· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 13     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 10 luni

14.04.2011 5:55     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
furni daca nu vrea asta mica sa iasa zilele astea de buna voie, duminica o cheama nenea dr afara socat
desi eu as prefera sa vina ea singurica dar se face ca ploua ochi peste cap
----------

lucy, eu sper sa iasa ea singurica, ca eu una cand aud de nastere provocata nu imi place.. dar nu vreau sa te sperii, am auzit atatea povesti aici pe forum de nasteri provocate care au durat 2-3 ore... nu tre sa fie horror ca la mine foarte fericit
oricum ar fi, sa fie bebelina bine, asta e important... ca noi uitam.. eu cand ma uit la fie-mea nici nu mai zic ca am nascut 3 zile, deja zic ca e, de fapt ultima zi a fost mai nasoala, restu a fost asa, parfum .... si de in ultima zi asa de pe la 10 cat mi-a pus epidurala pana la 18.30 cand a iesit m-a durut mai nasol....
cand o incepe sa zica 'mama' cred ca zic ca am nascut super usor rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 2 luni
cea mica: 9 ani, 6 luni

14.04.2011 7:55     citat 

furni stiu si eu cum e cu astea ca la prima nastere m-a pus nervos sa cer o injectie de ajutor...asa ca daca pana in momentul ala statusem relax (adica dupa 10 ore de travaliu eram la dilatatie 2) dupa aia am vazut eu...ca in 3 ore am ajuns la dilatatie 10 si a fost nasol rau. trist ce sa zic.vom vedea.inca mai sper. ochi peste cap ca de cate ori ma apuca durerile ma gandesc ca poate, poate... ochi peste cap oricum nu prea am de ales ca peste termen nu o lasa in burtica, nu mai e ok pt ea ..si asa am cam stat cu emotii am facut eco tot la cateva zile in ultima vreme sa ne asiguram ca e ok.
cayia si eu am avut astfel de pete la un moment dat. la mine au trecut cu ulei de masline si lapte de cocos (laptele de cocos se prepara astfel: razuiesti o nuca de cocos, torni 1 litru apa fierbinte peste miezul razuit, o dai la blender si dupa aia strecori..si ramane laptele.e un deliciu si de baut -daca iti place gustul de cocos- si suuper bun pt f multe afectiuni si ale pielii dar si sa il bei vindeca multe.)

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 3 luni
Jacob: 10 ani, 3 luni

14.04.2011 9:36     citat 

kuray_lucy nastere usoara sarut ... nici nu am remarcat pana acum ca esti insarcinata jenat .

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

15.04.2011 7:12     citat 

neatza. nu-s daca va impresioneaza ca fi-mea iar a dat desteptarea la fix 5.45... s-a trezit si peste noapte evident, nici nu mai stiu pe la ce ore ca eram chiauna...
aseara dupa ce credeam ca am reusit sa ii culc pe amandoi, fimiu a venit ca lui ii e frica ca ceva face bang-bang..... asa ca s-a trezit si era foarte fresh, si am mai stat pana pe la 10.30 cu el sa il conving ca nu mai face nimeni bang bang, si daca face poate e clopotu de la biserica, care e departe si nu vine la el, si nu stiu ce l-am mai convins... asta dupa ce pe fimea incep sa o pregatesc de somn pe la 6,30... deci 4 ore petrecute sa ii pun la culcare... nice! pe urma sculat de vreo 4 ori pt fimea, pe urma dat jos din pat la 5,45.. urmeaza pregatitul tanarului pt gradinita, dus la gradinita, intors acasa si pe urma om mai vedea...
azi dimineata simteam ca o sa mor in urmatoarele 5 minute... iata ca nu am murit...
va mai tin la corent pe parcurs daca am murit ori ba... daca da, vin sa va bantui in caz ca dormiti mai mult de 2 ore legate nervos

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 9 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

15.04.2011 7:26     citat 

Furni..dar la voi la ce ora incepe gradi? Si la ce ora va culcati? Ca pe mine m-ai ametit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

15.04.2011 7:29     citat 

----------
dincamsimona a scris:
Furni..dar la voi la ce ora incepe gradi? Si la ce ora va culcati? Ca pe mine m-ai ametit
----------

iti dai seama ce ametita sint io foarte fericit
la gradinita, acu ca sint acasa, il duc pe la 9-10.
si de culcat, fi-mea se culca pe la 7 si tanarul -teoretic- pe la 8, doar ca el se descurca destul de des sa se culce cat de tarziu posibil...
in teorie avem un program lejer si decent, practica ne omoara....

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 1 luna
V mic: 9 ani, 11 luni

15.04.2011 7:35     citat 

nici nu stiu ce sa-mi doresc: sa aiba Furni viata vesnica pen ca eu dorm bine in fiece noapte sau sa-mi doresc sa crape de invidie si sa ma bantuie ca e simpatica si ma rad cu ea, chiar si fantoma? intrebare foarte fericit
V micu are de ieri seara o stare subfebrila si e destul de necajit. Initial am zis ca o fi vreun puseu, acum ma gandesc ca o fi vreun dinte. Deocamdata sunt cu ochii pe el, nu i-am dat nik, temperatura ii sta la max. 37.9, daca fac frig in casa scade la 37.2. Si are o stare ciudatica, daca il bag in seama permanent e bine, vesel, daca il las un pic singur se jeleste ochi peste cap

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 3 luni
Antonia: 9 ani, 9 luni

15.04.2011 8:46     citat 

----------
Cayia a scris:
nici nu stiu ce sa-mi doresc: sa aiba Furni viata vesnica pen ca eu dorm bine in fiece noapte sau sa-mi doresc sa crape de invidie si sa ma bantuie ca e simpatica si ma rad cu ea, chiar si fantoma? intrebare foarte fericit
----------

Si io dorm noaptea ca o nesimtita, azi-noapte visam cand s-a foit Antonia de foame pe la 2 si n-am auzit-o, asa ca s-a trezit si mi-a dat un strigat... foarte fericit Cre'ca si la mine o sa vina Furni fantomatica... prostit
Sa-i iasa lui V micu dintii asa devreme, duamna? Va tinem pumnii sa va treaca repede starea nasoala.
Furnicutz, fi-miu se culca abia pe la 10-10.30 si se trezeste la 7.30 fresh...nu te-ar coafa mai bine sa-l pui pe flacau mai tarziu in pat si poate o sa adoarma mai repede?

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 5 luni
David : 9 ani, 10 luni

15.04.2011 9:06     citat 

Furnicuto esti cam chinuita.
Piticul meu se foia azi noapte in patutul lui (care dealtfel e lipit de patul nostru mare, fara niciun grilaj intre si saltelele la acelasi nivel) asa ca l-am dat mai aproape de mine sa-l alaptez si surpriza... a adormit instant cand m-a simtit. Asa ca l-am lasat toata noaptea lipit de mine si a dormit lemn, cu mici treziri de papa scurt. Si la mine se trezeste copila mare, cred ca e din cauza de masele care ies.
Rizibizi ce fetita mare si frumoasa ai! sarut
Imi place tare mult carutul Quinny Zapp. Dodo tu ai zis de el? Te rog mai da-mi niste detalii despre el ca mi s-a pus pata sa-l iau! L-am gasit pe net la preturi intre 400 si 1000 ron si nu stiu de ce asa diferente mari, mi-e sa nu-mi iau vreo teapa.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

15.04.2011 9:26     citat 

eu am fost ffff incantata de el: e f usor, il conduci cu un singur deget. l-am folosit de la 1 an si jumatate pana la 3 ani ai lui S. nu are cos jos dar eu am cumparat o sacosa speciala http://idealbebe.ro/bebe-confort-plasa-...82e6c88466 cam asa doar ca era si captusite, nu se vedea in ea. partea proasta a cestui carucior era ca nu se lasa deloc pe spate. bine, nici S nu mai dormea mult pt ca il foloseam strict pt transport din parc acas, in vacante cand ne plimbam mult in vizitarea oraselor ...
acum am vazut (a cumparat furnicutza) ca a aparut si Quinny Zapp Extra care are si cos dar mai ales se poate lasa si pe spate. Este perfect pt T.
se poate monta pe el scoica de la maxi cosi.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

15.04.2011 9:34     citat 

mda ... si eu dorm bine noaptea. S se culca la 21 si citim o poveste la 21:30 cand nu vrea poveste. si dimineata se trezeste singur intre 7:30 si 8. in wkend se culca mai tarziu 22 - 22:30 si doarme neintors pana la 8:30. in ultimul timp se trezeste si se joaca la el in camera deci am dormit si pana la 9 sau 9:30 cand se trezeste de tot P jenat

Tamy, oficial Quinny se gaseste doar la Miniblu. Am verif acum pe site quinny, intr-adevar doar Miniblu apare. Studiaza-l intr-un magazin Miniblu si apoi cauta-l pe ocazii poate il gasesti mai ieftin.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

15.04.2011 10:05     citat 

neatza zambet
multumim de complimente zambet
noi azi de dimineata am fost la dr, ca aseara mandra mea a tusit destul de mult si m-a bagat in sperieti, ce-i drept noaptea a dormit, nu are nimic , a ascultat-o si nici in gat.nu are nimic.....
am fost sigura ca daca pleaca al meu sot trb sa se intample de astea, v-am spus ca ieri dimi am ajuns si la dentist cu puroi la un dinte...bine ca intr-un sfarsit am gasit cu cine sa o las pe mandra zambet
noi cu dinti am luat-o de la 3 luni, crize si agitatie etc si nici acum nu se vede nimic.....
crispy am vazut la tv ce zapada e la voi...brrrr
mai fetelor eu va invidiez sincer cele care dormiti noaptea....nu fiti rele si trimite-ti pe mos ene si pe la noi scot limba ...la mine nu la fiica-mea, ca ea doarme, eu sunt aia cu insomnii trist

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

15.04.2011 10:42     citat 

bon, deci va urasc pe toate, mai putin rizibizi insomniaca foarte fericit

caya, exact asa e si fimea, daca vorbesc cu ea rade si e e in mare forma, daca o las o secunda singura se jeluie toata.. si eu am banuit-o de dinti ceva, ca nu mananca frate.. e agitata da nu mananca neam... si vreo 2 zile era si rosie in obraz, si fimiu asa era cand ii ieseau dintii, rosu la fatza....
da nu se simte nimica tare la gingie, asa ca cred ca mai sta...

ocrisu, fimiu e rau de tot cu somnu, daca il pun in pat la 10 apai se freaca pan la 12... asa ca mai bine il pun la 8 sa se frece pan la 10.. plus ca el nu doarme ziua, iar la gradinita e numa intr-o miscare...
iar cand nu doarme suficiente ore, e agitat rau de tot, o tine tot intr-o criza..

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 10 luni
Naty: 7 ani, 1 luna

15.04.2011 11:08     citat 

Furni, oooffff, draga de tine! Eu, nu spun nimic, decat ca m-am aprovizionat, am funia de usturoi in frigider ( o mut diseara la capul patului), mai am si ceva apa sfintita, asa ca....te asptept....are dreptate Cayia! Poate chiar o sa ne distram sau poate daca schimbi patul, dormi si tu mai bine rad sarut sarut

Uraaaaaaa! Am poza la avataaaarrrr!!! foarte fericit

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 5 luni
David : 9 ani, 10 luni

15.04.2011 12:14     citat 

Dodo merci mult. Acum oscilez intre modelul vechi de zapp si cel nou cu xtra. La cel vechi avantajul e ca husa se strange dar la cel nou ramane ca o scoica, nepliata.
Furni pe mine sa nu ma urasti ca al meu are primul somn de 3-4 ore apoi ne trezim fix la 2h sa alimentam. De multe ori se trezeste fi-mea cand am atipit si eu un pic. Sa mai zic ca David se trezeste la 6 si rade, face kk pana la 8 cand adoarme si se trezeste Teea? Te simti mai bine acum? nervos

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: