· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Povesti cu mame si aspirante zapacite - 127
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Povesti cu mame si aspirante zapacite - 127     
iva

11.07.2011 7:09   Povesti cu mame si aspirante zapacite - 127  citat 

Capitol vechi Povesti cu mame si aspirante zapacite - 126

Neatzaaaa.................

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 14 ani, 1 luna
cea mica: 10 ani, 5 luni

11.07.2011 8:16     citat 

neataaa
La Multi Ani david pui de ralu_mada!!!! sarut
ieri nu am fost prin zona ca sa pot sa ii urez
ma declar obosita si intr-o stare nu prea roz nu as zice deprimata ca e prea categoric da nici bine nu mi-e
haideti la cafea
zambet

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 8 luni

11.07.2011 9:02     citat 

La multi anisori, David!
Sa ai o viata fericita la fel cum e, de cand mami si tati te-au vazut prima oara...acum trei ani...si o zi jenat
sarut sarut sarut sarut sarut sarut

et pour maman:

sus

Denunta
cry_styna

Copii

11.07.2011 9:05     citat 

lucy, pour toi:

dupa cum vedeti azi m-am frantzuzit rau de tot ochi peste cap zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

11.07.2011 9:25     citat 

merci crys
vroiam s ate intreb oare tu faceai tortu ala minunat diplomat cu fructe?
ca ma lasa memoria
daca da poti sa mai postezi o data reteta????
as vrea sa fac pt Cata de ziua ei
am mai facut o data acum 2 ani si a avut succes
am bagat 2 cafele, is tot fara chef ochi peste cap si nici nu pot iesi la plimbareala ca e prea cald

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

11.07.2011 10:15     citat 

neata ' sarut

multumim din suflet pentru urari sarutsarutsarut

cry sarut, iti sta bine asa frantuzita scot limba

multumim si pentru cafeluta sarut

o saptamana frumoasa !

sus

Denunta
cry_styna

Copii

11.07.2011 3:51     citat 

am aparut la orizont zambet
am pregatit niste visine pentru visinata(greu tare ochi peste cap ) si am facut o prajitura cu visine(gospodina, ce mai)
da lucy, eu sunt cu diplomaturile... caut reteta mea si o postez...dar eu iti recomand alta reteta...mult mai simpla si mai economa...si la fel de gustoasa!
uite asta e:
http://www.lalena.ro/372-reteta-tort-di...ocale.html

in reteta mea era altfel crema(cu oua )...mai complicat un pic...asa e mult mai usor de facut, mai ales daca in loc de pandispan pui piscoturi trag cu ochiul

sus

Denunta
iva

12.07.2011 6:49     citat 

Neatza frantzuzitelor rad rad rad

Sufar ingrozitor de caldura...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

12.07.2011 8:00     citat 

neata
merci crys de reteta! arata f bine
posteaza totusi si reteta ta, ca sa am de unde alege
mai este inca o luna pana la ziua Catalinei dar imi place sa ma gandesc din timp ce sa prepar. nu mai vreau sa comand de la cofetarie ca m-am enervat pe ei (avem o cofetarie in oras care imi place cum face prajiturile si torturile sunt f bune la gust in schimb nu respecta dorintele clientului..de ex la un moment dat am vrut un tort rosu de martipan -pe langa faptul ca tortu numa de martipan nu a fost -era cu fondant nu martipan nervos , in loc sa fie rosu era roz! plang sau sunt foarte trist plus ca la botez tot asa am cerut sa fie decorat tortul cu niste flori roz/rosii, nici vb de asa ceva socat ).deci nu mai vreau sa comand nimic de la ei, gata. si la restul cofetariilor nu imi place gustul scot limba
in rest si aici e f cald...vreau sa ies putin cu fetele afara ca daca iara stau in casa pana seara o iau razna..inca e totusi bine afara...sa vedem poate mergem pana in piata sa iau ceva (nu stiu ce ca nu prea am nevoie de nimic dar gasesc eu ceva numa sa mergem pana acolo rad nu prea imi place sa ma plimb fara scop prostit )
haideti la cafea

sus

Denunta
cry_styna

Copii

12.07.2011 9:13     citat 

neatza! multumim de cafelutza, Lucy!

iaca si reteta:

Ingrediente:

-4 oua

-16 linguri de zahar

-500 ml de lapte

-30 gr gelatina(3 pliculete)

-450 ml frisca lichida(daca frisca e indulcita, folosesti mai putin zahar!)

-fructe de care doresti

1.Am batut cele 4 oua, impreuna cu zaharul , am amestecat fff bine pana ce s-au spumat .
2.dupa am adaugat laptele si am pus pe aragaz la foc mic amestecand incontinuu pana ce s-a ingrosat.
3. Am pus gelatina(secretul diplomatului sta in gelatina...sa cauti gelatina de la dr O) la inmuiat cu 100 ml apa rece(amesteci bine si o torni imediat pentru ca altfel se ingroasa la loc) si apoi am adaugat-o in amestecul luat de pe foc
4.Am lasat sa se racoreasca(aproape rece) intretimp am batut frisca si am adaugat-o in compozitia racita
5.Intr-o cratita de dimensiunea unui blat de tort normal am pus folie de celofan(eu am taiat un sac menajer) si am turnat compozitia
6. Am presarat fructele astfel incat sa fie peste tot
7. deasupra poti pune piscoturi sau blat de tort
8. cratita o tii la frigider peste noapte
9. Rastorni cratita folosind farfuria pe care va sta tortul drept capac
10.ornezi cu fructe de care vrei(eu le feliez si asa e foarte usor de ornat) peste care torni Tort gelee tot de la Dr.O

daca folosesti piscoturi, poti face tortul patrat, sau dreptunghiular, folosind o tava de copt mai inalta, sau un vas de forma respectiva
eu fac din cantitate dubla, un tort mare...pentru ca e familionul mare...si fac si portiile mari...sa se sature lumea
trag cu ochiul

sus

Denunta
iva

12.07.2011 9:16     citat 

cry mmm ce bine suna...vreau si eu... sarut sarut sarut

Lucy multumim de cafeluta... sarut sarut sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

12.07.2011 4:12     citat 

crys mersi de reteta
am o nelamurire
ca sa fiu sigura ca nu gresesc
----------
citat:
Am pus gelatina(secretul diplomatului sta in gelatina...sa cauti gelatina de la dr O) la inmuiat cu 100 ml apa rece(amesteci bine si o torni imediat pentru ca altfel se ingroasa la loc)
----------

deci torn plicurile de gelatina in 100 ml de apa rece, amestec si torn peste compozitie?
sau tb incalzita apa cu gelatina pe foc? scot limba

sus

Denunta
iva

13.07.2011 9:27     citat 

Neatzaa...

Azi am dureri de burta am luat no spa sper sa treaca... vineri ma duc la control. sarut sarut sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii

13.07.2011 11:30     citat 

Iva, pupicei sa treaca burtica si bafta la control!

Lucy, eu o torn direct amestecata cu apa rece, pentru ca, compozitia in care o torni e ferbinte si se topeste...dar am facut si cu ea incalzita(fara a se fierbe pentru ca se ditruge gelatina prin fierbere) la reteta de pe lalena, pentru ca sa se amestece bine cu frisca rece... deci depinde de reteta...oricum, incalzita putin, nu strica la niciuna din ele...

sus

Denunta
puimihai

13.07.2011 11:39     citat 

----------
iva a scris:
Neatzaa...

Azi am dureri de burta am luat no spa sper sa treaca... vineri ma duc la control. sarut sarut sarut
----------

deja incepe sa dea semne ca-i mare si n-are loc trag cu ochiul sarut sa ne aduci vesti bune de la dr. zambet

ziua buna, zapacitele!
eu...dupa cum se vede, tot rarutz ca-i mai dragutz foarte fericit suntem bine, ne ucide caldura si plictiseala...ca deja jucariile nu mai prezinta mare interes, construim cu lego, daramam prostit iar construim...iar daramam scot limba papusile le imbracam si dezbracam de fro' 10 ori pe zi, le facem baie, le hranim......dar deja s-a perimat si chestia asta...........astept idei de jocuri de la mamicile de fetite exclamatie zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: