· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 9
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 9     
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

18.03.2011 10:58     citat 

----------
loredanaa a scris:
Faza e Christa ca am facut 6 teste 2 de la Schlecker 2 de la EDKA si 3 de la clearblue toate pozitive.La ginecolog nu se vede la ECO.Pe cel de la chleablue arata 1-2 saptamani ce inseamna 3-4 saptamani.Si testu lui i da negativ de la cabinet.
----------

1. Tu nu ai avut varicela? Daca nu ai avut, atunci as avea grija,
2. Nu ma mir DELOC ca nu se vede nimic la eco la 3-4 saptamani. Eu cand m-am dus prima oara aveam 5 saptamani (de la UM trecusera 6, insa am ovulat cu o saptamana mai tarziu decat "normal"), si atunci se vedea un punctulet palpaind (inima), insa stiu de aici de pe forum de la altele ca la 5 saptamani inca nu s-a vazut nimic, asa ca ...
3. Ce test ti-a facut la dr., de urina sau de sange (ß-HCG)?

M-am uitat in jurnal, primul test al meu facut a fost Clearblue, al doilea Eva.

Cayia, eu il am pe calculator, asa ca e si mai usor cand am ceva de cautat foarte fericit, dar inca nu am apucat sa actualizez 100% nici primul an (ala e deja tradus complet in germana, ca aveam citate de pe forum sau de pe mess netraduse, si intentia mea e sa il poata citi si Mona candva, de aia il vreau complet in germana), cand mai apuc mai fac cate ceva, dar mai adaug si acum inca citate in romana, asa ca ... poate pana se marita apuc sa il rezolv. foarte fericit Am de gand sa il si tiparesc candva, l-oi tiparit pe bucatele (si pe ani), dar cum ziceam, macar sa am intai un an complet. jenat

sus

Denunta
loredanaa

Copii
Zaradela-Luana - Energica,pictorita
16 ani, 3 luni
Smiljan Oswaldo - Energic
14 ani, 4 luni

19.03.2011 2:25   buna  citat 

Christa faza e ca am avut scurgere si peste sarcina.Doctoru mi-a facut testu lui de urina.Pe masa cand am fost acolo mia zis ca sunt gravida si uitanduse si la sani a fost Da sunt gravida .Nevazand la eco nimica si la testu lui a fost negativ,a zis dupa aia ca nu sunt.La lama si tot nu e infectie nu e nimica.Si atunci l-am intrebat de ce 5 teste au iesit pozitive.Asta a fost miercuri acum,Ieri am fost la doctorita de familie a mea romanca si ea si mi-a facut si ea testu a iesit a-2-a liniuta dar vag dar ei considera asta negativ nu pozitiv.Pana nu se vede a-2-a ca prima.A zis ca sunt si ea dupa simptome numa sa mai asteptam.Am fost cu un clearblue ce l-am facut ieri dupa controlu ginecologic si i l-am aratat.a zis si ea ca nu are cum sa fie atatea teste pozitive si eu sa nu fiu gravida.Rubeola e scuze nu varicela.E altfel lasa ca-ti zic si i-ti scriu luni exact cum i zice in germana.E cu febra si alea alea.Ceva cu Röteln i zice dar mai are un cuvant am uitat cum exact.dar i-ti scriu.Daca ai chef putem vb si la tel i-mi lasi mesaj privat.V-am pupat mamici o seara placuta
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 11 luni
Pufarina: 10 ani, 9 luni

19.03.2011 8:59     citat 

----------
Christa a scris:
[
, si intentia mea e sa il poata citi si Mona candva, de aia il vreau complet in germana), cand mai apuc mai fac cate ceva, dar mai adaug si acum inca citate in romana, asa ca ... poate pana se marita apuc sa il rezolv. foarte fericit Am de gand sa il si tiparesc candva, l-oi tiparit pe bucatele (si pe ani), dar cum ziceam, macar sa am intai un an complet. jenat
----------

cre' ca ti-ar lua mai putin timp sa o inveti pe Mona romaneste rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.03.2011 9:01     citat 

neatza.
iar ma lasati tot uichendu sa urlu pe aci de nebuna si sa imi raspunda doar ecoul?

aseara fimiu a fost foarte amabil, se gandea sa o diversifice pe sor-sa rad .. ii tot impingea o bucata de paine.... hai vrei si tu, hai da nu vrei? ea intindea mana asa timid da nu a luat-o si nici nu a ajuns cu ea la gura..oricum se pare ca tre sa fiu pe faza, daca i-o veni ideea sa o serveasca cu vreo inghetata ceva foarte fericit

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 11 luni
V mic: 10 ani, 10 luni

19.03.2011 9:09     citat 

cu calculatorul nu am nici o sansa, unul l-a stricat v, pe cel nou a facut pipi cainele si acum merge doar cand vrea el. Si am hotarat sa mai cumparam calculator cand vor fi copiii ceva mai mari si cainele batran.

Furnicuta harnicuta sa vezi tu ce-or sa mai combine copiii astia cand or mai creste putin...La noi deja e nebunie, cand vreau sa-i culc pe amandoi, il potolesc pe al mare si incepe asta micu, sa-l traga de bluza pe fraxo si sa se hlizeasca, il dezveleste, ala mare asta asteapta, incepe si el...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.03.2011 9:16     citat 

asta cu culcatu e show mare si la noi.... adica ala mai marele face show si nu o lasa pe a mica sa se culce.... cand nu e tac-su acasa sa il tina ocupat pana adoarme, imi trebuie o mare doza de rabdare ...
la momentul asta ideal e sa o culc intai pe andreaua, ca oricum ei ii e somn devreme si adoarme repede, timp in care lucas sa se joace in liniste in sufragerie, singur daca ta-su lucreaza (ha!!!), sau sa se uite la desene, singur (ha!)... si apoi sa vin la el si sa imi petrec inca vreo 3 ore culcandu-l pe el... ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii

19.03.2011 9:36     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------

Tu ce crezi ca ma chinui de azi-maine cinci ani? plang sau sunt foarte trist (daca pun si sarcina la socoteala, sunt chiar peste cinci ani).

----------
Cayia a scris:
cu calculatorul nu am nici o sansa, unul l-a stricat v, pe cel nou a facut pipi cainele si acum merge doar cand vrea el. Si am hotarat sa mai cumparam calculator cand vor fi copiii ceva mai mari si cainele batran.
----------

Batran si incontinent? foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.03.2011 9:44     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
----------

Tu ce crezi ca ma chinui de azi-maine cinci ani? plang sau sunt foarte trist (daca pun si sarcina la socoteala, sunt chiar peste cinci ani).

foarte fericit
----------

daca capra vecinului in coma te mangaie cu ceva, sa stii ca nu e asa o mare bucurie daca vorbeste 2 limbi... ca nu vorbeste nici una ca lumea, si se zapaceste de creieri (ma rog, cazul lui fi-miu).. fimiu la 4 ani jumate vorbeste norvegiana la nivel de 3 ani si romana asa de un 2 - 2 jumate... daca le aduni iti iese de 5 ani deci e chiar foarte avansat foarte fericit .. da cand o merge la scoala la anu', nu cred ca le aduna astia....

sunt copii care nu au nici o problema, cunosc un baietel care la 2 - 2 si un pic ani era fluent in doua limbi si le mai vorbea si corect ... iaca la noi a mers mai greu... sa vedem cu andreaua cum o sa fie...

uite o carte care pe mine m-a luminat mult
http://www.amazon.com/Growing-Two-Langu...041521257X

sus

Denunta
Christa

Copii

19.03.2011 11:26     citat 

Loredana, e eritem infectios (Ringelröteln), vaccin nu exista, asa ca si asa nu ai ce sa faci decat sa te protejezi.

----------
furnicutza26 a scris:
daca capra vecinului in coma te mangaie cu ceva, sa stii ca nu e asa o mare bucurie daca vorbeste 2 limbi... ca nu vorbeste nici una ca lumea, si se zapaceste de creieri (ma rog, cazul lui fi-miu).. fimiu la 4 ani jumate vorbeste norvegiana la nivel de 3 ani si romana asa de un 2 - 2 jumate... daca le aduni iti iese de 5 ani deci e chiar foarte avansat rad .. da cand o merge la scoala la anu', nu cred ca le aduna astia....
----------

Mai nu stiu, eu zic ca inca sunt sanse sa le separe.

De carti in engleza nu am rabdare jenat, am ceva carte in germana despre copii din astia care cresc cu doua limbi, dar nu m-a ajutat prea mult. E drept ca a trecut ceva vreme de cand am citit-o, poate ar trebui s-o recitesc. ochi peste cap

sus

Denunta
puimihai

19.03.2011 11:44     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
Pentru puimihai si crispy si cine a mai avut probleme cu anestezia la nastere.

-Anestezie.
-De-a noastra sau de import?
-De import.
-De import s-a terminat.
-Atunci,de-a noastra.
-Nani,nani puiu mami
----------

cinstit va zic ca nici macar nu mi-a cantat....cel putin nu inainte sau in timpul hacuirii, ca dupa....mama-mama ce-au mai tocit pingelele venind non-stop la rezerva sa ma vada (ca m-au bagat la rezerva fara sa cer sau sa platesc foarte fericit ); erau toti in "transa" , dr. neonatolog venea cam la 2 ore sa imi faca masaj la picioare prostit

si ca sa fiu mai "la topic" (ca pan' acu am fost clar offtopic, da' vad ca inca nu dati cu roshii) app. de diversificarea pe care o fac fratii mai mari: vine A din camera lu' frate-su murdara la gura de ceva ce in prima faza am fost convinsa ca-i KK si o smulg de la pamant, fug cu ea la baie sa o spal si pan' sa ajung imi vine aroma de ciocolata prostit ...o curat (impotriva vointei ei) si ma duc cu ea in brate la M in camera: ce faci? bine mananc biscuiti( cu crema de ciocolata) si zic: dar Anei de ce i-ai dat?! pai, daca a cerut!!? prostit ochi peste cap nu va povestesc si urlete celei mici cand a vazut ca nu-i mai dau si-o scot din camera socat

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 5 luni
Zuza: 12 ani, 1 luna

19.03.2011 12:08     citat 

Cri s-ar putea sa ramai surprinsa ce o va lua la fuga Lucas cand va intra la scoala. Keane de ex de ma gandesc cum era acum 1 an si cum e acum e o diferenta foarte, foarte mare, bine ei anul asta la K2 scriu deja numere, litere- la voi am inteles ca e altfel sistemul.
Nici Keane nu vb romaneste prea multe si o face doar daca ii cer si ii ia mai mult timp sa se gandeasca la cuvinte- in malteza si engleza nu are probleme deloc.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

19.03.2011 12:14     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Cri s-ar putea sa ramai surprinsa ce o va lua la fuga Lucas cand va intra la scoala. Keane de ex de ma gandesc cum era acum 1 an si cum e acum e o diferenta foarte, foarte mare, bine ei anul asta la K2 scriu deja numere, litere- la voi am inteles ca e altfel sistemul.
Nici Keane nu vb romaneste prea multe si o face doar daca ii cer si ii ia mai mult timp sa se gandeasca la cuvinte- in malteza si engleza nu are probleme deloc.
----------

si lucas evolueaza el, da cam incet....
acu mergem in romania in curand, poate isi mai da drumul la vorbit.
chiar, Keane in ce limba vorbeste cu sor-sa? lucas clar pe norvegiana... ii zic eu pe romaneste, du-te si zi-i sa nu mai planga, si el ii zice pe norvegiana foarte fericit

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 5 luni
Zuza: 12 ani, 1 luna

19.03.2011 12:20     citat 

Sa stii ca in tara si Keane isi da drumul dupa cateva zile, clar e ca intelege tot, apoi cum aude vb romaneste dupa cateva zile vb aproape tot in romaneste.
Cu Ksenia vb in malteza, daca eu ii zic lui in romaneste ce sa-i zica el ii zice ei in malteza, mie imi vorbeste in engleza foarte fericit

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 9 luni
Mara Sofia: 12 ani, 1 luna

19.03.2011 12:43     citat 

si la noi e nebuneala cu doua limbi. Cezara vorbeste in spaniola, insa clar intelege tot in romaneste. Ba chiar incearca sa formuleze porpozitii si noi nu ne mai putem abtine de ras. De exemplu zice: "breau lapti". Mai demult spunea cuvinte in romaneste dar cu terminatii a la español rad, adice "me has ciupido", unde ciupido nu exista la iberici.
Eu am lasat-o in pace, la gradinita a invatat spaniola si o vorbeste la fel ca si un copil spaniol. IAr acasa noi vorbim in romaneste si cu ea daca nu intelege, in spaniola. Cu timpul, o sa vorbeasca mai mult si romaneste.
Jurnalul eu il las in romaneste trag cu ochiul

sus

Denunta
albi

Copii
ALEXANDRA GEORGIANA: 15 ani, 4 luni
LUCA MIHAI: 10 ani, 7 luni

19.03.2011 2:49     citat 

fetelor, aveti idee daca se da ca carbonic ptr colici la bebe asa mic, o luna si o sapt. nu stiu cu ce sa-l linistesc. azi noapte a fost super nasol. dormea ce dormea, apoi se trezea in tipete se strangea din picioruse, dadea din manute, se inrosea la fata, nu stiu, sa fie oare altceva? pediatra a zis ca nu are ce sa fie , sunt colici sigur, sa-i dau ceai, iidau ceai nu de ieri dar degeaba nu are efect. si azi tot asa agitat, doarme 10min se trezeste in tipete dupa care se linisteste dintr-o dat si il ia somnu. nici nu a mancat prea bine, cum ii dau biberonul il ia somnu si ni mai vrea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: