· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Ce parere aveti despre hainutele din bumbac organic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
Este util bumbacul organic?
Da
50%
 50%  [ 2 ]
Nu
0%
 0%  [ 0 ]
Nu stiu/Nu ma intereseaza
50%
 50%  [ 2 ]
voturi totale : 4

autor Ce parere aveti despre hainutele din bumbac organic?     
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

25.02.2011 4:11     citat 

----------
ralu-mada a scris:
bun , lasand la o parte faptul ca eu nu am intrezarit nici cea mai mica urma de publicitate ....ma scarpina"degetele":

----------

din moment ce autoarea topicului are un avatar cu magazinul online ce il detine iar la profil este trecut linkul catre acest magazin, cu siguranta nu este reclama ochi peste cap

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.02.2011 4:18     citat 

no Adriana, care-i de fapt baiul? personal, nu ma intereseaza avatarul membrilor, ci cam ce scrie fiecare (si topicul mi s-a parut interesant)...

deci daca nu suntem carcotase si ne referim strict la continutul mesajului ochi peste cap ...unde-i publicitatea confuz

sus

Denunta
Onush

25.02.2011 4:24     citat 

----------
Ecomami a scris:
Producatorii de textile organice nu au voie sa foloseasca produse chimice in procesul de productie. Este una dintre regulile pe care institutiile de la nivel mondial le cer a fi respectate pentru a primi certificarea de textile organice.
In ceea ce priveste solul, cel putin, el trebuie pregatit dinainte pentru culturile organice - 3 ani inainte nu e voie sa se foloseasca chimicale.
----------

Ceea Marinutza incearca sa iti spuna cu delicatete e ca NICI UN CULTIVATOR nu poate controla ce aduc norii de ploaie in cultura lor.
Deci, daca pe un atestat sau o eticheta scrie BIO nu inseamna ca e 100% asa ci doar ca omul care a cultivat-o a facut ceea ce i-a stat in putere sa respecte aceste principii.
In plus, aceste etichete trebuie sustinute si dovedite de un munte de dovezi si analize.
----------
Ecomami a scris:
O alta regula pentru bumbac organic este sa se respecte conditiile corecte de munca - plata corecta pt muncitori, e interzis sa se foloseasca copii, etc.
----------

Cred ca asta e o regula care ar trebui sa se aplice pentru orice fel de cultura ... are legatura cu legislatia ... prostit
----------
Ecomami a scris:
Una dintre ele ar fi aceea ca spui ca lucrezi in domeniu, dupa aceea spui ca in Romania nu se produce bumbac organic. Nu se cultiva bumbac organic - dar se produc hainute din bumbac organic - iti dau si nume: Pifou (sper ca nu se considera reclama, nu am nicio legatura cu ei) si mai sunt si alte textile organice.
----------

Draga mea daca ceva se produce nu inseamna ca nu se foloseste materie prima importata.... sau si asta e un criteriu bio. confuz

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.02.2011 4:36     citat 

mda...hai sa vorbim in necunostiita de cauza....si poate sa mai studiem nitel ochi peste capdiferenta intre produse naturale si produse bio-organice...
poate asta va ajuta trag cu ochiul

http://ro.wikipedia.org/wiki/Produs_bio_organic

sus

Denunta
Ecomami

Copii
D: 11 ani

25.02.2011 4:37     citat 

Este corect ca niciun cultivator nu poate controla ce aduce ploaia. Dar daca e sa luam o comparatie - si soarele emite radiatii nocive pentru toata lumea si totusi e o mare diferenta intre cei care se protejeaza si cei care stau la plaja zi de vara pana in seara - o spun toti medicii.
Bumbacul organic este foarte bine controlat de institutii la nivel mondial - cum ar fi GOTS (Global Organic Textile Standard). Se urmaresc procesul de la cultivare, procesul de productie, inclusiv protectia muncii si conditiile corecte de munca.
E adevarat ca toate companiile ar trebui sa ofere conditii corecte de munca, dar... Marii producatori si-au mutat pe rand fabricile in tari putin dezvoltate, unde mana de lucru este ieftina si exploatarea maxima... oricum, intru deja in alta discutie

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 7 luni

25.02.2011 4:39     citat 

ce sa zic, multumim ca ne-ai scos din bezna mintii, pe noi astia ignorantii care n-am auzit in viata noastre de produse organice rad
si acum da, chiar sunt agresiva!

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.02.2011 4:41     citat 

iote si eu mi-s tot prin domeniu...din fericire zambet

cred ca nu e cazul ironiei....agresivitatea o poti avea cu cine vrei, eu o ignor trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: