· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 11 ani, 9 luni
Victor Adrian: 9 ani, 4 luni

04.05.2011 2:43     citat 

Am incercat sa ii dau cu o oja..mavala stop parca..no way.. Se stramba si apoi isi baga degetul si suge si mai abitir.
Cu altceva nu
Sper sa mai creasca putin si sa inteleaga..foarte fericit

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

04.05.2011 3:28     citat 

Oana, si noi avem parte aceleasi urlete la caciula...o uraste de-a dreptul....adevarul este ca e si "vina" mea....daca nu i-am pus deloc in casa, nu e obisnuit cu ea....cand va mai creste cred ca o sa arunce cu ea dupa mine! rad

Eu, una nu m-as baza pe substantele de dat pe deget pt. dezvat de supt...stiu ca la mine nu a functionat absolut nimic ( ardei iute, pelin, legat maini, pus manusi etc.)...singura chestie care a avut efect a fost "amenintarea" ca ma spun ai mei colegilor de scoala...si pana aici mi-a fost scot limba socat ....nu am mai bagat degetul in gura de frica rad ....totusi, nu as vrea sa ajung pana acolo cu Alex. Acu' nici eu nu-l vad tot timpul si mai scapa la supt cu el, dar vad ca nu-l tine tot timpul, asa ca o sa-l mai "studiez". cool

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

04.05.2011 4:26     citat 

----------
ocrisu a scris:

Cafe, 5,100 kg la o luna surprins super, pai e grasunel bebelul tau, dar si lungut. Asta cu urlatul la imbracat/dezbracat o vedem si noi zilnic, Antonia face spume daca te apropii sa ii pui/scoti caciula. scot limba
----------

jenat Noi la 8 zile la control aveam 56 cm si 4.800 scot limba daca o tinem in ritmul asta ajungem uriasi

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

05.05.2011 10:08     citat 

lamuritima si pe mine glutenul e interzis pana la 6 luni sau 1 an? ca sunt articole si dr care se contrazic intre ei confuz

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

05.05.2011 11:25     citat 

eu stiam ca pana la 8 luni. scot limba

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 12 ani, 5 luni
A M: 8 ani, 6 luni

05.05.2011 11:38     citat 

Hola!

Da, Elsy, cu siguranta Alexutu va fi mult mai mare ca Andres la o luna ca doar a luat-o tare din start foarte fericit sarut . Mie una imi amorteste deja mana cand il tin in brate. Tu cum mai esti?Am citit ca ai avut probleme dupa nastere.

Rizibizi eu stiam ca pana un an nu se da cu gluten...pai pana-n 6 nu prea inteleg ca doar pana atunci ar tb sa fie alaptat (sau ma rog, formula) exclusiv si atunci de unde gluten?

Lucy am citit ca si tu ai aceeasi problema cu bebe in sensul ca da foarte greu afara aerul si apoi regurgiteaza mult. Daca gasesti tu o solutie la asta in afara de tinutul pe umar te rog sa-mi zici.

Ocrisu sarut

Am si o intrebare: cu ce pot sa-i dau pe fata lui bebe ca i-au iesit asa ca niste cosi mici? Dr zice ca e de la caldura. si ca sa-i dau cu crema hidratanta. Sau sa nu-i dau cu nimic? La noi inca nici n-a venit caldura aia mare, aici te sufoci in lunile de vara. Deocamdata au fost cam 27 de grade in unele zile, respirabil totusi si nici nu-l tin infofolit.
Momentan ma pregatesc pt ziua de sambata cand va fi aniversarea baiatului cel mare...nu-mi vine sa cred ca am baiat de 4 anisori, zboara timpul! Nu vreau sa-i aniversez acasa ca imi devasteaza copiii dar in acelasi timp nu pot sa-i organizez undeva(gen burger king) pt ca nu sunt copii destui la nr. Trebuie sa gasesc o solutie in asa fel incat sa se simta bine in primul rand aniversatul.

O zi buna tuturor...vai ce somn imi eee, asta mic se trezeste la cel tarziu 6 si incepe sa se maraie si sa fataie, sa faca kk, din astea...Plus ca pe timpul noptii are inca minim 2-3 treziri pt alimentare...

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

05.05.2011 12:22     citat 

neata la amiaza
eu de 3 zile parca nu mai reusesc sa fiu la zi cu somnul desi pustiu meu e cumintel de fel ma cam ia pe posta de suzeta uneori .
inca ii dau complectare dim ca sa doarma sa nu fatzaie . Lapte am acum , nu da pe dinafara dar e...iar el tot un puturos e..papa 5 min si adoarme !

Cafeeluta ti am lasat un mesaj privat cu un articol despre acneea la bebelusi.

Furni si dodo cand ne dati poze de la botez??

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

05.05.2011 1:23     citat 

Cafelutza si asta mica a mea are acuma niste punctulete rosii pe fata dar nu ii dau cu nimic. cand s-a nascut avea cateva cosulete albe pe fata si in cateva zile au trecut singure. zambet
legat de regurgitat...pai dupa ce papa la un san o tin sus sa ragaie, o masez usor intre omoplati eventual...dupa aia o pun iar la san si cand se satura iar tinuta sus...si o tin destul de mult sus chiar si dupa ce a ragait bine...dupa ce papa o manevrez ca pe bibelou si in niciun caz nu o schimb de papers sau de haine (fac asta inainte intotdeauna). cu grija ajuta f mult chestiile astea la noi s-a vazut o imbunatatire considerabila. trag cu ochiul si daca ii dau sa pape stand culcata in pat inghite mai putin aer decat sa sed asa ca folosesc mai mult pozitia culcat ca vad ca o ajuta.
----------
citat:
O zi buna tuturor...vai ce somn imi eee, asta mic se trezeste la cel tarziu 6 si incepe sa se maraie si sa fataie, sa faca kk, din astea...Plus ca pe timpul noptii are inca minim 2-3 treziri pt alimentare...
----------

haha eu ce sa mai zic....ca fiica-mea se culca pe 9 sa zicem si apoi se trezeste pe la 12, apoi pe la 1 jumate, pe la 3, pe la 5...si dupa aia pe la 7,30 ochi peste cap prostit (asta a fost programul azi noape de ex)...si trebuie hranita, asta nu dureaza decat 5 min dar tinutul pe umar imi ia cam 20-30 min ..(ea doarme in timpul asta dar nu o pun in patut pana nu ragaie)...si mai trebuie si schimbata de pampers de 2 ori pe noapte fiindca face kk dupa fiecare masa sau asa (nu exista pampers fara kk ochi peste cap )...deci, avem ocupatie....atata ca eu sunt smechera la ora 21 cand ambele fete dorm la ele in pat, ma bag si eu la somn, ca sa prind cat mai mult cool
la multi ani pt cel mare!!! sarut
azi am fost la plimbare fiica-mea adora sa stea in wrap, cum o pun cum ia somn. zambet rad
elsy si fiica-mea papa repede dar ii si vine lapte f mult asa ca nu ma mir ..bine cand da semne ca s-ar culca dupa 2 minute vb cu ea, misc sanul, deschide ochii si papa..ca altfel ar atipi 10 min si dupa s-ar trezi ca totusi ii e foame...pe post de suzeta nu prea o las sa stea ca mi-ar face rani cumplite...cand vad ca s-a saturat cam lasa singura sanul sau daca vad ca il tine asa numa si ea doarme, bag varful la deget in coltul gurii si il lasa..daca nu e satula, atunci sigur face scandal si cand il ia iara papa nu il mai molfaie. rad

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

05.05.2011 1:50     citat 

azi a facut vaccinul, asa ca de luni ma gandesc sa incepem diversificarea daca nu face nici o reactie de la vaccin foarte fericit

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 8 ani, 8 luni

05.05.2011 2:00     citat 

----------
Cafelutza a scris:
Hola!

Am si o intrebare: cu ce pot sa-i dau pe fata lui bebe ca i-au iesit asa ca niste cosi mici?
----------

Eu i-am dat, la recomandarea pediatrei, cu balsamul hidratant si anti-iritant Lipikar - La Roche Posay. Avea fata plina si dupa max o saptamana i-au trecut complet. Ii dau in continuare si acum, cand nu i-am mai dat au inceput sa apara iar.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

05.05.2011 2:28     citat 

----------
Cayia a scris:
azi a facut vaccinul, asa ca de luni ma gandesc sa incepem diversificarea daca nu face nici o reactie de la vaccin foarte fericit
----------

Sa inteleg ca au fost colegi de suferinta, copiii nostri? Si noi am fost azi la vaccin....si avem aceleasi sperante sa nu faca ceva reactii adverse urate...la 2 luni am fost de-a dreptul fericiti. foarte fericit
Astazi mi-a spus dr. putem incepe si noi cu suculet de mar, morcov foarte fericit etc., dar o sa mai stau pana dupa 5 luni, ca sa mai pape numa' laptic....l-am intrebat si eu de biscuiti fara gluten, daca trebuie sa tin cont si mi-a zis ca avand in vedere ca nu exista alergii sau alte antecedente, nu e cazul si ca ii pot cumpara biscuiti simpli populari...mai aprofundez subiectul... cool

sus

Denunta
Cayia

Copii

05.05.2011 2:37     citat 

Eu nu i-as da biscuiti simpli populari in primul rand pentru ca au zahar. In plus, nu vad ce folos ar avea daca ar manca biscuiti...Pana ii introduc eu toate legumele, toate fructele, carne, ou, o sa aiba voie si zahar, si gluten...
Eu oricum nu vreau sa-i combin fructele cu altceva, o sa i le dau goale, dimineata inainte de prima masa, asa mananc si eu fructele si mi se pare cel mai ok asa.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

05.05.2011 2:46     citat 

La noi de 2 zile ploua aproape continuu, suntem arestate la domiciliu. plang sau sunt foarte trist
Cafe, zona fetzei e mai sensibila, mai bine nu-i dai cu nimic sa nu faca vreo reactie.
Crispy, eu as avea grija cu glutenul, intoleranta da o boala nasoala care il poate afecta, celiachia. Eu nu i-am dat lui Paul nimic cu gluten pana la 9 luni.
Eu sigur nu incep sa diversific fata pana la 6 luni, si pentru ca in iunie plecam in concediu in Grecia si nu ma duc in ruptul capului cu craticioare, blender, lingurite sau alte cele dupa mine. Special mi-am pus concediul asa, ca sa nu am grija mancatului.
Pupam "intepatii" si speram sa nu faca reactii deloc la vaccin. sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii

05.05.2011 2:53     citat 

Eu sper sa accepte borcanele ca si eu urasc sa-mi petrec concediul printre craticioare, piureute, blendarase etc. nervos
Primul concediu cu V mare a fost cand avea deja 4 dinti, comandam la carciuma cartof fiert si ou si manca baiatul.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani - La Multi Ani!
MICA: 8 ani, 8 luni

05.05.2011 3:19     citat 

----------
ocrisu a scris:
Eu sigur nu incep sa diversific fata pana la 6 luni, si pentru ca in iunie plecam in concediu in Grecia si nu ma duc in ruptul capului cu craticioare, blender, lingurite sau alte cele dupa mine. Special mi-am pus concediul asa, ca sa nu am grija mancatului.
----------

Noi am plecat cu Ti in concediu la 8 luni. Desi era diversificat, i-am dat numai san si fructe (nectarine si pepene). Mi-a fost frica sa-i dau mancare de la restaurant. Si apa i-am luat-o de acasa. rad

Din cate stiu eu, alimentele cu gluten se dau dupa 1 an. Nu stiu daca o sa respect asta la Timeea. La Tedi am fost ffff stricta. sarut

Fructele nici eu nu le combin cu nimic, nici iaurt, nici biscuiti. Sunt pe post de gustare intre mesele principale.

Astazi am hotarat cu medicul ortoped sa-i punem atele ghipsate Timeei. 3 luni... trist

Am depus dosarul pt indemnizate. Ziceti-mi si mie cum era? 2 ani cu 8 mil sau 2 ani cu 12 mil sau 1 an cu 34 mil, nu? Sper ca n-am ales stramb...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: