· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15     
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

06.05.2011 7:08     citat 

Mihaela, eu n-am mai luat nimic dupa nastere, ma saturasem sa iau pastile dinainte sa nasc. Dar tu daca te simti rau, poti sa intrebi medicul de familie sa iti recomande ceva. Vitaminele alea prenatale sunt recomandate si in alaptare.
Mie imi schimb imi vine tot timpul sa mananc dulce. Frate, dar am o pofta...cum sa zic...organica, asa...cand ma apuca ma duc si caut prin casa ceva dulce si pana nu gasesc nu ma potolesc. Nu stiu daca are legatura cu alaptatul sau nu...
Crispy, astia or fi fost mai lipsiti de imaginatie, ca si eu ma gandisem la solutia asta, cu cartonul intre noi, dar am zis ca poate nu e posibil. ochi peste cap
Fi-mea nu zambeste, frate, asa la oricine, s-au strambat alea la ea, i-au zdranganit ceva...nimic...moaca mea nu se lasa asa , cu una cu doua. foarte fericit De fapt, ea in general are o mina foarte serioasa si incruntata...zici ca nu-i ajungi nici cu prajina la nas rad

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 9 luni
Naty: 6 ani, 1 luna

06.05.2011 8:02     citat 

Oana, dar nu ati facut la Ploiesti? Ca si noi tot acolo am facut luna trecuta...'or fi schimbat strategia... rad Adevarul este ca noi am prins o tipa ce lucra in alt birou, si se pregatea sa iasa cand am intrat noi, dar s-a razgandit imediat cand l-a vazut pe Alex si al nostru hotz, si-a vazut interesu' scot limba , i-a tras un zambet smecheresc tipei, care a si luat iepurasul si a inceput sa-i atraga atentia si uite asa a iesit bine in poza de pasaport rad
Sa sti ca si eu sunt la fel cu "dulcele"...as manca intr-una, asa ca mi-am tras ieri vreo 3 castroane de orez cu lapte peste care am pus si dulceata de visine...ca nu era suficient de dulce rad si am papat si azi din el scot limba

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 3 luni
Antonia: 8 ani, 9 luni

06.05.2011 8:51     citat 

Ba da, la Ploiesti le-am facut...poate am dat noi peste altii. Buna ideea cu orezul cu lapte, ia sa o pun eu pe soacra-mea sa presteze maine. foarte fericit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 11 luni
MICA: 8 ani, 8 luni

07.05.2011 2:20     citat 

----------
dincamsimona a scris:
----------
KiKilinis a scris:

Astazi am hotarat cu medicul ortoped sa-i punem atele ghipsate Timeei. 3 luni... trist
.
----------

dar stii ca prin ghips muschii se pot atrofia. Ii sta piciorusul in forma corecta, dar tot gimnastica e de baza.
Iar talus valgus asta are nevoie de mult masaj, multa miscare..ca sa se intareasca muschiul interior si sa i se tonifice tendonul lui Ahile parca, ala de la calcai..
Si cum ii faci gimnastica? Sau nu trebuie sa ii faci?!.
----------

Atela ghipsata e total diferita de gheata de ghips la care cred ca te gandesti tu. Atela se scoate, e folosita doar atata vreme cat e nevoie (noi trebuie sa o purtam 12 ore/zi). Ca sa intelegi exact ce sunt alea, uite aici o poza, e singura pe care am gasit-o pe net. http://2070decuvinte.blogspot.com/2009/...tele.html. Ei au infasurat piciorusele in fasha de tifon, insa noi avem una elastica, asa cum ne-a fost indicat.
Cat despre masaj, mergem la kineto de 3 ori pe saptamana. Ar trebui sa-i fac si eu, dar nu sunt in stare. O masez bland, dar n-as putea niciodata sa-i fac manevrele care ii sunt aplicate la clinica.

Eu nu iau nicio pastila. Am luat la Tedi si am remarcat ca era fff agitat, asa ca am renuntat. Daca imi fac analize si am vreun lips, ok, iau, altfel nu vad rostul.
Si dulce.... o-ho-ho! daca n-as manca si eu... Dar, ma abtin, ca nu vreau sa ma ingras. si asa stagnez la aceeasi greutate de vreo 2-3 saptamani si cantarul nu vrea neam sa miste. nervos nervos Insa ma bucur ca am ajuns la greutatea de dinainte de nastere mai devreme decat data trecuta.

Eu la ora 6 n-am mai rezistat si am trezit pitica sa manance, ca nu avea de gand. Sper ca diseara sa-mi reziste biberoanele, ca ar fi super daca ar dormi si ea toata noaptea cap-coada ca fra-xu la varsta ei. Azi s-a trezit la 11,24, culcata de ieri de la 8,30 si mancata doar la 6. Ca urmare, pen'ca nu s-a hranit cat a tebuit, a facut kk verde. zambet

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 11 ani, 9 luni
Victor Adrian: 9 ani, 4 luni

07.05.2011 4:15     citat 

Kiki..da, am crezut eu ca e de ghips si nu se poate scoate. Seamana f mult cu ortezele, doar ca ele se fixeaza cu arici.
Asa e ff bine ca le poti scoate sa ii faci si tu masaj. Eu personal nu ii fac lui Victor, nu reusesc. Tocmai de-asta am ales sa vina o fata in fiecare zi..si se simte.. zambet
Sanatate maxima si recuperare rapida.. sarut

sus

Denunta
Crispy

Copii

08.05.2011 9:02     citat 

Neatza buna! sarut

Asadar, cine vine la un sanius, o bulgareala, ceva?? La Sinaia ninge si e un frig afara... nervos nervos Presimt ca la furni sunt 20 grade... foarte fericit Mama ei de incalzire globala!!! scot limba

Tamy, La Multi ani pt. Teo! Sa fie sanatoasa si voioasa! sarut sarut sarut Scuze de intarziere...acu' am vazut! sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

08.05.2011 10:53     citat 

eu sunt pe aici..da printre picaturi
ieri matza a dormit destul de mult ca am fost la plimbareala da azi noape s-a trezit din ora in ora sa pape deci sunt chiauna de cap...( ca sa exemplific: s-a trezit la 1, de la 1 la 1,30 mancat si tinut pe umar, apoi pus in patut, ma culc si eu, la 2 iar alarma....30 min mancat si tinut pe mar, pus in patut, ma culc si eu, la 3 iar o luam de la capat...si tot asa. prostit socat
acuma de azi dimineata a dormit f putin adica in reprize f scurte asa ca...sunt legata de ea (sau ea de mine mai bine zis). sotu e plecat si sunt cu ambele fete, cea mare isi construieste cort sau cine stie ce din perne (toate pernele din casa prostit )...si daca sunt perne e musai sa si tzopaie pe ele... si io mai sorb o gurita de cafea si..uite asa.

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

08.05.2011 12:23     citat 

neata si eu la amiaza
eu sunt mereu cu somnul in urma, Lucy si pustiu meu se trezeste des noaptea dar macar doarme 2 ore pana la urmatoarea alptare .

Ieri am stat toata ziua in parcul de distractii, f frumos doar ca pustiu meu a dormit mai non stop, cand se trezea si l punea la titi nu manca sau era agitat si uite asa aproape nu a papat .Cred nu mai plec cu el curand mai mult de 3 ore ca isi da peste cap programul.
Cum am ajuns acasa a stat la titi o ora cu mici pauze, era in culmea fericirii pustiu meu.

23 Aprilie-7 Maj

Crispy e fain in nord, clar s-a facut schimb de vreme rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

08.05.2011 12:38     citat 

fain elsy in parc la voi,..mai ales ca e soare foarte fericit noi ieri ne-am dus la mures cu gandul sa stam toata ziua afara la zoo si in parcul de copii din apropiere....cand am plecat de aici era soare, intre timp s-a innorat si dupa aia a plouat... plang sau sunt foarte trist asa ca nu am mai ajuns la zoo numa la shopping ne-am tot plimbat pe acolo , asta mica a dormit ca ursul , a papat bine si iara somn..la un moment dat chiar radeam ca se trezise sa pape, dar a tinut ochii inchisi tot timpul rad ii era prea lene sa ii deschida rad a fost nasol pt Cata ca nu am ajuns in parc, si era acolo un loc de joaca pt copii da a fost rezervat nervos si nu am putut intra, saraca a fost tare dezamagita nu am putut sa o imbunam cu nimic.asta e sper ca data viitoare sa prindem soare si vreme buna ca sa putem sta toata ziua la aer (cea mica doarme tare bine afara)...acuma astept sa vina sotul si dupa ce papam de amiaza sa vedem daca putem iesi putin prin cartier la plimbare ca e soare afara...nu f cald da macar e soare (ieri au fost 4 grade aici plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist )
legat de program...inca nu avem nici un program socat ...e inca haotic dar asta e, ne orientam in functie de bebe si mai vedem noi.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

08.05.2011 8:59     citat 

Madam Furnica, sper ca ati calatorit bine si ca v-a fost placuta sederea in romanica. Si mai ales astept cu interes sa vad Pufarina printesa de la botez, ca asa ai promis ca o arati la lume cand ajungi acasa. sarut

sus

Denunta
Crispy

Copii

09.05.2011 9:41     citat 

Oana, ca tot spuneai de dulce...mi-am amintit...itzi plac curmalele? Daca da, poti incerca sa papi zilnic cate 6-7 buc...sunt f.recomandate in alaptat, datorita continutului bogat de minerale si vitamine.Mie, nu prea imi placeau, dar, m-am apucat si eu sa pap, pana am observat ca nu ma mai pot opri si de vreo 3 luni, le "gust" in fiecare zi prostit
Cel mai rentabil, le-am gasit in R.al, la caserola de 500gr..8 ron, fara samburi...sau in Me..o, 500 gr, cu samburi, 6,5 ron.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

09.05.2011 10:01     citat 

Cat timp pot pastra mancarea congelata pentru bebe?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.05.2011 10:07     citat 

mi-ai dat o idee buna sa mananc si eu curmale ca si eu sunt cam pofticioasa cu ciocolata, mai nou am inlocuit-o cu inghetata .. foarte fericit scot limba

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

09.05.2011 10:25     citat 

neatza zambet
legat de concedii, mie mi-a zis o tipa cand a plecat in concediu, a gatit pt o sapt pt cel mic, le-a pus in paharele mici de palstic si le-a congelat si in concediu scotea in fiecare zi mancarea pt el cool
crispy legat de balaton, noi anul trecut am stat 1 sapt acolo, noi am stat in tihany e un satuc mic care e la 10 min de balaton furdo,
tihany e un fel de eforie sa zic asa linistita si balaton furdo e mamaia ca sa intelegi....acum depinde unde vreti sa va cazati, noi intr-o zi am facut si turul lacului cu masina si am trecut prin toate statiunile...
daca te intereseaza ceva in mod special, intreaba-ma si iti zic....
noi anul asta am vrut din nou la croati, dar cred ca vom merge in ungaria la gyula pana la urma zambet
aici e tihany

aici e balaton furdo

e fain ca poti face baie impreuna cu lebedele
http://i1232.photobucket.com/albums/ff3....jpg[/IMG]

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

09.05.2011 10:27     citat 

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: