· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > comportament exagerat sau firesc?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor comportament exagerat sau firesc?     
cream

16.04.2011 8:57     citat 

kuray lucy, sub nicio forma nu il tratez ca pe un copil care nu pricepe si nu stie nimic!
Iar la faza cu "daca urli urlu si eu" ce te faci cand iti raspunde " da, vreau sa urli si tu"...ne apucam de urlat cu totii????

si in ce priveste chestia cu " de la copii invatam mai multe decat din carti"..hmm...autodidactii nu au intotdeauna cele mai bune metode. E firesc sa citesti carti, sa le treci prin filtrul mintii si sa le adaptezi situatiei.

voiam doar sa stiu din experienta altor parinti ce acceptam si ce corectam.

practic asta ma roade pe mine: e ceva specific varstei sau e un comportament scapat usor de sub " control"?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 6 luni

16.04.2011 9:14     citat 

----------
cream a scris:
I-am spus calm de aseara ca de acum inainte nu o sa mai primeasca rasplata daca e cuminte, ca trebuie sa fie cuminte si punct, si ca o sa ii luam jucarii/dulciuri atunci cand o sa putem sau cand o sa fie nevoie.
----------

In afara partii ingrosate imi place ce ai scris, dar nu vad de ce este necesar sa ii spui copilului ca "trebuie sa fie cuminte si punct". Tu insati ai inceput primul mesaj cu "Am un baietel minunat" si mai incolo ai scris "in general e cooperant", in alt mesaj "pe bune ca e un copil ok".. zambet Tu functionezi perfect tot timpul? Da-mi voie sa ma indoiesc. Atunci de ce sa nu aiba si el acest drept? Tu la varsta ta si cu experienta ta de pana acum probabil iti manifesti altfel frustrarile, dar da-i si lui sansa sa invete sa gestioneze asta. Nici tu nu te-ai nascut invatata, nu?

Si de cate ori am citit (si citesc inca, din pacate) aici pe forum de parinti care isi bat copiii. Acei parinti nici macar la varsta pe care o au acum nu sunt in stare sa se controleze, si tu te astepti la asta de la un copil de 5 ani? Mi se par cam mari asteptarile. trag cu ochiul

----------
cream a scris:
Cred ca ajungeam la un punct in care daca nu imi mai permiteam "rasplata" materiala sa ni se urce in cap..
----------

Asta e foarte posibil, da.

----------
cream a scris:
somnul de amiaza nu e necesar si relativ oligatoriu pana prin clasele primare? [...]SI ei ar trebui sa doarma cam 12 ore pe zi parca, nu?
----------

Cine spune asta? rad Aici pe site e un articol mai vechi, din 2002:
http://www.parinti.com/SomnulCateoredes...l-105.html

Acolo scrie:
----------
citat:
de la 5 la 9 ani: 10-11 ore, fara somn peste zi;
----------

Astea-s valori orientative, scriam mai devreme, unii copii au nevoie de mai mult somn, altora le ajunge mai putin, ca si la adulti.

Daca vrei neaparat carti rad, eu personal ti-as recomanda ca autori pe Jesper Juul si Thomas Gordon, dar nu stiu daca ii gasesti in romana, in cel mai bun caz in engleza. De Juul stiu ca urma sa se traduca si in romana, insa nu stiu in ce stadiu sunt traducerile. E tradus insa in cateva alte limbi (el e danez), asa ca poate gasesti ceva ce poti citi.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 1 luna
Mara Sofia: 10 ani, 6 luni

16.04.2011 10:50     citat 

eu vreau sa scriu doar referitor la temerea ca daca nu ne permitem sa le mai cumparam ceva cu care sunt obisnuiti, ni se urca in cap.

depinde mult de copil... insa... eu am avut o perioada cand cumparam multe multe, ce aveam nevoie si ce nu... si pe urma am realizat ca nu e bine nici pentru noi, nici pentru copil si am inceput sa schimbam tactica... cand mergem intr-un Carrefour plin de juacrii, de carti, de luminte etc e imposibil sa nu ceara ceva... si sufletul meu cere multe, daramite un copil... asa ca ii spun ca nu putem sa cumparam multe, dar ca o sa ii iau ceva, in functie si de cat costa. O las sa atinga jucariile, sa se uite cu atentie si grija la ele... Isi ia o carte si o rasfoieste, o pune la loc... si pe urma, din toate chestiile, alegem ceva, de multe ori in functie de buget.
Eu nu prea am asta cu duminica si o rasplata... poate e bine asa, dar eu prefer altfel: stie ca dulciurile nu sunt bune, insa ca din cand in cand mancam si de astea ca tare mai sunt bune la gust rad .... carti, reviste cumparam cand vine momentul, nu vreau sa creez o obligatie din partea mea asa cum nu vreau sa o oblig pe ea cu nimic.

ma lungesc si nu stiu daca ma explic.
ideea e ca eu am mare incredere in puterea copilului de a intelege o situatie, insa ca sa inteleaga ceva trebuuie sa nu se simta constrans. cu cat ii dai mai multa incredere, libertate, cu atat observi ca "intelege" mai bine ce vrei... eu am observat asta si cu oamenii maturi... mai ales la mine... eu sunt painea lui dumnezeu si fac ce vrei, te inteleg, te ascult daca imi dai credit si incredere... daca faci pe seful cu mine, imi ordoni, ma constrangi: de-al naibii si nu te ascult.

(s-a inteles ceva?)

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 5 luni
cea mica: 8 ani, 9 luni

16.04.2011 12:36     citat 

----------
citat:
cream a scris:
kuray lucy, sub nicio forma nu il tratez ca pe un copil care nu pricepe si nu stie nimic!
----------

pai daca ii pretinzi sa fie cuminte si punct, mie asa mi se pare.iti dau un exemplu.eu daca ma duc cu fiica-mea la magazin si o rog sa nu alerge pe acolo, ii explic si de ce: fiindca o pot lovi ceilalti cu carucioarele.toate astea se explica pe moment..la noi nu functioneaza ca ii spun azi "maine vreau sa fii cuminte si punct".ce inseamna de fapt cuminte pt un copil??cred ca avem pretentii mult prea mari de la ei uneori...si de aceea am si scris ca avem multe d einvatat de la ei si ca trebuie sa ii tratam cumva de la egal la egal -adica sa invatam sa comunicam cu ei, (comunicarea presupune sa si asculti nu doar tu sa vorbesti)...uneori spunem ca nu e cuminte copilul..dar el poate face o boacana fiindca se plictiseste, fiindca vrea sa atraga atentia, fiindca vrea sa faca ceva si nu realizeaza efectul (de ex pe moment nu se gandeste ca daca toarna o sticla de oja pe covor aia nu se mai poate curata), etc etc.
----------
citat:
Iar la faza cu "daca urli urlu si eu" ce te faci cand iti raspunde " da, vreau sa urli si tu"...ne apucam de urlat cu totii????
----------

da! rad fiica-mea stie f bine ca pot sa strig mai tare decat ea...dupa ce i-am exemplificat o data...asa ca a doua oara nu a fost nevoie.
----------
citat:
voiam doar sa stiu din experienta altor parinti ce acceptam si ce corectam
----------

ti-am scris din experienta
----------
citat:
si in ce priveste chestia cu " de la copii invatam mai multe decat din carti"..hmm...autodidactii nu au intotdeauna cele mai bune metode. E firesc sa citesti carti, sa le treci prin filtrul mintii si sa le adaptezi situatiei.
----------

nu stiu ce intelegi tu prin autodidact.
daca imi ascult copilul, incerc sa comunic cu el si sa creez o relatie bazata pe alte idei decat "eu sunt parintele tu trebuie sa ma asculti"...nu inseamna ca sunt autodidact. si nici nu inseamna ca sunt impotriva cartilor insa cartile sunt pur orientative, oricate teorii ai citi copilul tau e unic si ca sa te poti adapta la el trebuie sa il asculti pe el nu ce scriu sau spun altii.

----------
citat:
cristine a scris:
ideea e ca eu am mare incredere in puterea copilului de a intelege o situatie, insa ca sa inteleaga ceva trebuuie sa nu se simta constrans. cu cat ii dai mai multa incredere, libertate, cu atat observi ca "intelege" mai bine ce vrei... eu am observat asta si cu oamenii maturi... mai ales la mine... eu sunt painea lui dumnezeu si fac ce vrei, te inteleg, te ascult daca imi dai credit si incredere... daca faci pe seful cu mine, imi ordoni, ma constrangi: de-al naibii si nu te ascult.
----------

de acord!! trag cu ochiul in ideea asta tot incerc si eu sa explic..dar na e mai obosit neuronul meu la ora asta scot limba

sus

Denunta
nelus

16.04.2011 1:24     citat 

Asta cu somnul la pranz depinde de la copil la copil. Si eu am avut un conflict pe tema asta cu Corina. Cand am mers lapsiholog m-a intrebat de ce nu am lasat-o in pace , sa se culce daca vrea, daca nu, nu! Nici atunci si nici acum nu sunt de acord cu asta, Copilul poate fi antrenat intr-o activitate care ii place f mult si ar vrea sa sara peste ora de somn, ca sa faca ce vrea. Eu stiu insa ca daca nu doarme va fi f obosita, nu va mai fi atenta la nimic si nu ne vom intelege toata seara. Practic daca nu doarme la pranz fie-mea arata ca un copil bolnav si cu febra 39. E suficient sa ma uit la ochii ei sa imi dau seama daca a dormit la gradinita. Cred totusi ca pana mai creste e de datoria mea sa o protejez si sa o ajut sa nu faca lucruri ce ii fac rau. Presupun ca primesc o carte care ma fascineaza si abia astept sa o termin. De dragul lecturii nu mai dorm, nu mai am grija de copii, nu mai merg la munca? NU! Trebuie sa imi limitez timpul acordat placerii, pentru ca sunt constienta ca trebuie sa fac lucruri mai putin placute. Nu am de ales. Un copil daca e fascinat de joc, nu il mai trimiti la somnul cu riscul de a isi face rau?

sus

Denunta
Christa

Copii

16.04.2011 2:41     citat 

----------
nelus a scris:
Un copil daca e fascinat de joc, nu il mai trimiti la somnul cu riscul de a isi face rau?
----------

Cu ce isi face rau? De-aia ca nu te mai intelegi tu seara cu ea si isi mai incaseaza si niste pedepse? Da, aia intr-adevar ii face rau. trist Inca nu am vazut copil mort de somn (la propriu, nu la figurat) din cauza ca a fost captivat asa de mult de un joc incat a renuntat sa se culce.

Fara suparare, dar tocmai ti-am citit si ultimul mesaj la "nazdravani", si pentru mine deja ce ai scris acolo intra in categoria "zbir", din care scria cream mai devreme ca nu vrea sa faca parte.

sus

Denunta
nelus

16.04.2011 4:21     citat 

La nazdravani scriam ca nu ma asculta. Ca negociaza cu mine. Daca ii cer ceva, trebuie sa o fac de mai multe ori ca sa "execute". Ultimul cuvant e din categoria zbir. Nu prea se intampla asta la noi. Acolo puneam problema ca nu am autoritate in fata ei. Prin autoritate nu inteleg sa ii fie frica copilului de mine! Tot acolo scriam ca o pedepsesc RAR!

Oricum apreciez comentariul tau si ma asteptam sa il primesc. Banuiam ca va fi asta continutul lui.

Corina isi face rau daca nu doarme pt ca este extrem de obosita. Nu se poate juca linistita, nu se poate uita la televizor si sa inteleaga ceva. Vorbesti cu ea si nu te aude. Intr-o zi nu a dormit la pranz la gradinita si pe la ora 17 am mers la sah. Mai avea putin si adormea in fund. Problema e ca daca o pui sa doarma cand e obosita e inutil. Ea tot la ora 10 adoarme.

sus

Denunta
cream

16.04.2011 9:35     citat 

ca de obicei se pune accent pe cuvinte si nu pe idee...

am zis asa, generic ca i-as fi spus copilului sa fie cuminte si punct... Am scris in graba si nu am folosit cuvintele exacte, dar le spun acum, i-am spus sa fie cuminte pentru ca asa e normal, ca sa ne intelegem bine, i-am examplificat cu anumite situatii..

Nu stiu de ce trebuie starnita o polemica, haideti sa vedem ideea de baza.

nelus, si baiatul meu la fel, daca nu doarme la pranz nu e ok, e extrem de agitat si de impiedicat la propriu, plus ca plange din orice, e irascibil, si la fel, oricat de obosit ar fi adoarme tarziu, de fapt cu cat e mai obosit cu atat adoarme mai greu,
In ce priveste contrazisul, nu sunt adepta metodei "taci, eu sunt mama si nu ai dreptul sa comentezi" dar nici sa ne certam parte-n parte parca, nu?

nu vreau sa fiu un parinte exagerat, dar vreau sa am un copil cu un comportament decent in public, care sa stie limitele.

Intrebarea la care inca nu am primit raspuns este: care sunt limitele in viziunea vostra? adica ce nu acceptati de la copiii vostri? sau mai exact, ce nu tolerati?Pentru ce ii pedepsiti voi pe ei, sau ii certati sau admonestati sau cum vreti sa spuneti?

sus

Denunta
Cristine

Copii

16.04.2011 9:49     citat 

mie imi e greu sa iti raspund la intrebare
pana acum i-am acceptat orice
nici nu mi-a facut nu stiu ce chestii.
ba mai mult, sa iti zic o chestie... a inteles ceva fara sa ii spun eu, nu stium de a prins chestia asta si anume ca in casa imi mai arata limba, se mai stramba la mine, ma imita si asta ma distreaza enorm, face glume pe seama mea (azi cica si pe ea a calmat-o un ceai... adica tipa mi-a zis asa cu subinteles ca ceaiul ma calmeaza rad cat de tare e sa iti zica fiica de cinci asa)... intre noi doua ne permitem sa mai refulam si noi... cand suntem in afara casei, cu societatea, cu civilizatia: ne purtam frumos.
rad si asa facem. daca vrea neaparat sa ii cumpar nu stiu ce acadele si eu stiu ca a mancat deja multe dulciuri, ii spun ca nu ii cumpar acum, dar ca atunci cand trece un pic de timp, sa facem pauza intre dulciuri o vreme, imi zice: eheeee, pentru asta ai merita sa scot limba la tine dar ma vede lumea rad
zic: da, ai dreptate. lasa ca ne strambam acasa.
e un exemplu minor da rpentru mine este cel mai importnat ca putem sa ne spunem niste chestii...

in fine... eu ii accept orice. si cand ii vine sa imi dea cu mana, ii zic: eu te lovesc pe tine? nu iti place sa fii lovita, nu? ce tie nu iti place, altuia nu ii face. si atat.

copiii striga, plang, se trantesc pe jos... care e problema? si noi am face-o dar ne e rusine, ca ne vede lumea.

ah, odata mi.-a zis o prostie intr-un magazin. o auzise la scoala, stia ca e ecva urat dar normal ca nu stia exact ce inseamna. si lumea ororizata, mai sa imi certe mie copilul. ohhooo, stati asa!!! am virbit cu ea, i-am explicat... si ea cica: pai si cum sa iti zic cand ma supar pe tine? si i-am zis niste cuvinte pe care mi le poate zice rad adica: stai sa vad daca gasesc bine corespondentul in romaneste, ceva gen "obositoareo"... nu prea le gasesc acum traducerea ca sunt expresii in spaniola...

accese de furie avem toti. daca adultii am fi perfect sanatosi la cap si am trece zen prin viata mereu, ar fi perfect. dar nu suntem, ne porcaim intre noi, uram pe altii, tipam, strigam... de ce le cerem copiilor sa nu faca asta?

in concluzie... eu sunt sigura ca fata mea vazandu.-ne pe noi exemple bune de oameni (atat cat putem, dar macar ne straduim cerandu-ne noua insine ca niste zbiri sa fim oameni ca lumea), o sa fie un om bun.

sus

Denunta
cream

16.04.2011 10:00     citat 

christa, exact,nici eu nu sunt mandra tot timpul de comportamentul meu, nu functionez tot timpul la fel... Si el are dreptul, normal, sa aiba momente "proaste"...de asta va intreb pe voi si discutam aici, sa stiu ca totusi nu gresesc.
cristine, vreau sa cred ca am o relatie ok cu copilul meu. Pentru ca daca e ok acum, o sa fie ok mai tot timpul. Insa tot timpul o sa trebuiasca sa ii pun limite, pentru ca si scolar, si adolescent fiind, nu cred ca o sa fie capabil sa ia singur toate deciziile in ce il priveste. Acum discutam de somnul de amiaza, mai tarziu discutam de scoli, examene, etc.

Va multumesc tuturor pentru pareri, sincer.

Ma simt oarecum " normala" foarte fericit

sunt multuimita ca baiatul meu chiar nu incearca sa ma manipuleze. DIn pacate am vazut copii care o fac, isi manipuleaza efectiv parintii. Eu vreau sa stie ca nu e nevoie de teatru, tumbe sau altele ca sa imi atraga atentia, i-o ofer eu atat cat pot, dar ca trebuie si el sa ma inteleaga pe mine, are 5 ani, da, dar asta nu il scuteste de obligatii.

sus

Denunta
Christa

Copii

16.04.2011 10:02     citat 

----------
nelus a scris:
La nazdravani scriam ca nu ma asculta. Ca negociaza cu mine. Daca ii cer ceva, trebuie sa o fac de mai multe ori ca sa "execute".
Ultimul cuvant e din categoria zbir. Nu prea se intampla asta la noi. Acolo puneam problema ca nu am autoritate in fata ei. Prin autoritate nu inteleg sa ii fie frica copilului de mine!
----------

Nu la asta ma refeream, ci la "disciplinarea" copilului. Si mie nu mi se pare necesara autoritatea, important mi se pare respectul. Care respect se cade sa fie reciproc! Si comentariul bonei mi s-a parut complet aiurea, nu vreau sa stiu cum se comporta cu fetita, cu atat mai mult in lipsa ta.

----------
nelus a scris:
Oricum apreciez comentariul tau si ma asteptam sa il primesc. Banuiam ca va fi asta continutul lui.
----------

Daca-s asa de previzibila, nici nu ar trebui sa ma mai ostenesc sa raspund. scot limba

----------
nelus a scris:
Corina isi face rau daca nu doarme pt ca este extrem de obosita. Nu se poate juca linistita, nu se poate uita la televizor si sa inteleaga ceva.
----------

Atunci nu se uita la televizor, unde-i problema? Mona nu e cu mult mai mica decat Corina, ea se uita fix la 2 emisiuni la televizor, cam jumatate de ora cu totul. In rest se uita la DVD la filme cumparate de mine.

----------
nelus a scris:
Intr-o zi nu a dormit la pranz la gradinita si pe la ora 17 am mers la sah. Mai avea putin si adormea in fund.
----------

Si, era asa o catastrofa daca o lasai sa doarma si nu mergeati la sah?

----------
nelus a scris:
Problema e ca daca o pui sa doarma cand e obosita e inutil. Ea tot la ora 10 adoarme.
----------

Iti garantez eu ca asta tine maxim cateva zile, apoi o copleseste oboseala si va dormi cat sa recupereze tot ce a pierdut in zilele trecute. Si nu spun din carti ci din experienta. scot limba Mona doarme inca 11-12 ore pe noapte (in general mai degraba 11). Daca s-a culcat mai tarziu vreo doua seri, atunci ori doarme dimineata mai mult (daca ne permitem, adica daca nu trebuie sa o duc devreme la gradinita), ori a treia seara pica lata mult mai devreme decat ora ei de culcare. Nu poti tine copilul treaz cu forta, candva adoarme!

cream, "pedeapsa" capitala a Monei (din punctul ei de vedere) este sa se culce seara fara sa-i citesc poveste. Si a "incasat-o" de cateva ori, dar nu sub forma de pedeapsa, ci i-am spus ca daca mai trage de timp si nu se imbraca in pijama si vine la spalat dintii, eu voi fi obosita si nu voi mai fi in stare sa ii citesc povestea, si asa a fost.

Cealalta "pedeapsa" consta din inlaturarea "fructului oprit". Adica stie ca are voie sa se uite la un film DVD pe zi, si daca s-a uitat la unul si mai vrea, si tocmai e "surda" cand ii spun ca i s-a terminat portia pe ziua respectiva, atunci ii iau DVD-playerul (e unul din ala portabil) si cand s-a linistit (ca de obicei se lasa cu urlete) ne ocupam de altceva.

Si Mona este foarte irascibila cand e obosita, insa aia se vede cu ochiul liber si atunci nu "imi pun mintea cu ea" si ne masuram puterile, pentru ca stiu care e cauza si atunci incerc sa o directionez spre culcare.

sus

Denunta
cream

16.04.2011 10:06     citat 

wow, christa, m-ai linistit cand ai scris si tu despre urlete. foarte fericit Cumva am avut asteptari prea mari de la el, cred.

adica e firesc sa protesteze la "pedepse".

sus

Denunta
Christa

Copii

16.04.2011 10:10     citat 

----------
cream a scris:
wow, christa, m-ai linistit cand ai scris si tu despre urlete. foarte fericit Cumva am avut asteptari prea mari de la el, cred.
----------

Pe fiica-mea o auzi de la coltul strazii si cand vorbeste normal, asa ca iti dai seama cum e cand urla. scot limba

sus

Denunta
amada

Copii
A.: 14 ani, 2 luni

16.04.2011 11:23     citat 

subscriu si eu la ce ai spus , Christa, in legatura cu somnul
tot din experienta vorbesc
anul trecut fiul meu se intindea seara cu mersul la culcare pina pe la 21:00, poate chiar mai tirziu, in conditiile in care nu dormea peste zi
asa ca in dimineata urmatoare era somnoros, morocanos, nu te puteai intelege cu el, tot pe fuga si in intirziiere
si , la sugestia unei persoane apropiate (sugestie primita de mine cu mare scepticism , va marturisesc, credeam ca nu vom reusi sa modificam programul de somn), am mutat ora de culcare la 8 sau imediat dupa 8
bineinteles ca au fost proteste, si suparari; dar am fost fermi, isi alegea povestea, spuneam/citeam o poveste, eventual inca una si dupa aceeea il lasam sa doarma (povesti citeam si inainte, si citim si acum)
si intr-o saptamina deja am avut rezultate
adormea frumos dupa 8, dimineata era odihnit, vesel, cooperant; aveam mai mult spor cu pregatirile de plecare

ei, din cind in cind, mai ales spre sfirsit de saptamina se mai intimpla sa adoarma pe canapea imediat dupa cina, si doarme si cite 12 ore neintrerupte, dar sa vedeti ce dispozitie de zile mari are a doua zi diminetata, se trezeste cintind si fluierind rad

sus

Denunta
Cristine

Copii

17.04.2011 12:14     citat 

e drept ce spune nelus ca asta cu somnul depinde de copil. Cezara mea nu are nevoie de somnul de pranz. Ea e mai agitata atunci cand nu se joaca activ... si o ajunge linistirea si trebuie sa topaie, sa tipe, sa rada.
Sofia are un somn pe zi dar nu mereu simte nevoia si tot asa, nu e "dificila"

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: