· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap. 202
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap. 202     
Myosothys

Copii
Sebastian: 16 ani, 1 luna
Anastasia-Elena: 10 ani, 11 luni

03.06.2011 10:50     citat 

alina imi pare rau pentru marius trist ..multa sanatate,saracutu de el si de tine .Poate medicul de data asta va va da ceva vesti mai bune,sper ..
claudis multumim sarut inca nu cred ca am scapat total de operatie ,posibil sa o repetam ..sa ajungem si la ceva mai greu pe la Bucuresti ..adica daca nu reuseste asa va trebui sa ii puna un tubulet acolo si asta se face cu anestezie totala de vreo 2 ori adica odata cand ii pune is odata cand il scoate ...apropo stii cumva unde e Oftapro in Buc? eu sunt din Buc dar am plecat demult de acolo ....o fi in sect 1?

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 11 ani, 2 luni

03.06.2011 10:57     citat 

Buna mamici.ma scz ca nu am mai scris nimic in ultimul timp dar am o stare de cacao trist .am impresia ca tot ce fac cu fetita e gresit,sunt mai mereu plina de nervi si totul mi se trage de cand Anna mananca f prost...uneori ma gandesc cu ce traieste la cat de putin mananca. ieri la amiaza a mancat 10lingurite de peste cu legume(si pe astea ca am insistat eu) si 120ml lapte in 2 reprize in rest nimic trist .am cantarit o aseara si are 8,250kg-250g le-a luat in 3luni:((
cand vad cat mananca ai vostri si cat lapte beau imi vine sa iau campii...stiu ca nu toti copii sunt la fel,fiecare are ritmul lui dar ea refuza absolut orice,nu exista nimic sa manance cu pofta...cred ca o iau razna

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

03.06.2011 11:00     citat 

salut!

bebemyc felicitari pentru laptic! ma bucur ca te simti mai bine! sarut

ione eu ma spalam cu bicarbonat in apa cat suportam de fierbinte (si crede-ma ca suportam, ca-mi place apa fiiaaaaaarta)! puneam intr-un lighean si faceam bai de sezut! trag cu ochiul

ancutza intru pe mess! trag cu ochiul

in rest toate bune si frumoase, mandra spune de ieri ''caca'' inainte sa faca! foarte fericit

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

03.06.2011 11:05     citat 

----------
angelll a scris:
Buna mamici.ma scz ca nu am mai scris nimic in ultimul timp dar am o stare de cacao trist .am impresia ca tot ce fac cu fetita e gresit,sunt mai mereu plina de nervi si totul mi se trage de cand Anna mananca f prost...uneori ma gandesc cu ce traieste la cat de putin mananca. ieri la amiaza a mancat 10lingurite de peste cu legume(si pe astea ca am insistat eu) si 120ml lapte in 2 reprize in rest nimic trist .am cantarit o aseara si are 8,250kg-250g le-a luat in 3luni:((
cand vad cat mananca ai vostri si cat lapte beau imi vine sa iau campii...stiu ca nu toti copii sunt la fel,fiecare are ritmul lui dar ea refuza absolut orice,nu exista nimic sa manance cu pofta...cred ca o iau razna
----------

asa patesc toti! poate fi de la caldura! las-o in ritmul ei si nu-ti mai face procese de constiinta ca daca ii e foame mananca! ai incercat sa mananci tu ceva pe langa ea, sa-i faci pofta?

p.s. fie-mea si-a luat calul d-ala balansoar si-l plimba prin toata casa si-i zice ''cacu''! e mortala! rad rad rad

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 10 luni

03.06.2011 11:18     citat 

Angell, ai vorbit si cu pediatrul ?
ca si gramaj imi pare ca are putin....si a mea imi pare ca are putine kg, dar a depasit 9 kg, oricum....
eu zic ca n-ar strica sa vorbesti cu un medic pediatru, iar pana una alta, sa incerci, desi stiu ca probabil ai incercat metodele astea, sa-i dai ceea ce-i place mai mult...fructe, suc de fructe, si sa-i faci pofta mancand in fata ei, diverse chestii sanatoase....
fiecare copil are ritmul lui, insa totusi daca stagneaza de 3 luni, si are gramajul mic, eu cred ca trebuie sa o vada si un medic, sa-ti dea niste sfaturi...
ii dorim multa sanatate si pofta de mancare.... sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

03.06.2011 11:21     citat 

----------
angelll a scris:
am cantarit o aseara si are 8,250kg
----------

Ce inaltime are?

sus

Denunta
krmnn

Copii

03.06.2011 11:24     citat 

si cat a avut la nastere ?

pediatrul meu zice ca la 1 an copilul trebuie sa-si tripleze greutatea de la nastere...

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 11 ani, 2 luni

03.06.2011 11:36     citat 

inaltime 77cm,sper ca am masurat o bine iar la nastere avea 3.130kg
astazi vroiam sa merg la pediatru dar cum ieri a fost sarbatoare aici tine inchis si astazi .luni o sa mergem sigur pt ca trebuie sa facem si vizita de control pt 15 lunite

Ultima modificare efectuata de catre angelll la 03.06.2011 11:48, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
krmnn

Copii

03.06.2011 11:48     citat 

acuma, cu pofta, nici a mea nu mananca tot timpul....dar cand ii e foame, mananca destul...si variat...intre mese ii mai dau fructe sau cate un biscuit sau cate o rola de grau exapandat ...

chiar nimic nu vrea, nici macar lapte ?

are cam putin, raportat la kg de la nastere...vezi ce zice dr...eventual sa-i faca si analize, poate ii va recomanda anumite vitamine...

sus

Denunta
Myosothys

Copii

03.06.2011 11:51     citat 

angell nana lui sebica are o fetita ..cand era micuta era slaba trasa prin inel ..la un moment dat cand m-am dus la ea era plinuta surprins nici nu imi vena sa cred ..intre timp fata fusese la tara cu bunicii ..aer curat lapte de vaca si ce i-or mai fi dat ei au facut minuni ...si acum e super bine ..asa ca nu iti face griji ..o sa creasca ea mare sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 8 luni
Eduard: 11 ani

03.06.2011 11:54     citat 

Edi nu a atins nici el 9 kg.....eu disper ptr ca el mananca, chiar daca ma cam chinui sa-i dau(papa un borcanel de 130)..si nu ma las pana nu-l termina..deci, papa dar nu se ingrasa. Si el are 77 cm ochi peste cap . Chiar sunt convinsa ca nu ii dau destule mese....are 3-4, iar gustari f rar, caci daca ii dau mananca tare rau masa. Acum cred ca e de vina si laptele..adica ca nu papa LP , ci lapte de la san, care nu mai e asa gras.

sus

Denunta
Myosothys

Copii

03.06.2011 11:55     citat 

krmnn de unde iei rola de griu expandat?

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

03.06.2011 11:56     citat 

Deci, daca e pe bune faza ca ar trebui sa aiba la 1 an de trei ori greutatea de la nastere, inseamna ca la 1 an Edi a avut cu mai putin de 1,8 kg surprins ochi peste cap

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

03.06.2011 11:57     citat 

Se gasesc ori la supermarket..ori la plafar, ori magazine gen Carrefour, Kaufland

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

03.06.2011 12:07     citat 

----------
krmnn a scris:
pediatrul meu zice ca la 1 an copilul trebuie sa-si tripleze greutatea de la nastere...
----------

Pe aia nu dau doi bani, pentru ca atunci fiica-mea trebuia sa aiba peste 12 kg la un an (e nascuta cu 4010 g), si ea abia avea 8.250 g, deci putin mai mult decat dublul. 12 kg nu stiu cand a avut, ca nu am notat, dar la controlul de DOI ani avea 10.800 g si la cel de 3 ani 13.300 g, deci candva intre 2 si 3 ani. Si ea a fost tot timpul in grafic. Partial la limita de jos (la un an), dar in grafic.

Vitaminele se dau daca sunt carente (ai spus si tu sa ii faca analize), DAR cu ce ajuta la greutate?

angelll, a ta e putin in afara graficului la raportul greutate/inaltime. Sub ce forma ii dai mancarea, ii dai totul pasat?Am mai povestit, Mona n-a mancat niciodata piureuri, si abia la 8-9 luni, cand mi-am facut curaj sa ii dau bucatele de cartof fiert, mi-am dat seama ca problema ei principala era "textura" mancarii. Daca pana acum i-ai dat doar pasat, poate incerci si tu sa ii dai legume fierte nepasate, eventual in prima faza putin maruntite cu furculita. Dar telul principal e sa te linistesti TU, pentru ca ea simte asta, si cu cat esti tu mai nervoasa si mai incordata, cu atat mai mult probabil va refuza si ea mancarea.

Mona si in ziua de azi in general (cu mici exceptii) mananca precum o vrabiuta, SI TOTUSI e plina de energie, daca era apatica imi faceam griji, dar asa ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: