· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Povesti cu mame si aspirante zapacite - 122
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Povesti cu mame si aspirante zapacite - 122     
byannca

Copii
Karina Ioana: 12 ani, 5 luni

26.03.2011 5:13     citat 

am vrut sa postez niste poze...........voi ce program mai folositi?

sus

Denunta
byannca

Copii

26.03.2011 5:13     citat 

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani, 10 luni

26.03.2011 11:59     citat 

----------
byannca a scris:
----------

poti sa le urci aici si sa dai link-ul
eu folosesc webshots.com, imi place ca pot sa le fac mai mari sau mai mici, dupa cit vreau sa ocupe in pagina...succes sarut

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani, 10 luni

27.03.2011 12:11     citat 

raportu' pe doo zile (e copy-paste, deci monik, iubito, nu te obosi foarte fericit)

ieri am incercat sa intram la H&M, dar era manifestatie, asa ca ne-am multumit cu deichman rad de unde am plecat cu o pereche de tenisi-ghete absolut dragalasi (adevarul e ca au costat pe masura, drept sa spun rad )
iar astazi am fost in parc...la cringasi, unde n-am mai fost niciodata...si am mers pe sus, pe dig, pe unde chiar ca nici nu gindeam sa ajung pina dimineata...fata s-a bucurat...si a cam dus-o vintul, la propriu foarte fericit eu mi-am luat setul de cutite la care visam de mult foarte fericit si imi mai trebuie polonic foarte fericit si gata foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 14 ani, 3 luni
cea mica: 10 ani, 7 luni

27.03.2011 9:42     citat 

neata tuturor
desi nu stiu daca e careva pe aici azi...la noi ploo si e urat ca altfel ieseam la un gratar aici langa casa. zambet
ieri dupa ce povesteam ce patanii am avut cu fiica-mea, m-am mobilizat sa pregatesc rapid pranzul si dupa ce am mancat mi-a fost f rau si m-am dus direct in pat.am facut o greseala f mare, insa. am lasat borcanul cu sfecla deschis pe masa in bucatarie.ce credeti ca s-a gandit fiica-mea, sa se serveasca putin...asa ca si-a bagat mainile in borcan si s-a servit direct, s-a umplut de sfecla din cap pana in picioare, nu mai zic cum arata bucataria si o dara rosie ce traversa tot apartamanetul din bucatarie pana la ea in camera. socat asta asa ca sa puna capac la toate. nervos
cred ca va dati seama ca dupa ce a ajuns sotul acasa m-am inchis in dormitor si nu am mai vrut sa aud de nimeni si nimic vreo 2 ore. socat
----------
citat:
byannca a scris:
Oauu Lucy chiar ca a trebuit sa ai nervi tari.......... Are cine te ajuta cand va aparea bebele?
----------

nu cred ca am nervii tari cred ca ii am amortiti.
hm, daca are cine ma ajuta...?as putea sa zic sotu dar realitatea e ca numa in situatii extreme se mobilizeaza (sau cine stie???poate are talente ascunse de care nu stiu eu)
mama sta aproape dar NU VREAU sa vina in ajutor ca imi mananca nervii. cool mai bine stau cu casa intoarsa si nervii calmi.
acuma oricum sotul a zis ca va avea concediu vreo 2 saptamani dupa Pasti deci ceva ajutor tot voi avea (in ideea ca stie sa gateasca sarut si ar putea sa iasa cu cea mare pe afara si sa se mai ocupe de ea.)si sa ma asculte pe mine cum ma tangui. rad scot limba

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

27.03.2011 11:35     citat 

Neata' si de la noi zambet

tei sarut, merci de intrebare...eu zic ca dieta merge, insa la cantar nu se vede mare lucru (doar 2 kg), contrar faptului ca prind forme apetisante rad ( datorita sportului foarte fericit)

lucy sunt sigura ca te vei descurca cu doi copii mici , fara absolut nici un ajutor si aici iti vorbesc din experienta scot limba...locuiesc intr-o tara plina de prejudecati, soacra-i mare doamna, vine la noi din joi in Pasti si atunci cu invitatie, nu sta mai mult de o ora...mama, draga de ea, este la peste 2000 km departare, sotul lucreaza si da in particular ore de mate (e toata ziua plecat hai-hui)...de ce iti spun toate astea? simplu, nici eu nu am avut ajutor si crede-ma ca e perfect astfel...totul vine de la sine si e minunat...surasul lor iti va incarca la nesfarsit bateriile sarut,
recunosc, sunt si stari de oboseala, nervozitate, frustrare, etc...insa, daca stapanesti arta aprecierii lucrurilor pozitive si reusesti sa te organizezi bine, le vei depasi, cu certitudine zambet
cum au spus fetele, cu doi copii este ...hmmm, fericirea mea nu ar fi prea mare daca as putea descrie in cuvinte sarutsarut
pana atunci fi zen si bucura-te de burtica sarut...

vizavi de actiunea fiicei tale, cred eu, a reactionat normal unui copil de varsta ei, bucura-te ca nu a facut altceva scot limba.... poate o activitate(sport, muzica, dansuri, inot...)ar ajuta-o sa isi canalizeze energia (zic si eu...)

zuzi, sa purtati sanatoase tenisii zambet, si sa te bucuri de setul tau cu placere...sunt sigura ca e super practic, mai ales daca te pricepi in ale bucatariei...

byannca , eu urc pozele pe imageshack.us sau photobucket.com, iau codul imaginii si il postez pe forum zambet

o duminica senina, va doresc !

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

27.03.2011 2:05     citat 

ralu mersi de incurajari.
fiica-mea in general este foarte linistita si cuminte, nu prea face boacane...dar acuma sunt convinsa ca face multe ca sa atraga atentia, mai ales ca stie ca in curand va veni surioara pe lume si mai ales ca toata lumea o bate la cap cu asta (si chiar urasc cand toti ii spun "vine surioara, trebuie sa o iubesti, trebuie sa ai grija de ea," etc., "vezi ca mami nu o sa mai aiba timp de tine ca trebuie sa se ocupe de surioara," etc.) eu chiar am incercat sa evit astfel de rationamente... trist in fine facem ce putem sa fie ok. si din punctul asta de vedere chiar prefer sa nu am ajutor, ne descurcam noi mai bine singuri decat cu tot felul de persoane care mai mult strica. ochi peste cap

sus

Denunta
puimihai

27.03.2011 4:26     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
ralu mersi de incurajari.
fiica-mea in general este foarte linistita si cuminte, nu prea face boacane...dar acuma sunt convinsa ca face multe ca sa atraga atentia, mai ales ca stie ca in curand va veni surioara pe lume si mai ales ca toata lumea o bate la cap cu asta (si chiar urasc cand toti ii spun "vine surioara, trebuie sa o iubesti, trebuie sa ai grija de ea," etc., "vezi ca mami nu o sa mai aiba timp de tine ca trebuie sa se ocupe de surioara," etc.) eu chiar am incercat sa evit astfel de rationamente... trist in fine facem ce putem sa fie ok. si din punctul asta de vedere chiar prefer sa nu am ajutor, ne descurcam noi mai bine singuri decat cu tot felul de persoane care mai mult strica. ochi peste cap
----------

instinctul te-a ghidat corect! atunci cand nu vei cere ajutorul ba din contra ii vei spune ca te vei stradui sa ii acorzi si ei cat timp poti, ca impreuna veti face in continuare lucruri minunate(chiar si impreuna cu bebe mic) vei vedea ca va fi interesata , va veni de la ea dorinta de a fi in preajma, de a ajuta....cere-i sa te asiste la baitza lui bebe, sa iti dea sapunul sau prosopul, sa iti aseze schimburile etc....in felul asta se va simti importanta, de ajutor si nu uita sa-i multumesti, sa o lauzi! (nu neaparat altora, ci sotului sau chiar ei, sa-i spui cata incredere ai in ea si ce mult conteaza pentru tine ajutorul ei)

pe de alta parte ma gandesc sa te pregatesc si pentru reversul "medaliei"...am prietena care in momentul in care maica-sa a adus-o pe sor-sa acasa si o mai ruga sa se uite la ea 5 min. asta ii raspundea rastit: NU! ce te-am pus eu s-o faci?! nu-i treaba mea!".....si-asa a tinut-o pana s-au facut mari(20-25 ani) cand in sfarsit s-au descoperit ca si surori....exista asadar si astfel de situatii.

e bine ca te pregatesti(psihic) de pe acum! e f. important sa fii tu echilibrata emotional si constienta de ce te asteapta ca sa poti face fata la cele doua provocari zambet pt. ca in final, asa cum spunea si ralu si-am spus si eu ieri(cred) : cand tragi linie dupa fiecare zi este atat de frumos sa-ti reamintesti zambetele, sentimentele de implinire, dragoste sarut

sus

Denunta
byannca

Copii

27.03.2011 4:40     citat 

Buna ziua dragele mele!
Intru si eu pe fuga...acum cat mai doarme Karina sa postez cateva poze din Roma..

Uploaded with ImageShack.us

sus

Denunta
byannca

Copii

27.03.2011 4:48     citat 

sus

Denunta
byannca

Copii

27.03.2011 4:50     citat 

sus

Denunta
byannca

Copii

27.03.2011 7:30     citat 

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

28.03.2011 7:32     citat 

super pozele byannca!
----------
citat:
puimihai a scris:
atunci cand nu vei cere ajutorul ba din contra ii vei spune ca te vei stradui sa ii acorzi si ei cat timp poti, ca impreuna veti face in continuare lucruri minunate(chiar si impreuna cu bebe mic) vei vedea ca va fi interesata , va veni de la ea dorinta de a fi in preajma, de a ajuta....cere-i sa te asiste la baitza lui bebe, sa iti dea sapunul sau prosopul, sa iti aseze schimburile etc....in felul asta se va simti importanta, de ajutor si nu uita sa-i multumesti, sa o lauzi! (nu neaparat altora, ci sotului sau chiar ei, sa-i spui cata incredere ai in ea si ce mult conteaza pentru tine ajutorul ei)
----------

in privinta asta nu imi fac probleme, ea se implica de acum foarte mult, fara sa ii cerem, pt ea surioara chiar daca e in burtica e foarte importanta..de ex daca are ceva bun si ne imparte tuturor o bucatica, eu primesc mereu doua, una pt mami una pt Anya (asta fara sa ii spuna cineva), m-a ajutat sa pregatesc hainutele pt bebe, chestii dinastea.deja e tare mandra ca ea nu va mai fi mica, ea va fi sora cea mare si Anya va fi sora cea mica si ea o sa o invete o gramada de lucruri. de altfel am si implicat-o destul de mult in ce tine de sarcina, i-am aratat mereu pe internet filumelete cu bebelusi in burta sa vada cat a mai crescut surioara si cum arata (asta a fascinat-o f mult), la un moment dat ne-a cerut sa vina si ea cu noi doctor cand mergem la ecograf (aveam vreo 20 saptamani) si a fost tare fericita ca i-a zis doctorul ca o sa aiba o surioara, etc.deci nu imi fac probleme in privinta asta, stiu ca o sa ii faca placere sa se implice...acuma sigur e mai greu fiindca eu ma simt mereu rau si nu pot intotdeauna sa fiu la dispozitia ei asa cum vrea dar i-am explicat de f multe ori ca dupa nastere nu o sa ma mai simt rau si o sa ma simt f bine.

pe mine ce ma preocupa este ca sunt convinsa ca va aparea gelozie, si chiar daca ea este desteapta si intelegatoare si cuminte, e totusi un copil de nici 4 ani si e normal ca se va simti frustrata fiindca nu va mai avea atata timp impreuna cu mine, ea e si foarte atasata de mine si vrea sa stam mereu amandoua...aici va trebui sa fac cumva sa impac si capra si varza, sa fac cumva sa petrec timp cu ea...acuma sa vedem..i-am zis ca o sa ii aduca surioara un cadou cand vine acasa de la spital, vreau s aluam iar un joc ceva sa ne putem juca in familie (ceva gen piticot sau asa, ii place tare mult sa ne jucam cu totii...si ea acuma mereu pune 4 pioni cand ne jucam, 1 mami, 1 tati, 1 Cata, 1 pt Anya si se joaca ea si in locul surioarei pana cand va fi ea destul de mare sa se joace singura prostit rad ...e tare haioasa ce idei ii vin prostit ce sa zic o sa gasim noi o solutie, dar cand zic noi ma refer la mine si la sot tocmai ca persoanele din afara (gen mama, soacra, etc) mai mult strica decat sa ajute pt ca fac tot felul de comentarii aiurea, nu realizeaza ca fiica-mea e foarte sensibila (cum am spus pe ea o afecteaza enorm sa ii spui "mami nu va mai avea timp de tine" si noi nu ii spunem asa ceva, eventual ii explic ca in timp ce Anya doarme noi doua ne putem juca, sau ca putem iesi impreuna la plimbare etc etc.
bun in alta ordine de idei cred ca m-am ales cu o cistita sau ceva de genul asta plang sau sunt foarte trist (tipic pt mine, nu am avut veci probleme de genul asta dar ma apuca toate in timpul sarcinii nervos )...sa vedem am dus urina la analize azi maine primesc rezultatul si am si programare la dr...
si sa va arat cu ce m-am ocupat zilele astea (si cu asta chiar mi-am terminat munca in apartament pt perioada asta (si curatenie si aranjamente si tot)...bine mint, astept saptamana asta sa imi vina mobila la sufragerie, de asta am uitat scot limba
deci asta e usa de la camara din bucatarie

deasupra usii (nu s evede bine) e o sculptura in ceara tare faina am pescuit-o tot de la magazinul de antichitati ca si masuta de cafea scot limba
de masuta de cafea sunt foarte incantata, ca e in stilul sec 19 (nu stiu ce vechime are de fapt) dar e de nuc si e in stare tare faina..merge tare bine cu masa si scaunele ce le am in sufragerie care chiar sunt din sec 19..bine mai urmeaza o biblioteca sa vina si aici sub desenul asta un coltar (coltarul va fi negru cu niste perne mari gri ..ma rog e un pic greu de explicat o sa pun eu poza cand e totul gata...aici am facut ceva mai colorat fiindca in sufragerie am parchet maro, perdea unt, mobila maro, covor maro...(bine in diferite tonuri evident) dar oricum...intentia a fost sa gasesc un tablou ceva (tot la magazinul de antichitati scot limba ) dar nu gaseam nimic pe gustul meu (nu ma mir) si mai in gluma mai in serios sotul a spus "nu mai luam nici un tablou, faci tu ceva"...deci asta am facut ieri

sus

Denunta
iva

28.03.2011 7:32     citat 

Buna dimineata

Vai Byannca ce mari v-ati facut si frumoase... amandoua sunteti frumoase... sarut sarut sarut

Lucy boacane zici? ... foarte fericit cunosc rad rad rad te pup dulce sarut sarut sarut

Azi mai am o zi aglomerata si sper ca nu mai intervine ceva...apoi sunt mai "libera la mare" sarut sarut sarut

Mada
ne pui niste poze cu voi sa va vedem? sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

28.03.2011 9:41     citat 

bonjour les filles,

aoleu, byannca ai o fetita...sarut adorabila! sa iti traiasca sarutsarut! superbe pozele zambet !

lucy, imi place designul, bravo!!! ... sunt fan antichitati, dar deocamdata, din motive financiare, doar le admir la altii, gen persoane ca tine scot limba...soacra mea prostit ,...la ea in casa zici ca intri in Versailles rad

iva mami sarut, tu zici de mine jenat ?...nu ai cont facebook ? sunt deja acolo rad

o saptamana cu spor va doresc sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: