· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15     
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

10.05.2011 2:32     citat 

Brusc si deodata li s-a nazarit celor de la Min. Sanatatii sa se faca rapel la DTH. Pana la urma cred ca nu i-l mai fac.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

10.05.2011 2:41     citat 

aici se face un vaccin pe la 6 sau 7 ani, da' nu stiu exact ce...
in mare sunt aceleasi vaccinuri si aici, dar sint eu ametita de creier din cauza atator denumiri si prescurtari pe atatea limbi zambet

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

10.05.2011 2:59     citat 

DTP, scuze - difterie, tetanos si pertusis.
Asa stiam si eu, ca la 7 ani trebuia sa facem, dar uite ca s-au razgandit. Cred ca pana la urma semnez ca nu sunt de acord sa-l facem si gata. Si asa, eu am ceva impotriva vaccinurilor. Le fac pe astea fara de care nu ne primesc la scoala si atat. N-o sa-i fac nici fetii alea de varicela, pisic... nu mai stiu care si in niciun caz pe cel contra HPV.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.05.2011 6:36     citat 

io una recunosc cinstit, nu am nervi sa imi vad copilu facand pojar ori boli din astea contagioase... cand i-au scos amigdalele lu fimiu am crezut ca inebunesc, cu tinut in casa, plans noaptea si alte cele... pe mine nu ma tine nervu de asa ceva, cred ca ajung dupa gratii daca e sa faca amandoi toate bolile astea contagioase, eventual unu dupa altu'..
in plus imi amintesc de parca a fost ieri cum stateam inchisa in casa, in vacanta de vara, si toti copiii din bloc erau afara si se jucau pana seara tarziu (vara cand se intuneca tarziu)... si eu ma uitam pe geam si intrebam tot timpul de ce nu pot sa ma duc afara... fiindca aveam pojar...
asa ca ii duc cuminte la vaccine si sper sa fie totul ok.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 5 luni
David : 8 ani, 9 luni

10.05.2011 7:37     citat 

Punem si noi poze de la botez:

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

10.05.2011 7:55     citat 

Tamy, sa va traiasca micul crestin si sa fie sanatos! Ce mare s-a facut! Este un dulce, ca sa nu mai vb de Teo... sarut

Feteleeeee, ajutoooor! I-am pus lui Alex un supozitor cu glicerina acum o ora si nu a iesit nici acum afara...este a 4 a zi si nu am mai rabdat sa-l vad cu se screme si se strange de burtica, iar in seara asta a inceput sa urle de-a binelea.... plang sau sunt foarte trist trist Data trecuta cand i-am pus a iesit in 10 min si acu'...nimic! Ce sa fac??? trist ochi peste cap
Se "reglase" si la el la 3 zile, dar acum este teroare... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

10.05.2011 8:23     citat 

Crispy, incearca sa ii dai cateva lingurite de ceai de musetel...mie asa mi-a zis pediatra iar Paul iesea repede dupa el.
Tamy, sa va traiasca micul crestin, cum sta el lipit de mama lui. sarut
Furni, poti avea surprize neplacute cu vaccinurile impotriva bolilor copilariei, am auzit de mai multe cazuri in care, dupa vaccinul impotriva varicelei, copiii au facut varicela. surprins

sus

Denunta
Crispy

Copii

10.05.2011 8:38     citat 

Oana, multumesc mult! sarut O sa incerc maine, pt. ca acum vad ca a adormit....mi-a plans 1 1/2 cu sughituri si acum sughite in somn plang sau sunt foarte trist ...cred ca pana la urma a avut parte de un "cocktail"...burtica, gingiile si...deochi ( am dat azi o fuga pana la servici si toata lumea s-a mirat de el! ) trist

Stiu ca mai avem pana atunci, dar ROR-ul este obligatoriu? Pt. ca acolo am inteles ca ar fi cu mai multe semne de ???... nervos Daca nu ar fi, nu l-am face nici noi.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

10.05.2011 9:28     citat 

Da, ROR e in schema de vaccinare, dar asta nu inseamna ca tu, ca parinte, nu il poti refuza.

sus

Denunta
Crispy

Copii

11.05.2011 8:33     citat 

Da, am vazut si eu ca era cuprins in schema, dar ca nu ar fi o problema daca nu il facem pt. inscrierea la gradi/scoala....am inteles ca acolo se cere doar DTP "obligatoriu". OOoofff! nervos

sus

Denunta
ocrisu

Copii

11.05.2011 8:50     citat 

M-a capiat fi-mea azi, nu stiu ce are...a inceput sa se fatzaie de la 5.30, la 6 s-a trezit de tot, i-am dat sa pape, s-a mai miorlait nitel, la 7 s-a culcat din nou si pana in 8 era iar treaza. Si acum doarme 10 minute si se scoala urland. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

11.05.2011 8:51     citat 

neata tuturor
deci cum e cu vaccinul ala la varsta de 4 ani ca nici eu nu stiu scot limba jenat
am si schimbat pediatrul fetei dupa ce s-a nascut asta mica....oricum sapt viitoare trebuie sa mergem cu cea mica cobtrolul de o luna si o sa intreb..
la cea mare am facut doar astea obligatorii (platite) acuma la a doua sa vedem le facem tot pe bani sau gratis? cum ati procedat??? atunci aveam alta pediatra si ne-a recomandat astea pe bani pentaxim parca scot limba stiu ca era 120 lei doza..da pediatra cu pricina ne si recomanda tot felu de chestii inutile (vitamine si siropele etc.... dupa aia am surprins o discutie intre ea si o tipa de la nush ce firma de medicamente care ii spunea sa dea oamenilor siropul cutare si cutare ca tb sa le creasca vanzarile, si o lua la rost ca nu prea a recomandat produsele lor etc trist ...deci ce sa o mai cred ochi peste cap ca sa nu mai spun ca atunci cand ii dadea fetei antibiotic si am intrebat-o de ce nu mi-a recomandat biotics sau ceva - (ca fata vomita dupa 2 sapt de antibiotic -avea bronsita si citisem pe forum despre biotics-- dr imi spune "pai nu v-am spus de el fiindca e scump surprins era 1 leu plicul plang sau sunt foarte trist da probabil nu era facut de firma cu care colabora ea ochi peste cap )
----------
citat:
furnicutza a scris:
io una recunosc cinstit, nu am nervi sa imi vad copilu facand pojar ori boli din astea contagioase...
----------

da cateodata nu ai de ales. fiica-mea cea mare a facut pojarel la varsta de 5 luni. scot limba varsat de vant a facut vara trecuta imediat dupa ce am ramas eu gravida (aveam 6 sapt ) si a fost nasol de tot, eu nu am avut boala si daca o luam de la ea bebe putea sa faca niste malformatii groaznice fiindca atunci e f periculos la inceputul sarcinii...si asa exista riscul Domane fereste sa aiba probl la inima fiindca am fost expusa bolii plang sau sunt foarte trist dar uite ca e totul ok zambet sarut nu iti zic ce chin a fost sa stau departe de cea mare cat a fost contagioasa mai ales ca eram in renovari si cu apartamentul tot rascolit plang sau sunt foarte trist pana una alta e mai bine sa faca copilul aceste boli in copilarie decat mai tarziu. eu nu le-am facut in copilarie si acumama feresc de numa de varsat de vant (si cand am fost gravi cu cea mare au facut nepotii mei, deci iara stres trist )...scarlatina am facut la 16 ani si a fost groazniiiic (nu boala ci spitalizarea si tot ce implica mai ales penicilina intravenos plang sau sunt foarte trist de 2 ori pe zi)
Tamy super pozele !!!! ai niste copii superbi le doresc tot ce e mai bun!
kiki sa inteleg ca ati mai scapat de colici?? si eu trebuie sa ajung la tuns cat mai curand ca nu mai imi suport parul si nu stiu cum sa fac ochi peste cap
Crispy tu alaptezi ca nu mai stiu jenat poate daca bei tu niste ceaiuri il ajuta?? eu nu suport sa beau ceai dar imi mai fac supa de chimen ca imi place f mult foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

11.05.2011 8:57     citat 

Tamy, ce poze frumoase! Sa traiasca micutul crestin si sa fie sanatos.. si ambii tai copii superbi sa iti aduca numai bucurii! sa fie sanatosi si voiosi!
si tu arati f bine sarut (ori e nasa in poza scot limba ?)

sus

Denunta
Crispy

Copii

11.05.2011 9:36     citat 

Lucy, da, inca alaptez...sa sti ca am tot baut ceaiuri...de macese ( culese de socru'meu din padure asta toamna) "imbunatatit" cu chimen si anason...acu' ma gandeam ca nu prea am papat fructe...nu gasesc mere rom si cele de import nu au nici un gust, citrice am evitat, ca sa nu-l "stresez" mai tare pe Alex cu burtica...nu-mi ramane decat sa astept capsunile rom si sa incep sa bag la greu...am mai papat ceva visine de la congelator ( mi-am pus vara trecuta...ma gandeam ca poate ma ia vreo pofta, cand nu e sezonul lor prostit ...pap musli cu lapte, in schimb sau cu iaurt.

Din cate stiu eu, Pentaxim este gratuit acum, prin programul national si Infarix-ul este cel care se plateste.

Furnicutz, da' tu ce ai patzit ca vad ca esti mai "rezervata" cu forumitul in perioada asta? Sau oboseala acumulata isi spune cuvantul?? trist sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

11.05.2011 9:46     citat 

Crispy bananele nu iti plac?
nici eu prea mananc fructe da eu nu prea pot ca am stomacul praf...da mananc zilnic banane macar una, eventual compoturi din alte fructe si nu prea stau fara supa/ciorba.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: