· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > diversificarea la bebe cu reflux gastrointestinal
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor diversificarea la bebe cu reflux gastrointestinal     
redmorena21

Copii
Maria Sofia: 7 ani, 9 luni

03.04.2012 2:01   diversificarea la bebe cu reflux gastrointestinal  citat 

Buna mamici,

Am si eu o mare dilema. pustoaica mea se apropie de 5 luni si doctorul zice ca putem incepe diversificarea...si uite asa au inceput sa ma treaca pe mine toate apele pentru ca habar nu am cum sa fac. Maria are reflux gastrointestinal 1 spre fiziologic deci nu e cu varsaturi sau alte probleme de gen. O hranesc exclusiv cu Humana AR care se pare ii satisface toate nevoile nutritionale. Booon, si-acum cred ca am inceput sa fac greseli cu nemiluita.
am zis sa incerc sa ii pun pe buze cate ceva sa se invete cu gustul. Prima incercare: morcov fiert - pasat, caldut. A facut o fata de parca i-am dat otrava- s-a strambat si a scuturat capul- deci nu. A doua zi am zis sa incerc un pic de mar copt ( fara fructe crude am inteles). rezultatul a fost similar. A treia zi i-a dat pe buze un pic de banana - a lipait-o ca nu stie sa mestece si deci suge din lingurita. Banana i-a placut dar mi-a spus o tipa ca nu se da banana pana la 9 luni. Nu i-am mai dat. Azi am incercat mai multe radacinoase fierte si pasate ( morcov, patrunjel, telina)...nu ii place DELOC. se poate sa nu ii placa morcovul. Ieri i-am cumparat cereale Humana pentru 4 luni fara lapte si se pare ca nu ii displac, dar sincer parca nu i-as da ma gandesc ca nu sunt naturale. Gresesc? nu stiu cum sa incep si de unde? ce sa ii dau? cata cantitate la o masa? inlocuiesc o masa intreaga? Ajutati-ma si pe mine cu un sfat, cine stie, cine a mai avut un bebe asa mofturos foarte fericit ca tare imi e mie ca o dau in strachini cu diversificarea, sa nu ii fac rau fetitei, sa o doara burta sau ceva.

Multumesc mult de tot!!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

04.04.2012 11:43   Re: diversificarea la bebe cu reflux gastrointestinal  citat 

----------
redmorena21 a scris:
O hranesc exclusiv cu Humana AR care se pare ii satisface toate nevoile nutritionale.
----------

Atunci nu vad absolut deloc necesitatea de a incepe acum diversificarea, de ce sa nu astepti pana la 6 luni. Are o viata intreaga inainte ca sa manance diversificat!

sus

Denunta
BMel

04.04.2012 12:13     citat 

Draga mamica, totul numai cu calm, toate am trecut prin experienta asta, copilasii hraniti cu formule incep mai repede diversificarea, oricum, diversificare merge f incet.
Ai gresit tot incercand gusturi diferite, primul pas e f bine sa fie cerealele. Ce sa fie nenatural? cele de la 4 luni contin de regula orez si sunt fara gluten. Se zice ca nu e bine sa amesteci in laptic, sa invete bebe sa pape cu lingurita, ii faci in 5-6 ml de laptic o lingurita mica de praf si in prima zi ii dai doar o lingurita restul laptic, a doua zi doua lingurite restul laptic, a treia zi 3 lingurite si tot asa pana jungi sa inlocuiesti o masa intreaga de lapte cu cereale. Dupa o saptamana se poate dubla chiar tripla cantitatea data, vezi tu cum asociaza bebele (de regula se vede dupa scaun).
daca bebele refuza un gust, la voi morcovelul, o lasi balta si mai incerci dupa o saptamana, nu va cronometreaza nimeni.
Ideea e ca la inceput introduci un nou gust si lasi pauza macar o saptamana pana sa introduci al doilea.
La morcovel de ex. prima data da-i doar sucul, dar tot cu lingurita. merele la fel, sucutul, atentie insa la cantitate, s-ar putea sa-i placa mult dar tot lingurita cu lingurita se creste volumul.
Bafta multa!

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2012 12:18     citat 

Eu zic sa va mai informati si prin alte parti decat recomandarile medicilor romani de acum 50 de ani si mai bine, de ex. la Organizatia Mondiala a Sanatatii.

sus

Denunta
redmorena21

Copii
Maria Sofia: 7 ani, 9 luni

05.04.2012 5:52     citat 

ce idei invechite? imi poti si mie niste exemple? ca as vrea sa nu fac greseli..mai multe decat am facut deja..... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2012 6:01     citat 

----------
redmorena21 a scris:
ce idei invechite? imi poti si mie niste exemple?
----------

Un exemplu concret este cel de mai sus, ca un copil hranit cu lapte praf "trebuie" sa inceapa diversificarea la 2-3-4-5 luni. Nu exista absolut niciun motiv, faptul ca e hranit artificial nu ii maturizeaza stomacul mai devreme.

Sunt si unii copii care-s pregatiti de diversificare inainte de 6 luni, adeptii autodiversificarii incep de multe ori inainte (multi nu tin cont nici de posibile alergii), insa mentionez si ca autodiversificarea nu inseamna nici hranitul cu cereale, nici "suculet", nici morcovi pasati sau alta hrana care se da cu lingurita, autodiversificarea inseamna sa-i oferi copilului una alta si copilul se serveste singur, nu-l indopi tu. E undeva pe forum si un subiect dedicat autodiversificarii, probabil tot in acest subforum, dar nu stiu exact.

Sucul de mere (ca si de alte fructe) de altfel nu este deloc recomandat, fiind foarte acid pentru stomacul bebelusului. Cel mult diluat, si mult mai tarziu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: