· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Concursuri parinti.com > Concurs " Copilul meu calatoreste in siguranta! "
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Concurs " Copilul meu calatoreste in siguranta! "     
admin

16.03.2011 1:42   Concurs " Copilul meu calatoreste in siguranta! "  citat 

Dragi membri,
va invitam la un nou concurs in perioada 16- 30 martie 2011!

Daca doresti sa castigi un scaun de masina, de bebelusi (0-1 an) - Nania - Scaun Auto Baby Ride atunci trebuie sa ne raspunzi, in acest topic, justificand in minim 4-5 randuri raspunsul tau la aceasta intrebare :

De la ce varsta foloseste / va folosi copilul meu scaunul de masina pentru a fi in siguranta ?

Vom alege un castigator dintre participanti , prin jurizare. Cel mai complet, ingenios, patrunzator mesaj despre importanta folosiri scaunului de masina va fi premiat de catre Parinti.com cu un Nania - Scaun Auto Baby Ride :

Imaginea este doar cu titlu informativ, designul/culoarea scaunului poate sa difere.

Va asteptam raspunsurile in acest topic, regulamentul concursului poate fi citit aici : Regulament.

Castigatorul va fi anuntat cel tarziu pe 31 martie 2011.

In spiritul acestui concurs deoarece ne dorim sa promovam obligativitatea folosiri scaunului auto de catre copii, va recomandam si urmatorul articol : Protejeaza-ti copilul folosind scaunul de masina

Ultima modificare efectuata de catre admin la 05.05.2011 12:17, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
chineza

Copii
stefan vlad: 10 ani, 9 luni

16.03.2011 5:10   copilul meu calatoreste in siguranta  citat 

buna, sunt mamica unui baietel de 3 luni si copilul meu a calatorit intr-un landou de cand a iesit pe usa maternitatii. iar de atunci calatorim numai intr-un scaun de masina imprumutat oriunde mergem (cu centura de siguranta pusa), iar daca trebuie sa manance (deoarece este alaptat) tata opreste masina pe dreapta si ne rezolvam problema.
Noi ca si proaspeti parinti consideram ca cel mai bine putem sa protejam viata copilului nostru numai daca il tinem pe timpul plimbarilor cu masina in scaunel si cu centurile puse.
Doamne fereste sa se produca vreun accident si sa se intample o nenorocire sau sa ramana cu probleme toata viata nu ne-am putea ierta asta.
Ii sfatuiesc pe toti cei care au copii si calatoresc cu masina sa foloseasca cu incredere aceste dispozitive care sunt special facute pentru a proteja viata lor. daca se tem ca nu va sta copilul in el sa-l puna in casa in el si se va obisnui cu sistemul, apoi va fi o adevarata incantare (cel putin pt noi asa este, se simte foarte bine si adoarme imediat).

sus

Denunta
otravitza

Copii
Christopher

16.03.2011 6:12     citat 

noi am folosit scaunelul de la primul drum de la spital inspre casa. Chiar daca era atat de mic de nici nu se vedea din scaunel, asa l-am dus. Cu centurile de siguranta puse.

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 16 ani, 6 luni
Daria: 14 ani, 6 luni

16.03.2011 10:13     citat 

Scaunul de masina l-am folosit inca de la iesirea din spital si il vom folosi pana la varsta de 12 ani, bineinteles adaptat varstei! Cat despre cos l-am folosit si ca leagan in casa si ca " sistem de transport" intre apartament si masina! trag cu ochiul Cama asa arata Daria gata "impachetata" sa mearga acasa pentru prima data trag cu ochiul

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 11 ani, 3 luni

16.03.2011 10:59     citat 

scaunul de masina propriu-zis se foloseste dupa 9 luni, scoica in schimb inainte, de la nastere. e minunat sa conduci stiind ca puiul tau e in siguranta legat acolo in spate si nu e in brate la altcineva. in plus iti da un plus de libertate. poti merge doar tu si puiul cu masina fara sa fie nevoie de sofer.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

17.03.2011 12:15     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
poti merge doar tu si puiul cu masina fara sa fie nevoie de sofer.
----------

Asta a fost tare. rad rad rad

Sorry ... nu m-am putut abtine. scot limba

sus

Denunta
andreia_vd

17.03.2011 1:50     citat 

deocamdata puiul meu nu a folosit scaunul de masina pentru ca in primul rand nu avem un scaun,si ne-am dorii unul si in al 2lea rand nu am mers cu masina doar ed la maternitate acasa si atunci am facut-o scoica.noi ne plimbam ,doar cu cariciorul..dar scaunul de masina este foarte important atat pentru bebe cat si pentru parinti, toti poate sta linistiti ,bebe e in siguranta,oricat de mic ar fi,important ca acest scaun de masina sa fie dotat fie cu o centura de siguranta in cinci puncte, fie cu un sistem de adaptare al centurii de siguranta la inaltimea copilului.Ne dorim si noi un scaun de masina..vine vara , puiul nostru a crescut si ,putem sa mergem in plimbari,daca nu vom castiga aici ,cu siguranta v-om cumpara unul,pentru ca este f important si necesar.Scaunele se pot folosii de la 0- pana la 11-12 ani..deci ne va fi de folos,

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 13 ani, 1 luna
Luca Daniel: 11 ani, 3 luni

17.03.2011 7:43     citat 

Atat la Sara cat si la Luca, la iesirea din maternitate am folosit scoica, Sara a crescut si acum foloseste scaunul de masina. Ne pregatim de o noua achizitie pentru Luca.
Consider ca este o imprudenta sau chiar nepasare fata de copil sa nu folosesti scaunul de masina.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 14 ani, 1 luna
cea mica: 10 ani, 5 luni

17.03.2011 8:52     citat 

Fiica mea cea mare a folosit prima oara scoica la iesirea din maternitate si apoi la fiecare drum cu masina.citisem multe materiale despre necesitatea folosirii scaunelor de masina dar experienta ne-a aratat cu timpul cat este de important.am calatorit mult cu fata noastra, inca de cand a fost bebe am circulat peste tot, la munte, la mare, etc.ni s-a intamplat de cateva ori ca sotul sa fie obligat sa franeze brusc si atunci am realizat ca daca fetita noastra nu ar fi fost in scoica ei, prinsa cu centurile corespunzator , iar scoica prinsa si ea cu centura in masina, in mod sigur ar fi zburat prin masina (asta deoarece eu, cu centura de siguranta pusa, am ajuns cu capul pana la parbriz).din fericire nu am avut nicodata parte de vreun accident si sper din suflet sa nici nu trecem prin asa ceva vreodata, insa ne simtim mult mai in siguranta cand stim ca facem tot posibilul sa ne aflam noi si mai ales fiica noastra in siguranta cand calatorim. pe masura ce fata a crescut am cumparat un scaun de masina potrivit varstei cu care calatoreste si acum si cu care, de asemenea, am facut drumuri foarte lungi atat in tara cat si inafara si a fost o placere pt toti.aici in timpul unui druml luuung, pana in germania.(Catalina avea 1 an si 8 luni)

acum asteptam cu drag sa vina pe lume fiica cea mica, si abia asteptam sa putem calatori impreuna cu totii desigur in aceleasi conditii de siguranta ca si pana acum. sarut

sus

Denunta
allyna80

17.03.2011 10:13   scaun copii  citat 

Scaunele de masina pentru copii pot fi folosite in functie de varsta si greutatea copilului, de la iesirea din maternitate -sugari, pana la 12 ani. Scaunul pentru sugari (pana intr-un an si 9 kg) se va propti cu fata spre spatele masinii, scaunul pentru copii intre 1-4 ani si 9-18 kg va fi indeptat cu fata inainte si va avea un "ham" de protectie. Pentru copii mai mari de 4 ani intre 18-36 kg scaunele pentru prescolari au centuri de siguranta pentru umeri si bazin, atentie, aceasta centura trebuie sa fixeze umerii si bazinul copilului, sa nu permita acestuia sa se joace pe loc, si nici sa fie pusa prea sus, in zona gatului.
In general, pentru siguranta maxima, scaunele se pozitioneaza pe bancheta din spate, scaunul din mijloc. Desi nu este recomandat, scaunul pentru copii poate fi asezat si pe scaunul din fata doar daca airbagul aferent acestui scaun este activ. Pentru siguranta maxima, trebuie sa luam masuri de siguranta in caz de urgente.
Este foarte important sa utilizam corect scaunul de masina pentru copii, in functie de varsta si greutatea copilului, sa-l pozitionam corect, de aceea trebuie sa citim cu atentie instructiunile de utilizare.

sus

Denunta
gurita1809

Locatie: str.Laminoristilor nr.5 bloc T3 scara 1 etaj 1 apart.6 Galat

17.03.2011 10:20   Pentru concurs  citat 

Acest scaun poate fi folosit din primele zile de viata ale bebelusului si pana la varsta de 1 an.

sus

Denunta
denysse

17.03.2011 12:32     citat 

La fetita cea mare nu am avut un scaunel de masina pentru ca nu ne puteam permite unul si mi-a fost foarte greu sa ma deplasez cu ea in masina pana a crescut putin sa inteleaga sa sta cu centura pusa in spate, am avut nenumarate drumuri doar noi doua si cateva cazaturi de pe bancheta din spate, dar acum s-a facut maresi stie cat este de important sa fie in siguranta. In schimb cu cea mica nu am mai procedat la fel, am imprumutat un scaunel de cand avea o luna si numai asa am mers in masina si inca il folosim cu succes, deoarece este foarte importanta siguranta copilului in masina si faptul ca scaunele ofera o protectie sporita fata de centura singura, care nu ii tine fix intr-un loc, sper sa inteleaga toata lumea cat este de important sa aiba un asemenea scaunel pentru copil in masina, insa nu toata lumea isi poate permite unul si asta este cel mai trist.

sus

Denunta
tisha934

17.03.2011 2:13   :)  citat 

sunt noua pe aici si am decis sa ma inscriu pe acest forum tocmai pentru a incepe sa ma pregatesc pentru experienta de a deveni mamica pentru ca am vazut ca poti gasi o gramada de lucruri interesante si poti invata o gramada de lucruri chiar din experienta altor parinti ..
In privinta scaunelor auto am inceput si eu sa ma document si cu speranta ca nu am sa va plictisesc scriind ceea ce eu am citit ..am sa ma apuc sa scriu despre ce m-am informat eu pana acum ..
Am citit ca exista modelele de scaune auto 0 ..adica pana la 13 Kg (Grupa 0+) care sunt destinate bebelusilor de la nastere si pana cand acestia implinesc varsta de 12 luni.De regula, aceste scaune tip cosulet se gasesc in doua piese, scaunul auto propriu zis si baza de fixare in masina, insa exista si multe modele care nu necesita neaparat cumpararea unei baze si care se fixeaza in masina doar cu ajutorul centurilor de siguranta de la bancheta din spate.
Insa cica daca alegem din modelele de scaune auto pe cele la care putem folosi o baza de fixare, cica facem o alegere inteleapta deoarece avem doua lucruri de castigat: siguranta sporita a copilului si usurinta de fixare a scaunului.
Am mai cautat si am observat ca exista si scaun auto 0 -18 Kg...ceea ce aparent este mai convenabil, insa bebelusii care au greutatea pana in 3.5 Kg nu se vor simti la fel de bine ca in modelele de scaune 0 -13 Kg.
Am mai observat ca scrie ca se recomanda ca timpul petrecut de copil in scaun sa nu depaseasca 3 ore si ca asezarea acestora se face numai cu spatele catre directia de mers.
Cam asta e ce m-am documentat eu pana acum si am decis sa nu merg si mai departe cu scaune de masina mai mari pentru ca deocamdata sa trec de prima etapa si apoi usor, usor sa ma documentez mai departe...

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 1 luna
Denis Costin: 9 ani, 6 luni

17.03.2011 4:54     citat 

Buna, eu am o obsesie cu scaunul pentru copii. Bia nu are voie sa mearga in masina fara scaun. Am folosit initial unul tip landou pe care l-am putut transforma in cos dupa prima luna. Acum foloseste scaun pentru grupa ei.
De ce sa il folosim? Pai pentru ca este mult mai in siguranta prins in centurile lui decat in bratele noastre sau singur pe bancheta, si aici va spun ca am intiparite pe creier 2 imagini : acum 7 ani cred am vazut la TV un reportaj cum o fetita din japonia a fost scoasa de sub un tir fara nici o rana deoarece era in scaun special de bebei - si a doua la o intersectie o masina a lovit o alta masina din fata noastra si am vazut copilul (5-6 ani) "zburand" dintre scaunele parintilor prin parbriz ... nici azi nu suport sa vad un copil stand asa pe mijlocul banchetei din spate.
Apoi pe langa siguranta e si foarte practic cosul cel putin. Daca adormea o puteam lua cu el cu tot si o duceam in casa, plus ca puteam conduce masina fara sa fie nevoie sa stea cineva cu copilul, plecam doar noi doua.
Eu una nu imi imaginez o calatorie cu masina fara sa fie in scaun special care sa o protejeze atat la franare brusca cat si la un accident.

sus

Denunta
lorec

17.03.2011 5:25   scoica foarte utila  citat 

este folositoare inca din prima zi ( eu am imprumutat o scoica pt a o aduce acasa pe micuta de la spital)..si pana cand nu mai incape in ea!! Este foarte utila deoarece in caz de accident pasagerii din spate sunt aruncati pe geam, iar daca folosim scoica pt copii evitam astfel de tragedii!!! Iar amenda pe care o poti capata de la politi in caz ca nu folosesti scaun special pt copii mai mici de 2 ani....o sa te convinga sigur sa-ti cumperi unul!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: