· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din afara Romaniei > nasterea in afara tarii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor nasterea in afara tarii     
irina3181

11.01.2009 7:15   nasterea in afara tarii  citat 

salut , am deschis acest topic in speranta ca nu sunt singura viitoare mama care va naste in afara tarii.Poate sa-mi spuna cineva cat e necesar sa ramai cu copilul in tara in care il nasti (am inteles ca in UK trebuie sa stai 3 luni dupa ce ai nascut) , si asta pt. ca as dorii sa facem botezul acasa in ROMANIA.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 29 ani, 1 luna
Federica: 16 ani

11.01.2009 7:58     citat 

Considera faptul ca copilul va avea dubla cetatenie, al tarii in care s-a cetatean roman, dupa parinti. Ca sa il poti duce in tara trebuie sa ii faceti hirtiile necesare la consulatul roman. S-ar putea sa-i faca un pas valabil pentru 1 singur drum, adica copilul intra in Ro dar numai iese din tara. Sinteti amindoi cetateni romani? In cazul asta cind ajungeti in tara trebuie sa depuneti actele pentru certificatul de nastere romanesc al copilului pe care il primiti dupa c.a dupa pentru pasaportul lui individual sau sa v-il inscrieti in pasaportul unuia din voi.

sus

Denunta
irina3181

11.01.2009 9:10     citat 

Multumesc pt. raspuns! da ,suntem amandoi cetateni romani.Noi suntem pe o insula care apartine de uk.- JERSEY. Nu va avea dubla cetatenie pt. ca legile de aici nu permit asta- ei nu sunt inca in UE. Nu stiam ca dureaza asa mult pana ne elibereaza certificatul din ROM. Speram sa fie totul bine pana la urma....

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

12.01.2009 12:35     citat 

.de ce trebuie sa stai in UK 3 luni dupa????
Cu siguranta nu pentru ca asa ti-o cer autoritatile britanice. Intereseaza-te la consulat exact ce trebuie sa faci.
Alternativ, parintele pufulete pe fleet street in londra oficiaza botezuri trag cu ochiul

sus

Denunta
irina3181

12.01.2009 12:54     citat 

Sunt pe o insula care apartine de UK. - JERSEY - channel island . Este la aprox. 1 ora de Londra. Cei de aici nu-ti dau voie sa parasesti insula dacat peste 3 luni de cand ai nascut(o prostie)- nu stiu de ce nervos am auzit de cateva cazuri cu fete poloneze care au patit asa... Ca sa fiu sigura, am sa ma interesez azi la Social ...Multumesc pentru raspuns sarut

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

12.01.2009 7:45     citat 

Irina, nu are sens ce spui...sa nu-ti dea voie sa parasesti insula ar fi false imprisonment.. copilul nu e cetatean UK,sa dureze 3 luni pana i se elibereaza pasaportul, dar chiar si asa.... deci chiar n-are treaba, esti libera sa pleci cand vrei...ca trebuie sa inregistrezi nasterea la 21 de zile, asta da, inteleg.
Primul link are un numar de la health and social services
http://www.gov.je/Health/hospital_servi...+Birth.htm
http://www.gov.je/HomeAffairs/Registrar...Births.htm

sus

Denunta
irina3181

12.01.2009 9:18     citat 

Ai dreptate Roxana zambet astazi am fost sa ma interesez si era vorba despre faptul ca daca pleci in perioada pe care ei ti-o ofera ca si beneficii de maternitate, nu mai ai dreptul la acesti bani deoarece insula nu are nici un fel de agrement din acest punct de vedere cu Romania. Ei imi ofera mie acesti bani 2 luni inainte sa nasc si 2 dupa.Acum m-am lamurit foarte fericit Multumesc pt. informatiile date zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

12.01.2009 10:54     citat 

Am inteles. Dar raman convinsa ca pentru o vizita scurta la romanik nu-ti opresc allowances. ma indoiesc ca sunt zboruri direct Jersey sau Guernsey- Romania, tot un gatwick sau un heathrow folosesti, pe pasaport nu ti se stampileaza nimic, in ceea ce-i priveste, te-ai dus pan la tesco, iaca...
Acu intri-n hora cu consulatul roman...

Am uitat, felicitari pentru bebe!

sus

Denunta
irina3181

12.01.2009 11:38     citat 

Asa este.Nu stiu cat vor dura procedurile acasa. Sper , nu prea mult- trebuie sa ne intoarcem inapoi aici la munca. Vom vedea. Cat despre bebe- sunt speriata, pt. ca nu am pe nimeni aici(in afara de prietenul meu) care sa ma poata ajuta. si cum sunt la primul bebe, experienta lasa de dorit.Stiu .... instinctul matern ma va invata ce sa fac prostit

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

13.01.2009 9:22     citat 

Sa fii tu sanatoasa, ca de rest te descurci tu! Nu aveti vreun mother and baby group la care sa te poti duce?Intreaba health visitor daca sunt, desi stiu ca populatia acolo e miiica.

sus

Denunta
irina3181

13.01.2009 11:14     citat 

Am auzit de la alte fete care au nascut , ca aici te invata totul in spital!Oare o fi de ajuns confuz Vorba ta...... sanatosi sa fim zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

15.01.2009 7:41     citat 

Nu stiu cum e in Guernsey, dar in Anglia te invata cum sa-l pui la san, faci baie, imbraci, etc..daca ceri tu sau te vad ele ca esti nesigura...Primele 10 zile ,parca, vine moasa acasa zilnic, si apoi health visitor-ul cateva saptamani pana te simti in stare sa mergi singura la cantarit si masurat..cam vreo 3 luni am mers saptamanal, da nu pentru ca tineam neaparat sa vad cat a eu...
Ti se da un manual...

Rota la vaccinari cred ca-i diferita..
dar astea le inveti, Irina...ai sa vezi ca-s foarte de treaba si rabdatoare si dragute si poti intreba ce vrei...
Intereseaza-te de pe acum de locuri la cresa, eu am inscris-o cand eram inca insarcinata, si-am primit loc cand avea deja 9 luni..dureaza.

sus

Denunta
irina3181

15.01.2009 9:16     citat 

Care este varsta minima la care poti sa-l dai pe bebe la cresa in UK? Asta daca sunt locuri si vrei sa-l lasi pt. cateva ore. Presupun ca peste 3 luni....

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

16.01.2009 12:30     citat 

0 luni, poti sa-l dai imediat.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 29 ani, 3 luni
alexandru ioan: 22 ani

16.01.2009 2:50     citat 

sory ca ma bag ca musca in lapte!
Roxanoaso, felicitari pentru informatiile care i le-ai dat!!!!
Irina, mie mi-ar fi frica sa plec cu un bebel asa mic in plina iarna in Ro, sau oriunde. E iarna, frig, te-ai gandit bine? Daca poti face botezul in UK, nu ar fi mai boine si pentru tine si pentru bebel sa stati acolo?? Asta daca am inteles bine ca faci drumul numai pentru botez.
Nu te supara pe mine te rog, tu stii mai bine ce e bine pentru voi!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: