· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7     
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 11 luni
V mic: 9 ani, 10 luni

05.03.2011 8:16     citat 

Cand fusai la munte cu copchii, asa bine mi-o fo'!!!!!!!!!!!! Nu tu gatit, nu tu curat, nu tu spalat, nu tu pus rufe la loc in dulapuri....trai neneaca foarte fericit Si cum nu stiam ce sa fac cu atata timp, mai ales cand dormea mufitza, m-am apucat sa cetesc una bucata carte pe care de mult o purtam cu mine. Si am citit cu spor la munte, dar abia acu' am terminat-o. Si vreau sa va spun si voua de ea, ca mie tare mult mi-a placut.
Se numeste Lapte de mama si e scrisa de Edward St Aubyn. Editura Leda
Acu' ma duc ca fac baietii clatite, si io tre' sa ranesc in bucatarie. Si mai am de schimbat si lenjeria la un pat, doua le-am dovedit.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

05.03.2011 9:25     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
e drept ca sanii sunt mai moi acuma, da de ce nu iese nimic la pompa? nu se mai produce vacuum ori?
----------

Ce pompa ai? Daca se produce vacuum sau nu, ar trebui sa bagi de seama, ca noi e greu sa iti spunem de peste mari si tari. trag cu ochiul

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 11 luni
Pufarina: 9 ani, 9 luni

05.03.2011 10:19     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
e drept ca sanii sunt mai moi acuma, da de ce nu iese nimic la pompa? nu se mai produce vacuum ori?
----------

Ce pompa ai? Daca se produce vacuum sau nu, ar trebui sa bagi de seama, ca noi e greu sa iti spunem de peste mari si tari. trag cu ochiul
----------

am Medela electrica.... care mi s-a parut geniala un timp. acuma de cateva saptamani nu am mai incercat-o, da cand am incercat ieri... nimica...
cred ca nu se mai produce vacuum, da nu inteleg de ce? mi s-au micsorat sanii?

sus

Denunta
Christa

Copii

05.03.2011 10:42     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------

Auzi, nu vrei sa zici ca s-au transformat in nasturi, nu? foarte fericit Ar trebui sa se micsoreze atata cat sa intre cu totul in "palnia" aia a pompei, si ma cam indoiesc de asta. Eu pe asta o am: http://www.medela.com/DE/de/breastfeedi...ctric.html

Daca e vacuum, atunci musai sa vezi asta, adica atunci cand trage pompa lungeste sanul in palnia aia, sa zic asa. rad Si daca nu e (dar eu am remarcat cand nu a fost scot limba), atunci schimba usor pozitia palniei.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 10 luni
am nascut deja!

05.03.2011 10:47     citat 

mai fetelor la voi e mai usor va puneti silicoane si gata zambet
dar eu cu ditamai vegeturile de pe burta ce ma fac confuz ca nu mai pot purta costum de baie din 2 piese plang sau sunt foarte trist
cayia ai fost la munte? vreau si eu plang sau sunt foarte trist

sa va zic ce mi s-a intamplat azi in parc pe aleea principala, care drept vb era cam goala, cred ca prunci sunt raciti, ca nu am vazut tipenie de prunc
ei mergand eu agale cu carutul, vad in zare un domn si cum ma apropii ma gandesc oare se incheie la geaca sau la pantaloni, si o las mai moale cu mersul, din spatele meu ma intrece o doamna...care peste cateva sec face stanga imprejur si imi zice sa nu ma duc mai departe ca domnul respectiv isi aerisea jucaria surprins
am ramas socata, eu stiam ca stau prin tufisuri, nici decum pe aleea principala a parcului.....bleah

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.03.2011 11:52     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
----------

Auzi, nu vrei sa zici ca s-au transformat in nasturi, nu? foarte fericit Ar trebui sa se micsoreze atata cat sa intre cu totul in "palnia" aia a pompei, si ma cam indoiesc de asta. Eu pe asta o am: http://www.medela.com/DE/de/breastfeedi...ctric.html

Daca e vacuum, atunci musai sa vezi asta, adica atunci cand trage pompa lungeste sanul in palnia aia, sa zic asa. rad Si daca nu e (dar eu am remarcat cand nu a fost scot limba), atunci schimba usor pozitia palniei.
----------

p-asta o am si eu,,,,
'micsorat' e un fel elegant de a spune 'lasat' rad
ca la inceput erau si ei mai tzepeni ca fierbea laptele inauntru ca sa zic asa...
o sa incerc sa mai misc palnia aia sa vedem ce se intampla... ca prea e ciudat sa nu iasa nici o picatura...
daca nu merge atasez pompa la aspirator si imi fac o batista bebelusului pentru sani rad

sus

Denunta
Christa

Copii

06.03.2011 12:43     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
daca nu merge atasez pompa la aspirator si imi fac o batista bebelusului pentru sani rad
----------

Vezi ca-i aspiri si chiar ramai fara. foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

06.03.2011 10:42     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
----------

Vezi ca-i aspiri si chiar ramai fara. foarte fericit
----------

eventual as putea sa fac un film cand ii aspir si sa iau un ban rad

sus

Denunta
karinamaria_18

Copii
maria diana: 14 ani
ioana anastasia: 9 ani, 7 luni

06.03.2011 2:29     citat 

furni, am ras cu lacrimi! sarut
si mie mi s-a intamplat sa nu pot scoate nimic cu pompa! acu am alta problema! azi a mancat foarte prost, adica sugea de cateva ori apoi statea cu sanul in gura pe post de suzeta si la pranz am cedat si i-am dat lapte praf pe care l-a mancat! si acum vin si io si intreb, de ce de la mine nu manca daca-i era foame si lapte am? trist pana acum a luat foarte bine in greutate, am ajuns la 4, 300 de la 2, 880 cat scazuse in maternitate! plus ca toata noaptea maraie, o pun la san, trage de 2 ori, atipeste si tot asa pana dimineata! plang sau sunt foarte trist exista vreo solutie sau asta ne e soarta? zambet

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 7 luni

06.03.2011 4:48     citat 

Buna, fetele!
Ce liniste e astazi pe aici! Din pacate pe la CT vine frigul, astazi e mai urat ca ieri si bate vantul asa ca ratam plimbarea.
Iar a luat-o razna pitika mea aseara, vreo ora a supt intr-una ziceai ca nu mai mancase de 1000 de ani, a golit ambii sani si ea tot mai vroia. Am oprit-o la un moment dat ca ma dureau mameloanele, a chitait un pic si apoi si-a vazut de treaba, adica a stat treaza pana pe la 10 seara fara sa mai planga. Ce o fi cu ea cand face treaba asta?
In fine, la 10 i-am facut baie, ca pana la 9 mancase si am zis sa nu o zapacim sa regurgiteze, a mai mancat putin dupa baie si a dormit pana la 3 fara 20. Cred ca vrea sa imi puna nervii la incercare.
Iar astazi tati a fost pus la grea incercare: cat am fost eu la biserica sa imi citeasca popa de 40 de zile de la nastere, i-a produs un kk imens, care a iesit din Pampers, a trecut prin toate hainele de pe ea, sa-l fi vazut pe al meu sot ce uimit era cand am venit acasa. Dar s-a descurcat, a spalat-o, a schimbat-o, cand am ajuns socializau amandoi pe canapea. zambet
Mai, da' cateodata ma apuca asa o exasperare cand e agitata si se chitaie si nu mai stiu ce sa ii fac, ca zic ca nu imi mai trebuie alt copil never ever! Tot imi spun ca dupa ce face 2 - 3 luni nu mai e asa de greu, ca incepe si copilul sa zambeasca la tine si sa te emotioneze cu cate o mutrita, si atunci trec toate. Incerc sa ma mobilizez dar cateodata mi se pare greu tare sa cresti copii. Ori nu am chiar asa instincte puternice de mama. hm

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 2 luni
Antonia: 9 ani, 8 luni

06.03.2011 9:43     citat 

Rizibizi, trebuia sa ii replici si tu lu' zbanghiul ala: beeei, nu o mai arata la lume ca e mica rau, te face de ras. foarte fericit prostit (multi dilii zburda prin patria noastra)
Karina, o fi puseu de crestere, cred ca si Antonia mea e de vreo cateva zile intr-o stare de-asta de agitare, ar suge continuu, de unde ea termina repede de supt. Aseara am stat cu ea atarnata de tzatza vreo 3-4 ore cu foarte mici pauze. Ai un picut de rabdare, trece si asta.
Mihaela, iti inteleg temerile si intrebarile, nu e usoara deloc meseria de mamica. Nu e vorba ca n-ai avea tu instincte puternice, e totul foarte nou si in plus simti si ca te apasa raspunderea cresterii unui copil. Incearca sa fii mai relaxata si sa gandesti pozitiv...toate se rezolva cu timpul.

sus

Denunta
Cayia

Copii

07.03.2011 8:04     citat 

Ne vedem la baby expo? Joi? sau vineri?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.03.2011 9:20     citat 

----------
Cayia a scris:
----------

eu daca ajung o sa fie joi pana in pranz.

sus

Denunta
Cayia

Copii

07.03.2011 9:34     citat 

----------
dodosasha a scris:
----------
Cayia a scris:
----------

eu daca ajung o sa fie joi pana in pranz.
----------

Daca ajungi sa-mi spui si mie de miercuri, ca vin si eu.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

07.03.2011 10:01     citat 

ca sa va recunoasteti la expo io va propun sa va puneti o poza de a mea in piept, cu snur de martisor rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: