· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > comportament exagerat sau firesc?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor comportament exagerat sau firesc?     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

17.04.2011 7:54     citat 

----------
ralu-mada a scris:
sper ca ai remarcat si contextul in care a fost spusa trag cu ochiul
----------

Am urmarit subiectul de la cap la coada, da.

sus

Denunta
adana_

Copii
Delia: 14 ani, 11 luni

17.04.2011 9:16     citat 

imi amintesc cu mare precizie cat de repede a invatat copila mea sa stea departe de lucrurile care ma speriau sa le atinga sau sa le stea in preajma. grija mea de mama facea sa am reactii ample.strigam pentru ca eram speriata: nuuu, sau asa ceva.
copiii mici invata teribil de multe din reactiile noastre, chiar daca nu le explicam. nu cred ca e nevoie sa ii dresam. sa ii pedepsim cand ating priza. sa facem chestii deliberat adaptative. oamenii si lucrurile din jur le dau repere mult mai bune decat disciplinarea deliberata. oamenii cu nevoile lor si experientele lor cu lucrurile din jur.
dar nu mi-ai spus cum anume procedezi tu in situatia cu priza.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 7 luni
Mara Sofia: 10 ani, 11 luni

17.04.2011 9:22     citat 

eu am mai mereu cuptorul in functiune si sofia tot vrea sa atinga si eu zic uf, ea a atins cat era cald, (o las ca stiu ca e fierbinte dar nu pateste nimic, doar vede ca e mai cald decat ar vrea ea) si acum stie ca uf inseamna ca friga, ca e ceva de rau.
clar zici nuuuuuuuuu in momente cand nu poti sta la vorba, dar apoi explici ca doare, ca face buba. eu as aam facut. dar eu am si protejat prizele. trag cu ochiul

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 9:51     citat 

adana ma bucur de "precocitatea" copilei tale...din pacate nu toti copii sunt la fel .

grija ta de mama, reactiile tale...vad ca vorbesti enorm despre responsabilitatea ta...dar copilul in cauza?... sunt mame care (din pacate) nu pot fi tot timpul cu propriul copil...si acela oare cum se protejeaza...vorbeam de auto-aparare mai devreme, de copil ca individ....
tu ca mama ii spui NU si poate te asculta, dar daca ii spun eu ..oare va fi la fel de receptiv? permite-mi sa ma indoiesc...

in fine, vad ca persisti in acest "dresaj", evident notiune diferita....

cum reactionez?...simplu, comportamentul pe care il am cu copii mei si ai altora este unul extrem de complice, calm ,bazat pe incredere,implicare, comunicare si receptie...respectul e firesc, nu il calculez caci face parte din etica proprie ...
din fericire un simplu Nu spus calm, fara tipete si bla blauri (in situatii irelevante) e de ajuns...Cand e cazul, cert, explic, insa clar si la obiect, adecvat varstei copilului...increderea e mare, probabil din cauza comportamentului de zi cu zi, perso am ales o cale de mijloc, iubire fara rasfat zambet ...si nu pot nega ca nu imi face placere cand copii de care ma ocup ma strang tare in brate, imi spun cat ma iubesc si uneori ma suna sa imi spuna noapte buna...e ...emotionant, asta imi da aripi si incredere ca am ales calea potrivita...

sus

Denunta
adana_

Copii

17.04.2011 10:02     citat 

iti marturisesc ca nu imi este mai clar cum anume procedezi in cazul unui copil de 2 ani, caruia nu ii poti explica, cum mi-ai spus mai sus, in conformitate cu ce am citat mai jos:

----------
ralu-mada a scris:
Cand stabiliti noile reguli, precizati clar care vor fi consecintele.“...(Peters).
----------

in ceea ce priveste faptul ca poti sa nu te afli langa copil cand e in pericol, as spune ca intelegerea faptului ca anumite lucrurile sunt periculoase il urmeaza pretutindeni. in plus, reactiile celorlalti oameni cu care interactioneaza il regleaza ca si ale tale. asta se intampla oricum. ramane insa grija noastra, cred, sa avem grija cu ce fel de oameni ii lasam.

uite, sunt aici, si chiar vreau sa inteleg cum privesti lucrurile. citesc, intreb...imi suna bine ce povestesti despre relatia ta cu copiii pe care ii ai in grija. sunt de acord cu tine in partea anti-cicaleala si mesaje scurte atunci cand e ceva ce vrei sa inteleaga.
pe de alta parte sunt multi alti termeni de lamurit: de exemplu: ce intelegi prin rasfat, iubire fara rasfat?

ma gandeam, in legatura cu titlul mesajului, ca ar putea fi vorba, foarte bine, despre reactiile parintilor. oare cum ar trebui sa fie ele?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 10:18     citat 

zambet
tocmai de aceea am recomandat o carte si nu am citat un fragment...dar te asigur ca nu este vorba de absolut nici un "dresaj"...

citatul din fragment ti se adreseaza tie ca parinte, informatia normal trebuie filtrata si adaptata fiecarui copil...cand vorbim de "consecinte" presupunem deja un copil care a atins un anumit grad de maturitate, nu unul de 2 ani !
Cred ca trebuie mentionat ca atunci cand utilizam consecintele, sunt excluse pedepsele fizice, tipetele si tonul amenintator...

Ori de cate ori se foloseste consecinta, se ofera si o explicatie scurta.

Exemplu: " Maria, regula spune ca ne adresam una alteia pe un ton politicos. Pentru ca ai ridicat tonul in discutia noastra, nu le vei suna diseara pe prietenele tale".

Ultima modificare efectuata de catre ralu-mada la 17.04.2011 10:20, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
adana_

Copii

17.04.2011 10:19     citat 

parerea mea despre rasfat am scris-o deja. e cam mult de citit, dar iata.

sus

Denunta
adana_

Copii

17.04.2011 10:21     citat 

hmm...care este legatura intre comportamentul copilului si pedeapsa pe care i-o aplici?
si este ceva ce ai anuntat dinainte, asa ca in citatul pe care l-ai dat? ca vei interzice vorbitul la telefon? sau este o pedeapsa pe care o selectezi dupa bunul plac cand ai ceva de "corectat" ?

consider ca este dresaj o actiune menita sa determine pe altcineva, impotriva sau independent de vointa proprie, sa faca ceea ce vrei tu, prin oferirea de pedepse sau recompense.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 10:35     citat 

----------
adana_ a scris:
...de exemplu: ce intelegi prin rasfat, iubire fara rasfat?

----------

iubire (gesturi tandre), impartasire de situatie, activitati comune, complicitate, intelegere, comunicare, mici placeri, etc...fara acceptare de toane si capricii, sau comportament neadecvat (exteriorizare pe o cale diferita de cea a impolitetei sau obrazniciei), fara ai oferi absolut tot ce doreste in jucarii sau dulciuri...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 10:49     citat 

----------
adana_ a scris:
hmm...care este legatura intre comportamentul copilului si pedeapsa pe care i-o aplici?
si este ceva ce ai anuntat dinainte, asa ca in citatul pe care l-ai dat? ca vei interzice vorbitul la telefon? sau este o pedeapsa pe care o selectezi dupa bunul plac cand ai ceva de "corectat" ?

----------

in exemplul dat , comportamentul pe care il are Maria este unul nepoliticos, asta dupa ce am stabilit in prealabil algoritmul politetii...deci gasesti "regula" incalcata, consecinta si explicitarea acesteia.

ah, "pedeapsa" cum o numesti tu, este aleasa in functie de preferintele sale, de micile "placeri" cotidiene, etc...

----------
adana_ a scris:
...consider ca este dresaj o actiune menita sa determine pe altcineva, impotriva sau independent de vointa proprie, sa faca ceea ce vrei tu, prin oferirea de pedepse sau recompense.
----------

tocmai ca in contextul dat si psihologia copilului acest "dresaj" nu trebuie "mestecat" la propriu...vorbim de copii aici... in functie de varsta, ei constientizeaza mai mult sau mai putin notiunea pericolului, a politetii,samd....nu exista o regula ci o maleabilitate a fiecarui parinte in functie de personalitatea propriului copil.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 7 luni
Mara Sofia: 10 ani, 11 luni

17.04.2011 10:58     citat 

hahhaa, tocmai mi-a zis ceva Cezara care are relevanta cred eu cu subiectul...
o intreb daca vrea painici sau cereale si zice: cereale pentru ca tu ai decis asa (dar mi-a zis-o frumos, dulce, bine adica nu ca repros). eu ii raspund ca nu am decis eu nimic, de asta am intrebat-o ce vrea, la care ea: da, dar tu ai decis intre ce si ce sa aleg.
pam pam.

deci stie ce si anume decid eu fara pedepse, reguli spuse sau impuse trag cu ochiul si are cinci ani, nu 20 si nu e nici geniu, nici precoce...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 11:01     citat 

Cristine, parerea mea: irelevant exemplul tau...cred ca e mult mai profund de atat, e vorba de educatie in general trag cu ochiul

ma rog, e bine ca schimbam pareri, important e ca fiecare dintre noi sa facem ce consideram mai potrivit pentru copilul nostru...ptr mai tarziu... baza noastra a tuturor ramane iubirea pentru ei !

Ultima modificare efectuata de catre ralu-mada la 17.04.2011 11:03, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
adana_

Copii

17.04.2011 11:03     citat 

nu sunt de acord cu pedepsele estetizate si etichetate frumos ca si consecinte. oricum, in ultima destul de lunga perioada, adeptii consecintelor se straduiau macar sa sustina ideea de a le face sa se potriveasca faptului a carei "consecinta" o aplicau.
nu mi-ai spus daca fusese anuntata dinainte pedeapsa ce se va aplica daca vorbeste "neadecvat".

faptele au ele insele consecintele lor, nu trebuie sa le aplicam noi. putem, cel mult, sa avertizam, dar si aici, cred eu, trebuie sa o facem cu zgarcenie si doar cand chiar e necesar, lasandu-l sa experimenteze si fara sa exageram sa vedem pericol peste tot. desigur, am luat doar cazul situatiilor periculoase pentru copil. daca este sa luam situatiile in care copilul face ceva neplacut pentru altii, si aici exista consecinte naturale, reactia celuilalt, nu trebuie musai sa facem ceva anume. doar sa propunem o relatie frumoasa prin felul in care ne purtam noi. si eventual sa ii incurajam sa observe lucruri care tin de traiul bun in comun.
daca luam cazul lipsei de grija. putem spune simplu, daca e vorba de consecinte; Ana, untul se topeste daca nu sta la frigider. In loc de : "Ana, daca mai lasi o data untul afara din frigider am sa iti incui bicicleta in balcon."

Cristine, cat de fain a surprins copila ta si a definit situatia zambet.
Mi-a amintit de o alta copila faina, de 10 ani. Eram la munte. Ea era cu fratele ei si parintii, noi cu fata noastra. La un moment dat tatal ii zice baiatului. Vezi ca daca te mai plangi o sa ti-o dau pe Delia exemplu toata viata. La care fetita: uite cum fac adultii, cum face tata (s-a corectat) pune distanta intre Vic si Delia zambet

cat despre politete....nu stiu ce sa spun. dar despre ce inseamna respectul si cum ar trebui sa fie tratati, stiu copiii de foarte mici, cu conditia sa fie tratati bine. stiu ca e "neadecvat" sa fie intrerupti cand fac ceva important pentru ei, sa le spui ce simt ei (foame, sete, pipi, somn...). Daca nu le iei lucruri din maini si nimeni nu le ia, nici ei nu fac asta, stiu ca e total in neregula sa ridici tonul la ei si se uita la tine uimiti si raniti ...

Ultima modificare efectuata de catre adana_ la 17.04.2011 11:17, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

17.04.2011 11:17     citat 

----------
ralu-mada a scris:
in exemplul dat , comportamentul pe care il are Maria este unul nepoliticos, asta dupa ce am stabilit in prealabil algoritmul politetii...deci gasesti "regula" incalcata, consecinta si explicitarea acesteia.

ah, "pedeapsa" cum o numesti tu, este aleasa in functie de preferintele sale, de micile "placeri" cotidiene, etc...
----------

Ai impresia (sau ma rog, autorii pomeniti de tine) ca daca ii spui consecinta suna mai bine decat pedeapsa? Chiar daca unora nu le place, recurg totusi la definitii din dictionar:
----------
citat:
CONSECÍNȚĂ, consecințe, s. f. Rezultat al unei fapte, al unei acțiuni, al unui principiu; urmare.
----------

Deci asta pentru mine ar fi: daca pune mana pe cuptorul fierbinte, atunci se va arde la mana, sau daca baga mana uda in priza atunci se curenteaza sau in cel mai rau caz moare, dar nu "Maria, pentru ca ai ridicat tonul la mine nu ai voie sa vorbesti la telefon cu prietenele tale diseara".

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.04.2011 11:19     citat 

----------
adana_ a scris:

nu mi-ai spus daca fusese anuntata dinainte pedeapsa ce se va aplica daca vorbeste "neadecvat".
----------

nu trebuie sa ii fie teama de restrictia pe care o va avea ci trebuie sa constientizeze faptul ca avem cu totii o etica ce trebuie respectata pentru propria persoana si pentru cei din jurul nostru...
asa zisa pedeapsa o va face sa reflecteze la propriul comportament...

deci raspunsul intrebarii tale depinde f mult de context, fiecare parinte decide dupa simtaminte sau ratiune..

----------
adana_ a scris:
cat despre politete....nu stiu ce sa spun. dar despre ce inseamna respectul si cum ar trebui sa fie tratati, stiu copiii de foarte mici, cu conditia sa fie tratati bine. stiu ca e "neadecvat" sa fie intrerupti cand fac ceva important pentru ei, sa le spui ce simt ei (foame, sete, pipi, somn...), daca nu le iei lucruri din maini si nimeni nu le ia, nici ei nu fac asta, stiu ca e total in neregula sa ridici tonul la ei si se uita la tine uimiti si raniti ...
----------

da, stii foarte bine...
de exemplu: sunt cu D in parc, il previn cu 10 minute inainte ca va trebui sa ne indreptam spre casa ! sau ii spun :inca 2 ture de topogan si va trebui sa ne indreptam spre casa, argumentul i-l dau pe drum, nu in timp ce se joaca, caci nu e receptiv...

in concluzie (aviz tuturor din discutie), repet, important e sa fim impacati ca adoptam comportamentul potrivit ...si copiilor le sunt satisfacute nevoile afective si materiale (aici , cum am spus, in limita rezonabilului)...

Ultima modificare efectuata de catre ralu-mada la 17.04.2011 11:25, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: