· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 10     
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 11 luni
Ana Leia: 10 ani, 2 luni

24.03.2011 11:16     citat 

Oricum ceea ce tine de vaccinari este strict decizia parintilor. Respect pediatrii care te informeaza si-ti dau dreptul sa alegi, dar nu-ti impun. Eu am o cunostinta care a facut toate vaccinurile la prima fata, insa la a doua a ales sa nu faca nimic. So far, so good. N-a patit nimic, dar mai departe este numai riscul ei.
In ceea ce ma priveste pe mine, fiind cu doctor in familie am ales sa fac fetei toate vaccinurile recomandate. Iarasi, e alegerea noastra si nu o impunem nimanui. In acelasi timr, imunitatea copiilor, ca si a adultilor este diferita. Asta se vede si din reactiile copiilor la aceleasi vaccinuri. La noi de exemplu n-a facut febra nici la un vaccin, decat a avut o stare subfebrila la cele de 6 luni, dar era de asteptat pentru ca erau multe tulpini la o data. in schimb stiu destule cazuri cand doar l aun vaccin copilul da reactii mari, deci toti sint diferiti. Bebe alaptat la san are la fel de buna imunitatea, pe cat o are mama care alapteaza. Deci daca esti mai slabita la momentul cand alaptezi, probabil si bebe este mai expus. Sper ca m-am facut inteleasa.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 10 luni
Pufarina: 9 ani, 8 luni

24.03.2011 11:35     citat 

----------
ocrisu a scris:
[Furni, bine ca nu manca si un sandvis dr. ginecolog in timpul echografiei foarte fericit Si mie mi s-a intamplat odata la Polizu, cand am fost sa fac o colposcopie, sa fiu orientata cu dansa inspre fereastra, la parter, cu geamul deschis, ca era cald. prostit
----------

super tare... ai luat si aer, in acelasi pret rad
eu cred ca ginecologii astia, dupa ce vad atatea... nu mai realizeaza ca alea sunt totusi partile intime ale cuiva....

a dat si la noi soarele si sint grade cu plus, da parca mi-e si frica sa zic, sa nu vina iara vreo zapada....

apropos de gradinita noastra aia minunata... m-am enervat ieri.. a venit fimiu atata de ud la picioare, ca a iesit culoare din ghete, prin 2 perechi de sosete groase de i s-a imprimat albastru pe glezne nervos
ma intreb cate ore o fi stat el ud asa de nu a bagat nimeni de seama sa il schimbe.. ca avea incaltari si ciorapi de schimb la gradinita....
azi dimineata ghetele erau inca ude, le-am dus asa la gradinita si l-am incaltat cu niste cisme de cauciuc imblanite pe care le avea acolo de rezerva....
iaca asa se caleste norvegianu din clasa mijlocie...

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

24.03.2011 12:02     citat 

Mama, chiar ca ii caleste, saracii...la noi la gradinita il schimba ingrijitoarea pe Paul de bluza si cand se uda la maneci, avem in ghiozdan schimburi de la lenjerie pana la bluza si pantaloni foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

24.03.2011 12:12     citat 

pai si io am schimburi la gradinita, de la sosete, strampi, bluza de corp, costum de fleece, pantaloni si plover de lana, ciorapi de lana, manusi, caciula..... da cine sa observe ca e ud, aia e problema....

da intre timp am vazut pe National Geografic o emisiune ' De ce nu ingheata pinguinii' si m-am linistit...e vorba de reproducere in conditii extreme rad ... asa cum l-am reprodus si io pe fimiu.. deci no problem....

sus

Denunta
ocrisu

Copii

24.03.2011 12:43     citat 

rad

sus

Denunta
luara

Copii

24.03.2011 12:53     citat 

Furnicutza ce tare esti.... rad rad rad rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

24.03.2011 12:56     citat 

daca nu as face haz de necaz cre ca pan acuma ori aveam ulcer perforat, ori muream deja.... ochi peste cap

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 6 luni

24.03.2011 3:07     citat 

Fiurni, esti super tare!
Si eu tot cu dansa in geam stateam la cabinetul doctoritei la CF 2. Ce senzatie... desi eram la etajul 2 si posibilitatea de a vedea cineva ceva era aproape zero. zambet
Si galuska mea a dormit bine azi-noapte. Pana la 8.30 s-a trezit o singura data, la ora 5, dar avand in vedere faptul ca ieri peste zi n-a dormit decat o ora jumatate, e de inteles ca era obosita. Si nici n-a mai facut kk peste noapte.Doamne-ajuta!!!!
Eu am fost astazi sa-mi iau lista cu actele si formularele pt alocatie si indemnizatie. Am mers 3 ore dus-intors, ca nu stiam exact unde tre' sa ajung. Mai bine ma duceam cu masina, ca deja simt febra musculara la picioare. Poate mai dau jos ceva din kg. Mai am 3 pana la greutatea de dinainte de a ramane insarcinata si vad ca de vreo 2 saptamani nu se mai duce niciun gram. nervos

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 10 luni
V mic: 9 ani, 9 luni

24.03.2011 4:52     citat 

----------
luara a scris:
Oricum ceea ce tine de vaccinari este strict decizia parintilor.
----------

egzact trag cu ochiul
Pe mine ma dixtreaza maxim formularea: "era vaccinat si de aceea a facut o forma usoara a bolii" rad 1. Daca era vaccinat, de ce palaria mea a mai facut boala? cumva vaccinurile sunt ineficiente? socat 2. De unde stii ce forma facea daca nu era vaccinat? Adica forma aia usoara e usoara in comparatie cu ce? Ca doar nu ai de unde sa stii cum facea daca nu era vaccinat. rad
Baiatul; nasilor nostri, vaccinat contra varicelei, a facut varicela "forma usoara", cu febra cu multe bube, tot tacamul. Fi-miu, nevaccinat, nu a luat boala. Dar a facut si el anul trecut varicela, tot nevaccinat, fara febra, fara stari de rau, 10 bube in total, nescarpinicioase, deci chiar o forma usoara. Asa ca nu pot sa nu ma intreb daca aceste "forme usoare" ale bolilor facute de cei vaccinati nu sunt de fapt o scuza stupida in fata ineficientei vaccinurilor. Dar e strict problema mea, asa cum am spus deja, vaccinarea este o decizie pe care fiecare e dator sa o ia.

sus

Denunta
luara

Copii

24.03.2011 5:11     citat 

Aici sint de acord, dar cu o remarca. Intr-adevar poate face boala, chiar daca e vaccinat, daca cumva vaccinul inainte de a-l face n-a fost pastrat in conditiile cerute. Si daca face, vorba ta, o face, nu e forma usoara sau medie rad rad rad e tot boala.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

24.03.2011 8:14     citat 

Ai dreptate, Cayia, de ce sa mai faca boala daca a facut vaccinul?
Si fata nasilor mei a facut varicela dupa ce a facut vaccinul. Si, la fel, zicea maica-sa ca a facut "o forma usoara". foarte fericit
Cand a facut Paul varicela, boala a debutat cu fix 2 bubite. Cand ne-am dus la medicul de familie, femeia era intrigata ca a facut asa putine bube si ne-a zis ca mai bine sa erupa cum trebuie, ca sa se imunizeze copilul, ca altfel poate reaparea virusul mai tarziu si poate face zona Zoster. No, n-a fost bai, ca pe urma s-a umplut de bube, de avea si intre degetele de la picioare si pe putza.
Asa ca nu stii cat e de bine nici asta cu "forma usoara" a bolii.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

25.03.2011 8:36     citat 

Tot eu deschid balul...
Mai mamici dragi, fi-mea n-a mai facut kk de luni prostit ea nu da semne ca ar fi deranjata de situatie, doar se partzaie, numai ca eu stau cu ochii in pampersii ei sa vad daca iese ceva. O fi vreo problema daca nu face o perioada asa lunga? Sa apelez la un supozitor cu glicerina?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

25.03.2011 9:11     citat 

----------
ocrisu a scris:
...
Mai mamici dragi, fi-mea n-a mai facut kk de luni prostit
----------

daca nu ii dai de mancare ca lumea, isi face si ea rezerve saraca... ia sa ii dai si ei o ciorba de burta, sa vezi cum iti umple pampersu.... prostit

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 3 luni
David : 9 ani, 7 luni

25.03.2011 9:17     citat 

Ocrisu stii teoria ca poate sa faca si la 10 zile daca e alaptata exclusiv. Acum... faci cum ti se pare tie mai bine. Eu l-am lasat doar 3 zile si i-am pus jumatate de supozitor cu glicerina. Mi s-a parut ca il chinuia burtica. La noi au si revenit colicii. trist

sus

Denunta
ocrisu

Copii

25.03.2011 9:31     citat 

Am citit ca daca face pipi si se partzaie in perioada asta, chiar daca nu face kk e de bine. Pipi face, partzuri, la greu as zice...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: