, Ralu-mada!
ancutza, nu ar trebui sa iti faci atatea ganduri..asa am facut si eu la Tudor..ca vai, cum o sa il intzarc? ce lapte o sa ii dau? vai, cum ii scot biberonul? si toate au fost atat de simple..si Tudor era innebunit dupa tzatzi! si a fost foarte usor..lucrurile au decurs singure!
acum, la Kristine, habar nu am cat o voi alapta, si ce voi face, si nici nu ma gandesc la cum va fi. om vedea la momentul respectiv..sunt bucuroasa ca bea apa de vreo luna din cana cu pai, bea super bine apa, am sarit peste cana cu cioc, nu putea deloc sa traga din ea.
dar ea nu e innebunita dupa tzatza..ea daca este treaza nu suge deloc. sau dimineata, stiu ca se trezeste de tot ca numai vrea tzatzi. acum, de vreo 4,5 zile, iar are o perioadda cand nu vrea tzatzti nici macar la somn, o iau in brate, o legan pana spre adormire si atunci ii bag tzatza in gura..din cand in cand, rar ce e drept o apuca cate o perioada de-asta, dar ii trece de fiecare data. sper sa fie si de data asta o faza trecatoare.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

19.02.2011 12:22     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
pleaca parintii la munte si lasa copilu acasa cu binicii surprins mi se pare o barbarie.
----------

Da, ai dreptate, este o barbarie...dar inconstienta. Mama crede probabil ca face bine sau nu stie tot ce se petrece. Ieri citeam ca pt un bebelus o astfel de plecare a mamei este egala cu moartea ei. Multi copii nu-si recunosc mamele la intoarcere si de aceea nu mai cer sanul...nu pt ca au uitat de san, ci pt ca au uitat de mama. surprins

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 10 luni
Kristine Elena: 11 ani

19.02.2011 12:22     citat 

scrisesem mesajul de o ora, dar acum am descoperit k nu il trimisesem zambet

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 11 ani, 1 luna

19.02.2011 12:23     citat 

Fetele dar amalia papa de la tzitzi mereu, din 2 in 2 ore sau mai des...ziua dupa masa de fructe sau legume ..la vreo jumatate de ora vrea tzitzi...inainte de somn de obicei (doarme de 2 ori ziua) ...noaptea nu va mai zic...fara tzitzi e disperare....deci clar nu e pregatita! vom incepe "[pregatirea " dupa 1 ani...nu mai emult! vreau sa-i dau in paralel lapte p sau de vaca...om vedea cum ne descurcam! dar tot ma gandesc ca va fi f greu...chiar incet dar greu! prostit

simo sa nu fie raceala, va tinem pumnii! mai stranuta copilu'...nu numai de la raceala!

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

19.02.2011 12:24     citat 

Claudis...sanatate bebelusului! Si eu sper ca stiu doctorii aia ce fac si il pun repede pe picioare.
Ancutza...asa si Diana, cere mereu. Sanul nu este doar de foame. Noaptea nu prea cred ca se trezeste doar pt ca-i e foame. Este modul ei de a se relaxa si a se simti aproape de tine si de a se simti iubita si a transmite ca iubeste. Ma indoiesc ca daca ii vei da lapte praf nu se va mai trezi, dar eu va doresc sa fie cum vrei tu ca sa fiti fericite.

Ultima modificare efectuata de catre alexxya la 19.02.2011 12:27, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.02.2011 12:26     citat 

alexxya...aoleo..acu am citit ce ai scris... surprins e gravvv

delfinasha ...si eu ma bazez tot pe mama natura...sa scapam cu bine sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

19.02.2011 1:18     citat 

Ehe ati deschis un subiect care ma implica si pe mine si Iulian.
Uff eu am inceput sa-i dau treptat lp sa se obisnuiasca cu gustul, dar n-am cu cine...nu ii place si pace, suge putin doar in joaca dar cateva miligrame putin de tot. Asta incerc sa-i dau seara inainte de culcare, dar greu tare, si la un moment dat incepe sa urle dupa tzitzi, cum il pun la san gata adoarme se linisteste, e iubirea lui. Am incercat apoi sa-i dau dupa jumate de ora dupa ce a adormit (noaptea) dar nici nu pune gurita se foieste incontinuu si tot numai tzitzi vrea.
Iar ziua are 2 somnuri, de cate 2 ore in care suge asa: inainte sa adoarma, dupa juma de ora dupa ce a adormit, dupa inca juma de ora si apoi cand se trezeste.
Deci ca si la voi marea iubire a lui e tzitzi, imi place sa-l vad ca se linisteste la sanul meu ca e atat de atasat de mine, dar stiu ca vien o vreme cand nu o sa mai suga. Cred ca ar trebui sa nu ma mai complic atat si sa las lucrurile sa decurga de la sine pentru ca asa e mai usor.

In alta ordine de idei, azi vreau sa fac supica de pui, pulpe cu cartofi la cuptor si prajitura crem a la crem http://www.lalena.ro/71-reteta-prajitur...-krem.html

Vai ce iarna e la noi, ninge cu niste fulgi asa mari si e multa zapada.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

19.02.2011 1:28     citat 

vai byu...imi lasa gura apa..ce mi-ai facut! eu azi n-am vreme de gatit dar ma revansez maine trag cu ochiul si as avea de toate..mai putin cremele alea...le cumpar maine poate zambet
eu inca nu i-am dat niciun alt fel de lapte...as vrea mai mult de vaca...sa incep sa-l dau peste un an! si poate poate tine figura rad eu tot imi fac griji... prostit
la noi sta sa ploua...e innourat...e tare urat afara! ochi peste cap

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani
Irina Maria: 8 ani, 11 luni

19.02.2011 1:34     citat 

ancutza pe mine ma bate gandul de mult sa fac prajitura asta, l-am trimis azi pe al meu sa-mi ia cremele si ce imi mai trebuia si ma apuc sa o fac ca sa stea la rece.
Vai ce fulguie la noi.
Eu mi-am facut griji si mi-am dat seama ca mai mult ma stresez.
Am sa mai incerc sail fac cu cereale poate asa il vrea.
Mie , cu laptele de vaca mi-e cam greu. Primesc de la socrii de la tara care cumpara si ei de la cineva, dar nu stiu, parca n-am incredere. Parca prefer mai mult lp.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

19.02.2011 1:43     citat 

Neata !!!

claudis sanatate puiului mic !!! sarut

ana ce ciudat si eu am visul cu autubozul care cade de pe un pod in apa dar ma trezesc mereu inainte sa ajunga in apa . Ce senzatie aiurea. Dar si eu cred ca visele tale inseamna ca vei iesi din situatia asta curand. Sper cat mai repede. Sa stii ca daca sunt mai dura nu o fac din rautate ci ca sa incerci sa lupti un pic mai mult. Stiu ca poti !!!

Am gasit ''Top 25 baby names in Canada 2010'' . Daca va zic ce nume sunt pe locul 1 si 2 nu ma credeti foarte fericit : Jacob si Nathan rad .

Week-end placut !!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani

19.02.2011 2:24     citat 

Ca inca suntem la subiect....Tocmai era agitat de nu ma mai intelegeam cu el...Ultima masa de tit a fost la 7 dimineata...la 9.30 fructele...apoi nani fara titi pentru ca " vacuta paula " doarme rad ( ii dadeam titi cand ne trezeam) dar incercam sa renuntam si am introdus masa 2 direct... asa ca a cerut titi dupa daca nu a primit inainte.. ......Si-a atins scopul si acum s-a linistit... rad

Aseara la masa nr 3 i-am facut paste de orez cu lapte praf....si am lasat mult lapte sa il simta la gust...nu prea i-a placut trist dar a mancat totusi un pic....
Cand i-am dat lapte praf cu cereale a mancat mai bine dar i-am facut mai solid si probabil de aia.....ca nu a simtit gustul de lapte praf.
.Eu acum asta trebuie sa fac in primul rand...sa il obisnuiesc si cu alt gust de lapte decat al meu....Ca degeaba nu ii mai dau eu titi daca el nu accepta alt lapte...
II place orice este la lingurita mai putin laptele praf..asta nu e bun nici din lingurita rad

Totusi ..nu mi s-a parut ca a mancat mai putina titi sau ca s-a trezit mai rar nici cand a mancat cereale nici cand a mancat paste...cu lapte praf

Anca si voi inteleg ca tot de la 6 luni refuzati orice in afara de titi....Poate inconstient simt pericolul si nu vor sa li se inlocuiasca titi cu altceva...de aceea refuza cu vehementa...

Matei nu vrea din biberon nimik.....canita nu a avut succes...si din pai nu stie sa traga....parca imi transmite " las-o balta" rad

Sunt curioasa daca nu cumva a uitat si Amalia ta la ce foloseste biberonul cand il vei incerca... scot limba

alexxya,manu multumim sarut

Byu asa face si Matei la ultimul somnic de zi...se trezeste pentru titi...apoi adoarme la loc...apoi vrea titi si dupa ce se trezeste de tot.....

Sunt fericita ca avem doar 2 somnicuri mai nou in loc de 3..poate poate ne reglam cu somnul de noapte si noi la un moment dat zambet

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 10 luni

19.02.2011 7:23     citat 

Claudia de unde iei paste de orez ? confuz

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani

19.02.2011 7:45     citat 

----------
giullia a scris:
Claudia de unde iei paste de orez ? confuz
----------

giulia eu am luat de la barilla se numesc risoni ( forma bob de orez) si stelline ( forma de steluta) dar am vazut si taitei din aia fara ou...am zis ca o sa incerc si din aia...

Lui Matei ii plac mult fainoasele ....mananca mult mai bine de cand le-am introdus.... foarte fericit

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 10 ani, 10 luni

19.02.2011 8:42     citat 

ms frumos claudia .Are la care4?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

19.02.2011 9:17     citat 

Claudia dece vrei atat de tare sa renute bb la tzitzi?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: