· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13     
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 7 luni

12.04.2011 10:06     citat 

Ce descrii tu, ocrisu, se intampla la noi de mai bine de o saptamana... Cred ca de oboseala face asa, ca a mea fata a plans in seara asta si in timpul alaptatului iar dupa alaptat a adormit in brate la tati. Dar cand o puneam in pat, se trezea si se agita iar, pana o dadea in plans. Plansul incepe exact cand terminam clatitul si o bagam in scutec si apoi in prosop. Banuiesc ca protesteaza ca o scoatem din apa. Sper sa nu ne faca asa si la botez. surprins foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

12.04.2011 11:04     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
Si tot referitor la muls, mai stiu cateva cazuri in care mama se mulgea pe langa ce sugea copilul ca sa fie sigura ca produce mult lapte (nu e cazul tau Kiki, ca tu ai si pentru Timeea si pentru inca vreo doi copilasi rad ). Mie mi se pare cam aiurea sa faci treaba asta, pentru ca e obositor sa stai tot timpul sa te mulgi dupa ce suge copilul si, mai important, iti epuizezi resursele organismului ca sa produci un lapte pe care il arunci.
----------

De ce sa il arunci? Eu in primele zile acasa m-am muls intr-adevar intre supturi, pentru a stimula lactatia, dar laptele muls desigur nu l-am aruncat ci i l-am dat in completare cand a fost nevoie. Dar a fost obositor, intr-adevar, de aia am renuntat si pur si simplu am pus-o la san de cate ori plangea, astfel reusind sa renunt la completare dupa 3 saptamani in total (una la spital si 2 acasa). scot limba

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 11 luni
MICA: 9 ani, 7 luni

13.04.2011 11:58     citat 

Cred ca bebeii nostri trec prin aceeasi faza zilele astea, ca si noi la fel suntem cu plansul dupa baie.
Fuseram in oras cu buni sa cumparam marturii pt botez. Am luat niste fetite pepernuta..sunt din ceramica sau un material tare. Am luat cruciulite roz din plastic.
Si atat. zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 11 luni
Pufarina: 9 ani, 9 luni

13.04.2011 12:57     citat 

io mai am putin si mor sa stiti... fimea plange intr-una, isi mananca mainile, de supt trage de 2 ori si se agita.. banuiesc ca mai exerseaza si ea un pic puseu de crestere... de 2 nopti nu am dormit 2 ore legate, se trezeste din ora in ora... ziua nu sta nicicum, nici la jucarii, nici in brate, totul o nemultumeste....
bre si are o goarna... zbiara ca o vitzica ca sa zic asa, si la sunet si la decibeli....
fi-miu isi exerseaza si el fitzele si urletele si textele lui.... ta-su lucreaza non stop... nu mai suport sa vad in fatza ochilor rufe de spalat, de intins, de strans, de pus la loc... una doua tre sa ma urc in masina cu amandoi dupa mine sa ma duc la gradinita....
simt ca ma apuca nebunia nasol de tot....

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

13.04.2011 1:04     citat 

furni, hai ca mai ai putin si vii in Ro, in vacanta foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.04.2011 1:08     citat 

----------
dodosasha a scris:
----------

oho, daaa.... pe langa astia de ii am acu, or sa mai fie si ai mei vesnic nemultumiti, ca nu sint suficient de amabila si nu am tonul potrivit, plus ca nu stiu sa educ copiii prostit

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 7 luni

13.04.2011 2:04     citat 

Buuun, e clar ca in perioada asta se intampla ceva cu copiii nostri.
Am scos-o azi afara pe domnisoara, sa vedeti circ. De cum am iesit din casa s-a pus pe urlat, a durat vreo 15 min. pana a adormit. Pe strada a iesit un om la poarta, probabil sa vada ce ii fac la copil de urla in asa hal. Dupa fix 45 min (niciodata nu a durat mai mult somnul ei afara) s-a pus iar pe urlat, eram in parculetul din apropiere. Am luat-o repede catre casa dar ce, urla din carut de ziceai ca cine stie ce s-a intamplat. Am luat-o in brate, s-a linistit si se uita atenta in jur. Am pus-o la loc in carut, iar urlete. Si uite asa am mers eu din parc pana acasa cu copilul intr-o mana, in timp ce cu cealalta mana impingeam la carut. Deci iesitul la plimbare nu e o placere pentru mine. hm

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

13.04.2011 2:13     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
dodosasha a scris:
----------

oho, daaa.... pe langa astia de ii am acu, or sa mai fie si ai mei vesnic nemultumiti, ca nu sint suficient de amabila si nu am tonul potrivit, plus ca nu stiu sa educ copiii prostit
----------

trist iar pt tine sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 11 luni
V mic: 9 ani, 10 luni

13.04.2011 6:49     citat 

Doamna Oana, egzact la poza cu sepcile ma gandeam si io foarte fericit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 10 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 7 luni

13.04.2011 8:50     citat 

Cayia, voiam sa te intreb un pic de diversificare...cu ce o sa incepi si cand?
eu am inceput sa-i dau cate un pic...dar refuza si picul respectiv...il primeste in guritza, il plimba, il scoate afara si pe urma nu mai deschide gura! nu-i nici o graba...dar tot as vrea sa stiu tu cum o sa procedezi?(picul respectiv a fost mar copt, mar cu cereale, morcov fiert, pastarnac fiert)
mamicile cu copii mai mari, voi cum ati procedat? intrebare

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 11 luni
V mic: 9 ani, 10 luni

13.04.2011 9:02     citat 

Eu o sa astept sa-i fac vaccinul de 6 luni, ma rog, la noi o sa fie mai tarziu. Si dupa ce ma asigur ca nu are reactii dela vaccin o sa incep. Cu ce? N-am nici cea mai vaga idee. El pofteste la absolut orice mananc eu. pana acum l-a servit o data fraxo cu mar, a supt un pic din el. Iar zilele trecute a supt dintr-o bucata de ardei gras.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 8 luni
Victor Adrian: 10 ani, 3 luni

13.04.2011 9:09     citat 

----------
cry_styna a scris:
Cayia, voiam sa te intreb un pic de diversificare...cu ce o sa incepi si cand?
eu am inceput sa-i dau cate un pic...dar refuza si picul respectiv...il primeste in guritza, il plimba, il scoate afara si pe urma nu mai deschide gura! nu-i nici o graba...dar tot as vrea sa stiu tu cum o sa procedezi?(picul respectiv a fost mar copt, mar cu cereale, morcov fiert, pastarnac fiert)
mamicile cu copii mai mari, voi cum ati procedat? intrebare
----------

Stai linistita ca nici acum Victor nu accepta fructele. Doar asa, un pic de tot. Si de ieri nu ma mai stresez.
Iar o luna de zile nu a deschis deloc gura si se stramba, intorcea capul, isi facea singur scarba. Am inceput dive la 6 luni jumate. Si a acceptat pe la 7 luni si ceva cand i-am bagat si legumele.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

13.04.2011 9:53     citat 

ooooo incep discutiile despre diversificare prostit da' io mai am pana acolo foarte fericit
pana atunci fi'miu baloseste. tare. mult. cand sta pe burta ii picura din gurita. si suge orice. de la pumnii si manecile lui pana la bluza sau mana mea. de ex cand vreau sa-i inchid o salopeta pe umar si imi trec bratul prin fata lui incape sa-l suga. sau cand il tin pe umar suge bluza acolo. iar pumnisorii ... ii suge cu zgomot. si nu de foame.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.04.2011 11:53     citat 

----------
dodosasha a scris:
ooooo incep discutiile despre diversificare prostit da' io mai am pana acolo foarte fericit
pana atunci fi'miu baloseste. tare. mult. cand sta pe burta ii picura din gurita. si suge orice. de la pumnii si manecile lui pana la bluza sau mana mea. de ex cand vreau sa-i inchid o salopeta pe umar si imi trec bratul prin fata lui incape sa-l suga. sau cand il tin pe umar suge bluza acolo. iar pumnisorii ... ii suge cu zgomot. si nu de foame.
----------

asa si cocoana mea.. rad
ma apuca de degete si le baga in gura.... imi amintesc si de frac-su care isi baga un pumn in gura si cu mana ailalta il impingea inauntru... sau se straduia sa le faca loc la amandoi rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

14.04.2011 6:31     citat 

bre da dormiti, nu va incurcati.. seara io bantui singura pe aci,d imineata io aprind lumina...
sculati bre!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: