· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6     
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

27.02.2011 10:10     citat 

furni excepetand chestia cu detergentul si altele, cred ca in afara se merge mai mult pe natural ....si e mai bine, noi cam facem abuz de chimicale si sa nu mai spun de antibiotice.....
aprpopo de cojite in cap si fiica-mea a avut, nu am dato cu nimic decat la baita ii faceam masaj la scalp si insistam mai mult si i-a trecut, am tot auzit leacuri care mai de care.....
bine cu hipercactivitatea eu am spus , ca asa pedaleaza de zici ca numai are aer si nici nu ne baga in seama cand face asa, zici ca se pregateste de maraton rad si cu somnul inca de la nastere am avut probleme cu adormitul, adormim fff greu, ne agitam , ne enervam si de multe ori in somn se zbate se agita etc....la amiaza doarme 3 ore , ca o tin afara la plimbare desi se uita lumea la mine ca la sf, la minus grade dar daca asa pot face sa doarme ff bine.....oricum mie nu mie frica de aerul rece, mie groaza cand vine primavara cu faimaosele vanturi, alea ma cam streseaza pe mine

sus

Denunta
rizibizi

Copii
am nascut deja!

27.02.2011 10:36     citat 

a si sa va povestesc o faza hazlie, intr-a zi cand m-am dus la dentist, asta mica a ramas cu taica -su , i-am zis vezi pe la 13.30 o sa ii fie foame, el a inteles 15.30, si saraca mara a inceput sa se agite si taica-su nu s-a prins si a bagat in ea un biveron de ceai(100 ml) cand am ajuns eu acasa la 10 min, al meu sot super stresat ca nu stie ce are fata si mara arata ca un balon , nu zicea nimic doar suspina......va dati seama ca toata ziua numai in pisu a tinut-o rad

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 3 luni
Jacob: 10 ani, 3 luni

28.02.2011 3:00     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
adica de ce e necesar cu crema la gat de ex?
----------

Sunt bebelusi care se irita foarte repede la pliuri. Ai mei de exemplu daca nu ii dau intr-o zi cu o crema sau cu ulei, se inrosesc si se irita. La gat se da cu crema din aceleasi motiv, pentru ca se irita foarte repede, mai ales ca se scurge lapte si este mai mereu umed. Nu stiu daca sunt bebelusi care nu se irita la gat fara crema sau ulei. Eu am 2 si amandoi se irita, si dupa urechi la fel. Si decat sa ma trezesc intr-o zi cu carne vie sa nu stiu ce sa le fac, prefer sa ii dau cu crema sau ulei zilnic zambet .

Crema am una de la farmacie facuta special, pentru ca Jacob mi-a facut o ciuperca de la lapte si mizerie care se aduna la gat. I-a trecut dar inca il mai dau cu ea daca vad ca se inroseste si ii face foarte bine. Ulei folosesc de la Johnson de cand s-au nascut si nu am avut nici o problema.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 9 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

28.02.2011 8:54     citat 

----------
Manucrissa a scris:
Nu stiu daca sunt bebelusi care nu se irita la gat fara crema sau ulei.
----------

Al meu. Victor.
Nu l-am uns niciodata decat cu ulei de masline.
Si asta se intampla cateodata la baia generala saptamanala, cand ma trezesc sa ii fac masaj cu ulei.
Dar intr-adevar nici nu ii curge laptic..Nu lasa nimic sa i se scurga din gurita.
De mic e strangator zambet
Si nici la fund nu a fost nevoie sa il dau cu ceva..

sus

Denunta
rizibizi

Copii
am nascut deja!

28.02.2011 10:46     citat 

neatza zambet
ce liniste e , inca nu v-ati trezit? trag cu ochiul

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 3 luni
Antonia: 9 ani, 9 luni

28.02.2011 11:01     citat 

Iaca-ta-ne si pe noi, botezate si serbate, nitel cam ametite (eu, ca am dansat toata ziua si m-am culcat pe la 12). scot limba
Am petrecut tare frumos, la biserica Antonia a fost o cumintica, nu i-a fost frig deloc pentru ca e o capela mica si incalzita, era temperatura ca in casa, iar apa era calda ca de baita. A fost o scumpa cand a bagat-o parintele in ditamai cazanul, asa mica-pitica.
Nu a tinut-o de gat, cum zicea Crispy ca a vazut, ci de subtiori si cu capul sprijinit de la ceafa cu degetele mari. Parintele are o mare dexteritate la manevrat bebelusi. A bagat-o de 2 ori pana la gat si a treia oara a luat apa cu mana si i-a turnat pe cap. A chitait putin, dar nu a plans prea tare.
Fomista lu' mama, ea dupa baie stia ca urmeaza masa...si dadea niste tipete nervoase ca nu ii vine tzitza...asa ca a supt coltul prosopului. La impartasanie a facut o gura maaaare si a luat tot din lingurita din prima, apoi tipa iar, suparata ca a fost prea putin. foarte fericit
Poze nu am inca descarcate, pun zilele urmatoare. Oricum, a fost super admirata pentru tinuta, ii stateau foarte bine hainutele rosii. sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani
MICA: 9 ani, 8 luni

28.02.2011 11:35     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
bre, m-ati inebunit cu datu cu crema...spuneti-mi si mie de curiozitate, cu ce creme dati si de ce? adica de ce e necesar cu crema la gat de ex?
----------

Eu ii dau Timeei cu ulei de migdale dulci sau cu crema de galbenele la popou, ca se irita. Se tot sparcaie si nu o aud mereu sau n-o miros la timp. prostit jenat
Din pacate ea a mostenit sensibilitatea pielii de la taxo si frate-su, asa ca ii dau cu Aderma sau Trixera (pt piele atopica), dar nu zilnic, ci atunci cand pielea i se descuameaza nasol.

Ocrisu, felicitari pt micuta crestina. zambet
Eu am un stres cu botezul. Ati facut asa cu party mare? Cu scaune imbracate, multi invitati si tinute de gala? Eu vreau ceva fff restrans, doar familia, max 15 persoane.

Fi-mea suge din ora in ora, bine ca peste noapte ma mai slabeste, dar tot nu pot sa dorm, ca atata ce se caraie/ maraie...
Nici langa sot nu pot sa ma mut ca se aude in interfon si l-as deranja si pe el. trist

sus

Denunta
rizibizi

Copii
am nascut deja!

28.02.2011 11:44     citat 

ocrisu asteptam pozele, la noi la botez nu a bagat-o in apa cu totul, dar a asezat-o pe jos in fata altarului la sfarsit, mi-a stat inima in loc cand am vazut crezand ca raceste dar nu a fost asa....parca as mai repeta odata botezul ca a fost de craciun si am imbracat-o si in craciunita zambet
KiKilinis noi am avut botez restrans cu o masa lunga la restaurant de 30 pers, fara impodobiri.....si noi am crezut ca vom fi vreo 15, dar cand i-am pus pe hartie surpriza au iesit 30 foarte fericit
noi dimineata ne-am luptat cu sucul de mere, cred ca o pic a ajuns la ea in gura si in rest pe ea cool .....

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani
MICA: 9 ani, 8 luni

28.02.2011 11:49     citat 

Suc de mere... hmmmm... nu e prea devreme? E f acid...

Eu nu vreau sa invit decat familia, nu stiu de ce nu am chef de cine stie ce party. Sotul ar vrea luna mai, eu sfarsitul lui iunie cand revine sora-mea in tara.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 1 luna
V mic: 9 ani, 11 luni

28.02.2011 12:36     citat 

ocrisu, felicitari pentru micuta crestina! sarut Abia astept poze
Pana pui tu poze cu printesa, pun eu cu printii mei rad

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 3 luni
Antonia: 9 ani, 9 luni

28.02.2011 1:14     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Eu am un stres cu botezul. Ati facut asa cu party mare? Cu scaune imbracate, multi invitati si tinute de gala? Eu vreau ceva fff restrans, doar familia, max 15 persoane.
----------

Si noi tot un botez restrans am facut, am fost 20 de persoane, numai familia si cei mai apropiati prieteni.
Scaunele si mesele au fost imbracate de cei de la restaurant, n-am cerut noi, asa aranjeaza ei sala pentru botezuri si nunti. Mesele au fost asezate in forma de U, asa ca am fost toti aproape unii de altii. Aranjamentele florale, cosul pentru cadouri si baloanele le-am comandat, atentiile pt. invitati si voalul pentru impodobitul cristelnitei le-am facut noi.
Muzica am adus-o tot noi, ce ne place noua, sotul meu si fratele lui au fost DJ-ii iar cei de la restaurant au avut sculele.
Asa ca a fost o petrecere foarte relaxata, unde lumea a ras si a dansat in voie, fara tinute rigide.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 2 luni
cea mica: 9 ani, 6 luni

28.02.2011 1:16     citat 

Cayia V mic seamna cu nepotul meu cand era mic scot limba ]
ocrisu abia astept pozele foarte fericit sarut
rizibizi suc de mere la 3 luni?????de ce?
furnicutza noi la fata cea mare nu foloseam creme decat alea de fund cand era cazul, in schimb dupa baie o masam cu ulei ca avea pielea putin uscata (mai ales in unele zone cum ar fi la glezne )si in plus mai mult pt masajul in sine, ii placea tare mult.creme de corp nu am folosit (desi primisem...da au stat acolo pana le-am aruncat)
mihaela_ct vorbeste cu micuta ta....canta-i daca iti face placere, daca nu, vorbeste-i..nu trebuie sa o tii non stop in brate, eu ma intindeam in pat si o puneam langa mine si ii vorbeam, si o mangaiam. zambet deocamdata e micuta desigur dar va fi mai amuzant mai incolo si pt tine, cand o sa rada in hohote trag cu ochiul

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

28.02.2011 1:19     citat 

fetelor voi cum si cu ce spalati hainele pt bebei?adica folositi detergetnt special, balsam special pt bebei? la ce temperatura le spalati?
si inca ceva, cam cate randuri de haine, ce haine mi-ar trebui la spital pt bebe???? pe prima fata am nascut-o in alt oras unde nu aveam voie cu haine de acasa ca faceau bebeii sarmalute, aici am inteles ca trebuie haine de acasa dar nu stiu cate si ce? jenat nu stiu nici cate zile se sta in spital la nastere naturala aici... prostit

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 1 luna
V mic: 9 ani, 11 luni

28.02.2011 1:26     citat 

Eu spal hainele la gramada, cu detergent normal si balsam normal si le clatesc de doua ori.
La spital eu am avut cate un rand de haine pentru fiecare zi, adica body, pantalon * cate zile am stat foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

28.02.2011 1:40     citat 

Cayia si eu la fata spalam hainele normal...acuma i le spal tot asa normal, eu de obicei spal hainele la 40 grade, numai prosoapele si lenjeria intima le bag la 95grade.
asa ma gandesc si eu ca body+pantalon e ok pt spital, ca in spital e vesnic f cald (la noi cel putin)...ati avut caciulite? confuz socat eu la fiica-mea nu am folosit caciulite in casa deloc, iar in spital cum am spus erau sarmaluta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: