· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti de 2011 - 14
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti de 2011 - 14     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

25.04.2011 4:07     citat 

hm pai da dar muschii nu ii pot antrena prea curand, nu?? trist la prima nastere fiind naturala am purtat burtiera la cateva zile dupa nastere, (nu am purtat f mult atat ca s-a retras burta si am ramas cu suncile.. rad ) iar de sport si gimnastica m-am apucat numai la 4-5 luni dupa nastere...acuma nu am sunci dar am burta umflata (deci chiar nu e grasime, am 50 kg, nu am ce slabi, -nici nu vreau sa mai slabesc doamne fereste -doar sa ajut burta sa se retraga.
iaca printesa azi...in scaunul castigat aici pe forum foarte fericit

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

25.04.2011 4:51     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
neata tuturor
fetelor cu cezariana, dupa cat timp de la operatie pot purta burtiera??? confuz socat ca am ramas cu o meduza in burta si vreau sa scap de ea scot limba rad (si la prima sarcina am avut dar fiind nastere normala am putut purta corsetul ala dupa cateva zile..acuma nu stiu cam cat dureaza pana se vindeca bine operatia???
----------

Felicitari !!! Sa va traiasca minunea !!! Nu stiu de burtiera dar stiu ca sunt anumite exercitii pentru burta pe care le poti face chiar de a doua zi de la operatie. Mie mi-au dat o foaie cu exercitiile asa ca intreaba si tu doctorul poate te indruma mai bine. Bafta !!!

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 2 luni
V mic: 10 ani

26.04.2011 6:41     citat 

Furni, sa va fie de bine botezul! sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani, 11 luni

26.04.2011 7:41     citat 

mersi zambet
a fost frumos... am avut 6 copii intre 3 si 9 ani si a fost o alergatura si o zarva de mare fel.
la biserica fimiu si cu inca un atomic s/au fugarit non stop, drept care multi adulti au facut miscare foarte fericit
poze de acasa ca aici cam greu.

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 10 ani
am nascut deja!

26.04.2011 9:08     citat 

kuray ce imi place caciulita anyei, e mortala sarut
in leg cu burtiera , mie mi-a zis dr ca pot purta inca de cand am iesit din spital, dar eu nu am suportat-o trist
furni asteptam pozele

pana una alta va pun eu una, cu mara la bunici zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

26.04.2011 9:29     citat 

eu ma gandeam ca dat fiind ca operatia inca nu e vindecata complet si ma mai jeneaza (sa nu zic ca doare ca e prea mult spus), sa nu fortez lucrurile cu burtiera..ca aia care o am eu strange bine (de aia si are efect).deocamdata port colanti care imi strang cat de cat burtica oricum se retrage pe zi ce trece. la control la nenea dr ma duc pe 30 s avedem ce mai zice.
rizibizi super poza sarut
furni abia astept s avad poze..de copii ce sa zic poate ca am eu nervii cam slabi dar la noi cand mai vine in vizita cate un nepot/nepoata sa se joace cu Cata (sunt ceva mai mari ca ea) se lasa cu o zarva de dupa 2 ore zau ca imi simt creierul tocat prostit (desi nu fac boacane, dar simplul fapt ca alearga peste tot si chiuie ma oboseste)...dar na in fine fiica-mea face dinastea numai cand e cu alti copii mai energici care o provoaca, ea de fel e f linistita poate de aia nu sunt obisnuita.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

26.04.2011 11:00     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
hm pai da dar muschii nu ii pot antrena prea curand, nu?? trist
----------

Scrisesem aici ceva despre muschi:
http://www.parinti.com/modules.php?name...ic&t=20344

si aici a fost o discutie mai ... hai sa zicem inflacarata foarte fericit
http://www.parinti.com/modules.php?name...c&start=60
si nu pot decat sa repet ca nu dau doua parale pe ceea ce a spus autointitulata kinetoterapeuta, pentru ca am de 1000 de ori mai multa incredere in ce imi spun medicii si moasele aici.

Informatiile le ai, ce faci cu ele e treaba ta. trag cu ochiul

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 24 ani, 8 luni
Josefine: 15 ani, 9 luni
Lucas: 9 ani, 7 luni

26.04.2011 3:48     citat 

Heeeeeeeeeeeeej

In sfarsit si noi aici !!!

A azi am fost la control la doctorita pentru ca normal era control de dupa 12 ore de nastere si inimioara la 2 zile. Totul ok .
Icter a inceput sa faca de ieri dar e usor si a zis sa l tin la lumina cat mai mult.
Si de ieri a facut si o eruptie in toata regula in zona funduletului si piept, prima data am zis ca e alergie la ceva, ba ca de la libero, dr ziceca de la hormoni si sa ma astept sa fie plin asa pe tot corpul..parca pe voi nu v-am auzit de asa eruptie..

Am avut 2 zile grele , nu am lapte mult si bb papa din ora in ora, ma dor sfarcurile ca naiba, seara si dim ii dau 30 ml complectare sa doarma si el macar 2 ore.
Aseara i-am facut prima baita dupa care a dormit 3 ore jumate, nu mi-a venit sa cred, a papat a mai dormit 2 ore, a papat a mai dormit o ora si s-a facut dimineata si a inceput iar fatza fatza la titi ...

Azi am cerut la farmacie ceva pt lactatie, cica nu exista... surprins astia sunt pusi pe mine sa ma supere, noroc ca sambata vin ai mei din ro.Ce ati probat, ce e mai bun sa stiu ce sa cer sa mi aduca.

Picaturi cu ce le puneti in nas? pipeta iar nu am gasit la farmacie, fornaia si am vrut sa i pun lapte dar cum m-am chinuit sa curga 3 picaturi din sfarc i-am pus cu o seriga .

Uitasem ce inseamna bb mic, o gramada de prostii trebuie sa mai cumpar si eu ma vedeam tare pregatita rad

In afara de ceai chimen si anason ce ceaiuri mai sunt? ca asta gasesc la supermarket. Acum am baut o bere fara alcol, sper sa am succes.

Alexutu meu

Lucy e asa mica si finuta printesica ta !!!!
Noi cred trebuia sa luam haine direct mar 62 rad

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 24 ani, 8 luni
Josefine: 15 ani, 9 luni
Lucas: 9 ani, 7 luni

26.04.2011 3:52     citat 

si ca sa nu rasfoiesc netu poate mai gasesc la voi raspuns
cat de des trebuie sa faca kk la inceput?
eu de cand am baiatu acasa cred abea am schimbat 10 scutece , noapte nu face deloc , iar ziua de 2-3 si asta deobisei seara scutec dupa scutec .
e ok sa fie si asa?
l-a cantarit azi dr si a zis ca e ok,a avut 4435 la nastere si dupa 2 zile azi 4440 a dat jos si a si recuperat...in fine cu kg nu prea conteaza dar cu scutece goale parca ma streseaza rad

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.04.2011 6:15     citat 

elsy:
- ceai de fenicul e ffffff bun combinat cu chimen si anason; eu pun cateodata si seminte de marar
- galactogil sau asemanator eu nu am luat
- fornaie ca se curata; eu nu i-am pus nimic in general; de cateva ori am pus cate o pic de ser fiziologic; la noi se gasesc fiole mici de plastic din care se picura usor
- despre kk stiu de la Christa si adelia ca-i ok si 1 la 10 zile si 10 pe zi ...

Pupici si bun venit in gasca trag cu ochiul

sus

Denunta
ambraa

Copii
Timeea Alexandra: 11 ani, 9 luni
Andrada Bianca : 9 ani, 7 luni

26.04.2011 8:33     citat 

Buna
    fetele multumim
      Furnicutza felicitari pt.crestinare!
        Lucy la prima cezariana nu am folost deloc burtiera ,burta sa retras frumos in cateva luni.Tura asta la spital ne-au cerut burtiera si mi-au pus imediat dupa operatie dar dr.mi-a spus sa nu o folosesc mai mult de 1 saptamana ,eu am folosit-o doar 4 zile .Nu ati fa griji o sa se retraga burta nu ramane asa.
          Rizbi foarte scumpa fetita ta si ce par frumos are sarut
            Elsy a mea dupa 4 zile de la nastere a devenit kk-cioasa zambet asa ca ai rabdare cateva zile si apoi sa te ti . Waw ce grasunel ai ascuns tu in burtica ,e tare frumusel sa va traiasca!
              Am ajuns si noi la 3200 am plecat din spital 2740
                Cateva poze cu noi
                  http://s378.photobucket.com/albums/oo22...a/diverse/

sus

Denunta
                  Crispy

Copii
                  Aky: 9 ani, 11 luni
                  Naty: 7 ani, 2 luni

26.04.2011 8:37     citat 

Elsy, felicitari pt. Alexutz! Sa fie sanatos si voios ca papcios vad ca este! scot limba sarut sarut
                  Cu kk vad ca s-a mai schimbat si la noi treaba, desi in "alimentatie" nu au survenit modificari....la inceput era la fiecare alaptat, pe la 2-3 luni cam de 3-4 ori pe zi, de vreo 2 sapt., cam 1-2 ori pe zi iar acum nu a mai facut de 2 zile, dar, dupa cum am mai citit pe aici, inca nu ma agit....mai astept...presimt ca voi pati precum Cayia, daca imi amintesc bine....o sa urmeze o bombitza de toata frumusetzea.... rad prostit
                  Furni, felicitari si din partea noastra pt. micutza crestina! Sa fie sanatoasa si sa va traiasca! Abia astept si eu pozicile! Auzi? Da' nasha a avut spor de conditii deosebit de grele? Si-a mai simtit bratele? Sau s-a antrenat bine inainte?scot limba sarut
                  Rizibizi, este mortala Mara! Ce imi place ca are asa de mult par sarut...acu', de ce sa nu recunosc? Sunt de-a dreptu' invidioasa...am impresia ca lui Alex nu ii mai creste deloc...no, am si eu un stress, ce vreti? scot limba
                  Ambraa, ce mandrete de fetitze ai tu acolo! Sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii! Felicitari si pt. kg acumulate! sarut sarut

Avem si noi bilantul de la 4 luni...am uitat sa mai scriu sapt. trecuta.....8 Kg si 66 cm...nici nu vreau sa ma gandesc ce imi vor auzi urechile la vaccin scot limba ochi peste cap ...dar, putin imi pasa, atata timp cat bb imi cere papa si tzitzili produc laptic, nu pot decat sa ma bucur! foarte fericit

sus

Denunta
                  ocrisu

Copii
                  Paul: 13 ani, 4 luni
                  Antonia: 9 ani, 10 luni

26.04.2011 9:10     citat 

E posibil ca la mamzela mea sa ii iasa dintii asa devreme? ochi peste cap Ca m-a capiat azi si, uitandu-ma in gura ei, vad ca are gingiile rosii si umflate. surprins

sus

Denunta
                  Kurai_Lucy

Copii

27.04.2011 8:29     citat 

Christa mersi , citisem mai demult discutiile cu pricina dar pe moment nu le-am dat f multa importanta pt ca nu ma gandeam ca ajung la cezariana si oricum si dupa prima nastere m-am apucat de miscare dupa 4 luni jumate-5 de la nastere. de aia si scrisesem ca "muschii nu ii pot antrena prea curand", fiindca tot imi ramasese mie ceva in minte din discutiile cu pricina. trag cu ochiul acuma oricum am observat ca burtica se retrage tot mai mult pe zi ce trece foarte fericit
                  elsycutza
                  ----------
                  citat:
                  Am avut 2 zile grele , nu am lapte mult si bb papa din ora in ora, ma dor sfarcurile ca naiba, seara si dim ii dau 30 ml complectare sa doarma si el macar 2 ore.
                  ----------

si eu am trecut prin faza asta la spital, bebelina cerea sa suga tot timpul, eu intrasem la disperari -nu de alta dar aveam niste rani la sani de numa numa si ma durea groazniiiic....dar a trecut faza, ea a supt in disperare, s-a facut mai mult laptic si apoi a fost ok, papa si dormea 2-3 ore legate foarte fericit
                  acuma in timpul zilei e la fel, mananca bine si apoi 2-3 ore doarme, in schimb noaptea se trezeste din ora in ora sa pape...asta e, ii dau cat cere si cand cere zambet laptele se formeaza in functie de cat suge copilul, uite la mine daca fata doarme mai mult deja imi curge lapte din sani ca sunt prea plini. nu am luat nimic pt lactatie, nici tu ceai nici nimic, mananc normal, beau ceva mai multe lichide decat inainte pt ca mi-e sete (dar la mine asta inseamna oricum max 1 l pe zi jenat scot limba ), totusi lapte este din belsug zambet
                  picaturi nu ii pun in nas, nici la prima nu am folosit nici picaturi nici pompa de nas nici nimic.cand mai are mucisori stranuta de cateva ori si se curata. zambet
                  deci eu zic sa pui bebe la san de cate ori cere, nu te mai stresa ca isi regleaza el programul..si trec si durerile de sani in cateva zile trag cu ochiul
                  de scutece la fel, cat am stat la spital facea f putin, (dar si manca mai putin), acum face mult mai mult si pisu si kk cam dupa fiecare masa (nu f f mult dar face)..deci, se regleaza ei. foarte fericit
                  ambraa super pozele!!!!
                  eu sper azi sa mergem la biserica sa ne citeasca preotul sa putem iesi putin pe afara (pana acum am iesit doar in balcon)
                  printre altele ma bucur ca am dat de un medic ok pt fete, a venit s ao vada pe micuta ieri si mi-a spus ca daca ii dau san sa nu cumva sa ii dau altceva ca nu e nevoie, in fine s-a apucat el sa imi explice ca laptele tine si de foame si de sete si sa ii dau de cate ori cere..etc...eu numa zambeam ma gandeam, in sfarsit un doctor ok!!(fosta pediatra ne recomada la 2 luni lamaie pt sughit).
                  ocrisu ce sa zic, se poate orice... zambet

sus

Denunta
                  mihaela_ct

Copii
                  bubulina: 9 ani, 10 luni

27.04.2011 9:10     citat 

Buna dimineata, fetele!
                  Mai semnez si eu condica, un pic chiaunita azi. Mandra mea e cam agitata de ieri si azi-noapte mi-a facut creierii zorzoane, de la 6 si ceva a inceput sa chitaie iar la 7 si ceva mi-a dat trezirea, in conditiile in care ma culcasem la 12, ca ea a vrut divertisment de la 11 la 12 noaptea. Plus ca a facut un kk de i-a ajuns pana la sosete. Acum s-a culcat, a obosit probabil facand toate treburile astea. zambet
                  Lucy, e mortala fi-ta cum sta ea bine legata asa in scoica. E o scumpa. zambet Referitor la burtiera, si ginecologul meu mi-a spus ca e inutila si ca pune muschii in repaos asa ca ar fi bine sa renunt la ea. Iti da impresia placuta ca ai burta mai mica pentru ca o strange dar, in realitate, burta tot revarsata e daca nu iti tonifici musculatura.
                  Eu am ramas cu burta dupa nastere, zici ca sunt in vreo 4 luni asa, daca am si mancat. Aseara facea barbata-miu mishto de mine de imi venea sa ii sparg capul. nervos Trebuie sa ma apuc de sport, ce sa mai!...
                  Rizi, intr-adevar, fata ta are ceva par, cred ca pana la mot o sa aiba ditamai claia. rad Sper sa o prinda din urma fi-mea, ca si de ea se minuneaza lumea ca are par k lumea in cap.
                  Furni, asteptam pozele! zambet
                  Maine face Clara 3 luni. Ce trece timpul!...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  »
                  Data este GMT + 2 Ore
                  subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
                  mergi la: