· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVI
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVI     
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
11 ani, 4 luni

01.07.2011 5:02     citat 

Mada , ce vesti bune ne dai.... sarut
speram ca si luna viitoare sa fie si mai buna ........(vestea0
sanatate la toti copilasii si noua putere sa i crestem frumos sarut

sus

Denunta
bobocica1

03.07.2011 8:39   operatii pe cord-unde?  citat 

Fetelor,
Daca defectele fetei mele au scazut si nu mai e nev de op, as mai putea sta cu ea pana la 3 ani? Dar cei 200 ron alocatie ii mai primeste pana la 3 ani.
Mentionez ca ea a ramas cu dsv 3mm cu sunt neobservabil si dsa 4 mm.

sus

Denunta
magdaz_ina

04.07.2011 8:45     citat 

Bobocica, poti sta cu ea in CCC si primesti alocatia de 200 lei pana la expirarea certificatului de handicap. Dupa aceea, in urma analizei de la comisia de la Protectia Copilului este posibil sa primesti prelungire a certificatului de handicap, chiar daca cu un grad mai usor de handicap, insa poti sta in CCC si vei primi 200 lei alocatia pana la 3 ani, indiferent de gradul de handicap.

sus

Denunta
bobocica1

04.07.2011 3:31   operatii pe cord-unde?  citat 

Multumesc Magda. Vom merge luna aceasta cu ultimul rezultat de la Tg Mures.

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani
Alexandru: 9 ani, 2 luni

06.07.2011 3:21     citat 

Am fost si noi luni la control. DIn pacate Matei este stationar, in continuare pulsul sta la 130 bpm, inima este tot marita, contractilitatea tot scazuta.
A inceput sa se vada si pe el, sta mai mult intins, nu mai vrea sa iasa sa se joace in curte, respira tot mai greu.
Cardiologul ne-a recomandat sa ne ocupam mai repede de documentele pentru transplant, nu crede ca putem sa asteptam inca 6 luni, cand va fi si mai slabit. Azi imi da scrisoarea medicala pentru comisia medicala.
In plus, dupa ultimele analize se pare sa sufera si de hipotiroidism, iar endocrinologul pediatru care ne-a fost recomandat este in concediu pana pe 26 iulie.

Mai facem un control cardio pe 22 iulie.

Sper totusi sa vin si cu vesti mai bune.

sus

Denunta
magdaz_ina

06.07.2011 4:55     citat 

Laura, va tinem pumnii stransi ca vestile de la controlul urmator sa fie mai bune !

sus

Denunta
bobocica1

07.07.2011 6:53   operatii pe cord-unde?  citat 

Laura, imi pare nespus de rau. Nu mai tin minte , unde mergi tu la cardiologie? In ce localitate?

sus

Denunta
laura70

Copii

08.07.2011 10:29     citat 

In Bucuresti merg la dr Dumbrava, la CMU, iar in Franta merg langa Paris, la Spitalul Marie Lanelongue in Plessis Robinson.

In alta ordine de idei, am inceput si demersurile pentru incadrarea lui Matei intr-un grad de handicap. Nu mi-e clar exact ce drepturi are, dar o sa aflu. Mi se pare inadmisibil ca NIMENI din sistem nu mi-a spus nimic pana acum si a trebuit sa aflu de pe forum asta.
Va tin la curent.

sus

Denunta
bobocica1

08.07.2011 12:30   operatii pe cord-unde?  citat 

Asa este Laura. Oricum cu acesti micuti trebuie sa ai tot timpul o rezerva. Asa ca orice ajutor, oricat de mic, e bine venit. Dar pe cei la care te-ai referit, nu-i intereseaza. Se gandesc numai la ei. Cred ca majoritatea am aflat de pe forum. Desi este dreptul copiilor, indiferent de cati bani au impresia medicii ca au parintii acestor micuti. Au fost parinti care au imprumutat din banci. Eh. .. Sa fie ei sanatosi, ca daca nu le poarta parintii lor de grija...

sus

Denunta
maminarci

Copii
Mihnea Stefan: 10 ani, 2 luni

08.07.2011 10:13     citat 

Laura, Dzeu sa fie cu voi si sa va ajute sa treceti cu bine peste greaua cumpana! Pe dr Niculescu l-ai consultat ? Mi s-a parut super serviabil cu toata lumea am mers la el dupa ce am citit pe net despre el, fara programare, disponibil indiferent daca/cat ii bagai in buzunar !

Bobocica sincere felicitari !! A incoltit in mintea mea un sambure de optimism, si noua ne-a oprit dr Niculescu medicamentatia, poate venim si noi cu o minune peste cateva luni zambet

Magda tineti-o tot asa ! Bafta in lupta cu sistemul !

Icar, bafta la control!

Numai bine tuturor !

sus

Denunta
laura70

Copii

08.07.2011 10:35     citat 

Maminarci, sa-ti spun drept deja nu mai vreau sa mai vad medici in fata ochilor. Matei este stresat de atatea vizite, mereu intreaba ce-o sa-i faca. De dr. Niculescu am auzit, numai de bine de altfel. Diagnosticul este insa atat de clar si confirmat din 2 parti si de starea copilului, incat nu stiu ce as mai putea afla.
Matei este insa "prieten" cu dr. Dumbrava, au glumele lor, il place, este relaxat in preajma lui, chiar m-a avertizat ca data viitoare vrea sa-i ofere un cactus.Mai nou, este fascinat de cactusi.

Astazi a venit o fetita de varsta lui Matei si a inceput sa alerge prin curte, prin casa, asa cum eu nu l-am vazut niciodata pe el si mi s-a rupt sufletul.

Trebuie sa reusim si noi!

sus

Denunta
magdaz_ina

08.07.2011 10:38     citat 

Veti reusi, Laura ! :*

sus

Denunta
alexasicoe

Copii
Paul Mihai: 14 ani, 4 luni
Liana Maria: 12 ani, 10 luni

09.07.2011 9:50     citat 

Laura imi pare rau sa aud ca Matei nu e bine . Sa va ajute Dumnezeu sa aveti succes cu toate demersurile, Matei sa ajunga la operatie sa aiba si el o inimioara sanatoasa si o copilarie normala . sarut sarut sarut Va imbratisam cu drag si daca aveti nevoie de ajutor nu ezitati sa cereti si aici pe forum ca sunt multe inimi darnice si persoane extraordinare sarut .
Bobocica, Magda ma bucur ca aveti vesti bune sarut sarut sarut . Tuturor copilasilor multa sanatate sarut
Nu am intrat pe forum de ceva timp, nu v-am uitat (Icar sarut sarut sarut sarut sarut sarut ), dar am avut o perioada foarte solicitanta, 2 sesiuni de examene la facultate la 2 luni diferenta, intre ele examen la servici, azi am dat si licenta, pe langa copii, casa, servici.
Noi suntem destul de bine, primavara asta am bifat si 2 boli ale copilariei, am facut varicela, apoi am trecut la pojar si totul s-a condimentat cu o otita zambet, amandoi la pachet .
Liana este bine, la control la inimioara mergem la toamna, acum suntem pe medicatie de sustinere, o luna aspacardin, doua luni pauza, o luna magnerot si tot asa . Am fost si la control la ochisori si ni s-au micsorat dipotriile, de la 2,75 si 3 am trecut la 1,5 la amandoi ochii.
In rest pot rasufla usurata deocamdata, pe langa ce a fost acestea sunt probleme usurele si minore. Pot spune ca Liana are o copilarie normala, fara restrictii, e drept oboseste mai repede si somnul de amiaza e sfant, e putin mai sensibila la boli,virusi, ii colecteaza imediat, dar evolutia ei e extraordinara.
Acum ne asteapta o bine meritata vacanta, speram sa ajugem la mare peste o saptamana sa ne incarcam cu niste aerosoli.
Va dorim o vara frumoasa cu copilasi sanatosi si cat mai putine probleme si vizite la doctori . sarut sarut sarut

Poze cu draga mea fetita :

Albinuta la serbarea de primavara

Tigancusa la spectacol de dans si cu fratiorul ei

sus

Denunta
magdaz_ina

09.07.2011 10:17     citat 

Alexa, ne bucuram sa auzim vesti frumoase de la voi !

sus

Denunta
maminarci

Copii
Mihnea Stefan: 10 ani, 2 luni

10.07.2011 12:28     citat 

Laura, te inteleg perfect cu medicii, si noi si copilul suntem alergici la ei, nu DSA-ul ci restul problemelor ne-au facut sa avem contact ff des, rar ne sare o luna sa nu avem un consult ! Insa abordarea dr Niculescu mi se pare putin diferita de a dr Dumbrava a carui valoare nu o contest, dar poate tineretea si informatiile mai de actualitate ale primului va pot aduce o solutie mai simpla. Va tin pumnii indiferent de drumul ales !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: