· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Care scaun de masina este cel mai bun?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Care scaun de masina este cel mai bun?     
iulia_lm

Copii
Iarina: 15 ani, 1 luna
am nascut deja!

26.06.2006 5:15   Care scaun de masina este cel mai bun?  citat 

Care scaun de masina este cel mai bun?
Fetita mea are luni si as dori sa-i cumpar scaun de masina dar nu stiu ce marca este cea mai buna. As dori sa se transforme si in patut adica pozitie orizontala sa o putem lua cu noi si la drumuri mai lungi.

sus

Denunta
Cisa

26.06.2006 9:22     citat 

Nu am inteles exact ce virsta are copilul.
Pentru mine cel mai important criteriu pentru scaunul de masina a fost siguranta, asa ca am cautat un scaun care sa fie validat de standardele europene in domeniu. Exista pe piata scaune de masina produse de diverse firme avind aprobarea de normativa europeana ECE R44/03... dar exista si care nu au acesata validare.

sus

Denunta
manu31

26.06.2006 11:14     citat 

Si eu as vrea sa stiu asta. Eu am facut o cercetare pe internet, si am observat ca aproape toate au aceleasi caracteristici. Eu caut unul, care pe langa conditiile stiute, sa fie ceva mai lat, sa aiba sezutul moale, si sa aiba husa aceea detasabila din bumbac, pt ca altfel transpira ingrozitor, iar daca-i pun eu pe scaun un scutec, sau o paturica subtire din bumbac, pt a izola, atunci iar nu-i bine, pt ca nu-i mai pot prinde centurile.
Are cineva asa ceva?

sus

Denunta
deedees

Copii
Zuzu: 15 ani, 3 luni

26.06.2006 11:20     citat 

am vazut la chicco printre noile modele ceva interesant cu suport pt cap pt bebe cand e f. mic si e din ceva material moale, poate chiar bumbac. mai lat nu am vazut. http://www.chicco.com/hp.asp
sper sa-ti fie de folos

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 15 ani, 1 luna
Stefan: 13 ani, 4 luni

26.06.2006 11:36     citat 

Noi avem Pierre Cardin... luat la intamplare, in ziua in care am iesit din maternitate. Am avut eu un pitic pe creier zambet
Nu stiu ce standarde respecta, dar se fixeaza relativ bine si copilul in el, si scaunul cu centura de siguranta.
Avea si huse pentru bebe nou-nascut - mai mult ca sa mai netezeasca scobitura confuz
Oricum, ne-am dat mult cu el...
Acum oricum ne incingem in orice... Azi am luat-o in marsupiu, dar pe langa faptul ca nu e sigur in masina... se incalzeste si la burtica si la spate
Zicea la Baby-Exco (nu stiu ce producator) ca nu e bine sa depasesti 1 ora jumate de drum, ca e risca sa se relaxeze nu stiu cum coloana si sa fie bai! Pentru drumuri lungi ei oferea landou (tot special)
Noua ne-a fost bun scaunul, am facut maxim 2 ore deodata.. apoi pauze,
si dormea super
Sa va gasiti scaun bun si sa fiti sanatosi: mamici si pitici.

sus

Denunta
manu31

26.06.2006 11:48     citat 

Problema e ca a mea nu prea mai doarme in masina, ca atunci cand era bb mic, si avem de parcurs drumul pana la mare, adica mai mult de 1,5-2ore.

sus

Denunta
deedees

Copii

27.06.2006 12:27     citat 

dar cate luni are bebele? noi am facut drum de 160 km in scaunel si a fost ok (2 -3 ore cu opriri de schimbat, eventual). am obisnuit-o de mica in scaunelul din masina - cand avea colici era ultima sperantza plimbatu' cu masina....si a functzionat cu succes. acum sta linistita atata timp cat merge muzica si masina rad . si eu am citit ca nu e bine pt coloana sa stea mai multe ore acolo pt ca, intr-adevar are o pozitzie ciudata. ideea e ca intreaga presiune sa nu fie intr-un punct (ca atunci cand sta in fundic) ci distribuita. eu a gasit o pozitzie a scaunelului in care sta mai pe spate.

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 14 ani, 2 luni
Marcus: 16 ani, 11 luni

27.06.2006 1:58     citat 

Marcus saracutul a petrecut asa de mult timp in scaunul de masina incat cred ca acum ii simte lipsa...avem si aici unul dar e diferit de cel de acasa....acasa avem un Graco, fff comod si sigur si are un sistem care permite sa-l las aproape orizontal sa doarma copilul...n-am stiut chestia cu coloana dar la al doilea bebe o sa fiu mai atenta....cred ca e foarte important ca sacunul de masina sa fie comod pt bebe si sa ofere siguranta ...

sus

Denunta
manu31

27.06.2006 9:55     citat 

alimary, poti sa-mi spui ce model de Graco ai?
M-ar interesa si pe mine unul care sa se lase aproape orizontal.

sus

Denunta
elizamam

Copii

27.06.2006 9:56     citat 

manu31, nu stiu cat timp are bebe tau, dar daca pleci la mare banuiesc ca are mai mult de 6 luni
Atunci ai nevoie de un scaun pentru copii mai marisori, sa poata sta in fundic... dar sa fie si rabatabil: masina e somnifer (chiar daca nu instant) si pentru pruncii mai marisori
Eu am purtat-o cu scoica de la iesirea din maternitate, intr-adevar, deedees, o lasam mai pe spate, da' instinctiv - ca nu stiam atunci faza cu spatele (am aflat-o cand Eliza avea deja 3 luni)
E clar ca dupa ce sta in fund trebuie sa-i cumparam scaun propriu-zis
Atentie, sa-l montati contrar directiei de mers pana la varsta de 1 an si chiar mai mult. E cea mai sigura pozitie si o vede si pe mami.
Si mai e ceva: sa EVITATI air-bag-urile!
spor la achizitie
p.s. este un site www.avertisment pentru reclama cu produse pentru bebelusi si mamici; vezi mute informatii si poti sa si intrebi ce nu ti-e clar (noi de-acolo ne-am luat patutu')

sus

Denunta
deedees

Copii

27.06.2006 11:13     citat 

eu nu am pus niciodata scaunelul contrar directziei de mers, nu de alta dar nu mi se pare ca centura e suficient de sigura. de altfel desenul de pe scoica noastra arata ca centurile se pun prin spate. si oricum imi e mai usor asa, ca de la volan, daca sta cu spatele nu am cum a o vad.
am primit un scaunel de la chicco care e pt grupele de varsta 0 si 1, adica poate sta in funduletz, dar nu ii place, acum ca s-a obisnuit cu scoica si oricum mi se pare cam mare, se pierde in el foarte fericit

sus

Denunta
elizamam

Copii

27.06.2006 11:22     citat 

eu numai cu spatele am pus-o, centura venea: o parte pe dupa scaun si o parte peste locul cu piciorusele.
E adevarat ca stateam cu ea in spate, nu a fost pana acum cazul sa merg numai eu cu ea cu masina - totdeauna a fost tati cu noi.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 7 luni
Teodora Maria: 14 ani, 7 luni

27.06.2006 12:09     citat 

Nu cred ca exista vreun scaun care sa se poata aduce la pozitie orizontala.

Aici ar fi un articol care sa te ghideze in cumpararea scaunului de masina: Scaunul de masina.

Din pacate nu am gasit in romana teste pentru scaunele de masina (testarea se face in functie de ce siguranta ofera si cat de comod sta copilul in el). In germana aici ar fi un link : http://www.stiftung-warentest.de/online...65477.html . Conteaza prima coloana - marca si numele scaunului, a treia coloana: pretul pe piata germana foarte fericit si ultima coloana - rezultatul testului (GUT inseamna bun, AUSREICHEND e suficient, si BEFRIEDIGEND e satisfacator)

Inca un test cu mai multe scaune testate am gasit pe site-ul ACR-ului nemtesc: http://www.adac.de/Search/SearchResult/...okieValue= . Testarea s-a facut dupa siguranta, manevrabilitate, comfort si utilizarea in timp (coloanele 4-7). Coloana a 2-a reprezinta anul testarii si a 3-a e pretul. Ultima coloana rezultatul final.

Ma rog, nu stiu cate din aceste scaune se gasesc pe piata romaneasca, conteaza mult si bugetul familiei, dar poate va faceti o idee. Scaunele sunt grupate pe grupele de varsta, sper ca se observa din din tabel si pt un neinitiat in limba germana...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 7 luni
Teodora Maria: 14 ani, 7 luni

27.06.2006 12:24     citat 

Legat de punerea scaunului pe directia de mers, pt un bebe de pana la 6luni: ganditi-va ce patiti voi cand puneti o frana mai brusca: veniti brusc cu capul in fata. Pt un bebe mic muschii gatului sunt insuficient dezvoltati si exista un risc foarte mare sa-si franga gatul, sa i se "smulga" capul. Stand insa cu spatele spre directia de mers, atat capul cat si corpul vor fi impinse in spatarul scaunului de masina si pericolul a scazut considerabil.

sus

Denunta
ursuletulpanda

Copii
alessia: 15 ani, 4 luni

27.06.2006 12:52     citat 

pe bebica mea am pus-o intr-un scaun de masina marca graco si este foarte bun.Dupa parerea mea si din ce am citit un scaun bun este cotat cel de 5 puncte,adica cel care are sistem de prindere "ham",ca la rucsac...ne simtim bine in el si este foarte sigur in trafic.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: