· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10     
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 4 luni
V mic: 9 ani, 3 luni

23.03.2011 3:50     citat 

Ce-mi place gradinita asta a voastra. La noi, ii scoate afara daca sunt peste 15 grade socat altfel cica e frig socat

Am avut doua zile agitate tare. Au venit ieri niste veri, de departe tare, cu un bebe de 6 luni, la doctor. Mamica lui se tot plangea ca nu mananca bine copilul, a fost cu el la vreo 3 doctori si toti i-au spus ca e nebuna si ca bebe e bine. Adevarul e ca e un grasunel tare simpatic, numai a copil bolnav nu arata. Doctorul la care i-am dus eu de cand au intrat in cabinet le-a spus ca are intoleranta la proteina din laptele de vaca (bea lapte praf, alaptat nu a fost deloc). Si i-a trimis la analize. Azi am umblat sa-i recolteze, ca nu reuseau sa-i gaseasca vena...in 7 zile au rezultatul la analize.
Vroiam sa va spun de treaba asta, pentru ca mi se pare strigator la cer cata dezinformare este. Sunt niste oameni destepti, au o situatie, isi permit luxul de a merge la cei mai buni medici, sunt deschisi si totusi, copilul mananca biscuiti cu mar (cu gluten), cand se constipa e tratat cu putina miere prostit , doctorii i-au recomandat sa schimbe laptele praf de vreo 8 ori trist ....mi-a fost si teama sa le spun ca nu fac bine, ma asteptam sa imi spuna ca nu am dreptate, dar au ascultat, ba chiar pareau incantati ca au invatat ceva. Au plecat acum de la noi, si i-am simtit cumva increzatori ca vor reusi sa scape de probleme, ceea ce le doresc din tot sufletul.
Mi se pare doar ca medicii nostri exagereaza cu ne-informarea. De exemplu, fata asta are rh negativ, are o sarcina pierduta, doua nasteri si nici un vaccin facut si nici macar nu i-a spus nimeni ca ar trebui facut.
Plus ca primul copil are ceva probleme genetice, iar acum, la a doua sarcina nu i s-a facut nici o investigatie, cu toate ca a mers intr-un oras mare si le-a tot repetat ca are deja un copil cu probleme...Am asa un gust amar, simt prin toti porii ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 7 luni
Antonia: 9 ani, 1 luna

23.03.2011 4:04     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Eu nu i-as fi facut si Rotarixul in aceeasi zi. Peste 2 saptamani poate. Posibil de asta sa fi facut si febra. Asta e reactia organismului cand e bombardat cu atatia virusi, fie ei si inactivi.
----------

Si eu as fi vrut sa nu i le fac pe toate odata, dar depaseam varsta de 16 saptamani cu a doua doza de Rotarix. Pe prospect scrie ca se administreaza de preferinta pana la 16 saptamani. Si nu merg administrate la interval de 2 saptamani, indiferent de vaccin, trebuie mentinuta perioada de o luna.
Si frate-su a facut reactie la fiecare vaccin la timpul lui si nu a facut decat unul singur, Infanrixul. Cred ca depinde de organismul copilului.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani

23.03.2011 5:16     citat 

Doamnelor, noi ne apropiem de vaccinarea de 2 luni. Rotarix nu facem, ca ne-a zis pediatra ca daca o alaptez exclusiv are ceva imunitate fata de rotavirus, dar nu stiu daca sa ii fac Infarix-ul sau pe cele 2 de la stat. Voi ce ziceti?
Pediatra mi-a zis sa fac Infarix-ul, medicul de familie mi-a zis sa i le facem pe cele gratuite.
Ocrisu, am vazut ca tu la primul copil ai facut Infarix-ul iar acum pe cele de la stat.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 5 luni
Ana Leia: 9 ani, 8 luni

23.03.2011 5:46     citat 

Mihaela prietena mea a alaptat exclusiv fata pana peste 1 an. A avut lapte mult. Oricum, dupa o vizita la pediatra la policlinica la 1 an si stat cu bebe la coada, s-a lasat cu un rotavirus de taota frumusetea si stat in spital 2 saptamani. Asa ca alaptarea exclusiva nu este o siguranta ca nu face rotavirus. Mai bine iti spunea ca nu e de acord cu acest vaccin, dar nu prostii ca are imunitate suficienta daca mananca san. Pai pe asa rationament, cat ii dai san poti sa nu-i faci nici un vaccin.

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.03.2011 7:11     citat 

----------
luara a scris:
Pai pe asa rationament, cat ii dai san poti sa nu-i faci nici un vaccin.
----------

nu vad nimic gresit in afirmatia de mai sus trag cu ochiul

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

23.03.2011 7:28     citat 

Mai, pediatra mi-a zis ca alaptarea la san asigura copilului ceva imunitate la rotavirus, nu la toti virusii, pentru ca si ea recomanda anumite vaccinuri. Ea ne-a intrebat daca vrem sa vaccinam pt Rotavirus, ne-a spus ca, daca da, ar trebui sa il facem acum, iar noi am intrebat-o ce crede ea, daca ne recomanda sau nu sa facem acest vaccin. Ce mi-a explicat a fost ca, din experienta ei, copiii alaptati la san au facut forme mai usoare de enterocolita, daca au facut. Asta nu inseamna ca nu exista si exceptii, la fel ca in situatia in care copilul a fost vaccinat dar totusi a facut enterocolita provocata de rotavirus (medicul meu stomatolog a fost in situatia asta cu baietelul ei).

sus

Denunta
ocrisu

Copii

23.03.2011 8:38     citat 

Mihaela, lui Paul i-am facut Infanrix-ul pentru ca, la vremea aceea, vaccinul de la stat era cam aiurea, asa ca am dat banii pe cel care era mai bun. Acum nu a mai fost cazul.
Cat despre Rota-virus, eu cunosc cazuri de copilasi cu varste pana la un an, alaptati, care au facut niste forme urate de tot de enterocolite, cu internari lungi si grele in spital, asa ca am ales sa ii fac fetei.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 9 luni
David : 9 ani, 1 luna

23.03.2011 10:16     citat 

Ocrisu la Rotarix prima doza se administreaza inainte de 16 saptamani, a doua inainte de 24 sapt. Asa zice in prospect. La fata am facut prima doza la 3 luni si a doua la 5 luni. Si noi tot asa cu vaccinurile: la copila mare am facut Infanrixul iar la bebe mic mergem cu schema de la stat.
Furni super gradinita acolo!
Mihaela super pufoasa ta! Eu te inteleg, asa am patit cu fata: era rounda si ea tot plangea de foame ca se enerva cand nu mai venea laptele cu viteza. E minunat acum la mine cu David, sta cuminte la san pana face plinul.
Felicitari pentru reusite Dodo si Furni, cu intorsul piticilor! David acorda din ce in ce mai mult interes jucariilor. Azi s-a jucat vreo 15 min cu leutul Lamaze!
Vroiam sa mai citesc din urma si sa mai zic cate ceva dar nu am gasit link catre capitolul anterior. Nu e pus sau sunt eu socat ?
De bine ce m-am laudat zilele trecute ca nu am stat singura cu piticii o zi, nah ca s-a tot intamplat zilele astea! David e cumintel dar se odihneste mai bine in brate. Si Teea bineinteles ca vrea in brate odata cu el, face scandal cand el doarme, e cam mofturoasa la mancare zilele astea... M-as duce in padure dar n-am timp! ochi peste cap

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 7 luni
Jacob: 9 ani, 7 luni

23.03.2011 10:49     citat 

----------
Cayia a scris:
----------
luara a scris:
----------

----------

hmmm...discutabil trag cu ochiul

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 1 luna
Naty: 6 ani, 5 luni

23.03.2011 10:53     citat 

Tamy, scuze! Eu sunt de vina! Am facut capitolul nou aseara si cred ca eram adormita si am sters din greseala linkurile...o sa le preluam in capitolul urmator din arhiva... trist

Am gasit aici... Capitolul 9 daca mai vrei sa-l citesti... sarut sarut

Ocrisu, le-am recopiat aici pe toate...daca se intampla sa schimbi tu capitolul, le poti lua de aici, ca sa nu te mai chinui sa le cauti...sarut
Cum se mai simte Antonia? Sper ca este mai bine!sarut

Capitolele anterioare 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 9 luni
David : 9 ani, 1 luna

24.03.2011 6:54     citat 

Crispy n-ai de ce sa-ti ceri scuze, eu multumesc! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.03.2011 8:33     citat 

----------
Manucrissa a scris:
----------
Cayia a scris:
----------
luara a scris:
----------

----------

hmmm...discutabil trag cu ochiul
----------

ca orice altceva, dealtfel zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 4 luni
Pufarina: 9 ani, 2 luni

24.03.2011 8:34     citat 

neatza,

tre sa caut si eu o poza mai de primavara, ca fimea cu caciuloiu ala pe cap tot trage a iarna...

io ieri am fost la ginecolog... eveniment mare, tinand cont ca in 6 ani, 2 sarcini si 2 nasteri am vazut cum arata ginecolog fix de 2 ori.. o data inainte sa o nasc pe andrea, cand a hotarat ginecologul ca nu am nici un motiv de cezariana, si sa pun mana sa nasc natural, si a doa oara ieri...

cel mai mult mi-a placut cand cu o mana tinea (pardon) sula aia de la ecograf in pasarica mea si cu ailanta scria la calculator numele si adresa.... si mi-a mai si gresit numele si a sters si a luat-o de la capat.... intre timp a mai intrat cineva pe usa (usile erau vraiste si nu erau nici perdele ori mai stiu eu ce), o alta doctorita sau asistenta, eu eram cracita fix spre usa... mi-a zambit prietenos, m-a salutat, si -a aruncat si ea un ochi spre 'dedesubturile ' mele, a vorbit cu colegu ce avea de vorbit... timp in care ala tot asa cu o mana pe ... ecograf si una pe tastatura computerului....
am avut o zi plina de impliniri ca sa zic asa.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

24.03.2011 10:05     citat 

Tamy, eu asa am inteles din prospect, ca e bine de finalizat vaccinul inainte de 16 saptamani: "Schema de vaccinare constă din administrarea a două doze. Prima doză poate fi administrată începând de la vârsta de 6 săptămâni. Între doze trebuie să existe un interval de cel puţin 4 săptămâni. Este de preferat ca schema de vaccinare să fie administrată înainte de vârsta de 16 săptămâni, dar trebuie finalizată înainte de vârsta de 24 săptămâni."
Crispy, e bine, multumesc de intrebare, n-a facut febra decat in noaptea de dupa vaccin. Ieri n-am scos-o afara ca mi-a fost teama sa nu ii creasca iar temperatura dar azi ma razbun...plec de acasa la pranz si ma mai intorc diseara. foarte fericit
Furni, bine ca nu manca si un sandvis dr. ginecolog in timpul echografiei foarte fericit Si mie mi s-a intamplat odata la Polizu, cand am fost sa fac o colposcopie, sa fiu orientata cu dansa inspre fereastra, la parter, cu geamul deschis, ca era cald. prostit

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

24.03.2011 10:20     citat 

Niste deosebiti ginecologii astia ai vostri, Furni si Ocrisu! M-am amuzat maxim. rad
Copilu' asta al meu a dormit azi-noapte de am crezut ca are ceva (imi fac griji, evident foarte fericit ), de la 12 noaptea pana la 6.20 de dimineata cand am schimbat-o (statea mai mult cu ochii inchisi dar bazaia asa parca in somn), a supt putin si s-a culcat iar pana la 9. Sa vrea ea sa doarma mai mult noaptea, asa repede? Sa fi inceput huzureala?!? foarte fericit
A, si cand s-a trezit la 9, mai intai s-a intretinut putin cu jucariile de la carusel (o fascineaza si a inceput sa mai scoata cate un strigat cand le urmareste) si abia dupa vreun sfert de ora si-a adus aminte ca ar trebui sa manance si s-a pus pe tipat. Copil flamand, dom'le!...
Si catre finalul mesei a adormit iar.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: