· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia Bebelusilor nemaipomeniti din 2011 Cap. 6     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

23.02.2011 4:57     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
bre, da unde aveti voi 40 grade la germania?
ca ma mut si eu acolo imediat....
----------

Draga, pentru cine stie sa socoteasca, Mona are aproape 5 ani, deci a fost in 2006, da? Data urmatoare a fost anul trecut (adica dupa 4 ani!), cand in Germania erau 38 grade si noi stateam in Poiana Brasov cu umbrelele la 10 grade, DOUA SAPTAMANI. Adica nu numai era frig (in iunie/iulie!), mai si ploua. nervos

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 11 luni
V mic: 9 ani, 10 luni

23.02.2011 5:00     citat 

Noua nu ne-a propus nici un vaccin rotarix si oricum nu-l faceam. rad

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

23.02.2011 5:12     citat 

ma rog, nu ne-a propus ... ne-a zis ca exista, ce, cum, cand, pentru ce se face scot limba cine-l face scot limba

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.02.2011 7:30     citat 

Cum mai e P cu greutatea? Ai scapat de stres?

Vroiam sa va intreb pe cele cu doi pui, cum a reactionat cel mai mare la alaptat? V-a cerut lapte? Si daca da, cum ati reactionat?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

23.02.2011 7:41     citat 

eeeee
P are 4,200 kg. e bine. dar a primit completare din cand in cand jenat de 3 zile se arata multumit de cat papa la tzi dar nu a mai facut kk de 40 ore. si pare ca-l deranjeaza. adica ... astazi a supt - dormit 20/30 min - scancit/plans cateva minute - somn confuz

iar cu alaptatul... la noi e distractiv. pana sa nasc isi dorea laptic, punea mana pe sanii mei si zicea ca simte cum se umplu cu laptic, cum se fabrica laptic zambet cand a venit lapticul ... nu a mai vrut sa-l guste, cica "sa pape P tot ca sa creasca mai repede sa ne jucam" trag cu ochiul

la voi cum este?

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.02.2011 7:48     citat 

Cu alaptatul? sau cu v mare? scot limba
V micul papa bine la san si cred ca creste bine, l-ai vazut doar, pare umflatel. De cantarit o sa-l cantaresc la inceputul lunii. Cred ca scapam si de puseul asta, ca vad ca a dormit acum 4 ore prostit
Cu V mare...inainte sa nasc era curios, ma intreba. Dupa, cand a venit lapticul a vrut sa guste, dar nu stia cum sa suga jenat asa ca a renuntat pentru un timp. Acum vreo luna m-a intrebat iar, i-am oferit iar si mi-a spus ca ii este rusine sa suga prostit
Aseara a venit cu o cana si mi-a cerut sa-i pun in cana rad motivand iar ca ii este rusine sa suga. i-am pus in cana, atat cat am reusit, a baut, cu scarba. Dupa care a spus ca nu e rau si a mai cerut. A mai capatat inca o gura, tot in cana. dar nu a mai comentat nimic, doar ca e caldut lapticul iar lui ii place rece prostit

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

23.02.2011 7:55     citat 

ce frumos sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
da-i un pup din partea mea
S nu a mai vrut sa-l guste deloc desi inainte tot intreba daca a venit jenat

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 8 luni
Victor Adrian: 10 ani, 3 luni

23.02.2011 8:18     citat 

vai ce dulci sunt.. sarut
si M al meu a vrut sa suga, dar s-a rusinat cand i-am oferit zambet
si mai incerca dar..tot cu oprelisti, si pana la urma nu a mai vrut.
dar la un mom dat i-am dat biotics amestecat cu laptele meu.
si a baut si mi-a zis.."mmm mami ce bun este laptele asta"..nestiind de unde e foarte fericit

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 2 luni
Antonia: 9 ani, 8 luni

23.02.2011 10:03     citat 

----------
Cayia a scris:
Vroiam sa va intreb pe cele cu doi pui, cum a reactionat cel mai mare la alaptat? V-a cerut lapte? Si daca da, cum ati reactionat?
----------

Paul a fost instruit din greu de cand am ramas gravida cu Antonia ca micutza va papa tzatzi pentru ca el a fost foarte atasat de tzatzi si imi zicea sa nu i dau sa suga, ca sunt ale lui, sa ii dau lapte din biberon. prostit
Odata cand m-a vazut alaptand-o pe pitica, a zis ca vrea si el. I-am zis ca e ok, poate sa suga din cealalta. A pus gura cu un pic de jena, apoi a tras dar nesigur, nu a iesit lapte. Apoi a zis ca nu-i place si de atunci nu a mai cerut.
Mi se pare tare dulce ca V mare ca a vrut si el sa pape laptic de la mami. sarut
Dodosasha, felicitari pentru kilpgramele acumulate, creste baiatul. sarut
Nici Antonia nu a facut kk azi, a facut de dimineata si de atunci, nimic. A durut-o burta destul de tare in seara asta, i-am dat un pic de Debridat dar n-a facut. E prima data cand nu face deloc toata ziua.
Eu as vrea sa ii fac Rotarix-ul Antoniei...am auzit de forme de enterocolita nasoale si, sincer, mi-e frica.

sus

Denunta
karinamaria_18

Copii
maria diana: 14 ani
ioana anastasia: 9 ani, 7 luni

24.02.2011 11:53     citat 

ne primiti si pe noi? jenat ioana s-a nascut pe 6 februarie, cu 3 kg si 50 cm.
suntem bine dar mananca foarte des si ziua, si noaptea, ceea ce nu s-a intamplat la Maria.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 9 luni
Naty: 7 ani

24.02.2011 12:20     citat 

Karina, bine ai venit! Sa-ti traiasca printesa si sa fie sanatoasa! sarut
Si eu am patit la fel cu Alex in primele 6 sapt....manca si la o ora ziua si la 2 ore noaptea...acum s-a mai reglat...suntem la 3 ore ziua si chiar 4-5 noaptea.

Fetelor, pe unde sunteti? Cam mare linistea pe aici.... ochi peste cap

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 4 luni
David : 9 ani, 8 luni

24.02.2011 1:35     citat 

Karina bine ati venit! sarut
Crispy cum mai e Alex?
Noi am dat iar o fuga la dr ca s-a inecat aseeara si azi-noapte. Ne-a dat recomandare pentru ecografie abdominala, sa vedem daca are reflux. Oricum a zis ca inafara de Debridat nu are ce sa ne dea, sa avem grija si atat. Ma gandesc daca n-ar fi mai bine sa mulg si sa-i dau cu biberonul desi stiu ce greu mi-ar fi si as pierde laptele repede.
Si la mine a fost fata curioasa de san. Am intarcat-o cu o luna inainte sa nasc si cred ca n-a uitat de titi. A venit cam rusinata, i-am zis sa incerce si mi-a zis pe un ton de repros: a Daaabit (e a lui David titi). Dar tot a pus gura pe san si a zis ca vine lapte. Uneori parca ar mai vrea desi ii e rusine.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 9 luni
Naty: 7 ani

24.02.2011 2:25     citat 

Tamy, sarut multumesc de intrebare. Este mai bine...a trecut febra de aseara, dar azi dimineatza a inceput sa planga din senin, mai bine zis sa urle...abia papase, schimbat era....am pus tot pe seama vaccinului....l-am linistit si a adormit.
Imi pare rau ca aveti de tras cu inecatul...ma gandesc ca daca se ineaca la san, la biberon nu cred ca va fi altfel....si Alex se ineaca la san, dar isi revine repede, tuseste si apoi se repede iar la san...foarte fericit
Ce imi place cum povestiti voi despre copilutzii mai mari si tzitzi...imi inchipui cat de dragutzi sunt, ca sa nu mai zic de comentarii... sarut sarut sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.02.2011 2:28     citat 

Karina, bine ai venit!

Tamy, V mic a luat losec pentru reflux. O pastiluta dizolvata in 10 ml. ser fiziologic. Ii dadeam seara, cate 3 ml, in doza unica cu o ora inainte de masa. Timp de 10 zile. Ce ramanea din medicament pastram in seringa, la rece, in frigider. Sa nu intelegi acum ca te sfatuiesc sa-i dai si tu pentru ca nu-i de joaca cu medicamentele la copii asa de mici, dar macar sa discuti cu medicul despre acest tratament poti. sarut

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 4 luni
David : 9 ani, 8 luni

24.02.2011 2:53     citat 

Crispy ma bucur ca Alex e mai bine. sarut
Cayia sigur ca nu ma apuc sa dau tratament fara recomandarea dr. Dar e bine sa stiu ca exista alternative, multumesc. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: