· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XVI
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  »
subiect nou  raspunde
autor Operatie pe cord la copil - unde? XVI     
laura70

Copii
Matei: 12 ani, 8 luni
Alexandru: 8 ani, 10 luni

11.07.2011 9:12     citat 

Multumesc de incurajari.
Noi am avut un week-end de cosmar, cu Matei care a zacut efectiv tot week-endul.. Se pare ca are si o nenorocita de bronsita care nu-l lasa sa respire si tuseste de mi se rupe inima. Pulsul lui a stat zilele astea pe la 140-143.
Astazi a mai prins putina vlaga.
Intrucat nu se stie exact ce are, am decis sa mai cerem si o a treia opinie deja, desi asta il oboseste pe copil peste masura.

Alexa, ce frumoasa este Liana, si cum am urmarit operatia ei acum 4 ani si jumatate, si cata speranta mi-a dat pentru operatia lui Matei de atunci.

sus

Denunta
magdaz_ina

11.07.2011 9:16     citat 

Laura, va dorim ca cea de-a treia opinie sa fie cu vesti bune !
Pupici pentru Matei sa scape de bronsita cea urata !

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 12 ani, 8 luni
Alexandru: 8 ani, 10 luni

12.07.2011 1:01     citat 

Am inceput batalia cu autoritatile. Poate nu e locul la acest subiect, am sa risc si am sa va spun ce mi s-a intamplat la gradinita copilului astazi.
Pentru intocmirea dosarului de handicap are nevoie de o caracterizare/adeverinta de la gradinita. Cum comisia se intruneste peste 2 saptamani, doar saptamana aceasta pot depune documentele.
La gradinita am gasit-o pe doamna directoare, si ne-am dus si cu copilul care tinea neaparat sa o vada. Cand i-am spus ca avem nevoie de o astfel de adeverinta de la ea, ne-a trantit-o sec ca nu ne poate ajuta, trebuie sa mergem la gradinita de care apartinem!!!!! de parca ne-am fi dus acolo asa....., ca sa ne aflam in treaba, ca tot treceam pe strada si noi nervos nervos
Cand s-a lamurit ca de fapt copilul este inscris acolo, mi-a spus ca educatoarele sunt in concediu si nu pot fi deranjate, ca de fapt si ea este in concediu, bla bla bla, ca o astfel de caracterizare este o chestiune extrem de laborioasa, implica o responsabilitate enorma pe care ea, in concediu fiind de fapt nu si-o poate asuma, deci, sa venim la toamna. Nu a catadicsit macar sa ma intrebe ce afectiune are copilul.
Ca sa va scutesc de restul povestii am sa va spun ca am facut putin circ si drept urmare o sa am adeverinta maine.

Am fost apoi la Directia de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti pentru dosarul de transplant si mi s-a dat peste nas ca doresc realizarea lui in strainatate, pentru ca transplanturi se fac si in tara. I-am reamintit doamnei ca singurul transplant la un copil s-a realizat pentru prima data in istoria medicala in Romania abia la inceputul acestui an, si de atunci nu s-a mai intamplat nimic.

Din pacate, nu am sesizat nici la gradinita nici la autoritatea sanitara nu amabilitate, dar macar o dara de omenie, ci numai acreala nejustificata.

Asta e......, va tin la curent, da' eu nu ma las.

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 14 ani, 10 luni
Ema: 10 ani, 10 luni

13.07.2011 10:22     citat 

Laura, sa-ti dea Dumnezeu putere sa lupti pentru copilul tau!
sarut

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 5 luni
luca: 13 ani, 1 luna

13.07.2011 10:26     citat 

laura....imi pare rau ca pe langa problemele ce le aveti, ai si ghinionul de a da peste oameni care-ti fac viata si mai grea.......
in legatura cu gradinita, daca este una cu program prelungit, educatoarele sunt inca in activitate pana la 31.07.2011, deci explicatia directoarei pica
pe de alta parte, la sfarsitul fiecarui an scolar este obligatorie, din cate stiu eu, ca fiecarui copil sa i se faca o evaluare si o caracterizare care se anexeaza dosarului (mai tarziu, adica evaluarea din ultima grupa, va merge la scoala)......
din cate stiu, caracterizarea ceruta de DGASPC este una destul de sumara, mai mult o formalitate.......asa ca nu-i o munca titanica......
foarte bine ca nu te lasi.....toata admiratia mea pentru puterea pe care o ai
inca odata, imi pare rau de toti copiii care se regasesc in acest subiect; imi pare rau ca trebuie sa treaca prin asta si le doresc sanatate si parinti puternici

sus

Denunta
puimihai

13.07.2011 11:15     citat 

noul capitol! in care va doresc sa scrieti numai vesti bune ! sarut

sus

Denunta
camelia122

16.05.2012 1:55   in romania  citat 

Centrul Medical Med New Life – Delta Hospital a inaugurat prima Sectie privata din Romania destinata Malformatiilor Congenitale Cardiace. Astfel, malformatiile congenitale precum Defectul Septal Atrial, Defectul Septal Ventricular, Foramen Ovale Patent vor fi tratate minim invaziv, sub control radioscopic, prin astuparea acestor defecte cu dispozitive speciale denumite Amplatzer. Primul pacient al Sectiei de Malformatii Congenitale Cardiace a fost un micut in varsta de 3 ani, ce a fost tratat de Foramen Ovale Patent prin amplasare de dispozitiv Amplatzer.
In cadrul primei sectii privata de acest gen din Romania, Centrul Medical Med New Life a reunit in aceeasi echipa 3 dintre cei mai de renume medici pe plan international:Prof. Dr. Avraham Lorber – Seful Sectiei de Malformatii Congenitale Med New Life ; Seful Sectiei de cardiologie invaziva si interventionala pediatrica si adulti Spitalul Rambam Medical Center Haifa-Israel.Dr. Dan Deleanu – Medic cardiolog interventionist ; Seful Sectiei de Cateterism Cardiac Institutul „Prof. Dr. C.C. Iliescu” ; Seful Sectiei de Cateterism Cardiac Med New Life.Asist. Univ. Dr. Bogdan Popescu – medic cardiolog echocardiografie transesofagiana ; Sef de lucrari cardiologie, UMF „Carol Davila” Bucuresti.

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 23 ani, 10 luni
Denis-Ian: 14 ani, 1 luna

17.05.2012 7:55     citat 

Avem un nou capitol... puteti posta acolo !

sus

Denunta
bebeanisia

Copii
Anisia: 5 ani, 10 luni

06.04.2014 12:07   Ajutati-ma cu informatii  citat 

Salutare tuturor! Tocmai ce m-am inregistrat dupa o cursa nebuna de a descoperi forum-uri cu parinti care trec sau au trecut prin experienta mea, a noastra.
Va scriu pentru ca stiu ca aici o sa gasesc o parte din raspunsurile la intrebarile care nu ma lasa sa dorm noaptea si imi fac stomacul ghem. Am o fetita de 10 luni cu DSA de tip ostium secundum cu anevrism. Anevrismul este cel care ii pune viata in pericol si suntem programate la inceputul lunii mai la operatie la Institutul Inimii din Cluj. Operatia va fi efectuata de catre dr. Chira. Am marea rugaminte sa imi raspundeti la cateva intrebari si sa ne impartasiti experienta voastra eu constienta fiind ca acest lucru va poate trezi amintiri dureroase. Dar voi, mamici si tatici care ati trecut prin asta, cunoasteti sentimentul de groaza care ne bantuie si pe noi.
Si acum intrebarile:
1. Cum a fost imediat dupa operatie in cele 3 zile la terapie intensiva?
2.Cat de repede s-au recuperat? Au avut dureri?
3. Cum e cu baita, stiu ca nu ii voi putea face baie ca acasa, minimum de igiena? Dar cu mancarea?
4.Cum e personalul? Asistentele primesc atentii?
5. Cat a costat operatia? Il intreb pe dr cat ma costa, dau eu cat consider sau cum se procedeaza?

Mai am atatea intrebari dar m-am blocat.

Sanatate multa tuturor!

sus

Denunta
magdaz_ina

06.04.2014 5:39     citat 

Bebeanisia, pentru informatii "la zi" iti pot face adaugarea pe un grup FB al parintilor copiilor cu probleme cardiace. Vei primi acolo raspuns la intrebarile tale. Id meu de FB este Magda Zlotea.
Multa sanatate!

sus

Denunta
bebeanisia

Copii
Anisia: 5 ani, 10 luni

07.04.2014 9:42     citat 

Buna Magda,

Multumesc pentru raspuns, v-am trimis cererea de accept pe Facebook!

sus

Denunta
magdaz_ina

07.04.2014 6:23     citat 

Bebeanisia, ti-am facut adaugarea pe grup, astept acceptul administratorilor.
https://www.facebook.com/groups/172684166113607/
Multa sanatate!

sus

Denunta
MarinaVasilescu

30.05.2014 5:03     citat 

As avea si eu nevoie de ajutorul unei mamici care a mai intampinat probleme cardiologice cu copilul ei. Mi s-a spus ca din cauza unei malformatii trebuie operat pe cord. M-am speriat foarte tare de aceea as vrea sa merg in strainatate. Aveti ceva sugestii? Multumesc si sanatate multa!

sus

Denunta
magdaz_ina

02.06.2014 4:41     citat 

Marina, iti pot face adaugarea pe grupul facebook dedicat parintilor copiilor cu malformatii cardiace. Id-ul meu pe FB este Magda Zlotea.

sus

Denunta
elenaavram

04.06.2014 2:14     citat 

Draga Marina!

Ma bucur ca vad mesajul tau in timp util pentru a-ti da un sfat. Si eu am intampinat aceleasi probleme cu micuta mea si vrea sa iti recomand cu toata increderea pe pe domnul dr. Deleanu impreuna cu prof. Thanopoulos. Copilul meu a fost diagnosticat cu o malformatie cardiaca congenitala un defect septal atrial (DSA) destul de mare. Dupa ce am asteptat in zadar pe la usile doctorilor pentru o simpla ecografie, minunea a facut sa ajung pe mainile acestor oameni exceptionali care mi-au insanatosit fetita. Tin sa multumesc acestor perosane minunate pentru ca i-au redat copilului meu sansa la viata. Da-mi te rog un semn sa putem vorbi mai multe

Bebeanisia, din pacate, cred ca prea tarziu am vazut mesajul tau. Copilasul tau este posibil sa nu necesite operatie pe cord deschis. La spitalul unde am fost eu au fost rezolvate minim invaziv numeroase cazuri ca ale noastre!!!!!!!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: