· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 7     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

04.03.2011 11:48     citat 

ocrisu, paracetamolul il poti lua si la dureri de cap, daca nu ma insel, doza maxima e de 4/zi, deci daca tu ai luat doar 2, atunci sigur mai e loc de una. Dar eu nu l-am luat decat chiar la nevoie, adica nu regulat de x ori pe zi. Stiu ca in America se spune ca ibuprofenul (substanta activa din nurofen) e ok la alaptare, mie si moasa, si doctorita de familie si gine mi-au spus categoric nu ibuprofen, asa ca nu l-am luat.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

04.03.2011 11:50     citat 

fetelor, bebelusi vostri in cat timp au scapat de mucozitatile din nas?de la nastere, mara din prima zi cand am adus-o acasa a fost fornaita, lacateva zile curatam nasucul, de vreo 2 ori mi-a scuipat si flegma, in rest doarme cu gura inchisa, nu sforaie., doar cand e treaza si e activa se aude cum face ca un mic porcusor,,,,,cred ca ii are unde intre gat si gura........dar nu trb sa se elimine pana acum?
dr zice ca mai dureaza ceva luni ca la ea mucoasa e mai groasa si dureaza pana se regleaza....

si inca o intrebare care poate parea idioata.....daca ar fi racita ar trb sa-i curga nasul, sa tuseasca nu? ca eu sunt stresata cu mucii astia care nu se mai elimina

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

04.03.2011 11:55     citat 

si inca o intrebare...noi avem aspirator nazal de la vibrocil care capatul il bag eu in gura si trag......voi aveti batista bebelusului care se pune la aspirator , sunteti multumite de ea? ca as vrea sa o cumpar poate extrage mai bine mucozitatile

scuze de zambet atatea intrebari

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 10 luni
Pufarina: 9 ani, 8 luni

04.03.2011 12:10     citat 

----------
Christa a scris:
ocrisu, paracetamolul il poti lua si la dureri de cap, daca nu ma insel, doza maxima e de 4/zi, deci daca tu ai luat doar 2, atunci sigur mai e loc de una. Dar eu nu l-am luat decat chiar la nevoie, adica nu regulat de x ori pe zi. Stiu ca in America se spune ca ibuprofenul (substanta activa din nurofen) e ok la alaptare, mie si moasa, si doctorita de familie si gine mi-au spus categoric nu ibuprofen, asa ca nu l-am luat.
----------

cred ca nu prea sunt ei hotarati... aici se zice ca nu e ok ibuprofenul, dar la spital dupa ce am nascut, daca aveam dureri ne dadeau paracetamol si ibuprofen, impreuna.... ori se considera ca in primele zile tot nu a venit laptele si nu conteaza confuz

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

04.03.2011 12:14     citat 

----------
Christa a scris:
----------

Am luat numa 2 noaptea, cand nu mai trecea durerea de cap cu Paracetamol.
O sa incerc si de-astea naturale, gen cartofi cu otet la gat si inhalatie cu ceai de musetel, ca sunt cu gatul in pioneze rau, azi mi-a pierit si vocea.
Daca nu mi-e mai bine azi, maine ma duc la dr. ca mi-e frica sa nu cumva sa am laringita.
Rizibizi, si pituka mea are secretii, noaptea e mai fornaita, tot undeva intre gat si nas le are, ca nu ies cu Batista Bebelusului. Eu cred ca o sa se dreneze singure cand o sta la verticala.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 5 luni

04.03.2011 12:17     citat 

Am iesit afara 10 minute!!!!!!! Sunt 7 grade afara. trag cu ochiul
A fost super.

Rizi, si bebelina mea are secretii din care zici tu, insa ea e inca mica. Nu stiu daca as folosi aspiratorul...

Bebe a dormit fix 15 mn. Acum urla iar si freaca din picioare de zici ca e armasar! Oaaaaaaiiiiii!

Sanatate, Ocrisu!
O baie fierbinte (incusiv la cap, apoi uscat cu foehnul) si vata cu spirt in urechi, apoi infofolita si stat in pat. La mine asta face minuni.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.03.2011 12:19     citat 

ocrisu, sanatate maica!
ar fi buna o tuica fiarta, da pe urma adoarme fie-ta.... prostit

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 7 luni
Naty: 6 ani, 11 luni

04.03.2011 12:46     citat 

Ocrisu, sanatate multa! sarut
Rizi, si noi mai avem inca acele secretii....ma cam speriasera si pe mine in primele saptamani...ma gandeam ca trebuie sa ajung cu bb la orl prostit, dar m-a linistit dr....mi-a zis ca vor trece in timp si sa continui sa curat nasucul lui bb cu ser fiziologic...pompita o folosesc doar cand are mucisori mai multi si nu se duc cu ser. sarut

Noi suntem tot intr-o alergatura...ne pregatim de botez maine...avem emotii si ma tot gandesc ce mai este de facut...sa nu uit ceva important...ca de scapat, sigur scap ceva ochi peste cap

O zi frumoasa sa aveti! sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

04.03.2011 1:21     citat 

Crispilica, sa aveti parte de o crestinare frumoasa si de distractie dupa! sarut

Ocrisu, sanatate multa iti doresc sarut Priveste si tu partea buna si anume ca dai si ceva anticorpi la Antonia trag cu ochiul

Pe mine m-a sunat acum proful cu care a fost V in tabara, sa ne propuna un we la munte rad si am intrat in vrie, cred ca o sa accept rad

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 2 luni
David : 9 ani, 7 luni

04.03.2011 1:22     citat 

Crispy distractie placuta la botez! sarut
Ocrisu daca ai in casa nuci intregi poti face un ceai foarte bun: fierbi cam 500 ml apa si cand clocoteste pui o ceapa cu tot cu foi (spalata si crapata), 2 nuci sparte cu tot cu coaja si un pliculet de ceai. Il poti bea cu miere si lamaie. Noi cu asta ne tratam cand suntem gripati sau raciti. Sanatate multa!
Rizi nu baga batista bebelusului doar pentru fornait. E buna atunci cand e copilul e racit si are multi mucisori aposi. Mai intrebai zilele trecute de storcator de fructe. Daca vrei pentru copil, mai bine renunta la idee. Nu sunt foarte sanatoase sucurile de fructe ca se elimina ce e mai important din fruct: pulpa. Si obisnuiesti copilul cu gustul prea dulce. Important e sa ai blender si ii faci piure de fructe.
Am uitat sa ma laud scot limba : fix pe 1 martie David a inceput sa rada si sa gangureasca atunci cand vorbesc cu el. Am primit cel mai frumos cadou! zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

04.03.2011 1:27     citat 

Eu de muci am scapat in felul urmator: Inainte de fiecare supt ii puneam in nas cateva picaturi de ser sau ii pufaiam un puf de sterimar. Si apoi mufat bine bine. Practic era fortat sa respire pe nas si se eliminau mucii, fie ii dadea afara, fie ii inghitea, ca-i gaseam in kk. (combinata perfecta, discutie despre muci si kk foarte fericit rad )
Doctorul nostru zice ca orice muc eliminat mecanic (cu pompa, batista bebelusului si alte dispozitive) produce si mai multi muci. Inclin sa-i dau dreptate din experienta mea de pana acum.

sus

Denunta
Tamy

Copii

04.03.2011 2:02     citat 

Si eu ii dau dreptate dr tau, Cayia. Am zis ca o sa cumpar umidificator. Pana atunci folosesc programul de umidificare de la aerul conditionat (nu stiu exact cum ii zice). Am si oala cu apa pusa pe calorifer dar tot simt aerul foarte uscat.
Si eu ii mai pun ser in nas daca il aud ca respira greu. Scot cu pompita doar daca vad muci uscati in nari.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.03.2011 2:15     citat 

ha ha, am 7 kile.... sa muriti de ciuda!

sus

Denunta
Tamy

Copii

04.03.2011 2:25     citat 

Andrea esti o scumpa! sarut Razi cat mai poti, te prindem din urma! foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.03.2011 2:29     citat 

vine si fortzosu de David tare din urma foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: