· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?     
ralu-mada

Copii
D
S
E

03.03.2011 4:35     citat 

catelutza77, din tot discursul , eu mi-am dat seama ca esenta mesajelor noastre in acest caz, e non sens, tu intelegi tot ce vrei!

s-a scris clar, decizia apartine in totalitate parintilor, DAR mi-am permis o recomandare (ca intre mamici), si anume: mai multe cercetari, in urma carora vei fi capabila sa faci diferenta, intre anumite tipuri de vaccin.. si sa iei decizia potrivita !

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 4:47     citat 

editat admin, atac la persoana

sus

catelutza77

03.03.2011 4:50     citat 

ai dreptate ralu-mada, probabil ca e o discutie non-sens...

sus

Denunta
puimihai

03.03.2011 4:53     citat 

sincer, pot mai mult, cele ce ma cunosc cu adevarat pot confirma, iar mesajele mele chiar nu s-au dorit a fi rau-voitoare, doar ca , din pacate, nu-s pe gustul tau...asta e, riscul de a cere pareri pe un forum public ochi peste cap

sus

Denunta
duke_meadows

03.03.2011 5:24     citat 

----------
catelutza77 a scris:
ai reale probleme puimihai...unde dai si unde crapa!! My GOD! imi pare rau sa-ti spun asta...esti ff irascibila si din raspunsurile tale se simte doar agresivitate si rautate!! nimic altceva! ..
----------

asa-i si mai este si foarte anipatica!!!
e ceva de speriat.

si fiindca-s fata buna si nu tre sa-mi multumesti, am sa-ti denunt mesajul tau pt atac -direct- la persoana.
cu placere si'alta data!

sus

Denunta
Tristan

03.03.2011 5:36     citat 

Doamnelor va rog sa continuati discutia on-topic si intr-un mod civilizat.
Topicul il voi muta in subforumul dedicat.

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 5:39     citat 

sarut socat socat socat

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 5:42     citat 

socat socat socat socat socat socat socat socat

sus

Denunta
Tristan

03.03.2011 5:51     citat 

----------
catelutza77 a scris:
socat socat socat socat socat socat socat socat
----------

Sa inteleg ca ai vreo nedumerire?

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani
luca: 14 ani, 8 luni

04.03.2011 12:03     citat 

care sunt sansele ca in viata sa intri in contact cu trei sau patru sau cinci boli in acelasi timp? adica ce sanse sunt ca o persoana, fie adult fie copil, sa faca oreion, rubeola si rujeola in acelasi timp?
ma hazardez sa spun ca nule
si atunci care este rostul inocularii acestor tri-, penta-, sexta-, etc vaccinuri?

sus

Denunta
puimihai

04.03.2011 2:37     citat 

mi-e si frica sa mai raspund aici sa nu fiu din nou etichetata "agresiva" cu toate acestea o voi face:
poate pe de o parte ai dreptate(asa cum ziceam si ieri: este dreptul fiecaruia sa alegem ce este bun si ce nu pt. noi si copiii nostri), pe de alta insa as zice doar atat: e suficient sa faci una singura dintre aceste boli si dupa ce ramai cu sechele oribile(vezi poliomelita de ex.) sau dupa ce survine moartea -a ta sau a fatului nenascut ori a pruncului tau- (vezi rujeola tot cu titlu de ex. deoarece mai sunt si altele) nici nu te mai intrebi ce sanse ai fi avut... nici care este rostul vaccinurilor. asta ca sa nu mai mentionez ca orice persoana care se imbolnaveste de aceste boli poate cauza epidemie in conditiile in care multi gandesc asemenea "de ce sa fac vaccinul?"....

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

04.03.2011 2:50     citat 

----------
onitzu a scris:
care sunt sansele ca in viata sa intri in contact cu trei sau patru sau cinci boli in acelasi timp? adica ce sanse sunt ca o persoana, fie adult fie copil, sa faca oreion, rubeola si rujeola in acelasi timp?
ma hazardez sa spun ca nule
si atunci care este rostul inocularii acestor tri-, penta-, sexta-, etc vaccinuri?
----------

pai nu cred ca se fac mai multe vaccinuri in acelasi timp din cauza ca ai putea sa faci toate bolile in acelasi timp.... eu ma gandeam ca se fac asa la gramada ca sa te scuteasca de 3-4-5 vaccinuri consecutive.
zic si eu asa ca profanu', nu stiu care e explicatia confuz

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

04.03.2011 3:14     citat 

----------
onitzu a scris:
care este rostul inocularii acestor tri-, penta-, sexta-, etc vaccinuri?
----------

Conform dovezilor stiintifice, administrarea vaccinurilor multiple in acelasi timp, nu a afectat sisteme imunitare normale. Datorita faptului ca sistemul imunitar este foarte eficient, se poate administra si raspunde la milioane de micro-organisme, in acelasi timp.
Sunt administrate concomitent, doar vaccinurile care s-au dovedit a fi sigure si eficiente atunci cand se administreaza impreuna (ex. ROR, DT-Polio). Orice combinatie vaccin nou este supusa la studii clinice riguroase, inainte de inregistrarea si punerea la dispozitie pe piata, in scopul de a dovedi ca aceasta combinatie nu reduce eficacitatea fiecarui vaccin si nu creste riscul.

Vaccinurile combinate pot proteja copiii impotriva mai multor boli si pot sa mareasca confortul acestora, prin limitarea numarului de injectii pe care le primesc.

trag cu ochiul

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 6 luni
Radu Mihai: 13 ani, 4 luni

04.03.2011 3:38     citat 

De cand activez pe acest forum incerc sa nu ma bag in discutii care degenereaza de la subiect... si sper ca mesajul meu sa nu inceapa o noua dezbatere de aces gen...

da, eu pot spune ca in urma acestui vaccin am avut mari probleme cu unul din copiii si anume a facut meningita la 1 an si o luna ca reactie adversa la vaccin (se presupune ca la tulpina de oreion), poate sunt fete care stiu povestea lui Radu, s-a scris mult la vremea aceea, nu vreau sa intru acum in amanunte. Nu va pot spune sa nu faceti acest vaccin, fiecare parinte hotaraste cum este mai bine pentru copilul lui... eu am doi, cu primul nu am avut nicio problema, cu al doilea am trecut prin clipe de cosmar.

sus

Denunta
catelutza77

04.03.2011 3:51     citat 

Merci pt raspuns Misina, inca o poveste de acest gen...imi pare foarte rau de ce i s-a intamplat copilasului tau...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: