· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7     
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

05.03.2011 12:06     citat 

occrisu cineva acolo sus te-a auzit cu colajul, cerand primavara, la arad azi a fost zi de primavara zambet desi aseara la 7 ningea ca in povesti trist
tamy mai mult pt mine intrebam cu robotul, ca cica vreau sa trec pe obiceiuri mai sanatoase privind mancarea....sa nu mai mananc si sa beau toate prostiile ochi peste cap acum sa vad si daca reusesc
crispy distractie la botez sarut
cayia inclin si eu sa-i dau dreptate dr tau cu mucozitatile, cu cat cureti cu atata se inmultesc parca
pana la urma scapam noi si de muci foarte fericit
furni ce scumpa e printesa ta...pup sarut
fetelor m-ati facut curioasa cu kg astea, si eu de abia astept sa ajung la ,dr sa o cantaresc desi nu cred ca va batem cool

acuma iar va stresez cu o intrebare: azi am sunat dr , ca de ieri mara are o idee ochii mai umezi, nu ii curg.si e maraita rau, mananca, dar in rest parca nimic nu-i convine, numai daca o iau in brate, se linistete,sa o intreb daca nu cumva e racita, nu e ca nua re nici un simptom.....a zis ca eventual pot sa-i dau osccilo preventiv.....dar pt ce? daca nu e racita........si mi-a zis ca poate trece print-un puseu de crestere.....voi v-ati confruntat cu asa ceva????

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

05.03.2011 8:22     citat 

Exact la puseu de crestere ma gandeam si eu. Da-i sa pape cat de des si cat de mult vrea ea si ai rabdare ca va trece.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 10 luni
Pufarina: 9 ani, 8 luni

05.03.2011 10:48     citat 

neatza... io as scrie ceva da nu stiu ce socat ... asea ca va urez o sambata placuta...
a mea e sambata dinaintea mutarii... cand ma uit in jur cate mai sunt de impachetat, mi se ridica paru.. si nu ma lasa astia doi sa fac nemica... imi trebe iconu ala care isi smulge paru din cap

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 6 luni

05.03.2011 10:59     citat 

Buna, fetele!
Eu iar sunt stresata cu alaptatul asta... Imi vine cateodata sa renunt, ma simt tare aiurea cand nu stiu ce sa fac. Tot stau cu stres ca poate la urmatoarea masa nu o sa am suficient lapte, pentru ca mi s-a intamplat acum cateva zile sa suga asta mica la ambii sani si sa ii goleasca efectiv si ea sa suga energic in continuare. Bine, la un moment dat (adica dupa vreo 40 - 50 min de supt energic) i-am scos tata din gura ca simteam ca imi da sangele. Dupa aia a dormit vreo 3 ore dar eu am ramas timorata. Alta data nu mi-am dat seama ca se golise un san si sa o trec la celalalt si ea sugea acolo, in legea ei...
In plus, cred ca sanul stang produce mai putin ca dreptul si nu stiu ce sa fac sa nu raman cu farurile nealiniate la finalul alaptatului, daca ma intelegeti... rad
Asa ca vreau sa va pun iar niste intrebari, poate ma lamuriti si pe mine:
- Voi aveti stresuri de-astea ca poate la urmatoarea masa nu saturati copilul?
- Aveti un san mai "lenes" decat celalalt? Si ce-i faceti?
- Daca sanul nu e prea umflat cand incepeti alaptatul, cum va dati seama ca s-a golit?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.03.2011 11:18     citat 

bre, daca copilu adoarme inseamna ca e satul.. daca nu plange e ok.
asta cu stresul pentru urmatoarea masa e exact ca ala cu drobu de sare care va cadea in capu copilasului rad
si io am un san mai productiv, asa a fost si la primul copil....
treaba cu alinierea, vezi, nu m-am gandit.... da io-s batrana, nu se mai uita nimeni la 'bidoanele' mele...
pune si tu bani deoparte de niste silicoane mai tarziu foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.03.2011 11:19     citat 

a, si inca o chestie... tu ai mai auzit de bebelus care a murit de foame din cauza ca se golisera sanii? ca io nu am auzit, si frec internetul destul de mult... foarte fericit

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 8 luni
Mara Sofia: 11 ani

05.03.2011 12:29     citat 

furnicutza, nici sanii mei nu sunt aliniati, ba mai bine spus unu´ o ia in jos tare de tot, in timp ce alalalt e atat de mic saracu´ zambet

sanii nu sunt mereu umflati. nu asta e semnul ca au lapte mult, stai linistita, bebele tau isi ia atat lapte cat cere. nu ai tu nicio treaba cu asta, e ceva intre tzatele tale copil trag cu ochiul se inteleg ei

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

05.03.2011 12:30     citat 

Mihaela, nu te mai gandi, mama, la toate relele. Cum sa ramai dintr-o data fara lapte pentru masa urmatoare, sanii tai produc continuu daca pitica suge.
Daca fata doarme 3 ore dupa supt fii sigura ca se satura, ca altfel ar urla ca din gura de sarpe.
Eu nu-mi fac griji ca mi-ar atarna bidoanele in mod inegal, deja mi se intampla de la celalalt copil, care a supt si el vreun an si trei luni. Daca imi pun sutien nu se vede, iar cel ce ma vede fara atata i-ar trebui sa comenteze ca ii dau cu bidoanele in cap. foarte fericit
Cat despre sanul golit, eu habar n-am cand se intampla chestia asta si nici nu ma stresez sa ma gandesc, la ce m-ar ajuta? Oricat ar suge ea, dupa, cand apas tot mai iese lapte.
Eu zic sa te relaxezi, sa nu iti mai faci atatea griji, alaptatul e o chestie atat de naturala, pe care organismul tau o gestioneaza foarte bine in compania bebelusului. Nu iti mai face ganduri ca se poate intampla ceva rau.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

05.03.2011 1:05     citat 

bun, am inteles, incerc sa nu ma mai strezez. zambet
dar nu mi-a zis nimeni cum sa imi dau seama cand trebuie sa o mut la cealalta tata. socat
PS. mai fetelor, nu radeti de mine, dar sunt la primul copil si nu am mai iesit din casa de nu mai tin minte cand, cred ca sunt cam zdruncinata la mansarda ca toata ziua stau in fundu' la copil si de-aia am timp sa ma gandesc la toate cele.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.03.2011 1:11     citat 

mihaela io cand vad ce probleme si intrebari ai tu, imi dau seama ca io sunt foarte simple minded, ca sa nu zic tuta rad
pe mine nu m-ar duce capu la atatea intrebari si despicat firu in patru prostit

da totusi o problema am si eu.
oare de ce nu mai pot folosi pompa?
nu iese nici o picatura, nimica. lapte este,c a duduia se serveste...d a nu mai pot sa pun nimica deoparte.
e drept ca sanii sunt mai moi acuma, da de ce nu iese nimic la pompa? nu se mai produce vacuum ori?
am incercat si aseara, si azi dimineata.... ni'ca.
aveti idee?

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 8 luni
Mara Sofia: 11 ani

05.03.2011 1:14     citat 

1. apoi eu nu imi puneam nicio intrebare... deci si eu sunt cam tuta
ce inseamna tuta? e ce cred eu? ca daca da, desi nu are legatura cu chestia de mai sus, imi place rad

2.mihaela, asta cu sanii nu stiu ca eu am alaptat vreo cinci ani dintr-o singuta tzatza, cealalta a ramas asa ca spectatoare.

3.furni, nici la tine nu stiu ca pe mine ma durea cu pompa. am avut la cezara ca sa scot la inceput lapte ca aveam mult si am durea. pana la urma tot lucru manual a scris pe mine rad

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

05.03.2011 1:39     citat 

----------
furnicutza26 a scris:

da totusi o problema am si eu.
oare de ce nu mai pot folosi pompa?
nu iese nici o picatura, nimica. lapte este,c a duduia se serveste...d a nu mai pot sa pun nimica deoparte.
e drept ca sanii sunt mai moi acuma, da de ce nu iese nimic la pompa? nu se mai produce vacuum ori?
am incercat si aseara, si azi dimineata.... ni'ca.
aveti idee?
----------

Am patit si eu treaba asta. Pai probabil ca a mancat mandra mai mult ca de obicei. Mai stai 1 zi, 2 si incearca iar.

A, si cu pusul problemelor, cred ca e sportul meu favorit. zambet Nu inseamna ca cine nu isi pune probleme in situatia asta e tuta, ci ca e normala la cap. foarte fericit

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 2 luni
David : 9 ani, 7 luni

05.03.2011 2:18     citat 

Mihaela te inteleg, asa stresata eram si eu la primul copil. Dupa ce am vazut ca a luat foarte bine in greutate m-am mai linistit. Incearca sa te gandesti ca ai laptic destul, nu exista sa ramai asa rau fara lapte cat sa flamanzeasca copilul. Daca iti pare ca nu e satul la o masa, pui copilul si la sanul celalalt si il tot muti de la un san la altul pana se satura. Si eu am un sanii diferiti, din unul curge mai cu spor. Dar cat de mult lapte e in sani depinde de cat de mult tin copilul la sanul respectiv. Fata o tineam mai mult la sanul stang ca tineam laptopul in dreapta iar acum tin laptopul in stanga si tin copilul la sanul drept mai mult. prostit
Eu imi dau seama ca s-a golit sanul cand il vad pe David agitat si nu-l mai aud ca inghite. Sunteti la inceput, o sa incepi s-o cunosti pe fetita si n-o sa mai fii asa panicata. Si din experienta mea iti spun ca devine din ce in ce mai usor alaptatul. Doar sa nu renunti si sa incerci sa fii mai relaxata.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

05.03.2011 3:54     citat 

multumesc mult pentru sfaturi, tamy, imi sunt de mare ajutor!

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 11 luni
cea mica: 9 ani, 3 luni

05.03.2011 5:50     citat 

----------
citat:
mihaela a scris:

- Voi aveti stresuri de-astea ca poate la urmatoarea masa nu saturati copilul?
- Aveti un san mai "lenes" decat celalalt? Si ce-i faceti?
----------

incearca sa te hranesti mereu (nu s ate indopi, dar sa nu stai flamanda) si sa bei multe lichide..apa, ceaiuri, lapte, ce preferi tu (eu aveam o pasiune pt lapte dupa nastere)
si la mine un san era mai productiv decat celalalt

----------
citat:
furnicutza a scris:
pune si tu bani deoparte de niste silicoane mai tarziu
----------

mai in gluma mai in serios, asa zic si eu! rad rad la mine a fost cam dezastru dupa ce am terminat alaptarea la prima fata (dar din vina mea pt ca nu prea am purtat sutien in perioada cu pricina, acuma m-am invatat minte si port sutien non stop...) oricum depinde de corp, nu poti sa stii in ce stare vor fi bidoanele decat in momentul cu pricina...pana una alta eu mi-am spus ca oricum mai fac un copil deci o mai trag o vreme cu alaptarea...si dupa aia cand am terminat cu toate astea....cred ca ajung si eu la un lifting ceva...asa ca nu ma mai stresez ca se rezolva si asta cumva, cand va fi momentul foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: