· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10     
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

28.03.2011 3:06     citat 

Kiki, i-ai mai dat simeticona fetei? Am citit ca vrei sa renunti...sunt curioasa daca sesizezi vreo diferenta. Am reinceput si eu sa-i dau Infacol. trist

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 7 luni
Naty: 6 ani, 11 luni

28.03.2011 3:29     citat 

Miha'...La cat mai multe lunite pt. Clara! sarut sarut Sa fie sanatoasa si sa-i treaca "supararea" cat mai repede!

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

28.03.2011 3:44     citat 

pe noi ne-a prins ploaia trist incepe sa ma enerveze vremea asta schimbatoare ochi peste cap
tamy draga nu te invidiez la schimbatu de scutece, daca tot schimbi doi, nu o vrei si pe fiica-mea confuz ca sa fie trei rad
cry_styana ai primit carticica electronica? ca eu nu trist
domnule m-am mai linistit, vad ca si ai vostri bebei plang mult in perioada asta, si a mea la fel, dintr-un zambet trece la niste urlete si se inroseste de ma baga in sperieti plang sau sunt foarte trist plus ca desi dam aerul afara dupa fiecare masa, de vreo sapt cand vine urmt masa tipete, urlete si mai da vreo 4aere si besini, nu mai inteleg nimic.....cateodata imi fac mustrari de cunostinta ca nu sunt o mama buna trist
astenia de primavara o fi prostit

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

28.03.2011 3:51     citat 

am dat trimite fara sa ma uit peste mesaj

crispy vb christei de ce iti faci de lucru? eu zic sa lasi pe alex sa doarma. sarut ...noua ne-a aratat in spital cum sa ne mulgem cu mana...dar la mine nu a fost cazul....asa ca practica pana la urma o sa dea roade sarut

ar trb sa-i arat mesajul cu tine soacra-mi si la inca vreo cateva pers, care isi mentin ideea ca de asta nu am avut eu lapte ca am facut cezariana cool sa vada ca nu-i asa

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 6 luni

28.03.2011 4:20     citat 

----------
Crispy a scris:
Miha'...La cat mai multe lunite pt. Clara! sarut sarut Sa fie sanatoasa si sa-i treaca "supararea" cat mai repede!
----------

Multumim mult!

Pe principiul "mai lungeste, Doamne, boala!" ne bucuram ca nu a putut veni azi pediatra si mai avem o zi pana la vaccin, zambet

sus

Denunta
Crispy

Copii

28.03.2011 4:31     citat 

----------
rizibizi a scris:
am dat trimite fara sa ma uit peste mesaj

crispy vb christei de ce iti faci de lucru? eu zic sa lasi pe alex sa doarma. sarut ...noua ne-a aratat in spital cum sa ne mulgem cu mana...dar la mine nu a fost cazul....asa ca practica pana la urma o sa dea roade sarut

ar trb sa-i arat mesajul cu tine soacra-mi si la inca vreo cateva pers, care isi mentin ideea ca de asta nu am avut eu lapte ca am facut cezariana cool sa vada ca nu-i asa
----------

Pai, asa m-am gandit si eu...mama denaturata ce sunt ( denaturix pt. prieteni rad )....drept pt. care, azi dimineatza s-a trezit la 5.15 si tot atunci i-am servit si un early breakfast scot limba .
Ce dragutz...daca stiam, poate veneam sa nasc la Arad...la Bv nu ne-au aratat nimic...a trebuit sa ma rog de o asist. sa-mi arate cum sa-l fac sa prinda sanul, mai ales ca nu am avut nici sfarcuri formate trist si abia-abia s-a indurat nervos ....e drept ca tot acasa am reusit sa ma prind cum sta treaba si sa-l pun pe pitic la san sa pape...ce-i drept, nu pozitionat f. corect, drept pt. care am si tras cu ragadele, dar nu m-am lasat.....si lapteeeee este garla....nu cred ca are treaba cu cezariana, decat faptul ca nu se instaleaza imediat lactatia, ci la vreo 2 zile...atat a durat la mine.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 5 luni

28.03.2011 4:43     citat 

----------
ocrisu a scris:
Kiki, i-ai mai dat simeticona fetei? Am citit ca vrei sa renunti...sunt curioasa daca sesizezi vreo diferenta. Am reinceput si eu sa-i dau Infacol. trist
----------

Draga mea, o idee mai proasta n-am avut in viata mea si am mai si experimentat si pe pielea (sau burtica) fetii. trist
Am revenit la administrarea de Sab simplex, pt ca a facut niste crize de zile mari. De la ora 9 cand s-a trezit, abia la 2 a adormit. Pana atunci a urlat doar cu pauze de supt (cam multe, ce-i drept).

Eu nu am reusit sa ma mulg niciodata manual (ma refer la perioada in care l-am alaptat pe Tedi). Am avut mastita de 2 ori si atunci am scos de fiecare data cate 120 ml cu pompa manuala, dar cu ce chin! Nici n-am mai incercat alta data.
Nu am inteles de ce incercati sa va mulgeti confuz

sus

Denunta
Crispy

Copii

28.03.2011 4:54     citat 

----------
KiKilinis a scris:

Nu am inteles de ce incercati sa va mulgeti confuz
----------

Eu le-am intrebat pe fete ce fac daca piticul meu nu se trezeste si mie imi curg sanii...intrebam daca sa-l trezesc sa-i dau sa pape sau sa ma mulg, ca sa mai detensionez sanul, pana se trezeste el...si Christa mi-a spus ca as putea sa ma mulg usor cu mana, cat sa mai eliberez tensiunea si sa las copilu' sa doarma, normal! trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 5 luni

28.03.2011 4:58     citat 

Aaa, ok, nu citisem asta.
La mine curge putin sanul daca e prea plin si se detensioneaza. zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 10 luni
Pufarina: 9 ani, 8 luni

28.03.2011 5:41     citat 

helau. v-a fost dor de mine? normal, stiam.
bon, deci banuiesc ca conducem detasat in continuare, cu 7.720 kile.... si fro 63 cm. crispilica, la 3 luni a avut 6.950, asa ca te astept sa vii tare din urma.

cu fizioterapeuta a fost destul de interesant. ne-a vorbit despre etapele de dezvoltare motorica a copilului, de acuma de la 4 luni pana cand incepe sa mearga.
exercitii:
-bebe pe spate, ii puneti o mana pe piept si bebe o sa lase barbia in piept. atentie sa fie capul simetric, adica barbia fix pe mijloc, nu la dreapta ori stanga. daca face 'barbie dubla' e foarte bine pentru muschii spatelui.
-bebe pe spate, cand ridica picioarele in sus, luat de picioare si impins putin picioarele catre piept. de preferat sa fie descult. incurajat sa isi prinda talpile cu mainile si sa isi atinga coapsele, picioarele, ca sa devina curios si sa vrea sa duca picioarele la gura.
-bebe lasat cat mai mult cu picioarele goale, si pe jos, pe patura, covor etc.... sa isi descopere si mainile si picioarele.
-bebe pe burta, cat mai mult.

pentru noi, ca andreaua se uita mai mult catre dreapta, doarme pe dreapta etc, sa ii tin eu mana dreapta cu care are tendinta de a apuca jucarii ca sa incerce sa apuce jucaria cu stanga... bineintele aratat jucarii catre stanga, ca sa stimuleze si partea cealalta.

cam asta imi amintesc acuma.

au fost doar 4 bebelusi (trebuiau sa vina vreo 9), da fimea a fost cea mai guraliva de acolo... foarte fericit

ah crispilica, te sinucid... trezesti copilu sa manance nervos .. de vreo 2-3 zile fimea doarme de la 7 la 11 noaptea... apoi se trezeste fix din ora in ora- sau eventual mai des, pana la 5-6 cand se trezeste de tot.... ma simt deosebit, ca de la 7 incolo ma ia alalat la frecus...
sper sa fie puseu de crestere si sa mai ma lase in pace, ca altfel ma baga la 2 metri sub pamant si imi raman copiii fara mama foarte fericit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 9 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 6 luni

28.03.2011 6:04     citat 

furni...nu am prea inteles primul exercitiu ochi peste cap ...daca mai poti explica si altfel,plizz...ca noi nu am prea exersat multe...
si a mea are tendinte de dreapta mai mult... si noi nu suntem cu liberalii nervos ...
e bine de stiut faza cu manutza stanga, multumim!
Crispy...si eu am avut nopti in care imi curgeau sanii si m-am gandit sa ma mulg ca sa nu irosesc laptele...ei bine...maxim 50 ml scoteam din ambii sani...desi tasnea laptele...asa ca am renuntat...imi puneam un prosop sub tricou si -i "lasam in pace" pana se trezea Miruna...se mai intampla si-acum...dar nu-i bai...face bine la piele scot limba
rizi, mi-a trimis carticica o alta mamica,ti-o trimi si tie...pe adresa pe care ai postat-o,ok?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

28.03.2011 6:47     citat 

----------
cry_styna a scris:
furni...nu am prea inteles primul exercitiu ochi peste cap ...daca mai poti explica si altfel,plizz...ca noi nu am prea exersat multe...
si a mea are tendinte de dreapta mai mult... si noi nu suntem cu liberalii nervos ...
e bine de stiut faza cu manutza stanga, multumim!
[?
----------

deci bebe sta pe spate, pe jos si tu stai in genunchi in fatza lui. pui mana ta pe pieptul lui si apesi usor. el o sa lase barbia in piept. daca face chestia asta in mod simetric, cu barbia fix pe mijloc, isi exerseaza muschii spatelui, cefei. daca face intr-o dunga ca a mea (si a ta), tre sa o faci sa puna barbia in piept simetric, ca sa intinda muschii de pe ambele parti.
acu e mai clar?

sus

Denunta
Crispy

Copii

28.03.2011 7:01     citat 

Pai, furnicutzo...ce sa spun acu'? M-ai prins! scot limba Sti de ce il trezesc pe Alex? De plictiseala....adica dupa ce dorm de la 22.00, ma trezesc la 4.00 muuuult prea odihnita scot limba si atunci ce ma gandesc eu? Ia sa-mi trezesc piticul sa pape! rad Acu', daca vrei, ma sacrific si fac schimb cu tine cateva zile, ca sa-ti mai revi si tu.... trag cu ochiul sarut
Daca stau bine si ma gandesc, stiu si povestea cu "razi tu Harap Alb..." si ma gandesc ca se va mai schimba situatia....sper ca nu prea curand! rad

Multumim mult pt. exercitii! sarut O sa incepem si noi training-ul cu ele, printre jucarele si carticele cu poze.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 11 luni
Ana Leia: 10 ani, 2 luni

28.03.2011 8:04     citat 

Ocrisu deci noua Infacol nu ne-a ajutat deloc. Bani aruncati pe geam. Noi am folosit apa de marar si a fost exceptional.
Cruspy hai c-am ras la faza cu "prea odihnita". Stai sa inceapa sa se taraie si sa inceapa dintii. Uite atunci odihna......

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

28.03.2011 8:08     citat 

----------
Crispy a scris:
Pai, furnicutzo...dupa ce dorm de la 22.00, ma trezesc la 4.00 muuuult prea odihnita scot limba .
----------

pai ma scuzi, nu am mai dormit 6 ore la rand de cand eream nemaritata rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: