· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 15     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

03.05.2011 7:30     citat 

neata tuturor.
eu la cartof dulce dulce m-as baga, piure. zambet la avocado si altele exotice, nu. da nici noi nu mancam fructe exotice decat rar si de curand...Cata numai dupa 1 an jumate a primit de ex ananas (crud), mango, apa de cocos, etc. dinastea romanesti gen capsuni recunosc i-am dat inainte de 1 an ca atunci era sezonul si mi-ar fi parut rau sa piarda...dar a primt f putin si in plus nici unul din noi sau din familiile noastre nu are alergii la mancare.
si la noi a fost pasiune pt legume pana a dat de fructe...dupa aia mai greu.nici acuma nu prea ii fan legume fiica-mea dar ii place mult piureul de cartofi (il prefera de 10 ori mai bine decat cartofi prajiti), ii place sa manance morcov crud si uneori imi cere castravete gol. in rest...nu prea.
la fructe la inceput a papat banana, mar, apoi para..dinastea.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 1 luna
V mic: 9 ani

03.05.2011 7:31     citat 

Ma gandeam la dovleac copt.
Azi fac o vizita la plafar, sa vad ce fainuri mai gasesc, poate au si ovaz sau orz, fac o combinatie si ii dau cu lapte de la mine....

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

03.05.2011 9:27     citat 

----------
Cayia a scris:
Ma gandeam la dovleac copt.
Azi fac o vizita la plafar, sa vad ce fainuri mai gasesc, poate au si ovaz sau orz, fac o combinatie si ii dau cu lapte de la mine....
----------

vezi cu glutenu' in astea de plafar

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

03.05.2011 9:50     citat 

care e faza cu exoticele? e mai alergeen avocado decat piersica de ex? ori cartoful dulce decat morcovul?
ca pt mine pastarnacul e la fel de exotic: de import si scump foarte fericit
ori avocado e mai putin exotic decat caisele.. de astea vad fff rar, de import si f scumpe.... avocado se gaseste tot timpul.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.05.2011 9:55     citat 

eu asa stiu ca se considera alergene pt ca noi parintii nu am mancat toata viata asa ceva ..sau ceva de genu'. jenat

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

03.05.2011 10:02     citat 

Eu mi-am facut dupa ce s-a nascut Antonia un fisier in care mi-am trecut cam tot ce am citit si din experienta cu privire la o ordine a introducerii alimentelor. Chiar mi-ar placea sa aud pareri, desi mai avem pana implineste fata 6 luni.

6 – 9 luni:
Orez
Morcov Pastarnac Ardei Sfecla Dovlecel Cartof Brocolli Marar Patrunjel
Mar Para Banana Caisa Nectarina Piersica fara coaja
Pui Curcan
Branza facuta in casa

9 – 12 luni
Orz Secara Ovaz
Fasole verde Telina Conopida Gulia Avocado Masline negre
Pruna Strugure Gutuie
Vita Ou (galbenus) Ficat de pui
Iaurt Unt

Dupa 12 luni
Porumb Grau
Mazare Rosie Ceapa Spanac Castravete Usturoi
Portocala Grapefruit Lamaia Ananas Pepene Kiwi Mango Cirese Capsuni Zmeura Mure
Peste Ou (albus)
Lapte integral Branza de casa (comert)

Eu m-am gandit sa incep cu legumele, preparate intr-un piure subtire, servite la masa de pranz.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.05.2011 10:15     citat 

ocrisu si eu la Catalina am inceput cu legume, le fierbeam intr-co craticioara si le pasam cu furculita, tot asa ii dadeam la pranz.
ceapa, spanac si peste i-am dat inainte de 1 an. ceapa fiarta in supa de legume din care faceam piure dupa aceea. peste fiert.ficat d epui nu a mancat niciodata rad (nu ii place deloc).

sus

Denunta
Cayia

Copii

03.05.2011 10:27     citat 

aseara ma mai chinuia o intrebare. daca incep diversificarea trebuie sa-i dau si apa, e musai sau ajunge laptele meu?

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

03.05.2011 10:43     citat 

Eu banuiesc ca, daca simte nevoia, o sa bea. Daca nu ii pui sare in mancare, nici apa multa nu cred ca cere, nu?
O colega de-a mea are un baiat de 9 luni care papa mancare dar nu vrea sa bea sub nicio forma apa. In schimb papa san dupa fiecare masa, probabil ca ii e suficient lapticul.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.05.2011 12:38     citat 

si eu zic ca laptele ajunge.
pana acum i-a tinut si de sete, nu?
am facut ceva poze azi, sa le descarc

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

03.05.2011 1:03     citat 

si poze..le-a, facut la repezeala cand am venit d ela gradi....am iesit prima oara afara cu wrapul si a fost tare fain.micutza a adormit de cum am pus-o acolo (desi azi a fost cam agitata cu colicile...dar plimbarea asta la mami la piept i-a facut tare bine (doarme si acum foarte fericit , de 2 ore deja)

ai gata cu pozele o vreme scot limba

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

03.05.2011 1:16     citat 

----------
Cayia a scris:
----------

De fapt nu stiu de ce nu incepi pur si simplu cu legumele, daca ii dai ovaz sau orz poate incepe sa necheze. scot limba Adica eu incercasem SI cereale, neavand succes cu legumele, am zis ca poate vrea altceva, dar dupa cum am spus era consistenta/textura, nu gustul. Cred ca e si la Bucuresti DM intre timp, vezi macar cereale de acolo, Alnatura ar fi de preferat. Alea-s fara lapte praf si se pot prepara cu apa sau cu lapte de-al tau muls.

sus

Denunta
Cayia

Copii

03.05.2011 2:49     citat 

Christa, mai degraba face a magarusul ca si-asa aseara i-am spus ca e magar pen' ca avea chef de joaca si ce jucarie crezi ca a gasit? evident tzatza mea pe care o musca cu mare placere (a lui placerea, a mea durerea).
Dap, am vazut cerealele de care spui, la DM...studiez, mai am cateva zile pana sa ma hotarasc foarte fericit Deja mi se pare mult mai comod cum e acum si ma apuca asa o mica groaza. socat

Lucy, cand am vazut pozele m-am gandit ce coincidenta, are wrap ca al meu rad E clar ca ultimul meu neuron e pe moarte rad Si V mic doarme bine in wrap. Secretul e ca le-am cusut cu ata de somn rad

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 8 luni
Josefine: 14 ani, 8 luni
Lucas: 8 ani, 6 luni

03.05.2011 4:52     citat 

Lucy ce fete dulci ai ! radiezi de fericire scot limba

Noi am fost ieri la control, lunganu meu nu imi pare gras si eu ma plang de lapte mai mereu ca nu ma dor deloc sani dar uite ca am avut ieri supriza sa l cantreasca si in 7 zile a luat 400 gr, are 4810 ,56 cm scot limba un sfert din hainute le-am scos ca nici macar nu le incap, jumatate am zis macar o zi sa le poarte rad cred saptamana viitoare scot hainute care eu le pregatisem pt 2-4 luni.

Furia laptelui mai poate aparea si acum ? pe mine nu ma dor deloc sanii trist tot astept sa vina laptele valuri..

postez si revin ca intre timp au trecut ore, eu sunt in urma cu somnul,cred ma bag in pat desi e cam devreme ,

sus

Denunta
Cayia

Copii

03.05.2011 4:56     citat 

Elsy, eu nu am facut furia laptelui si deja imi permit sa zic ca am suficient lapte daca am ajuns pana aici si n-a flamanzit baiatul, ba a mai si luat in greutate...Ce, e musai sa faci furia laptelui? intrebare

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: