· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6     
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 3 luni
Jacob: 10 ani, 3 luni

28.02.2011 2:06     citat 

Kuray_lucy eu le spal hainele cu detergent normal, dar nu pun balsam. Si le spal cu apa rece. De fapt eu spal toate hainele cu apa rece zambet . In spital am avut caciulite caci era aer conditionat. E drept ca eu am nascut vara scot limba , asa ca nu stiu cum e pe frig , dar mai bine iti iei la tine sa fii pregatita.

rizbizi te intreb si eu : suc de mere??? asa devreme? de ce ?

cayia sa iti traisca puiutii...sunt tare frumosi sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 10 luni

28.02.2011 3:17     citat 

Ocrisu, sa va traiasca micuta crestina!
si noi facem botez cam cu maxim 20 persoane (cam 16-18 + copii)... restaurantul imbraca mesele si scaunele ca asa fac ei.. dar nu facem mare petrecere, va fi o masa cam de la ora 14-15, dupa biserica, si nu vom sta tarziu.
ocrisu... atentii pentru invitati? ce ati avut, daca poti sa imi zici?

ah, si fetele care sunteti la nr 2... ati facut ceva pentru copilul mai mare, sa nu se simta ignorat, gelos etc la botez? finca cel mic are toata atentia?

noi suntem in mutare acuma si ne plimbam intre doua case... daca era ceva mai cald si mai putina zapada era si mai bine, dar asta e situatiunea.

Caya, frumosi sunt printii tai sarut

fimiu a decretat azi ca andrea nu e fata mea, e fata lui... si el e baiatul meu.... adica avem o ierarhie in casa, nu ne jucam... tre sa il intreb tacsu al cui e... rad

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 1 luna
V mic: 9 ani, 11 luni

28.02.2011 3:35     citat 

Lu' numarul 2 i-am adus un animator, un Peter Pan, care a facut diverse cu ei, joculete, baloane, pictat pe fata...
Iar atentii pentru invitati, eu nu am facut marturii clasice, ci am facut un calendar de buzunar, din cel cel ti in portofel, cu moaca lui v mic, calendar pe care l-am prins cu un carlig albinuta ( o miniatura de carlig de rufe) de cardul cu numele fiecarui invitat. Lumea a fost chiar incantata si pentru ca si noi am facut botez mic cu rude si cativa prieteni cu care ne intalnim des, am avut ocazia ca vmicul meu se afla in portofelele tuturor foarte fericit deci chiar folosesc oamenii calendarul acela. foarte fericit
Iar despre ierarhie...V mare este convins ca el l-a facut/creat pe Vmic, pentru ca el si l-a dorit. Mereu imi spune ca el ne-a spus ca vrea un frate, asa ca inseamna ca el l-a facut. Inca o data demonstrat ca important este sa-ti doresti cu adevarat ceva foarte fericit sarut Ce bine ar fi sa nu-si piarda niciodata credinta asta sarut

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

28.02.2011 4:38     citat 

hop am aterizat si eu de la electrostimulare, si acum pap putin de salata bouef zambet
oo cayia acuma ca am vazut poza cu cel mic si wrapul , mi-am amintit de el, dar eu nu am reusit sa o tin pe a mea in el, nu are rabdare nici cum....si m-am lasat pagubasa.....ce frumos e pictat si V mare...a fost ceva serbare?
KiKilinis cel mai important e sa fiti inconjurati de cei dragi, va intelegeti voi pana la urma cu botezul zambet zambet
Kurai_Lucy eu hainele le spal normal cu ariel , fara balsam, la 40 de grade,pt spital nu as sti sa iti raspund, ca noua numai la iesire ne-au cerut hainute
cu sucul de mere ii dau doar o lingurita incepand de azi, a mea papa lapte praf, as fi vrut eu sa am lapte(asta e o mare dezamagire de a mea , desi am sani mari) si asta ca pediatra a spus sa o luam incet, si la4 -5 luni sa incepem diversificara,dar acum sa-i dau cate o lingurita de suc de mar, si un pic de morcov, dar ea e cam constipata si a zis ca mai rar,eu nu sunt adepta diversificarii prea repede, dar la cat de pretentioasa e fiica-mea ajungem si noi pe la 4 luni sa mancam o lingurita scot limba

sus

Denunta
Manucrissa

Copii

28.02.2011 5:54     citat 

----------
rizibizi a scris:
cu sucul de mere ii dau doar o lingurita incepand de azi, a mea papa lapte praf, as fi vrut eu sa am lapte(asta e o mare dezamagire de a mea , desi am sani mari) si asta ca pediatra a spus sa o luam incet, si la4 -5 luni sa incepem diversificara,dar acum sa-i dau cate o lingurita de suc de mar, si un pic de morcov, dar ea e cam constipata si a zis ca mai rar,eu nu sunt adepta diversificarii prea repede, dar la cat de pretentioasa e fiica-mea ajungem si noi pe la 4 luni sa mancam o lingurita scot limba
----------

Nu mi-o lua in nume de rau dar chiar daca ii dai lp nu trebuie sa ii incepi dive mai devreme. Se incepe dive mai devreme decat daca bebe nu mai ia in greutate sau daca ai impresia ca dupa ce ii dai lp tot zbiara de foame. Am mai auzit chestia asta cu dive mai devreme ca ii dai lp insa nu e adevarata. Bebe isi ia din lp tot ce are nevoie pana la 6 luni. Si eu tot lp le dau si nu am inceput dive inainte de 6 luni.

Si inca un sfat scot limba : Inainte sa faci tot ce iti spune pediatra mai intereseaza-te si pe ici pe colo...nu neaparat pe forum sau la alte persoane, sunt o gramada de site-uri utile cu info interesante.

Normal ca daca nu vrei nu tre sa iei in considerare ce am scris si imi cer scuze daca ceva din mesajul meu te-a deranjat.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

28.02.2011 6:34     citat 

Fetelor va pup pe toate! Bebei dragalasi sa cresteti mari si frumosi! Sunt pe fuga si de aceea ... scriu general! Da, am remarcat doi V superbi! Astept poze de la scaldatoarea crestinarii zambet

Rizibizi nu e timpul pierdut sa opresti diversificarea, sa te mai informezi si abia apoi sa continui. Este devreme, ff devreme pt acest lucru, chiar daca bebelina ta e hranita cu lapte praf. Mai cerceteaza te rog!

sus

Denunta
Cayia

Copii

28.02.2011 7:07     citat 

----------
rizibizi a scris:
oo cayia acuma ca am vazut poza cu cel mic si wrapul , mi-am amintit de el, dar eu nu am reusit sa o tin pe a mea in el, nu are rabdare nici cum....si m-am lasat pagubasa.....ce frumos e pictat si V mare...a fost ceva serbare?

----------

Al meu ar sta numai in wrap daca m-ar tine pe mine spatele foarte fericit
Si sa vezi ce mei tai traznet imi fac, maine sper sa fie gata, asa de martisor. foarte fericit

V mare s-a pictat pe fata sambata, am fost la un atelier de facut martisoare si au fost pictati pe fata.

Cu dive si eu zic sa mai astepti sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 3 luni

28.02.2011 7:08     citat 

----------
rizibizi a scris:
pediatra a spus sa o luam incet, si la4 -5 luni sa incepem diversificara,dar acum sa-i dau cate o lingurita de suc de mar, si un pic de morcov
----------

Pediatra ta e cam prost informata (asta ca sa nu zic proasta scot limba). ORICE ii dai in afara de lapte matern sau formula, cu exceptia apei (eventual si a ceaiului, dar deja aia e discutabil), ESTE diversificare. Sa nu mai spun ca sucul de mar ii poate irita stomacul de nu va vedeti amandoi. trist

sus

Denunta
rizibizi

Copii
am nascut deja!

28.02.2011 7:09     citat 

Manucrissa nu ma supar de ce sa ma supar? numai ca am vb cu 2 pediatri, cu diversificarea raspunsul a fost acelasi numai ca unul zicea ca sucul de portocale sa incep prima data surprins , ceea ce eu cred ca nu e ok si celalalt sa incep cu cel de morcov, eu nu iau litera de lege ce imi zice pediatru, dar ce ziceti ca am un supliment de la revista mami, si acolo se zice ca diversificarea incepe la 4-5 luni cu legume, oricum in articole parerile sunt impartite ca te naucesti de cap.... confuz
m-am exprimat eu gresit ca incep din cauza lp, dar cand la 3.5 luni iti mananca la o masa 210 ml si urla apoi de foame, ca am facut testul si am mai facut 30 ml, pai cat sa-i dau sa manance la o masa 500ml plang sau sunt foarte trist
si in urma acestui fapt am inceput azi cu o lingurita de suc......
oricum nu ma supar ca sunteti poate primele care au zis ca e prea devreme, ca prietenele mele m-au disperat ca ele la 2 luni faceau asau, ca alta la 4 luni ii dadea carne surprins si tot asa, si eu reieseam aia nebuna de fiecare data.....
Manucrissa cum e cu gemeni? ca eu imi doresc gemeni, pp ca e un pic mai greu zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 3 luni

28.02.2011 7:19     citat 

----------
rizibizi a scris:
m-am exprimat eu gresit ca incep din cauza lp, dar cand la 3.5 luni iti mananca la o masa 210 ml si urla apoi de foame, ca am facut testul si am mai facut 30 ml, pai cat sa-i dau sa manance la o masa 500ml plang sau sunt foarte trist
----------

De la 240ml la 500 e MARE diferenta, nu stiu de ce exagerezi asa. Si daca are nevoie de 250-300 ml, atunci ii dai atata, unde e problema? Crezi ca sucul de mar sau de morcov tine mai bine de foame? ochi peste cap

sus

Denunta
Manucrissa

Copii

28.02.2011 8:04     citat 

rizbizi subscriu la ce a scris Christa ... ii dai cat lapte vrea sa pape...ai mei inainte de dive cateodata beau 150ml, cateodata 210ml, cateodata nu vroiau nici dupa 6 ore...totul depinde de apetitul bebelui .

Cu gemeni mi s-a parut extrem de greu primele 4 luni, daca nu as fi avut ajutor as fi luat-o pe carari sigur scot limba . Acum este frumos, m-am obisnuit si mi se pare....nu usor...dar pot sa o fac fara ajutor scot limba .

sus

Denunta
rizibizi

Copii
am nascut deja!

28.02.2011 8:53     citat 

dupa cum am zis nu eram eu ff decisa si convinsa de diversificare acum, numai ca sunt atatea pareri pro si contra ca te debusoleaza trist asa ca o las balta, ma bucur ca m-ati "certat" zambet in sensul bun
o sa va tin la curent la ce cantitate de laptic ajunge bebelina mea zambet
noi am terminat de facut baita....si am adormit instantaneu dupa imbracat zambet
cayia sa ne pui poze cu mei tai , cu wrapul o sa mai incerc si eu poate pana la urma vrea sa stea mai linistita si mi-ar fi si mie mai usor
Manucrissa ma gandesc ca e mai greu cu gemeni dar si frumos, eu urmaresc pe travel emisiunea john&kate plus 8, si ma minunez de copii aia frumosi

nb sarut

sus

Denunta
Manucrissa

Copii

28.02.2011 11:00     citat 

----------
rizibizi a scris:
ca prietenele mele m-au disperat ca ele la 2 luni faceau asau, ca alta la 4 luni ii dadea carne surprins si tot asa, si eu reieseam aia nebuna de fiecare data.....
----------

Ar trebui sa le spui prietenelor tale ca tu iti cresti copilul cum vrei scot limba . Mie imi zicea mami sa incep la 3 luni cu cereale, mi-a si cumparat cereale (credea ca asa o sa le dau ochi peste cap ) . Nu le-am dat....apoi cand am inceput dive imi zicea sa le pun sare, zahar ca nu le face nimic....iti dai seama ca nu le-am pus....o prietena imi zicea ca ea le da miere la ai ei de cand aveau 2 luni ca ajuta la imunizare...iti dai seama ca nu le-am dat si nici nu le dau ca mi se pare o mare prostie mai ales ca toata lumea stie cat de periculoasa e mierea la bebi ochi peste cap .... alta prietena de-a mamei mele imi zicea ca ea ii dadea cereale lu fisa de la 2 luni....din nou nu m-am luat dupa ea...iti zic asta ca sa iti dai seama ca lumea vorbeste mult...si face multe...unii poate nu sunt informati...altora nu le pasa...insa sincer in ziua de azi, cu atatea info pe care le avem trebuie sa fi ignorant sa nu iti feresti bebii de anumite chestii (nu zic ca tu esti ignoranta, o zic in general foarte fericit ) . Nu te cert....nu te judec...doar am avut acest mare comentariu la ceea ce ai scris foarte fericit .

sus

Denunta
bibelou

Copii
ANA MARIA: 15 ani
COSTINA ANDREEA: 9 ani, 9 luni

01.03.2011 1:40     citat 

Bun gasit tuturor!
Eu nu prea am timp sa scriu... mai citesc din cad in cand....
Noi suntem binisor caci surioara mai mare sta acasa de doua saptamani ba cu rosu in gat ba cu stare gripala. Pe cea mica o protejez cat pot ... ii dau un tub de oscilococcinum pe zi impartit in 3 reprize.... a avut si muci dar am rezolvat cu batista bebelusului.....
In continuare mananca numai san si sunt mandra de asta caci la cea mare nu prea am reusit.... Acum cu toate ca sunt nevoita sa merg si la servici ne descurcam.... ii las in biberon dupa ce ma mulg cam 120 - 150 si cam 8 ore pot pleca de acasa, bineinteles dupa ce a supt ea bine.... Folosesc un biberon special de la Medela pentru apaltat si vreau sa zic ca nu avem probleme sa refuze sanul. Il recomand pentru cine e in situatia mea adica sa dea bebelului lapte cu biberonul concomitent cu sanul. Noi facem boezul pe 21 mai... mai e pana atunci.... abia astept.
Micuta mea e foarte linistita noaptea doarme si cate 6 ore apoi ziua suge cam la 3-4 ore . Sta treaza cam 4-5 ore pe zi cateodata mai mult, depinde. Mai are si zile proaste, cu dureri de burtica si atunci folosim Infracol si Espumisan, alternativ. Bineinteles ca sora mai mare e geloasa cand ne vede cu cea mica in brate, nu prea o lasa sa doarma merge mereu la ea si vrea sa o deranjeze. Incercam sa facem fata la astfel de siuatii sa nu se simta neglijata. Oricum e greu cu DOI. Iar timp pentru mine nu mai am aproape deloc.
Va doresc tuturor o primavara frumoasa si multe bucurii de la puiutii nostri! sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii

01.03.2011 8:09     citat 

Chiar daca afara ninge, eu va doresc o primavara frumoasa ca sa ne putem bucura de vremea buna si de coltul ierbii impreuna cu cei mai noi membrii ai familiilor noastre. Si cu cei mai vechi, bineinteles sarut
Un Martisor asa cum va doriti.
De azi incep babele, azi e baba mea ca-s nascuta pe 1 foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: