· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13     
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 7 luni
Naty: 6 ani, 11 luni

12.04.2011 1:51     citat 

Cry, sarut multumesc mult! jenat jenat Sa sti ca am impresia ca la ceva tot va semana si cu mine : cred ca va fi stangaci prostit am vazut eu ca e setat pe stanga cu apucatul jucariilor, cu atinsul piciorushelor....mai vedem! cool

Tamy, imi pare rau ca nu papa prea bine David, dar poate are si el o perioada de "pauza"...ce bine ati crescut! Felicitari! sarut Deocamdata, suntem la desene animate de Disney si citim si din Basmele romanilor, dar alea nu au poze si nu il prea incanta! socat
Si eu scrisesem de cabina de proba....si la noi a fost bine, ca altfel, era dezastru cu sirenutza....nu-l opream cu nimic. rad

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 7 luni
Victor Adrian: 10 ani, 2 luni

12.04.2011 2:50     citat 

----------
dodosasha a scris:
am avut chicco 3 in 1 si partea sport era ... incomoda rau.
----------

si eu am acelasi tip dar m-am descurcat de minune cu el (parca se numeste trio enjoy, ceva de genul). Si la al mare si acum la V. NU mi se pare incomod.. Si materialul pare ok..
Ce ti s-a parut tie? Ca m-ai facut curioasa.

sus

Denunta
Crispy

Copii

12.04.2011 3:23     citat 

Miha'...voi ce mai faceti? Ce mai "zice" printesa ta infometata? foarte fericit sarut sarut Mai sti ceva de Dixy? Ce-o fi cu ea? sarut

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 6 luni

12.04.2011 3:29     citat 

Buna, fetele!
Am vazut ca at scris aici despre carucioare. Noi am luat Inglesina Zippy Free, carutul sport iar landoul l-am cumparat de la cineva de pe Okazii. E ok, are avantajul ca se manevreaza usor, se strange cu o singura mana. Landoul mi se pare insa cam ingust. Nu am vrut sa luam scoica pentru ca am inteles ca nu prea e folositoare, pana la 6 luni oricum o transportam pe fata in landou iar dupa aceea trecem in carutul sport (care oricum poate fi reglat ca spatarul si sezutul sa fie aliniate la 180 de grade).
Nu stiu care e treaba cu Clara, dar cand o scoatem din baie se pune pe un urlat de zile mari. Initial am zis ca e de la colici, dar de vreo saptamana se pune pe urlat fix cand am terminat clatitul si o punem in prosop. Si o cam tine tipatul asta, uneori 2 - 3 minute, alteori aproape o jumatate de ora. Ma gandesc ca nu ii place ca o scoatem din apa si, daca e obosita de peste zi, are chef de scandal.
M-am saturat de vremea asta. Mi se pare ca nu mai vine caldura aia, m-am plictisit maxim in casa, vecinii de deasupra renoveaza iar azi de dimineata au inceput sa sparga pereti pe la 7.30. Bine totusi ca asta mica doarme si in zgomot de bormasina.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 5 luni

12.04.2011 3:37     citat 

Timeea plange dupa 'biberon'. Si noi avem aceeasi problema cu plasul pana se mufeaza.

Am cantarit-o aseara. 6,8 kg...

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

12.04.2011 3:40     citat 

----------
Crispy a scris:
Miha'...voi ce mai faceti? Ce mai "zice" printesa ta infometata? foarte fericit sarut sarut Mai sti ceva de Dixy? Ce-o fi cu ea? sarut
----------

Hai ca in timp ce scriai tu, scriam si eu. sarut

Nu mai stiu nimic de Dixy, chiar sunt curioasa ce o mai fi facand. I-am dat un mesaj privat in urma cu cateva saptamani dar nu mi-a raspuns, acum vreo saptamana si ceva am vazut ca nu citise mesajul. Stiu ca a avut o perioada dificila cam la cateva saptamani dupa nastere, pentru ca i s-a infundat un canal galactofor si facuse mastita, parca. A reusit sa scape de bisturiu dar medicul i-a zis sa nu alapteze in perioada in care a luat antibiotic si ii cam scazuse lactatia, era foarte suparata din cauza asta.

Kiki, am vazut ca te plangeai de lapte mult foarte fericit . Intr-adevar, cu cat te mulgi mai mult, cu atat produci mai mult iar daca Timeea nu suge atat cat produci tu, risti sa dai in alte complicatii, gen canal galactofor infundat - nodul - mastita. Eu m-am muls foarte mult cand s-a instalat lactatia, am facut furia laptelui rau de tot, daca ma mulgeam mai rar de o ora si jumatate mi se faceau sanii pietroi, o singura data am dormit si eu doua ore legate si m-am trezit cu frisoane. A fost groaznic, facusem si un nodul... Si dupa ce m-am muls eu asa vreo cateva zile, mi-a zis pediatra, intr-un final, sa nu mai mulg sa golesc sanii, ci din ce in ce mai putin, ca tzatza nu stie ce fac eu cu laptele si ea produce mai mult si mai mult. Ca atare m-am muls tot mai putin, fata a inceput sa suga si ea mai bine (dupa ce am tinut-o la lampa ca avea un icter destul de sever si era foarte letargica) si asa am ajuns sa nu mai fie nevoie sa ma mulg deloc. Pe urma am inceput sa imi fac probleme ca am sanii moi, de v-am innebunit si pe voi pe aici. scot limba

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

12.04.2011 4:02     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Timeea plange dupa 'biberon'. Si noi avem aceeasi problema cu plasul pana se mufeaza.

Am cantarit-o aseara. 6,8 kg...
----------

Clara plange si dupa ce se mufeaza. De-aia am crezut ca sunt colici.

Waw, pai la 6.8 kg la 2 luni e normal sa umbli cu sanii plini tot timpul, inseamna ca fata asta a ta mananca, nu se incurca. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

12.04.2011 4:08     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
mi-a zis pediatra, intr-un final, sa nu mai mulg sa golesc sanii, ci din ce in ce mai putin, ca tzatza nu stie ce fac eu cu laptele si ea produce mai mult si mai mult.
----------

De cate ori am scris asta pe forum ... scot limba

sus

Denunta
Crispy

Copii

12.04.2011 4:26     citat 

Miha', eu am observat ca Alex plangea cand il scoteam din baitza daca ii era f.f. foame si era teroare si am vazut ca daca ii dau suzi pana il sterg si ii fac toaleta, este mai linistit....acum, chiar s-a mai obisnuit si nu mai zice nimic...sta cumintzel si asteapta papa... foarte fericit

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

12.04.2011 4:36     citat 

Crispy, mandra mea plange si daca e hranita. I-am facut baia la o ora dupa ce a mancat si tot a plans. Alta data (tot hranita cu o ora inainte de baie) a urlat vreo 20 min si, in timp ce incercam sa o linistim, a adormit si s-a trezit peste vreo ora si ceva sa manance. De-aia zic ca nu stiu de unde vine plansul asta...

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii

12.04.2011 4:42     citat 

----------
Christa a scris:
----------
mihaela_ct a scris:
mi-a zis pediatra, intr-un final, sa nu mai mulg sa golesc sanii, ci din ce in ce mai putin, ca tzatza nu stie ce fac eu cu laptele si ea produce mai mult si mai mult.
----------

De cate ori am scris asta pe forum ... scot limba
----------

Si tot referitor la muls, mai stiu cateva cazuri in care mama se mulgea pe langa ce sugea copilul ca sa fie sigura ca produce mult lapte (nu e cazul tau Kiki, ca tu ai si pentru Timeea si pentru inca vreo doi copilasi foarte fericit ). Mie mi se pare cam aiurea sa faci treaba asta, pentru ca e obositor sa stai tot timpul sa te mulgi dupa ce suge copilul si, mai important, iti epuizezi resursele organismului ca sa produci un lapte pe care il arunci. Una dintre amicele mele imi sugera sa ma mulg dupa fiecare supt sa golesc sanii, ca ea asa a facut, de la 6 luni era atat de exasperata de efortul alaptarii si mulsului ca si-a intarcat copilul.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

12.04.2011 5:29     citat 

miha si fiica-mea dupa ce o scot din apa urla fie ca e mancata sau nu, nici nu am timp de masaj zambet cred ca ii place prea mult in apa zambet
crispy mi-a scapat , unde ati fost plecati?
mai chiar ieri pe mal am vazut un carucior smecher de care tot vb, cu tot cu umbreluta, asa frumos era si cochet sarut

de vreme ce sa mai zic am plecat pe soare si am venit pe ploaie trist pe mine ma dispera vremea asta, ca nu mai stiu cum sa o imbrac pe mara confuz

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 9 luni
MICA: 9 ani, 5 luni

12.04.2011 6:28     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
Kiki, am vazut ca te plangeai de lapte mult foarte fericit . Intr-adevar, cu cat te mulgi mai mult, cu atat produci mai mult iar daca Timeea nu suge atat cat produci tu,
----------

Eu nu fac asta de obicei. Este prima data cand ma mulg manual. Am mai facut-o de 2 ori la Tedi, cu o pompa, dar atunci eram aproape de mastita si am rezistat eroic sa scot laptele, pt ca altfel era de rau, am fost la un pas de internare.
Oricum, am luat cea mai buna decizie, pt ca acum mi s-a reglat lactatia si am avut si eu senzatia de confort, ca ma simteam gata-gata sa explodez...

----------
rizibizi a scris:
de vreme ce sa mai zic am plecat pe soare si am venit pe ploaie trist pe mine ma dispera vremea asta, ca nu mai stiu cum sa o imbrac pe mara confuz
----------

Asta patesc si eu de 3 zile. Si dupa ce intru in casa fugarita de niste stropi ametiti iese un soare...

sus

Denunta
Crispy

Copii

12.04.2011 9:07     citat 

----------
rizibizi a scris:

crispy mi-a scapat , unde ati fost plecati?
----------

Am dat o fuga pana la C.ta, la nasi. Am zis sa ne facem antrenamentul pt. excursia la bulgari de Paste. Sper sa fie totul ok cu piticul si sa nu avem vreo surpriza.

Apropos de nasi, mi-am amintit o faza haioasa...l-a impartasit nasu' pe Alex, duminica si mi-a dormit in masina 6 ore, a papat si cand am ajuns acasa s-a pus pe un plans, la care cumnata-mea : " urat mai face fi'tu' la bautura!" rad

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 1 luna
Antonia: 9 ani, 7 luni

12.04.2011 9:36     citat 

Apopos de plans dupa baie...mi-a facut Antonica o faza azi de m-a bagat in toti sperietii...si eu nu ma sperii asa usor. surprins
Am iesit afara un pic acum pe seara ca se mai imbunase vremea. Fi-mea, cam miorlaita, in nota zilelor anterioare. Cand i s-a facut foame am intrat in casa, i-am dat sa pape si apoi i-am pregatit baia. Cam la o juma' de ora dupa masa, ma apuc cu sotu' sa spalam fata.
Totul a decurs in nota normala, ea relaxata in baita, gangurea...bai, cand am scos-o din apa si am pus-o in prosop a inceput circul...a urlat de s-a invinetit la fatza. Am luat-o in brate in prosop, ca s-o potolesc. S-a calmat oarecum, dar tot mai suspina. Dau eu sa o pun iar jos sa o imbrac si o ia de la capat, frate.
Vreau sa va zic ca s-a ambalat asa de tare ca nu mai avea aer sa respire intre urlete. plang sau sunt foarte trist
M-am speriat rau, ca nu stiam ce sa ii fac, i-am suflat in fatza ca sa inspire...incet-incet si-a revenit, s-a calmat si apoi a adormit in brate la taxo.
M-am uitat eu nitel si in gat, n-am vazut nimic, am apasat-o dupa urechi, nu pare sa o deranjeze ceva. Ce sa aiba? O fi durand-o ceva? Sau o fi facut asa de oboseala?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: